Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhurbaşkanı Eroğlu Tmk'da Konferans Verdi

Cumhurbaşkanı Eroğlu Tmk'da Konferans Verdi

Eroğlu: "var Olan Gerçeklerden Hareketle Bir Anlaşma Kalıcı Olabilir.  (Kıbrıs'ta) İki Halktan Bir Millet Yaratmak Mümkün Değildir".

 
 
Cumhurbaşkanı Eroğlu Tmk'da Konferans Verdi
"MÜZAKERELERDE YENİ BİR MÜZAKERE MASASI OLACAK VE ZAMAN LİMİTİ KONULMASI ISRARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ"


"GÜNEY KIBRIS'TAKİ SEÇİMLERDE ŞANSLI GÖRÜLEN ANASTASİADİS İLE DE ANLAŞMA ŞANSIZ AZ"


"HÜKÜMETİN BU SORUNU (LTB) BİR SENE ASKIDA TUTMASI DOĞRU DEĞİLDİR. HÜKÜMET EDENLERİN VE SENDİKANIN ALMASI GEREKEN KARARLAR VAR. TEK YOL İSTİŞAREDİR"


Lefkoşa,  24 Aralık 12 (T.A.K): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs'ta, var olan gerçeklerden hareketle varılacak bir anlaşmanın kalıcı olabileceğini vurgulayarak, "İki halktan bir millet yaratmak mümkün değildir. Kıbrıs milleti diye bir millet yaratmak mümkün değildir" dedi.


Kıbrıs müzakerelerine Güney Kıbrıs'taki seçimlerin ardından yeniden başlanmasının beklendiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, müzakere masasının yeni bir masa olacağını ve Kıbrıs Türk tarafının müzakerelere zaman limiti konulması konusundaki ısrarını sürdüreceğini kaydetti. Eroğlu, "Kıbrıs Türk halkının 48 yıl daha bekleyecek sabrı yoktur" diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Güney Kıbrıs'taki başkanlık seçimlerinde DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'in şanslı görüldüğüne işaret ederek, DİKO ile yaptığı protokol ve kamuoyundaki demeçlerine bakıldığında Anastasiadis ile de anlaşma şansının az olduğunu vurguladı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs sorununun bir anlaşmayla çözümlenmemesi durumunda yapılacak olan tek şeyin devlete sahip çıkmak olduğunu söyledi.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi ( LTB) ile ilgili sorunların bir yıl askıda tutulmasının doğru olmadığını belirterek, sorunun çözümü konusunda istişareden uzaklaşıldığını ve inatlaşmaya gidildiğini, hükümetin ve sendikanın alması gereken kararlar olduğunu, tek yolun istişare olduğunu söyledi.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türk Maarif Koleji (TMK) Tarih ve Kültür Kulübü'nün düzenlediği  "Kıbrıs'ın Dünü, Bugünü, Yarını" konulu konferansa katılarak Kıbrıs sorununu değerlendirdi, öğrencilerin sorularını yanıtladı.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "Tarihini bilmeyenlerin coğrafyalarını başkaları çizer" sözüyle başladığı konuşmasında, 1955 yılından bugüne Kıbrıs'ta yaşananları özetledi.


Kıbrıs Türk halkının verdiği varoluş mücadelesini ve devlet kurma sürecini anlatan Eroğlu, "Devletsiz yaşamak çok zor, kendi devletini kurmak ve kurduğun devletin çatısı altında huzur ve güven içerisinde yaşamanın huzuru ve hazzı başkadır" dedi.


"KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMSÜZ KALMASININ SUÇLULARI BM GÜVENLİK KONSEYİ VE AB"


Kıbrıs sorununun 48 yıldır görüşülmeyen yanı kalmadığını ve bugüne kadar ortaya çıkan bütün BM anlaşma metinlerini Rum tarafının reddettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Rum tarafının bugüne kadar herhangi bir anlaşmaya yanaşmamasının nedenlerinin BM Güvenlik Konseyi kararları ve Rum tarafının tek taraflı olarak AB'ye alınması olduğunu kaydetti.


Dolayısıyla Kıbrıs sorununun çözümsüz kalmasının suçlularının "tarihi hata işleyen" BM Güvenlik Konseyi üyeleri ile AB olduğunu vurgulayan Eroğlu, "Aldatıldık diyen AB sorumluluktan kurtulamaz" dedi.


"ÇİN VE RUSYA HAMİLERİ"


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum tarafının uzlaşmaz tutumlarının bir nedenin de BM Güvenlik Konseyi'ndeki hamileri Rusya ve Çin'in tutumu olduğunu belirterek, BM Güvenlik Konseyi'nde Rumların aleyhine çıkabilecek kararları bu iki ülkenin veto ettiğini kaydetti.


Eroğlu, BM Genel Sekreteri'nin müzakerelere ilişkin rapor yazarken uzlaşmaz olan Rum tarafı olduğu halde, Çin ve Rusya tarafından veto edileceğini bildiği için eksik bir rapor hazırladığını kaydetti.


"RUM TARAFI ANLAŞMA, PAYLAŞMA NİYETİNDE DEĞİL"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakereleri 2 yıl süreyle yoğunlaştırılmış bir şekilde sürdürdüklerini ancak ortaya bir anlaşma çıkmadığını kaydederek, "Çünkü Rum tarafı bizimle anlaşma, paylaşma düşüncesinde değil, bunu dünyaya anlatmamız lazım" dedi.


"ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜN MAĞDURU BİZİZ"


Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün mağdurunun Türk tarafı olduğunu vurgulayan Eroğlu, zaman zaman kendisinin uzlaşmazlıkla suçlandığını, uzlaşmak için müzakereleri sürdürdüğünü ancak karşı tarafta anlaşmayı aklının ucundan dahi geçirmeyen bir Rum liderliği bulunduğunu vurguladı.Bugüne kadar Hristofyas'la 5 kez üçlü zirve gerçekleştirdiğini ve son iki zirvede Türk tarafının öneriler sunduğunu hatırlatan Eroğlu, Hristofyas'ın Rum Ulusal Konseyi'nin aldığı kararlar doğrultusunda tüm önerilere "hayır" yanıtını verdiğini kaydetti.


Görüşmelerin 48 yıldır sürdüğünü, ancak ortada bir anlaşma bulunmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, müzakerelere zaman limiti konulması gerektiğini belirtti.


"MÜZAKERELERE HAZIRIZ AMA UCU AÇIK OLMAZ"


Eroğlu, Rum tarafının amacının; ucu açık müzakerelerle zaman geçirerek süreci devam ettirmek ve Türk tarafının belirsizlik içerisinde mağduriyetini sürdürmek olduğunu söyledi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Biz müzakere masasına oturmaya hazırız ama ucu açık olmaz" diyerek,  Kıbrıs'ta çözüm istediğini söyleyen BM Güvenlik Konseyi ve AB'ye görevler düştüğünü, Kıbrıs Türk halkı üzerindeki ambargoların kalkmasının Rum tarafını bir anlaşamaya doğru yönlendireceğini söyledi.


Kıbrıs Türk halkının 48 yıl daha müzakereleri seyretme sabrı olmadığını yineleyen Eroğlu, "Gençlerimizin geleceğini düşünmek zorundayız" dedi.Bugün adada var olan gerçeklerden hareketle varılacak bir anlaşmanın kalıcı olabileceğini söyleyen Eroğlu, "Bugün var olan gerçekler; Güney'de bir devlet var, Kuzey'de bir devlet var, Kuzey'de ve Güney'de diliyle, diniyle, kültürüyle birbirinden farklı iki halk var. Bu gerçekleri dikkate almamız gerekir. İki halktan bir millet yaratmak mümkün değildir. Kıbrıs milleti diye bir millet yaratmak mümkün değildir" dedi.


"NASIL OLURSA OLSUN GİBİ BİR ANLAŞMADAN YANA DEĞİLİZ"


Bu gerçekleri dünyanın gözüne sokmalarına rağmen adım atılmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Bize düşen görev devlete sahip çıkmaktır" dedi ve yeni nesilden devlete 4 elle sarılmalarını beklediklerini söyledi.


Rum tarafının, Kıbrıs Türk halkını kendisine yama yapacak bir anlaşma istediğini söyleyen Eroğlu, böyle bir anlaşmanın Kıbrıs Türk halkının sonu olacağını, nasıl olursa olsun bir anlaşmadan yana olmadıklarını kaydetti.Güney'deki seçimlerin ardından büyük bir ihtimalle müzakere masasına yeniden oturacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Bu kez otururken yeni bir müzakere masası ve zaman limiti konulmuş müzakereler istiyoruz, ucu açık müzakereler değil..." dedi.


Güney Kıbrıs'taki seçimlerde DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'in şanslı olduğunun söylendiğini kaydeden Eroğlu, seçilmesi halinde DİKO ile yaptığı protokolü uygulaması ve kamuoyuna verdiği demeçler doğrultusunda hareket etmesi halinde Anastasiadis ile de bir anlaşma şansının az olduğunu kaydetti.


SORULAR


Konferansta öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, başta LTB ve sokakların karanlıkta kalması olmak üzere iç meselelerle ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine, Kıbrıs Türk halkının büyük travmalardan geçerek bir devlet kurduğunu ve KKTC'nin demokratik bir ülke olduğunu, başarılı ve başarısız hükümetlerin olabileceğini, bunun değerlendirmesini de halkın 5 yılda bir yapılan seçimlerde ortaya koyduğunu kaydetti.


Ülkenin karanlıkta kalmasının hoş olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, hükümetin bu konuda tedbir alması gerektiğini ifade etti.


Lefkoşa Türk Belediyesi'ndeki sorunun görünmeyen bir şey olmadığını söyleyen Eroğlu, bu konuda da tedbirler alınması gerektiğini kaydederek, "Ümit ederim hükümet edenler tedbirler düşünmektedirler" dedi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, süreç başında Bakanlar Kurulu'na da başkanlık ettiği bir toplantıda önerilerini Kurul'a ilettiğini kaydederek, bu durumun herkesi olduğu kadar kendisini de rahatsız ettiğini söyledi.


Eroğlu, LTB'deki sorunlarla ilgili olarak hükümetin ve sendikanın alması gereken kararlar olduğunu, tek yolun istişare olduğunu, ancak istişareden uzaklaşılarak inatlaşmaya gidildiğini kaydetti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, LTB sorununu hükümetin bir yıl askıda tutmasının doğru olmadığını da kaydetti.


Eroğlu bir başka soruya verdiği yanıtta da, BM kararlarının Allah kelamı olmadığını, BM Güvenlik Konseyi'nin  ilerleyen süreçte bazı kararlarında değişiklikler yapma noktasına gelebileceğini kaydetti.


Kıbrıs Türk halkına verdiği sözleri tutmayan ve ambargoları kaldırmayan AB'den fazla bir beklentisi olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk halkına insanlık dışı ambargo uygulayanların demokrasiden ve insan haklarından bahsetmesinin mümkün olmadığını vurguladı.


KKTC'ye ambargo uygulanmasının Cumhuriyet'in ilanı ile bir ilgisi olmadığını, ambargoların 1994 yılından itibaren uygulanmaya başladığını söyleyen Eroğlu, bütün devletlerin ekonomik kriz içerisine girebileceğini, önemli olanın hükümetlerin yerinde ve zamanında kararlar alması olduğunu söyledi.


(YIL/SEL) FOTOĞRAFLI


 
24 Aralık 2012 Pazartesi 14:49
Okunma: 1096
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu