Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhurbaşkanı Eroğlu, Antalya'da Konuştu

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Antalya'da Konuştu

"çatışma Kültürü  İnsanlığı Bugüne Kadar Hiçbir Yere Götürmedi Ve  Götürmeyecektir".

 
 
Cumhurbaşkanı Eroğlu,  Antalya'da  Konuştu
"BİZİ YILLARDIR OYALAYAN VE BİR TÜRLÜ ÇÖZÜM BULAMADIĞIMIZ KIBRIS SORUNUNDA DA TEMEL PROBLEM UZLAŞI KÜLTÜRÜNÜN EKSİKLİĞİDİR"


Lefkoşa, 31 Mart 12 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, çatışma kültürünün insanlığı bugüne kadar hiçbir yere götürmediğini ve  götürmeyeceğini, ilerlemenin sağlanabilmesi için uzlaşı kültürüne sahip olmak gerektiğine işaret ederek, "Bizi yıllardır oyalayan ve bir türlü çözüm bulamadığımız Kıbrıs sorununda da temel problem uzlaşı kültürünün eksikliğidir" dedi.


Antalya'da olan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Kamu-Sen'in burada düzenlediği Genişletilmiş Şube Başkanları İstişare Toplantısı'na katılarak bir konuşma yaptı.


Türkiye Kamu-Sen'e ulusal Kıbrıs davasına verdiği destekten dolayı teşekkür eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, on dokuz yıl başbakanlık yapmış biri olarak sendikaların ekonomik, siyasi ve sosyal alanda ne kadar önemli olduklarını bilerek hareket ettiğini söyledi.


"Sendikaları oluşturan bireyler çok farklı siyasi veya sosyal çevrelerden geliyor olmalarına rağmen kendi hak ve taleplerinin korunması ve geliştirilmesinden hareket eden ortak bir zemin üzerinden yaşam bulurlar" diyen Eroğlu, iş gücü ve emeğin haklarının korunmasının en az sermayenin haklarının korunması kadar önemli olduğunu, işin özünde emek ve sermayenin birlikte ürettiği değerlerin birlikte paylaşımı yattığını vurguladı.


Globalleşmiş dünyada karmaşık bir hal alan ekonomik ilişkilerin sendikaları da bu karmaşık yapıya adapte olmaya zorladığını,  ancak teknolojik gelişim nedeniyle şekil değiştiren üretim teknikleri bazı sendikaları yok ederken, sendikacılığın  emeğin kullanımıyla var olmaya devam ettiğini anlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Bu sendikalar da paylarına düşen refahı almak için mücadele etmekle ilgili misyonlarını sürdürmüşlerdir. Emeğin üretimde varlığı devam ettikçe sendikalar da var oluşlarını sürdüreceklerdir. Sanayi devriminden sonra ortaya çıkan sendikalar değişik şekillerde örgütlenmişler ve ideolojik temellerde de farklılık göstermişlerdir. Var oldukları coğrafyadaki jeopolitik gelişmeler de sendikaların yapılarını etkilemede etkili olmaktadır" dedi.


Bunun en çarpıcı örneğinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki sendikal yapı olduğunu,  Kıbrıs sorununun dayattığı şartlar nedeniyle, sendikaların asli görevlerinden uzaklaşarak temsil ettikleri emeğin haklarını geliştirmek yerine Kıbrıs sorunu gibi karmaşık bir problemle uğraştıklarını ifade eden Eroğlu, bu durumun sendikaların gerçek görevlerini verimli bir şekilde yapmalarına engel olduğunu söyledi.


DİYALOG ÖNEMLİ


Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:


"Demokratik sistemlerin vazgeçilmez unsuru olan diyalog elbette ki çok önemlidir ve sendikaların seçilmiş ve atanmış kamu yöneticileri ile birlikte diyalog içinde ülkeyi ilgilendiren her türlü sorunu ele almaları doğaldır. Görüşlerini serbestçe dile getirmeleri, bu görüşler için mücadele vermeleri demokrasinin gereğidir.  Ancak bunu herhangi bir siyasi parti gibi davranarak hayata geçirmeye çalışmaları onları esas görevlerinden uzaklaştırmaktadır.


Her ülkede olduğu gibi üretimin, kalkınmanın, gelişimin gerçekleşebilmesi için herkesin önce asli görevlerini yerine getiriyor olması gerekmektedir. Sendikalar bu bağlamda çok önemli rollere sahiptirler ve bu rollerini laikiyle yerine getirmelidirler. Aksi halde zincirin bir halkası kopacak ve sosyo-ekonomik gelişim süreci kesintiye uğrayacaktır."


Son on yılda Türk ekonomisinin sergilediği yüksek büyüme performansının tüm dünyanın takdirini aldığını iyi organize olmuş, agresif bir şeklide on yıl boyunca büyüyen bu ekonomide emeğin payının  son derece büyük olduğuna işaret eden Eroğlu "Bu süreç içinde Türk hükümetiyle sendikaların ne kadar yapıcı bir tavır takındıklarını ve bunun sonucu olan ekonomik gelişim hepimizin malumudur"  dedi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu sözlerini şöyle tamamladı:


"Sendikaların temsil ettikleri kesimlerin çıkarlarını düşündükleri gibi ülkenin genel çıkarlarını da düşünüyor olmaları en doğru tavırdır. Bunun aksi durumlarda ülkenin gelişimi yavaşlayacak ve sekteye uğrayacaktır. Kişisel deneyimlerime göre çatışma kültürü insanlığı bugüne kadar hiçbir yere götürmedi, götürmeyecektir de. İlerlemenin sağlanabilmesi için sahip olmanız gereken en önemli erdemlerden bir tanesi de uzlaşı kültürüne sahip olmanızdır.


Bakınız, bizi yıllardır oyalayan ve bir türlü çözüm bulamadığımız Kıbrıs sorununda da temel problem uzlaşı kültürünün eksikliğidir..."
 
31 Mart 2012 Cumartesi 13:05
Okunma: 623
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu