Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhurbaşkanı Eroğlu, Basın Camiasına Resepsiyon Verdi

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Basın Camiasına Resepsiyon Verdi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Basın Mensupları Onuruna Yeni Yıl Resepsiyonu Verdi. Lefkoşa Merit Otel'de Yer Alan Resepsiyonda  basın Mensuplarına Hitap Eden Eroğlu, Acıları, Tatlıları, Aldıkları, Verdikleri İle Bir Miladi Takvim Yılının Daha Geride Bırakılmak Üzere Olduğunu Söyledi..

 
 
Cumhurbaşkanı Eroğlu, Basın Camiasına Resepsiyon Verdi
Cumhurbaşkanı Eroğlu konuşmasında, Kıbrıs Türkü'nün özgürlüğü egemenliği için canlarını veren, bugünlere gelmesinde bir Devlet sahibi olmasına yol açan tüm şehitleri rahmet, gazileri şükranla andı.


Medya mensuplarının çok önemli görevler yaptığını ve sorumluluklarının en az politikacılar kadar ağır ve ulvi olduğuna vurgu yapan Eroğlu, medyanın Devletin hukuksal çalışma mekanizmasını oluşturan üç kuvvet olan, yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördünü kuvvet olarak nitelendirildiğini kaydetti.


Medyanın, kamuoyu oluşturulması, kamuoyu algısı ve kamuoyu yargısı bakımından belirleyici bir öneme sahip olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, "medya, doğru, hızlı haber vermeli, her türlü görüş, düşünce ve eleştirinin yayınlanması suretiyle yanlışların giderilmesine, dışlanmasına, doğruların yapılmasına aracı olmalıdır" ifadelerini kullandı.


Açıklamalarında Kıbrıs konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Eroğlu, Eylül ayından beri Liderler görüşmesini mümkün kılabilmek için bir ortak açıklama üzerinde çalışılmakta olduğunu söyledi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu "Biz baştan beri ortak açıklama konusunda BM ile uyum içinde çalışan taraf olduk ve onların ilk getirdiği belgeyi küçük değişikliklerle kabul ettik. Kıbrıs Rum tarafı bunu reddetti.  Anımsarsınız, Kıbrıs müzakere sürecinde ilk kez iki tarafın Özel Temsilcileri eş zamanlı olarak Atina ve Ankara'yı ziyaret edecekti. Bu öneri Rum tarafının önerisi olmasına rağmen bu da Liderler görüşülmesi ön koşuluna bağlandı.


Yani Rum tarafı ortak açıklamanın çıkmasını engelleyerek atılacak diğer tüm adımların da önüne duvar çekmiş bulunmaktadır."dedi.


Rum tarafını ortak açıklama konusunda bir anlaşmaya varmak amacıyla zorladıklarını ve bu doğrultuda Kıbrıs Türk tarafının ilgili tüm çevrelerin de dahil olduğu bir diplomasi trafiğiyle 14 Aralık tarihinde son bir öneri yaptığını anımsatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, belgede önerdikleri egemenlik anlayışının Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum Halklarından kaynaklanana, bir tarafın diğer üzerinde egemenlik, otorite ve yetki iddia edemeyeceği şekilde olduğunu belirtti.


Eroğlu, Türk tarafının önerisine olumlu yanıt beklerken Anastasiades'ten yanıt yerine yeni bir kağıt geldiğini, kağıtta ise sağlanan tüm ilerlemelerin hiçe sayılıp kabul edilemez pozisyonlara dönüşün bulunduğunu kaydetti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Liderin Kıbrıslı Türklerin eşitliğini tamamen berhava edecek ve yeni bir ortaklık olmayacağını yeni devletin "sözde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin" anayasa değişikliğine giderek federalize olacağını iddia eden pozisyonlarında ısrar etmekte olduğunu kaydetti..


Eroğlu, Rum tarafının pozisyonun BM parametrelerine aykırı bir pozisyon olduğunu da söyledi.


Eroğlu, Bu vesileyle Kıbrıs'ta müzakere edilerek bulunabilecek bir çözümün mevcut parametrelerini paylaşmak istiyorum. Kurulacak olan devlet yeni ve bir ortaklık devleti olacaktır.  Bu devlet iki egemen Halkın vereceği yetkilerle kurulacaktır. Tabii ki bu ortaklık devletinin egemenliği olmasına karşı değiliz ve tabii ki dışta tek kimliği olacaktır. Ancak, kimse bizden eşitliğimizden ve kurucu gücümüzden vazgeçmemizi beklemesin." Dedi.


Türk tarafının bir antlaşmaya hazır olduğunu ancak Rumlar için bunun söz konusu olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, hal böyleyken Kıbrıs Türk Halkı'nın daha fazla mağdur edilmesinin uygar Dünyaya, Birleşmiş Milletler'e, Avrupa Birliği'ne hiç yakışmadığının altını çizdi.


Konuşmasında iç konulara da değinen Cumhurbaşkanı Eroğlu, herkesin beklentisinin hükümetin, parlamentonun iyi çalışması ve sorunları çözmesi olduğunu belirtti.


Yapılması gereken çok iş olduğunu belirten Eroğlu, halkın, başta işsizlik, ekonomideki tıkanıklıkların aşılarak gelir seviyesinin artması olmak üzere sorunlarına ivedi çözümler beklemekte olduğunu söyledi.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ülkedeki sorunların tümünün Kıbrıs sorununun çözümsüz kalışından kaynaklandığı yönünde yanlış bir kanı bulunduğunu da belirterek, bunun doğru bir yaklaşım olmadığını, Hükümetlerin çalışarak her türlü sorunun üstesinden gelebileceklerini belirtti.


 
27 Aralık 2013 Cuma 11:18
Okunma: 634
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu