Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhurbaşkanı Eroğlu İle Tc Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Görüşmesi Tamamlandı (2-son)

Cumhurbaşkanı Eroğlu İle Tc Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Görüşmesi Tamamlandı (2-son)

Eroğlu: "Kıbrıs Sorununun Yıl Sonuna Dek Yoğunlaştırılmış Müzakerelerle Çözümleneceği İnancındayız".

 
 
Cumhurbaşkanı Eroğlu İle Tc Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Görüşmesi Tamamlandı (2-son)

DAVUTOĞLU: "ÜMİDİMİZ YIL SONUNA DEK ÇÖZÜM, 2012 BAŞINDA REFERANDUM VE AB DÖNEM BAŞKANLIĞINI BİRLEŞİK KIBRIS'IN ÜSTLENMESİ"

TC DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU, KIBRIS TÜRK HALKINA DESTEĞİN SÜRECEĞİNİ VURGULADI; RUMLARA ÇÖZÜM SÜRECİNİ GECİKTİRMEMELERİ; AB VE ULUSLARARASI TOPLUMA DA İZOLASYONLARI KALDIRMASI ÇAĞRISINDA BULUNDU

"İZOLASYONLARIN HALA SÜRDÜRÜLÜYOR OLMASI HUKUKLA, TEMEL AHLAK İLKELERİYLE BAĞDAŞIR BİR DURUM DEĞİL"

Lefkoşa, 9 Temmuz 11 (T.A.K.): Türkiye'nin 61. hükümetinde Dışişleri Bakanlığı'nı yeniden üstlenen ve ilk resmi ziyaretini KKTC'ye yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kıbrıs Türk halkına desteğini yineledi ve yıl sonuna kadar Kıbrıs sorununa çözüm bulunması, 2012 başında referanduma gidilmesi ve AB dönem başkanlığını Birleşik Kıbrıs'ın üstlenmesi hedefini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, Cenevre zirvesinin ardından sorunun yıl sonuna dek yoğunlaştırılmış müzakerelerle çözümleneceği inancını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu'yla çalışma yemeğinde de süren görüşmesi saat 14.50'de tamamlandı.

Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün'ün de katıldığı çalışma yemeğinden sonra Eroğlu ve Davutoğlu basına açıklama yaptı.

EROĞLU: "GÜÇ VERDİ"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ikinci kez Dışişleri Bakanlığı görevine getirilen Davutoğlu'nun ilk ziyaretini KKTC'ye yapmasından ve kendisini kutlamaktan son derece mutlu olduklarını söyledi.

Eroğlu, görüşmelerin devam ettiği ve yoğunlaştırılmış müzakerelere başlayacakları bu zamanda Davutoğlu'nun ziyaretinin kendilerine güç verdiğini ifade ederek, bugüne dek hem Davutoğlu'yla, hem de AK Parti hükümetiyle devamlı diyalog içinde olduklarını belirtti.

"YIL SONUNA DEK YOĞUNLAŞTIRILMIŞ MÜZAKERELERLE..."

Uzun yıllardır var olan Kıbrıs sorununun, yıl sonuna kadar yoğunlaştırılmış müzakerelerle halledileceği inancıyla Kıbrıs Türk tarafının yoğunlaştırılmış müzakerelerin devamından yana olduğunu zaten ifade ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle konuştu:

"Bugün Sayın Bakan'la karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Anavatan Türkiye'nin desteğinin her zaman olduğu gibi yanımızda olduğunu bir kere daha gördük. Sayın bakan ve ekibine teşekkür ediyorum. Anavatan'da kurulan yeni AK Parti hükümetine başarı diliyorum. Yeni dönem TBMM'den KKTC için, savunduğu dava için çok olumlu, yararlı kararlar çıkacağı inancıyla sayın bakana ve hükümetlerine teşekkür ediyorum."

DAVUTOĞLU... ZİYARETİN ÜÇ BOYUTU

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, ziyaretinin zamanlamasının üç önemli boyutu olduğunu belirterek, bunları "yerleşmiş gelenek olarak dışişleri bakanlarının ilk ziyaretlerini KKTC'ye yapmaları; Cenevre zirvesi ve 20 Temmuz Barış Harekâtı'nın 37. yıldönümü" olarak sıraladı.

Davutoğlu, Lefkoşa'da bulunmaktan onur duyduğunu ifade ederek, Cenevre'de çok önemli bir görüşme yapıldığını kaydetti. 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nı erken kutladığını belirten Davutoğlu, TC Başbakanı Erdoğan'ın da kutlama törenlerine katılacağını hatırlattı.

"KİMSE ŞÜPHE EDEMEZ"

Cumhurbaşkanı Eroğlu ile görüşmelerinin odağını Cenevre müzakerelerinin oluşturduğunu belirten Davutoğlu, son yıllarda hiç kimsenin Türkiye ve KKTC'nin Kıbrıs sorununa barışçıl çözüm bulunması için gösterdiği samimi gayretlerden şüphe edemeyeceğini söyledi.

"MÜZAKERELERİN ÖNÜNÜ AÇACAK ÇOK CİDDİ ADIMLAR"

23 Mayıs 2008'de BM'nin devreye girmesiyle, tesis edilen zeminde başlayan iki kesimli, iki toplumlu, siyasi eşitlik temeline dayanan iki devletin oluşturacağı bir federasyon etrafında müzakerelerin başlamasına karar verildiğini kaydeden Davutoğlu, o günden beri yoğun müzakereler yapıldığını ve son olarak da Cenevre'de Kıbrıs Türk tarafının müzakerelerin önünü açacak çok ciddi adımlar attığını ifade etti.

Bu adımların karşılık bulunmasını ve Kıbrıs sorununun bir an önce çözümlenmesini istediklerini vurgulayan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, adada bir federasyonun ortaya çıkmasını ve Doğu Akdeniz'in bir barış ve refah havzası olmasını dilediklerini kaydetti.

DESTEK SÜRECEK

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bu yolda Türkiye'nin KKTC'ye her zaman destek vermeyi sürdüreceğini vurgulayarak, "Ümit ederiz bu çözüm en kısa zamanda gerçekleşir" dedi.

Sorunu zaman yayarak, bekleterek isteklerin elde edileceği düşüncesinin yanlış olduğunu ifade eden Davutoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Beklentimiz ve ümidimiz, bu yılın sonuna kadar Kıbrıs sorununda kapsamlı bir çözümün gerçekleşmesidir. Ve gelecek sene 2012'nin ilk aylarında bir referandum gerçekleşsin ve 2012 temmuzunda AB dönem başkanlığını, biraz önce zikrettiğim temelde, Birleşik Kıbrıs devleti üstlensin. Bu devlette Kıbrıs Türk halkı da hak ettiği yeri, rolü alarak, yeni devletin kurucu unsuru olarak geleceğe birlikte yürünsün. Hedefimiz bu olmalıdır. Yoksa müzakerelerin önü açık şekilde ve sürekli benzer konular etrafında dönülerek yürütülmesinin bir sonuç getirmeyeceği aşikar.

Böyle bir perspektifle bakılır ve gerçekten çözüme ulaşılırsa, hem Doğu Akdeniz'de barış gerçekleşir; hem AB içinde gerçek anlamda bir bütünleşme sağlanır, hem de küresel dünyaya da barış mesajı iletilmiş olur."

3 MESAJ: KIRBISLI TÜRKLERE; RUMLARA; AB'YE VE ULUSLARARASI TOPLUMA

Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kıbrıs'ı ziyaretlerinde her zaman yaptıkları gibi ilgili taraflara mesajlar iletmek istediğini kaydederek, ilk mesajını Kıbrıs Türk halkına verdi.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin hangi şartta olursa olsun Kıbrıslı soydaşlarının yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurgulayan Davutoğlu, Anadolu'yla Kıbrıs arasında gönül bağı yanında, temeli 7 Mart'ta atılan barajla su bağı da oluşacağını belirterek, Anadolu'nun suyunun Kıbrıslı soydaşlarını ve barış gerçekleşmesi halinde de tüm Kıbrıslıları serinleteceğini söyledi.

SU KÖPRÜSÜ, BARIŞ KÖPRÜSÜ

Davutoğlu, "Biz bu su köprüsünü barış köprüsü olarak görüyoruz. Ve bu su köprüsü 2013 yılında inşallah devreye girdiğinde istiyoruz ki ondan çok önce tekrar Kıbrıs'ta barış gerçekleşmiş olsun. TC devleti her zaman yanınızda olacaktır" dedi.

"ARTIK SONUÇLANDIRMA ZAMANI GELDİ"

Kıbrıs Rum kesimine mesajını dile getirirken, artık uzun süreci sonuçlandırma zamanının geldiğini belirterek, yeni tarihler elde etmemesini, yeni Cumhurbaşkanı seçimi tarihlerinin beklenmemesini isteyen Davutoğlu, "2012'de AB dönem başkanlığını tüm Kıbrıs adına tek başımıza üstelenebiliriz düşüncesiyle müzakereleri geciktirmeniz, Kıbrıs'a, AB'ye, barış sürecine ve herkese zarar verecektir" diye konuştu.

Davutoğlu, "Gelin bu barışı gerçekleştirerek, AB içinde yeni ve güçlü bir yer edinmiş, çözüme ulaşmış şekilde Kıbrıs bu yeni dönem başkanlığına hazırlansın" çağrısı yaptı.

2012 TEMMUZUNA GİDERKEN...

Üçüncü mesajını AB'ye hitaben dile getiren Ahmet Davutoğlu, bölünmüş ve bir kesimi izolasyonlar altında hak etmediği bir muameleye maruz kaldığı bir Kıbrıs'la 2012 Temmuzuna gidilmemesi gerektiğini söyledi.

Bunun Avrupa vizyonuna da aykırı olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bir yıl içinde herkesin üzerine düşeni yapmasını istedi. BM'nin çabalarını takdir ettiklerini ifade eden Davutoğlu, uluslararası topluma mesajını da şöyle dile getirdi:

"KKTC tarafının ne kadar samimi bir şekilde barışı istediği artık açıktır. Bundan sonra 2004'te barışa evet diyen taraf olarak KKTC'ye yönelik izolasyonların hala sürdürülüyor olması, hukukla, temel ahlaki ilkelerle bağdaşır bir durum değildir. Uluslararası topluma çağrımız da bir an önce bu izolasyonların kaldırılması, bir an önce KKTC halkının insan olmaktan gelen tüm haklarını kullanabilmesi ve onurlu bir şekilde uluslararası toplum içindeki yerini alması gerekir. Eğer barışı istiyorsak, öncelikle bu hakkı teslim etmek gerekmektedir. Uluslar arası toplum başta BM bu yöndeki çabalarını daha da yoğunlaştırmalı ve inşallah bu sene sonuna kadar kapsamlı bir barış gelmeli. Hepimizin hayali, vizyonu barışsa, Doğu Akdeniz'e huzur ve barış getirmekse hep birlikte bunu gerçekleştirebiliriz. Ama bunu dışlayarak, bir kesimi izolasyona tabi tutarak gerçekleştirmek mümkün değildir."

"SABRIMIZ BİTECEK BEKLENTİSİNE GİRİLMESİN"

Mesajlarının doğru algılanması dileğinde de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kimsenin Türkiye'nin ve KKTC'nin barış yönünde sabrının biteceği beklentisine girmemesini istedi; barış için ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini; KKTC'ye ve Cumhurbaşkanı Eroğlu'na desteklerinin süreceğini yineledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "ekim ayında yapılacak yeni zirvede sonuç alınmaması halinde ne olacağına" ilişkin  bir soruya karşılık, müzakerelerin her aşamasına destek vermeyi sürdürme tavırlarının açık olduğunu belirterek, bugüne dek tüm açılımların Türk tarafından geldiğini, karşılık bulması halinde olumlu bir senaryonun gerçekleşmemesi için sebep olmadığını söyledi.

Davutoğlu, bunun şartının müzakereleri ilanihaye bir süreç görmemek olduğunu ifade ederek, mümkün olduğu kadar bir takvime bağlayıp, tarafları bu takvimde yönlendirme çabası gerektiğini kaydetti.

"ARTIK BU STATÜKO SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL"

Uluslararası toplumdan, AB'den ve garantör devletlerden bir an önce barışın gelmesi yönünde güçlü mesajlar iletilirse ekim ayındaki toplantının çok daha netice alıcı bir toplantı olacağı umudunu ifade eden Ahmet Davutoğlu, "İnşallah netice alınır, alınmazsa ne olacağını hep beraber düşüneceğiz, uluslar arası toplumla birlikte düşünmemiz lazım. Artık bu statüko sürdürülebilir bir statüko değildir. Ya barış için tüm tarafların etkin katkısı ya da barış olamayacaksa, bir taraf sürekli sürüncemede bırakılacaksa o zaman KKTC üzerindeki izolasyonların hangi ahlaki temele dayandığını sorgulama hakkına hepimiz sahibiz" diye konuştu.

Bir Rum gazetecinin talebiyle konuşmasını İngilizce olarak da özetleyen TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu, gazetecileri sıcak altında beklettikleri için de özür diledi ve onlara teşekkür etti. Davutoğlu, İngilizce olarak "İyi bir tercüman mıyım?" diye sordu ve "Kendi kendimi tercüme ettim" dedi.

Konuk bakan Davutoğlu daha sonra, siyasi parti temsilcileri ve Vakıflar yetkilileriyle görüşmeleri için TC Lefkoşa Büyükelçiliği'ne geçti.

(GÜL/GÜR)

 
9 Temmuz 2011 Cumartesi 19:50
Okunma: 547
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu