Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhurbaşkanı Eroğlu, Tc Devlet Bakanı Atalay'ı Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Tc Devlet Bakanı Atalay'ı Kabul Etti

eroğlu: "Çözümsüzlük Bizi Zora Sokuyor Ama Sadece Bizim Arzumuzla Anlaşma Olmaz"

 
 
Cumhurbaşkanı Eroğlu, Tc Devlet Bakanı Atalay'ı Kabul Etti
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 43 yıldır süren müzakerelerde bugü-ne dek bir anlaşmaya varılamadığını, ortaya çıkan anlaşma metinlerinin Rumlar tarafından daima red-dedildiğini belirterek, çözümsüzlüğün Kıbrıslı Türkleri zora sokan bir gerçek olduğunu ancak sadece kendi arzularıyla anlaşma yapılamadığını söyledi.  

Türkiye'nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, KKTC'de büyük gelişmeler sağlandığını belirterek, K-Pet ihalesini iki Kıbrıslı Türk işadamının kazanmasının da işa-damlarının özgüveninin arttığını gösterdiğini kaydetti. Atalay, "Güney Kıbrıs'a geçme heveslilerinin artık Kuzey'e geçme hevesinde olacağını" ifade etti.

Eroğlu, Acapulco Otel'de TC Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ı kabul etti. Ziyarette Cumhurbaşkanı Eroğlu, Atalay'a ziyareti anısına bir de plaket takdim etti.

Görüşmede konuşan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Atalay'ın KKTC'den sorumlu bakan olduğu günden beri sorunları daha iyi öğrenmek için değişik kişi ve kurumlarla diyaloğa önem verdiğini kaydederek, so-runların diyalogla çözümlenebileceğini, bunda en büyük desteği Anavatan Türkiye'den gördüklerini söyledi.

Eroğlu, AKP'nin iktidara geldiği günden beri KKTC'nin kalkınması, altyapılarının tamamlanması konusunda hükümetlere destek vererek büyük hizmetlerde bulunduğunu belirtti ve teşekkür etti.

"BU MÜZAKERELER ÇOK UZUN SÜRDÜ..."

Kıbrıs'ta bir anlaşma olup olmayacağı arayışını sürdürdüklerine işaret eden Eroğlu, şöyle konuştu:

"Ama bu müzakereler çok uzun sürdü. 43 yıldır sürüyor. 1960 cumhuriyetinden sonra... Maalesef bugün oldu bir anlaşmaya varamadık. Ortaya çıkan anlaşma metinleri Rumlar tarafından daima redde-dilmiştir. Bizi sadece Türkiye'nin tanıdığı bir ülke konumunda tutmak, dünya nimetlerinden fayda-lanmamamız için ambargolar altında bizi daha da darboğaza itmek için büyük bir politika izlemekte-dirler. Çözümsüzlük Kıbrıslı Türklerin aleyhine, sıkıntıya sokan bir gerçektir ama anlaşma sadece bizim arzumuzla olmaz, karşı tarafın da bu arzuyu ortaya koyması gerekir. Karşı tarafın tek yaptığı bizi ve Türkiye'yi uzlaşmazlıkla suçlayarak dünyaya değişik mesajlar vermektir."

Bunlara karşı Türkiye'yle çok sıkı ilişkiler içinde olduklarını belirten Eroğlu, gerek ekonomik gerek dış politika konularda işbirliği yaptıklarını, Kıbrıs sorununun çözümlenmesi için de hem kendilerinde hem TC'de kesin niyet olduğunu; aynısını Kıbrıs Rum tarafı da gösterse anlaşmamak için bir neden görmediğini belirtti.

Eroğlu, ocak ayına kadar sürecek yoğun müzakerelerde gerçekler kabul edilirse bir anlaşmaya varıla-bileceğini, kabul edilmezse sonucun istedikleri gibi müspet olmayacağını, ne olacağını göreceklerini kaydetti.

Atalay'a ziyareti için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, özel günlerde gelen Türkiye temsilcileriy-le moral bulduklarını, yalnız olmadıklarını da dünyaya gösterdiklerini söyledi.

Eroğlu, TC Başbakanı ve hükümetine teşekkürlerini ileterek, Atalay'ı en kısa zamanda yeniden KKTC'de görme dileğinde bulundu.

ATALAY: "ORTAK BAYRAM"

Türkiye'nin Kıbrıs işlerinden de sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da konuşmasında, KKTC'nin 28. yıldönümünü kutladı ve Cumhuriyet Bayramı'nın ortak bayramları olduğunu söyledi.

Türkiye hükümeti, muhalefet partileri ve sivil toplum örgütlerinin de burada olduğunu ve bayramı kutladığını ifade eden Atalay, nice yıldönümleri diledi.

EŞİT STATÜLÜ FEDERAL DEVLET

Beşir Atalay, Türkiye ve KKTC'nin ayrılmaz parçalar olduğunu, KKTC'ye ellerinden gelen her ilgiyi ve desteği gösterme kararlılıklarının tam olduğunu belirterek, "Bir diğer kararlılığımız da Kıbrıs'ta adil, iki taraflı, iki toplumlu, eşit statüde bir federal devletin oluşmasıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı'nın dirayetle sürdürdüğü görüşmelerde uzlaşmadan, barıştan yana olduklarını ifade eden Atalay, "Adada iki toplumlu, adaletli, tek devletli yapı tercihimizdir ve Türkiye daima bunun peşinde olmuştur.  2004 referandumundan beri de Kuzey Kıbrıs Türkleri bu iradeyi göstermiştir. Rum tarafı daima maniler bulmakta, olumsuzluklar üretmektedir. Son doğalgaz aramayla ilgili geliştirdiği tutum yine bu uzlaşmazlığın göstergesidir" dedi.

Atalay, artık fazla zaman kalmadığını, müzakerelerde ocakta bir noktaya gelineceğini kaydederek; sonuç ne olursa olsun Kuzey Kıbrıs'ın ekonomik, demokratik ve sistem olarak güçlü bir yapıya sahip olması gerektiğini vurguladı. Beşir Atalay, Kuzey Kıbrıs yönetiminin çalışmalarına her türlü desteği verme çabasında olduklarını kaydederek, turizmin ve üniversitelerin geliştiğini, yeni oteller açıldığını, ODTÜ'den sonra İTÜ'nün de kampus kurduğunu anlattı.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Atalay, Kuzey Kıbrıs'ın üniversite konusunda bir marka haline geldiği-ni söyledi.

Çift şeritli yollarıyla Kuzey Kıbrıs'ın çok daha yaşanır bir yer haline geldiğini kaydeden Atalay, su projesinin hızla sürdüğünü, şu anda suyun dağıtımıyla ilgili proje üzerinde çalıştıklarını, 2014'te dev-reye girecek projeye paralel elektrik geleceğini anlattı.

"K-PET İHALESİNİ KIBRISLI İŞADAMLARININ ALMASI FEVKALADE MEMNUN EDİCİ"

Kuzey Kıbrıs yönetiminin yürüttüğü ekonomi politikasının olumlu sonuçlarını gösterdiğini, büyüme oranlarının yükseldiğini, 2012'de daha da yüksek rakamlar beklediklerini ifade eden Atalay, ekonomik programın verimli yürüdüğünü, farklı bir ekonomik dinamizm bulunduğunu, özel sektörün giderek güçlendiğini, K-Pet ihalesini Kuzey Kıbrıs'tan iki işadamının almasının kendilerini fevkalade memnun ettiğini ifade etti.

"ARTIK HERKES GÜNEYE DEĞİL KUZEYE GEÇME HEVESİNDE OLACAK"

Atalay, işadamlarının özgüvenlerinin artması, ekonominin güçlenmesi ve Kuzey Kıbrıs'ta her şeyin değer haline gelmesinin büyük önem taşıdığını dile getirerek, "Güney Kıbrıs'a geçmeye hevesi olanlar var, bundan sonra herkes Kuzey'e geçme hevesinde olacak. Kuzey Kıbrıs bunu yakaladığında eli daha güçlü olacak. İster uzlaşma, barış olsun; ister olmasın Kuzey Kıbrıs'ın bu gücü daima lehine olacak, eli daha güçlü olacak" diye konuştu.

Hem Türkiye, hem Kuzey Kıbrıs'ta hayat standardının daha da yükseldiğini, demokrasinin daha da geliştiğini, insanların çok daha rahat yaşadığı ülkeler haline gelmesinden memnun olduklarını ifade eden Atalay, her zaman Kuzey Kıbrıs'ın yanında yer alacaklarını belirtti ve hep sevinçli günleri pay-laşma dileğinde bulundu.

(GÜL/GÜR) FOTOĞRAFLI


TAK
 
15 Kasım 2011 Salı 20:24
Okunma: 617
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu