Ana Sayfa » Kıbrıs » CUMHURBAŞKANI EROĞLU, MECLİS PLATFORMU İLE BİRARAYA GELDİ

CUMHURBAŞKANI EROĞLU, MECLİS PLATFORMU İLE BİRARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Cumhuriyet Meclisi'nde temsilcisi bulunan siyasi partilerden oluşan Meclis Platformu arasındaki görüşme sona erdi.

 
 
CUMHURBAŞKANI EROĞLU, MECLİS PLATFORMU İLE BİRARAYA GELDİ

 

Meclis platformu üyelerinin Kıbrıs sorunuyla ilgili son gelişmeler hakkında bilgilendirildiği ve görüşlerinin alındığı toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Eroğlu'na Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay başkanlığındaki müzakere heyeti, Müsteşarı Hasan Güngör ve Danışmanı Osman Ertuğ da eşlik etti.

Toplantıda CTP-BG'yi Genel Başkan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu,  Dışişleri Bakanı Özdil Nami ve Genel Sekreter Kutlay Erk; DP UG'yi Genel Başkan ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Genel Sekreter Hasan Taçoy ve  Serhat Kotak; UBP'yi Genel Başkan Hüseyin Özgürgün, Hamza Ersan Saner ve Tahsin Ertuğruloğlu; TDP'yi de Genel Başkan Cemal Özyiğit, Genel Sekreter Mehmet Harmancı ve Zeki Çeler temsil etti.

Toplantı sonrasında TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, CTP-BG Genel Başkanı Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ile DP-UG Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı Ekonomi Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş basına açıklama yaptı ve soruları yanıtladı.

YORGANCIOĞLU: "GEÇMİŞTE VAR OLAN MUTABAKATLARA SAYGILI OLUNMASI GEREKİR?

CTP -BG  Genel Başkanı, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, görüşmede, sunulan karşılıklı önerilerle ilgili bilgiler verildiğini, kendilerinin de görüşlerini aktardıklarını söyledi. Yararlı bir görüşme olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, bunun süreç içerisinde daha çok tekrarlanması gerektiğini söylediklerini kaydetti.

Kıbrıs sorununun erken zamanda çözülebilmesi adına bugüne kadar liderlerin vardıkları mutabakatları önemsediklerini belirten Yorgancıoğlu, bunların her iki tarafca da kabul edilmesi gerektiğini vurguladı. Yorgancıoğlu, görüşmelerin ağırlıklı olarak farklılık olan konularda nasıl uzlaşılacağı yönünde adımlar atarak yürütülmesinde yarar gördüklerini de dile getirdi.

Sonuç olarak tüm konular üzerinde anlaşmaya varılmadan anlaşılmış olunmayacağını dile getiren Başbakan Yorgancıoğlu,  farklılıkların birleştirilerek bir sonuç üretilmesi noktasında bütün üzerinde hemfikirliğin yeniden yaratılabileceğini düşündüklerini dile getirdi.

Yorgancıoğlu, geçmişte var olan mutabakatlara saygılı olunması çağrısı da yaptı.

Yorgancıoğlu, esas olanın ortak  ses vermekse görüşmelerden önce  Cumhurbaşkanlığı makamında diğer partilerle görüşülmesinde yarar gördüklerini ifade ettiklerini de belirtti.

Yorgancıoğlu, sürecin geldiği noktayı nasıl gördüğüyle ilgili bir soru üzerin, "Önerilerin yapıldığı ilk toplantının hemen sonrasında bu görüşmeyi yaptıklarını, bunun  daha önce yapılan tarama sürecinin ötesinde bir şey olduğunu ve gerekli değerlendirmeyi yapacaklarını? kaydetti.

Yorgancıoğlu, tartışılmayan, görüşülmeyen ve uzlaşılmayan konularda karşılıklı önerilerin daha süratli bir şekilde masaya konmasıyla sürecin kısaltılması  gerektiğine inandıklarını da belirtti.

ÖZGÜRGÜN: "RUM TARAFININ OYALAMA TAKTİĞİ VAR?

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün  de toplantıda, "Rum tarafının görüşmelerde oyalama taktiği bulunduğunu, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun ise masaya daha önce üzerinde uzlaşılmaya varılmamış bir çok konuda yapıcı öneri koyduğu? bilgisini aldıklarını söyledi.

Özgürgün, Rum Müzakereci Mavroyannis ile Rum Yönetimi Başkanı Anastasiades arasında bir iletişim sorunu olduğunu gördüklerini, Mavroyannis'in ayrı bir kurum olarak müzakereleri sürdürür gibi göründüğünü söyledi.

Bunun Rum tarafının isteksizliği dışında görüşmelerin gidişatını duraksatan ve yavaşlatan bir başka durum olduğunu gösterdiğini söyleyen Özgürgün, Kıbrıs Türk tarafının samimiyetle çözüm istediğini, samimiyetle masada oturduğunu ama Rum tarafının sanki çözümü başka bir yerlerde aradığını kaydetti.

Rum tarafının önerilerinin son toplantıda masaya geldiği bilgisini aldıklarını kaydeden Özgürgün, bu önerilerin genellikle mülkiyetle ilgili olduğunu, yönetim ve güç paylaşımıyla ilgili olarak da bugüne kadarki parametrelerin ve anlaşılmış konuların dışına çıkan yaklaşımları olduğunu anlattı.

Başkan ve başkan yardımcılığının dönüşümlü olmasını ve veto hakkını Rum tarafının kabul etmediğini söyleyen Özgürgün, bakanlar kurulunun ise 7-3 olmasını ancak kararların basit çoğunlukla alınmasını istediklerini dile getirdi. Özgürgün bunun, azınlık hakkı vermek anlamına geldiğini belirtti. Özgürgün, "Bunun için çözüm üretmek, burada sıkıntı nasıl aşılacak diye bir çözüm önerisiyle gelmişler ancak sıkıntı olursa Rumlar arasında olacak, Rumlar anlaşamazsa sıkıntı olacak. Bu tamamen bir Rum yönetimi demektir, bunu kabul etmek mümkün değil, parametrelerin çok dışındadır? dedi.

DENKTAŞ: "SÜREÇ DEVAM ETTİKÇE BENİM AKLIMDAKİ SORU İŞARETLERİ ÇOĞALIYOR?

DP-UG Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı  Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı  Serdar Denktaş da, son gelişmelerle  ilgili bilgi aldıklarını ve görüşlerini sunduklarını kaydetti.

Denktaş, "Herhangi bir konuyu müzakere etmek için masaya oturduğunuzda aklınızda soru işaretleri vardır. Süreç devam ettikçe bu soru işaretleri azalır ve belli bir noktaya varırsınız. Benim aklımda da soru işaretleri vardır ve süreç devam ediyor, ancak süreç devam ettikçe benim aklımdaki soru işaretleri çoğalıyor? diye konuştu.

Denktaş, bu soru işaretlerinin gidişatla, olası bir baskıyla veya uzlaşarak varılacak bir sonuç sonrasında olabileceklerle ilgili olduğunu kaydetti.

Serdar Denktaş, bir çözüme doğru gidildiği konusunda zaten çok iyimser olmadığını, bunun iyiden kaybolmaya başladığını da ifade etti.

Dışarıya verilen mesajlar ne kadar umut vaat edici olursa olsun kendisinin aynı kanaate  ulaşamadığını dile getiren Denktaş, ancak önyargılı olmadığını ve çözüme odaklı yaklaşımlarını devam ettireceklerini kaydetti.

Denktaş, tüm soru işaretlerini zaman içinde gidermeyi umut ettiğini de ifade etti.

Denktaş, bu düşüncesinin sadece Rum önerilerinden kaynaklanmadığını, yurt dışında yaptıkları konuşmalar, yabancı temsilcilerle yaptıkları görüşmelerde ortaya koydukları yaklaşımlar ve Kıbrıs Türk tarafının kültürel-sosyal girişimlerini engelleme gayretlerinin bu düşüncesini yarattığını dile getirdi.

Denktaş, Rum tarafından bir çözüm niyeti olmadığını ve bazı önerilerin süreci baltalamak için yapıldığını düşündüğünü de kaydetti.

ÖZYİĞİT: "ORTAK AÇIKLAMA METNİ GÖRÜŞME ZEMİNİ VE ÇOK İYİ BİR ÇERÇEVE?

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de, toplantıda son dönemde sürdürülen görüşmelerle ilgili gelişmelerin ele alındığını kaydetti.

Özlü müzakerelere başlandığını kaydeden Özyiğit, müzakere masasında neler olduğu, nasıl bir yaklaşım sergilendiği , tarafların pozisyonlarının  ne olduğu, Kıbrıs Türk tarafının ortaya ne koyduğuyla ilgili bilgilerin aktarıldığını söyledi.

Bu konuda siyasi partiler olarak genel bir değerlendirme yaptıklarını dile getiren Özyiğit, oldukça yararlı bir toplantı olduğunu, bu toplantıların daha sık devam etmesi yönünde görüş birliği olduğunu ve sadece görüşmeler belirli bir düzeye geldikten sonra  bir bilgilendirme değil, görüşmelerin öncesinde de siyasi partilerin bu süreçte daha aktif olması  ve müzakere heyetine katkıda bulunması adına yararlı bir diyalog yaşandığını belirtti.

Özyiğit, TDP'nin ortak açıklama metnine büyük önem verdiğini ve ortak açıklama metninin görüşme zemini ve çok iyi bir çerçeve olduğunu da kaydetti;  müzakerelerin bu doğrultuda ve buna bağlı olarak sürdürülmesinin olmazsa olmaz olduğunu vurguladı.

(ÖZ/GUR) FOTOĞRAFLI

 
9 Mayıs 2014 Cuma 16:43
Okunma: 1004
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu