Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhurbaşkanı Eroğlu Basın Toplantısı Düzenledi (3)

Cumhurbaşkanı Eroğlu Basın Toplantısı Düzenledi (3)

Eroğlu: "seviyesinin Çok Altında Kişi Ve Makamlarla Görüşmekle 'küçük Dağları Ben Yarattım' Havasına Girmek Ne Kadar Doğru; Takdiri Halkımıza Bırakıyorum".

 
 
Cumhurbaşkanı Eroğlu  Basın Toplantısı Düzenledi (3)
"DIŞ TEMAS YAPILMASINA KARŞI DEĞİLİM AMA TEMASLARIN İÇERİĞİ VE SEVİYESİ ÖNEMLİ"


"ULUSAL KIBRIS DAVASI KONUSUNDA TEK VE GÜR BİR SESLE KONUŞMAMIZ GEREKİYOR"


Lefkoşa,  22 Mayıs 13 (T.A.K): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu,  "Bir veya iki dış ziyaret yapmakla ve bunu yaparken diplomatik teamülleri bir kenara bırakarak seviyesinin çok altında kişi ve makamlarla görüşmekle 'küçük dağları ben yarattım' havasına girmek ne kadar doğru; takdiri halkımıza bırakıyorum" ifadelerini kullandı.


Eroğlu, dış temas yapılmasına karşı olmadığını, Başbakan İrsen Küçük'ün, Dışişleri Bakanı'nın, siyasi partilerin, ana muhalefet partisinin  de dış temas yapabileceğini ama temasların içeriği ve seviyesinin önemli olduğunu kaydetti.


Eroğlu, bugün düzenlediği basın toplantısında Ulusal Kıbrıs davası konusunda tek ve gür bir sesle konuşmaları gerektiğinin açık olduğunu vurguladı.


Rum tarafının bu ayın sonunda yapılması planlanan buluşmaya koşul koymaya çalıştığını  dile getiren Eroğlu, Kıbrıs Rum tarafının önceki dönemlerde olduğu gibi süre kazanma ve belge sızdırma oyununun devam ettiğini  kaydetti. Eroğlu Kıbrıs Türk tarafının ise Anavatan Türkiye ile birlikte proaktif bir politika izlediğini söyledi.


"ÇABALARIMIZI ÇOK DİKKATLİ TAKİP EDEMEDİĞİ AÇIKLAMALARINDAN BELLİ"


Başbakan Küçük'ün Cumhuriyet Meclisi'nde, "Silihtar'da oturan işbirlikçiniz da bu meseleyi çözemez. Dikilitaş'ta oturarak bu sorunu çözemezsiniz" dediğini ifade eden Eroğlu "Ben Sayın Küçük'e kendisininkine benzer bir üslupla yanıt vermeyeceğim ama çabalarımızı çok dikkatli takip edemediği açıklamalarından belli olduğu için bazı anımsatmalar yapmak durumundayım" şeklinde konuştu.


"PROAKTİF POLİTİKA İZLİYORUZ"


Anavatan Türkiye ile istişare halinde proaktif bir politika izlediklerini ifade eden Eroğlu,  BM Genel Sekreteri'nin  Kıbrıs'ta kapsamlı bir uzlaşıya ulaşılabilmesine yönelik iyi niyet misyonu görevini Kıbrıs'taki iki liderle yürüteceğini söylediğini, bugüne kadar yapılanın da bu olduğunu belirtti.


Eroğlu, Genel Sekreter'in kendisi, Özel Danışmanı ve diğer temsilcileriyle sayısız görüşme yaptığını, Özel Temsilcileri ve Müzakere Heyeti üyelerinin de bu konuda taraflarla yüzlerce görüşme gerçekleştirdiğini, Rum liderle yaptığı çok sayıda görüşmeye ek olarak Kıbrıs Türk tarafı olarak önerileri üzerine BM Genel Sekreteri'nin şahsi katılımıyla zirveler gerçekleştirdiklerini anlattı.


Birisi New York, ikisi Cenevre, ikisi de Greentree'de olmak üzere beş zirve toplantısı yaptıklarını dile getiren Eroğlu,  BM Genel Kurul dönemlerinde New York'a yaptıkları ziyaretlerde en üst düzeyde Anavatan Türkiye yetkilileri yanında BM Genel Sekreteri, Katar Emiri, Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı, Azerbaycan Dışişleri Bakanı, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri, Orta Afrika Cumhuriyeti ve birçok başka ülke üst düzey yetkilisiyle ikili temaslar gerçekleştirdiğini de söyledi.


Avrupa başkentlerine yaptıkları ziyaretlerde AB Komisyonu Başkanı Barroso, Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Fule, AP Sosyalistler ve Demokratlar Grup Başkanı Schultz, dönemin AB Dönem Başkanı Belçika Dışişleri Bakanı; Almanya, İsveç, İspanya, Finlandiya dışişleri bakanları ve diğer yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirdiğini kaydeden Eroğlu, toplantılara özellikle İsveç ve Almanya dışişleri bakanlarının özel konuğu olarak katıldıklarını belirtti.


Özel Temsilcileri, sırasıyla Kudret Özersay ve Osman Ertuğ'un Washington, Moskova, Londra, New York, Brüksel, Stockholm, Berlin, Oslo, Helsinki, Bratislava, Kopenhag ve Prag gibi merkezlere çeşitli ziyaretler gerçekleştirip üst düzey siyasilere KKTC'nin  görüşlerini aktardıklarını da anlatan Eroğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı Başkanı Ekmelettin İhsanoğlu'nun özel daveti ile Suudi Arabistan'ın Cidde kentine giderek kendileri ve İslam Bankası Başkanı ile görüşmeler yaptığını da belirtti.


Geçtiğimiz Şubat ayında Kahire'de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Toplantısı'na onlarca İslam ülkesi Devlet Başkanı ve Başbakanı ile birlikte katıldığını, bazılarıyla görüşmeler gerçekleştirdiğini söyleyen Eroğlu, Kahire'de başta Anavatan Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere bazı ülkelerin liderleri ile görüştüğünü de belirtti.


ERTUĞ'UN TEMASLARI


Özel Temsilcisi  Osman Ertuğ'un geçtiğimiz hafta Londra'da Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı Avrupa Dairesi Direktörü ve diğer yetkililer, Lordlar Kamarası üyeleri ile görüştüğüyle ilgili bilgiler de veren Cumhurbaşkanı Eroğlu,  Ertuğ'un  BBC, Economist ve The Guardian gibi basın yayın kuruluşları ile temaslarda bulunup mülakatlar gerçekleştirdiğini de aktardı.


Dış temaslarının sadece bunlarla sınırlı  olmadığını, adadaki yabancı ülke büyükelçileri, BM yetkilileri ve dıştan gelen Avrupa Parlamentosu bünyesindeki Kıbrıslı Türklerle Yüksek Seviyede Temas Grubu ve buradaki Avrupa Birliği yetkilileri ile sürekli temas içinde olduklarını ifade eden Eroğlu, "Bunlar bizim görevlerimizdir, bunları söylemeye gerek yok ama 'silahtar hiçbir şey yapmıyor oturuyor' dendikten sonra halka bazı mesajlar verme ihtiyacını duydum" diye konuştu.


Ülke makamları ile yabancı kuruluşlar tarafından KKTC'nde gerçekleştirilen konferans, seminer ve çalıştay gibi toplantılara katıldıklarını, bunları görüşlerini aktarmakta bir fırsat olarak değerlendirdiklerini de söyleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye'den de bir çok davet alıp çoğu zaman üniversitelerde Kıbrıs konusuyla ilgili görüşlerini aktardıklarını dile  getirdi.


"HERHALDE OKUNMUYOR"


Eroğlu, bütün bunları yaparken, elde ettikleri sonuçlarla ilgili tüm tutanakları hükümet ve diğer  belirli  makamlara gönderdiklerini de söyleyerek, herhalde  okunmadıklarını belirtti.


Eroğlu, yaptıkları toplantıları mecliste temsil edilen siyasi partilerle de bazen mecliste bazen de onları  Cumhurbaşkanlığı'na çağırıp paylaştıklarını;  zaman zaman da halk konseyi toplantısı gerçekleştirilerek bunları ı halkla paylaştıklarını, onların n görüş ve önerilerini de aldıklarını kaydetti.


" 'KÜÇÜK DAĞLARI BEN YARATTIM' HAVASINA GİRMEK NE KADAR DOĞRU"


Bunları Cumhurbaşkanı ve Kıbrıs Türk halkının görüşmecisi olarak sürdürdüğü temaslar ve asli görevleri olduğunu dile getiren Eroğlu, "Bir veya iki dış ziyaret yapmakla ve bunu yaparken diplomatik teamülleri bir kenara bırakarak seviyesinin çok altında kişi ve makamlarla görüşmekle 'küçük dağları ben yarattım' havasına girmek ne kadar doğru; takdiri yine halkımıza bırakıyorum" diye konuştu.


Kıbrıs konusunda hassas olmaları gerektiğinin altını çizen Eroğlu, şöyle konuştu:


"TEK VE GÜR BİR SESLE KONUŞMAMIZ LAZIM"


"Ulusal Kıbrıs davamız konusunda tek ve gür bir sesle konuşmamız gerektiği açıktır. Rum liderliği, ekonomik konuları bahane ederek masadan kaçmakta, ayak sürüme taktiklerini devam ettirmektedir. Bizim önerimiz olan yemek daveti iki kez ertelenmiştir. Son olarak 29 Mayıs'ta yapılacağı açıklanmış, tarihin 30 Mayıs olabileceği üzerinde durulmuştur ancak bu da henüz kesin değildir. Anladığım kadarıyla  Rum komşularımız bu buluşmaya koşul koymaya çalışıyorlar. Kıbrıs Rum tarafının önceki dönemlerde olduğu gibi süre kazanma ve belge sızdırma oyunu devam etmektedir".


Downer'in her iki tarafa da 30 Nisan'da bir belge verdiğini ve bu belgenin gizli kalması kesinlikle basına yansımaması gerektiğini de ortaya koyduğunu anlatan Eroğlu, bu belgenin kesinlikle kendilerinden basına sızmayacağını ama Güney'den sızacağını Downer'e  söylediğini ve neticede öyle olduğunu anlattı.


Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının proaktif olmaya çalıştığını ancak  Rumlar'ın zaman kazanma peşinde olduğunu, kendilerinin verdiği sözlere sadık kalmaya devam ettiğini, Rum tarafının ise  belge sızdırıp suyu bulandırma peşinde olduğunu da kaydetti.


Kararlı olduklarını, Kıbrıs Türk tarafı olarak BM'nin koyduğu gizlilik ilkesine riayet edeceklerini dile getiren Eroğlu, "Umarız yapılanlar dikkatlerden kaçmaz. Bu konuda daha fazla bir şey söylemek istemiyorum. Yinelemekte fayda var; Rum tarafını görüşme masasına bekliyoruz. Kıbrıs konusu daha fazla uzamamalı var olan gerçekler temelinde barışçı bir antlaşma ile sonuca bağlanmalıdır" şeklinde  konuştu.


"GERÇEKLEŞİRSE YEMEKTE  BARIŞ VE DOSTLUK YANLISI NET TUTUMUMUZU YENİDEN İFADE ETMEK İSTİYORUM"


Eğer gerçekleşirse Anastasiades ve eşi ile kendisi ve eşinin katılacağı yemekte samimiyetlerini , kararlılıklarını, barış ve dostluk yanlısı net tutumlarını  yeniden ifade etmek istediğini vurgulayan Eroğlu,  şöyle dedi:


"Anastasiades'in BM Genel Sekreterine yazılı veya telefoniyen söz konusu yemeğin içeriğinin sosyal olmaktan çıkarılmasını istemediğini bildirdiğini ya da bildireceğini biliyoruz. Yani Sayın Anastasiades'e göre, 'görüşmeleri ne zaman, nasıl başlatacağız' gibi bir sohbetimiz dahi olmamalı... Peki ben soruyorum? Bu buluşma için önkoşul koymak değil mi? İnşallah bu tutum kamuoyuna yöneliktir. Kamuoyuna verilen bir mesajdır diye düşünmek istiyorum"


Anastasiades'le görüşme süreci ile ilgili metodolojiyi, bundan sonra nasıl adımlar atıp ilerleyebileceklerini, bir yol haritasını nasıl ortaya çıkarabileceğimizi sosyal konuların yanı sıra konuşmalarında ne sakınca olduğunu soran Eroğlu, "Umarım  Birleşmiş Milletler Genel Sekreter'i gereken değerlendirmeleri yaparlar" dedi.


Anastasiades'in Genel Sekreter'den Downer'in görevden alınmasını talep edeceği yönünde bugün basında çıkan haberle ilgili olarak da konuşan Eroğlu, "Eğer böyle bir olay olursa bunun görüşmelerin 2014-2015'e aktarılması demek olduğunu ve bunun da zaman kaybından başka bire işe yaramayacağını ifade etti.


BEKLENTİLERİ...


Beklentilerini de sıralayan Eroğlu, "Benim beklentim, arzum, istencim devletin iyi yönetilmesi, makamların uyum içinde çalışması, köklü partilerimizin birlik-beraberlik içinde olmalarıdır. Makamlarda bulunanların, siyasi partilerimizin aralarında uygarca ilişkilerin, diyalogun bulunması, halkımız için yararlı görüşmelerin yapılması, projeler üretilmesidir. Karşılıklı sevgi-saygının olması, çevreye saygı gösterilmesi, siyasi partiler arasında kim daha iyi, daha yararlı proje, çözüm üretir yarışı çerçevesinde siyaset yapılmasıdır" dedi.


"PARLAMENTODAKİ BAZI ARKADAŞLAR TAKINTI İÇİNDEDİR"


Eleştirinin başka,  yıpratmak için haksız ithamlarda bulunmanın başka olduğunu ifade eden Eroğlu, "Görüyorum ki parlamentoda bulunan bazı arkadaşlar takıntı içindedir. Bir muhalefet milletvekilinin çıkıp da ' biz Eroğlu'nun soytarısı olmayız' dediğini okuyunca parlamentomuz adına üzülüyorum.  Ben, yaşamım boyunca hep, kişilik sahibi olunmasına, şahsiyetli davranılmasına önem verdim.  Değil bir milletvekilinden, kimseden böyle bir şey asla beklemem" dedi.


"ÜLKEDE YAPILACAK ÇOK ŞEY VAR"


Ülkede yapılacak çok şey olduğunu dile getiren Eroğlu, anayasal değişiklikler için gereken çabanın  gösterilmesi, Seçim ve Halk Oylaması Yasası, Siyasal Partiler Yasası'nın tüm gelişmeler ve  ülke ihtiyaçları doğrultusunda değiştirilmesi gerektiğini, kamu reformuna gidilmesi, kamuya saygınlık, güven kazandıracak var olan bazı olumsuz kanaatleri olumluya dönüştürecek adımlar atılması gerektiğini vurguladı.


Ekonominin büyümesi, özel sektörün önünün açılması, yatırımların artması, refah seviyesinin, yaşam kalitesinin yükseltilmesi için ivedi olarak bir koordinasyon kurulu oluşması gerektiğini ifade eden Eroğlu, diğer gereklilikleri ise şöyle sıraladı:


"Kamu açıklarına dikkat edilmelidir.Vergi adaleti sağlanmalı. Verginin tabana yayılması için çağdaş teknolojiden mutlaka yararlanılmalı. Gençlerin işsizlik sorununa çare bulunmalı. Yapanın yanına kar kalmamalı. Başbakanlık Denetleme Kurulu raporları sonuca bağlanmalı. Suiistimal, yasa dışılık varsa üzeri örtülmemeli.Çevreye önem verilmeli. Belediyelerin güçlendirilmesi, görevlerini layığı ile yapması için gerekenler yapılmalı.".


Yeni meclisin, hükümetin önünde çözüm bekleyen pek çok sorun olacağını dile getiren Eroğlu, bu bilinçle herkes seçim döneminde planını projesini net bir şekilde halkımızın önüne koyarsa yararlı olacağını kaydetti.


(ÖZ/GÜR)


 
22 Mayıs 2013 Çarşamba 15:28
Okunma: 735
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu