Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhurbaşkanı Eroğlu Antalya Genç İşadamlarını Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Eroğlu Antalya Genç İşadamlarını Kabul Etti

Eroğlu: "top Genel Sekreterde Biz Beşli Zirve Konferansı'nın Çağrılmasını İstiyoruz".

 
 
Cumhurbaşkanı Eroğlu Antalya Genç İşadamlarını Kabul Etti

"GENEL SEKRETERİN 20 NİSAN'DAN SONRA BİR TAVIR BELİRLEYECEĞİNE İNANIYORUM . CEVAP MENFİ OLURSA VE BEŞLİ TOPLANTI ÇAĞRILMAYACAKSA ONDAN SONRA GÖRÜŞMENİN NE ANLAMI VAR ? BUNU  DEĞERLENDİRECEĞİZ"

"HATAYI YAPAN BM VE AB. BU İKİ BÜYÜK KURULUŞUN HATASI KIBRIS'TAKİ ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜN ESAS NEDENİDİR"

ALANYALI:"SİYASİ OLARAK SİZE HER ZAMAN DESTEK VERECEĞİZ. EKONOMİK OLARAK DA KKTC'YE NELER KAZANDIRACAĞIMIZA BAKMAK İSTİYORUZ"

Lefkoşa, 30 Mart 12 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakerelerinde liderler olarak dün son toplantıyı yaptıklarını ve artık topun BM Genel Sekreteri'nde olduğunu belirterek, Kıbrıs Türk tarafı olarak  üç garantörün ve şu anda müzakereleri sürdüren iki liderin de katılacağı beşli  zirve konferansının çağrılmasını istediklerini,  Genel Sekretere yazdığı mektupta da açık olarak bunu belirttiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Genel sekreterin 20 Nisan'dan sonra bir tavır belirleyeceğine inanıyorum . Cevap menfi olursa ve beşli toplantı çağrılmayacaksa ondan sonra görüşmenin ne anlamı var ? Bunu  değerlendireceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Mustafa Alanyalı başkanlığındaki Antalya Genç İşadamları Derneği heyetini kabul etti.

Antalya Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Alanyalı, yatırım imkanlarını görmek amacıyla KKTC'de bulunduklarını belirtti.

"Siyasi olarak size her zaman destek vereceğiz" diyen Alanyalı, ekonomik olarak da KKTC'ye neler kazandıracaklarına bakmak istediklerini, bunun için de makamların ve kurumların kendilerine yardımcı olmasını istediklerini söyledi.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, iş çevrelerinin bir arada olup KKTC'deki yatırım alanlarını değerlendirmeleri, yatırım ve işbirliğine girmelerinin kendilerini memnun ettiğini belirtti.

Türkiye'de genç işadamlarının yaygınlaşmakta olmasının kalkınmışlığın bir göstergesi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, TC genç işadamlarının, KKTC genç işadamları ile kuracakları ortaklıkların ilişkilerinin daha da derinleşmesini sağlayacağını vurguladı.

Genç işadamlarının ekonomide başarılı olmasını arzuladıklarını, elde edecekleri başarıların TC'nin ekonomisinin güçlenmesi demek olduğunu kaydeden Eroğlu, "Bizlerin de görüşme masasında elimizin çok daha güçlü olmasını sağlayacak" dedi.

KKTC devletinin ilan edilmiş olmasına rağmen çözümlenmemiş bir sorunla uğraşmakta olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Ancak dünya bizi devlet olarak tanımadığı gibi müzakere masasında maalesef dünyanın tanıdığı Rum Yönetimi ile soruna çözüm aramaktayız" dedi.

EŞİTSİZLİĞİN OLDUĞU MASADA...

Bir tarafta sadece TC'nin tanıdığı KKTC, diğer tarafta dünyanın tanıdığı AB üyesi olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bulunduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Bu eşitsizlik içerisindeki masadan bir sonuç çıkması kolay değil. Çünkü karşı taraf herhangi bir anlaşmaya ihtiyaç duymayacak kadar rahat bir pozisyonda. Biz ise tanınmamışlığın sıkıntısını yaşayan bir taraf olarak müzakere masasındayız" dedi.

Rum tarafının, gerek ekonomik olarak gerekse dünya devletleri tarafından tanınmışlığın verdiği rahatlıkla zamana oynamayı sürdürdüğünü vurgulayan Derviş Eroğlu şöyle konuştu:

"Şu anda da müzakereleri zamana yaymak için bir tavır ortaya koydular. Artık müzakerelerin sonuna gelmemiz gerekir. Bu kadar yıl içerisinde anlaşma olmamışsa müzakere masasında demek ki hata var. Eşitler arasında bir federasyon kurulabilir. Rum tarafı federasyonu kabul etmekle en büyük tavizi verdiğini düşünüyor. Halbuki biz de bir devletiz, biz de federasyonu kabul etmekle taviz verdik. Ama onların niyeti anlaşmadan, Kıbrıs Türk tarafını bu anlaşmazlık içerisinde adada zaman içerisinde daha da eritebilir mi? Ona bakmak..."

Rumların bir lideri gidip diğeri geldiğinde onun anlaşmadan yana olduğunu dünyaya yutturduğunu ve Türk tarafını suçlamak için de fırsat aramakta olduklarını söyleyen Eroğlu, "Biz suçlama fırsatı vermedik o fırsatı bulamadılar ama anlaşmayı da maalesef gerçekleştiremedik" dedi.

"TOP GENEL SEKRETERDE"

Son liderler toplantısını da yaptıklarını ve artık topun genel sekreterde olduğunu kaydeden Derviş Eroğlu şöyle dedi:

"Bizim istediğimiz üç garantörün ve şu anda müzakereleri sürdüren iki liderin de katılacağı bir zirve konferans. Bunu genel sekretere son yazdığım mektupta açık ve net bir şekilde koşullar da koyarak ilettim. 20 Nisan'dan sonra bir tavır belirleyeceğine inanıyorum . Cevap menfi olursa ve beşli toplantı çağrılmayacaksa ondan sonra görüşmenin ne anlamı var . Onu değerlendireceğiz.

Kronikleşmiş bir konu ve maalesef onların politikaları dünya tarafından sanki doğruymuş gibi görülmeye ve bizi de zaman zaman bazı ülkelerin suçlamaya çalıştıkları bir dünyada yaşıyoruz. Kıbrıs'ta sorun çözülmeden Rumların AB'ye alınması, birliğin yaptığı tarihi hatalardan birisi... AB'nin hatasını veya 1964'te Güvenlik Konseyi'nin, yıkılan Kıbrıs Cumhuriyeti'ni Rumlara vermiş olmasının hatasını bize ödetmeye çalışıyorlar. Halbuki hatayı yapan BM ve AB. Bu iki büyük kuruluşun hatası Kıbrıs'taki çözümsüzlüğün esas nedenidir. Bunu kabul etmek istemiyorlar. Sorun kronikleşmiş ve iyi niyetimize rağmen çözülmedi. Neticede ne olacağını göreceğiz."

EKONOMİNİN GÜÇLENMESİ

KKTC devletinin bulunduğunu ve Kıbrıs Türklerinin açıkta olmadığını da vurgulayan Eroğlu, Türkiye tarafından desteklenen bir devlet olarak yapılması gerekenin ekonomiyi güçlendirmek olduğunu söyledi.

Ekonomi ne kadar güçlenirse müzakere masasında oturanın elinin de o kadar güçlü ve halkın moralinin de yüksek olacağını belirten Eroğlu, görüşmelerin uzamasının halkta "ne olacağı" sorusu ve yatırımcıların da "çözümlenmemiş bir sorunun olduğu yere neden yatırım yapayım" düşüncesini doğurmakta olduğunu kaydetti.

AB'den uyguladığı ambargoları kaldırması istendiğinde, "anlaşma sağlandığında ambargoların kalkacağının" söylenmekte olduğunu anlatan Eroğlu, "Biz artık bir karar verme aşamasındayız" dedi.

(ŞEB/HÖ) FOTOĞRAFLI

 
30 Mart 2012 Cuma 14:39
Okunma: 734
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu