Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhurbaşkanı Eroğlu Kamu-sen Heyetini Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Eroğlu Kamu-sen Heyetini Kabul Etti

Eroğlu, Cumhurbaşkanı Olarak Hükümet'e Müdahale Etmemeye Özen Gösterdiğini; Bazı Konularda Görüşlerini Basın Önünde Veya İkili Görüşmelerde Hükümet'e Aktardığını Belirtti..

 
 
Cumhurbaşkanı Eroğlu Kamu-sen Heyetini Kabul Etti
EROĞLU: "BRTK YASASI GEREKLİ...NE BAŞBAKANLIK NE MİLLETVEKİLLİĞİM, NE DE ŞİMDİ BRTK'YA VEYA BAŞKA BİR YAYIN KURULUŞUNA, ŞÖYLE YAYIN YAP TELKİNİM VE İSTEĞİM OLMAMIŞTIR..."


Lefkoşa, 8 Mayıs 12 (T.AK.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, her halükarda Hükümet edenlere ülkede var olan sorunu çözme görevi düştüğüne işaret ederek, ülkede her şeyin güllük gülistanlık olmadığının görüldüğünü kaydetti.


Meclis'te kendisine yönelik olarak yapılan eleştirilere de yanıt veren Cumhurbaşkanı Eroğlu, ne başbakanlık, ne milletvekilliği, ne de Cumhurbaşkanlığı döneminde BRTK'ya veya herhangi bir başka yayım kuruluşuna, şu veya bu yönde yayın yapma telkin veya isteğinin olmadığını vurguladı.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Genel Başkanı Mehmet Özkardaş başkanlığındaki 4 İlahiyat Fakültesi mezunu din görevlisini kabulünde yaptığı konuşmada, ülkede sorunlar olduğunu, sorunların çözümüne yönelik çalışma bulunduğunu anlatarak, Kıbrıs sorunundan kaynaklanan sorunlar olmasına karşın birçok konunun içte çözümünün mümkün olduğunu belirtti.


Eroğlu, Cumhurbaşkanı olarak kendisinin mümkün olduğunca Hükümet'e müdahale etmemeye özen gösterdiğini, bazı durumlarda görüşlerini gerek kamuoyu, gerekse Başbakan ile görüşmelerinde dile getirdiğini söyledi.


Eroğlu, yıllarca başbakanlık yapmış biri olarak tecrübelerini istenmesi halinde paylaşmaya hazır olduğuna işaret ederek, "Tabii istenilirse" dedi.


Kıbrıs konusuna değinirken, Türk tarafının Kıbrıs konusunda yaşayabilir bir anlaşmaya varma çabası içinde olduğunu belirten Derviş Eroğlu, Rum tarafının ise böyle bir çaba içinde olmadığını; Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın kendisine "Biz federasyonu kabul etmekle taviz verdik başka vermeyiz" dediğini hatırlattı.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ucu açık müzakereler; izolasyon ve ambargolar sürdüğü sürece, yaşayabilir kalıcı bir anlaşmaya Rum Yönetimi'nin imza koymasının zor olduğunun altını çizdi.


Eroğlu, yeni bir döneme girilmekte olduğunu, bugün yapılanın, yeni dönemde nasıl hareket edilmesi gerektiğini kararlarını verme çalışması olduğunu anlattı. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bu sürçte Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksandır Downer ile temas halinde olduklarını; görüşme yapıldığını yeniden görüşüleceğini, bu amaçla Downer'in adaya geleceğini kaydetti.


YENİLENMESİ GEREKEN TEŞKİLAT YASALARI


Eroğlu, Din İşleri Dairesi'nde olduğu gibi teşkilat yasaları yenilenmesi gereken kurumlar olduğunu, bunlarla ilgili olarak gerekli çalışmanın süratle yapılarak süreçlerin tamamlanması gerektiğine işaret ederek, din görevlilerinin üç haftadır devam eden eylemlerine neden olan sorunun da biran önce çözülmesi gerektiğini söyledi.


Derviş Eroğlu, sorunların çözümü konusunda diyalogun önemine işaret ederek, din görevlilerinin sorunun çözümü konusundaki düşüncelerini Hükümet ile paylaşacağını kaydetti.


Eroğlu, eylemin en son baş vurulması gereken bir yöntem olduğunu belirterek, Kamu-Sen'in diyaloga açık olma tavrının olumlu olduğunu söyledi.


BRTK YASASI GEREKLİ


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu,   Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) Yasası'nın pek çok çalışanın yıllardır süren beklentisini karşılaması nedeniyle önemli olduğunu, yasalaşmak üzere olmasına sevindiğine işaret etti.


BRTK Yasası konuşulurken bazı milletvekillerinin kendisini de unutmadığına (eleştirdiğine) işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, ne başbakanlık, ne milletvekilliği, ne de Cumhurbaşkanlığı döneminde BRTK'ya veya herhangi bir başka yayım kuruluşuna, şu veya bu yönde yayın yapma telkin veya isteğinin olmadığını söyledi.


Eroğlu, BRTK'nin doğrudan Başbakanlığa bağlı olduğunu, bu nedenle böyle telkin yapmasının söz konusu olamayacağını ifade ederek, BRTK Yasasının kendi başbakanlığı döneminde hazırlandığını, yasalaşmak üzereyken dönemin Kurum Müdürü Hüseyin Çobanoğlu'nun "bazı değişiklikler gerekli" diyerek geri istendiğini hatırlattı.


Derviş Eroğlu, BRTK Yasası'nın gerekliliği üzerinde durarak, çalışanların sorunlarını çözecek tasarının bazı değişiklikler için Komite'ye geri çağrıldığını, umudunun gerekli düzenlemenin yapılarak tasarının pazartesi yasalaşması olduğunu söyledi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, geçen cumartesi başarılı bir Genel Kurul gerçekleştirilmesi nedeniyle Kamu-Sen'i kutlayarak yeni yönetime başarı dileğinde bulundu.


ÖZKARDAŞ


Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş ise, geçen hafta sonu yapılan Genel Kurula katılımı nedeniyle Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na teşekkür ederek başladı.


Özkardaş, ülkede sorunlar olduğunu, din görevlilerinin bile üç haftadan beridir, Din İşleri Dairesi'nin günün koşullarını karşılamayan teşkilat yasasında gerekli düzenleme yapılması amacıyla eylem yaptığını söyledi.


Mehmet Özkardaş, Din Görevlileri Yasası'nın 1993 yılında 52 imam ve müezzin kadrosuyla yapıldığını bugün 247 imam ve müezzin çalıştığının, bunun anlamının imam ve müezzinlerin yüzde 95'inin geçici çalışması anlamına geldiğine işaret etti.


Özkardaş, din görevlilerin eylem nedeninin kadrolanmak ve devletin diğer birimlerinde olduğu gibi düzensiz çalışma tazminatı veya ek mesai almak olduğunu söyledi.


Mehmet Özkardaş, Başbakan İrsen Küçük ile yasa konusunda anlaştıklarını, gerekli tasarının hazırlandığını, tasarıya Başsavcılık, Merkezi Mevzuat Dairesi, Din İşleri Dairesi'nin olumlu görüş verdiğini, bir tek Daire Yönetim Kurulu Başkanı Işılay Arıkan'ın "imamların yüzde 60 camilere gitmiyor" diyerek karşı çıktığını ileri sürdü.


Özkardaş, böyle bir itirazın kabul edilemeyeceğini anlatarak, "Bu insanları kim işe aldı. Bu insanlar işe gitmiyorsa, sen o makamda niye oturuyorsun" sorularını yöneltti.


Özkardaş,  her Çarşamba Başbakanlık önünde üç haftadan beri eylem yapan din görevlilerinin haklı eylemine Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'ndan destek istedi.


"KIBRIS SORUNUNDAKİ BEKLENTİMİZ..."


Özkardaş, sendikasının Kıbrıs sorununda iki bölgeli, iki kurcu devletten kaynaklanan federal bir Kıbrıs kurulması anlaşmasını desteklediğini anlatarak, Kamu-Sen'in beklentisinin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun masada kalarak, uzlaşmaz Rum ve dünyayı sıkıştırmaya devam etmesi olduğunu söyledi.


Özkardaş, Kıbrıs sorununda Rum uzlaşmazlığının Fransa, Çin ve Rusya gibi büyük devletlerin desteğiyle devam etmesini eleştirerek, Kıbrıs'ta çözümün iki bölgeli, siyasi eşitliği dayalı, egemenliğini iki kurucu devletten alan Federal Kıbrıs olduğunu yineledi.


Bulunacak çözümün, Avrupa Birliği (AB)'nin birincil hukuku olması; Türkiye'nin garantörlüğünün devem etmesi gerektiğini ifade eden Mehmet Özkardaş, Türk tarafının her fırsatta uzlaşmaz ilan edilmeye çalışıldığını, bu nedenle buna karşı gerekli önlemin alınmasını istedi.


Özkardaş, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun "kendi kendimizi suçlamayalım" açıklamasına destek verdiğini söyleyerek, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın "Federasyon Bizim için zehirli ilaçtır" açıklamasını hatırlatarak şöyle dedi:


"Bu nedenle sizden, her ne olursa olsun masada kalıp dünyayı ve Rum tarafını sıkıştırmaya devam etmeniz beklentimizdir."


Özkardaş, halkın muhalefetine karşın birçok yasanın geçtiğini, ülkede gelir seviyesinin sürekli düştüğünü; Özelleştirme Yasasıyla Bakanlar Kurulu'na 'Padişah yetkisi' verildiğini ileri sürek, din görevlilerinin eylem yapmasının durumun iyi olmadığını gösterdiğini sözlerine ekledi.


(HY/KAR)  FOTOĞRAFLI


 
8 Mayıs 2012 Salı 13:30
Okunma: 633
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu