Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhurbaşkanı Eroğlu Kıbrıs'a konuştu

Cumhurbaşkanı Eroğlu Kıbrıs'a konuştu

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, hükümetin 4 ay sonraki UBP kurultayına kadar olan süreyi icraatlarla değerlendirmesi gerektiğini belirtirken “Bugün gördüğüm kadarıyla her şey kurultaya yöneliktir. Bu da vatandaşın beklentilerine hizmet yerine sıkıntı verir” dedi.

 
 
Cumhurbaşkanı Eroğlu Kıbrıs'a konuştu

Eroğlu, hükümetin birinci görevinin kurultaya göre plan yapmak olmadığını, ülkenin, vatandaşın sıkıntılarını çözecek formüller üretmek olduğunu söyledi.
Kurultayda herhangi bir adaya destek verip vermeyeceği konusunda yorum yapmaktan kaçınan Eroğlu, KIBRIS’ın sorularına gündem yaratacak yanıtlar verdi.
Parti içi yarışlarda kimseye gücenme lüksü olunmaması gerektiğini ifade eden Eroğlu, kendisinin her zaman böyle yaptığını ve partilileri kucakladığını belirtti..
1990 seçimlerinden sonra parti içinde tartışmaların olduğunu ve UBP tabanını yaratmak için köy köy dolaştığını anlatan Eroğlu, “Şimdi bazı kişiler övünerek söylüyor. Bugün bizim yüzde 30-35 donmuş oyumuz vardır diyorlar. Bu bizim gayretlerimizle ve kurduğumuz örgütlerle gelen tabandır” dedi.
Eroğlu, kendisinin hiçbir zaman “Dervişçi veya Eroğlucu” bir taban yaratmak gayretinde olmadığını, “UBP’li” taban yaratmak için çalıştığını vurguladı.

“Vatandaş cebine bakar”

Ekonomik durumla ilgili olarak vatandaşlardan gelen şikayetlerin sürekli arttığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kamuoyu yoklamalarına göre de halkın icraatlardan memnun olmadığını belirtti. Eroğlu,  Maliye Bakanı’nın bazı rakamlar verse bile vatandaşın rakamlardan ziyade günlük yaşamını etkileyen unsurlara ve cebine girip çıkan paraya baktığını, bu gerçeği hükümet edenlerin unutmaması gerektiğini söyledi.
Bugün ümit edilen noktada olunmadığını ve olumsuzluktan çıkılması için bir plan ve programı olması gerektiğini ve bunun için sektörlerden görüş alınması gerektiğini kaydeden Eroğlu, “dünya devletlerinin bu gibi durumlarda yaptıkları dikkate alınırsa başarı şansı doğar” dedi. 
Hükümet olarak alınan karardan dönüldüğü zaman tepkilerle karşılaşılacağının bilinmesi gerektiğini hatırlatan Eroğlu şunları kaydetti:
“Bunlar vatandaş üzerindeki güveni sarsan olaylardır. Bazı kararların mahkemeden dönmesi hükümet edenlere güveni azaltır. Diyalog mekanizması şarttır. Ticaret Odası ekonomik programla ilgili görüşlerini hükümete vermiştir. Bunların dikkate alınıp alınılmayacağı önemlidir. Her şeyi ben bilirim ben yaparım derseniz ve suçu başka tarafa atarsanız bu ülkenin geleceğine son derece sıkıntı yaratır. Siyasette ve ekonomide bugün bunları yaşıyoruz.” 
Anavatanın Türkiye ile diyaloğun sıcak olmasının şart olduğunu ancak; Anavatan Türkiye’yi de Kıbrıs Türk halkı nezdinde yıpratmaya hiç birinin hakkı olmadığını söyleyen Eroğlu, yıpratıcı beyanat ve konuşmalardan kaçınmak gerektiğini ifade etti.
Eroğlu, hükümetin bir paket hazırladığını duyduğunu bunu “ben yaparım olur” şeklinde değil çeşitli kuruluşlardan istişare edilip uygun görüşler alınarak bu paketin hazırlanmasının daha iyi olacağını kaydetti.

“Hükümet LTB’de yanlış yaptı”

Cumhurbaşkanı Eroğlu “Hükümetin LTB konusundaki kararını nasıl karşıladınız? Sorusunu yanıtlarken, hükümetin ilk baştan yanlış yaptığını söyledi.
Eroğlu, kendisinin başbakanlık döneminde sendikaların eylemerini bitirmeden onlarla görüşme yapmadığını anımsatırken “Siz sendika eylem halinde iken iki bakanınızı görevlendirirsiniz. İmza atan bakanlar hükümet adına imza atar ve hükümet bu anlaşmanın gereğini yerine getirmek zorundadır. Ama gereği yerine getirilmez ve ikinci bir eylem olur. Başbakan sendika başkanını tekrar çağırır, eylemin kalktığını söyler ama sendika ile polis karşı karşıya getirilinceye kadar uğraşılır. Bu konuda kişisel hesaplarla hareket edilmemesi gerekirdi” dedi.    
Eroğlu “siz Başbakan olsaydınız yasa gücünde kararname çıkarıp, belediye yönetimini görevden alır mıydınız?” sorusuna “Başbakan olsaydım zaten belediye bu noktaya gelmezdi” yanıtını verdi.
Hükümetin son aldığı kararın bazı hukukçulara göre anayasaya aykırı olduğunu ifade eden Eroğlu, kararın mahkemeden dönüp dönmemesi durumunda kendisinin bir karar veremeyeceğini belirterek, böyle bir konuda yasa gücünde kararname çıkarılamayacağını söyledi.

“UBP’de üzücü şeyler oluyor”

UBP’ye Cumhurbaşkanı iken de karışmaya çalıştığı yönündeki açıklamaların hüsnü kuruntu olduğunu ifade eden Eroğlu, partililerin bir sorun olduğunda kendisine geldiğini söyledi. 
Hükümette “Bu Eroğlu’na yakındır işi olmaz” şeklinde bir hava yakalandığını ve bir senaryo düzenlenip bunun yaygınlaştırıldığını ifade eden Eroğlu, bunların üzücü şeyler olduğunu söyledi.

“Küçük rahatsız oldu”

Cumhurbaşkanı iken Bakanlar Kurulu’na dört kez gittiğini ve görüşlerini aktarma fırsatı bulduğunu belirten Eroğlu “Ancak Başbakan İrsen Küçük’ün bundan rahatsızlık duyduğunu anladım. Bunu bana doğrudan söylemedi, ancak her toplantı sonrasında bazı gazetelerde anlamlı mesajlar yayınlandı. Ben de hükümetin hiçbir icraatına müdahil olmadım” dedi.
Eroğlu şöyle devam etti:
“İrsen beyin kurultay çalışmalarında katkım olmadı diyemeyeceğim. Kurultaydan çıktıktan sonra teşekkür etmek için geldiğinde kendisine ‘Ben, geleceğim yere geldim. Bugünden itibaren ne yaşım ne de makamım parti başkanı olarak tekrar geri dönmeye müsait değil. Başarılı olmanı istiyorum. Senin başarın önce halkın memnuniyeti ve partinin büyümesini getirir. Şu anda hiçbir adayım yoktur. Benden faydalanabilirsin. Bakanlar Kurulu’nda bir karar alınacak ise bunun etraflıca düşünülmesi gerektiğini söyledim. Karar aldıktan sonra geri dönülmesi prestijinizi sarsar’ dedim”

Hiçbir konuda yardım istemedim

“Kendisine yardımcı olmaya hazır olduğumun mesajını verdim” diyen Eroğlu, 34 yıl süreyle UBP’de bulunduğunu ve hükümetin icraatlarının halkı mutlu etmesi gerektiğini ifade etti.
Eroğlu, herhangi bir konuda Başbakan Küçük’ten yardım istemediğini, bir zaman hükümetin hesap verecek duruma gelmesi halinde ekibi ile bunun hesabını Başbakan’ın vereceğini söyledi. Eroğlu “ben bugüne kadar sadece 2004’te CTP tarafından işten çıkarılan 2 kişinin işe alınmasını istedim, onu da yapmadılar” dedi.
Kendisine iş için gelenlere hükümeti gösterdiğini anlatan Eroğlu, İrsen bey ve hükümetten iyi işler yaparak vatandaşın memnuniyetini artırıcı yasaları geçirmelerini beklediğini söyledi. 
Eroğlu, hükümetin ülkeyi iyi yönetip yönetmediğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken, kararını vatandaşın vereceğini, ancak son zamanlarda vatandaşın hükümetle ilgili şikâyetlerinin arttığına dikkat çekti. 

“UBP’de oy kaybı var”

Eroğlu, KADEM’in yaptığı son araştırmada UBP’nin yüzde 10 oranında oy kaybı olduğunun anımsatılması üzerine; bir siyasi partinin planlı ve programlı icraatlar yapması halinde daha da güçlenebileceğine dikkat çekti.
Eroğlu, iktidardaki partinin oy kaybını normal karşılamadığını ve ortaya çıkan tablonun iç açıcı olmadığını vurguladı.
Bir programla seçime girdiklerini anımsatan Eroğlu, programın bazı bölümlerinin uygulandığını, bazılarının ise uygulanmadığını söyledi.

“Müzakerelerden sonuç beklenmemeli”

KIBRIS TV’de yayımlanan SON DURUM perogramında, Kıbrıs sorunuyla ilgili soruları da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Hristofyasla herhangi bir uzlaşı sağlayamadıklarını tekrarladı. Eroğlu, özellikle mülkiyette çok farklı görüşlere sahip olduklarını ifade etti.
Vatandaşlara ve siyasi parti yetkililerine seslenen Eroğlu “artık herkesin müzakerelerle bir yere varılamayacağını anlaması gerekir. Kendi kendimizi suçlamak yerine, karşı tarafın bizimle anlaşmak istemediğini anlamak zorundayız” dedi.

 
18 Temmuz 2012 Çarşamba 12:26
Okunma: 627
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu