Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Basın Toplantısı (3)

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Basın Toplantısı (3)

"bizim Anavatan Türkiye'ye Sevgimiz, Saygımız Daimdir Ve Hiç Kimse Bunu Değiştiremez, Zedeleyemez".

 
 
Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun  Basın Toplantısı (3)

"BANA VEFASIZLIK VE TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI SUÇLAMASINDA BULUNMAK KİMSENİN HADDİNE DÜŞMEMİŞTİR"

"VEFASIZLIK SUÇLAMASINA GÜLERİM, ÜLKEM ADINA ÜZÜLÜRÜM...YAZIKLAR OLSUN"

"ÜRETİCİLERİN, SANAYİCİLERİN, ÇALIŞANLARIN SÖYLEDİKLERİYLE HÜKÜMETİN DEĞERLENDİRMELERİ ARASINDA BÜYÜK FARKLAR VAR"

"EKONOMİ SAĞLAM, SAĞLIKLI İLERLEMEZSE DEMOKRASİ İÇİN TEHDİTLER ÇOĞALIR"

Lefkoşa, 20 Şubat 13 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye'ye sevgisinin, saygısının daim olduğunu, bunu hiç kimsenin değiştiremeyeceği, zedeleyemeyeceğini vurgulayarak "Türkiye'yi Anavatan bilen, Kıbrıs Türk Halkı için taşıdığı önemin altını sürekli olarak çizen bana vefasızlık ve Türkiye düşmanlığı suçlamasında bulunmak kimsenin haddine düşmemiştir... Vefasızlık suçlamasına gülerim, ülkem adına üzülürüm...Yazıklar olsun" dedi.

Rum tarafında Pazar gün ikinci turu yapılacak olan başkanlık seçimleri, kampanyası esnasında adayların yaptıkları açıklamaların adil ve kalıcı bir uzlaşıya yönelik olmadığına işaret eden Eroğlu, "Umarız seçim kampanyası esnasında söylenen sözler, kazanan  adayın masada izleyeceği tutuma yansımaz" şeklinde konuştu. Eroğlu, hafta içerisinde de bu konuda yer alacak tartışmaları yakınen izlemeye devam edeceklerini söyledi.

Eroğlu, seçilecek kişinin kimliğinden ziyade, izleyeceği politikalara bakarak yaklaşımlarını ona göre kararlaştıracaklarını belirterek, seçilecek kişinin gerekli siyasi iradeyi gösterebilecek birisi olması ümidini dile getirdi. Kıbrıs Türk tarafının tavrının, yapıcı, barışçı, halkın çıkarlarını koruyucu nitelikte olacağını yineledi.

"DIŞTA VE İÇTE ÖNEMLİ GELİŞMELER YAŞANIYOR"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün Cumhurbaşkanlığında düzenlediği basın toplantısında, iç ve dış gelişmelerle ilgili açıklamalar yaptı. Eroğlu, bazı kanalların canlı olarak yayınladığı basın toplantısında  soruları da yanıtladı.

Dışta ve içte önemli gelişmeler yaşandığına işaret ederek söze başlayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Güney Kıbrıs'ta gelecek Pazar 2. turu yapılacak başkanlık seçimi yanında;  KKTC'de aynı gün yapılacak Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) 2. Tur başkanlık seçimi; LTB süreci ve ekonomik durumla ilgili değerlendirmelerde de bulundu.

GÜNEY'DEKİ SEÇİM...

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu,  geçen Pazar yapılan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanlık seçiminde hiç bir aday %50'nin üzerinde bir çoğunluk sağlayamadığı için seçimlerin ikinci tura kaldığını; Demokratik Birlik Partisi'nin  (DİKO)  desteklediği Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) adayı Nikos Anastasiades'in yaklaşık %46 oy alarak seçimi ilk sırada tamamlarken, AKEL'in desteklediği Stavros Malas'ın yaklaşık %27 oyla ikinci tura kalan diğer aday olduğunu anımsattı.  Eroğlu, %25 civarında oy alarak yarış dışı kalan Lillikas'ın ve onu destekleyenlerin, Güney'in siyasi sahnesinde önemli oyuncu olmaya devam edeceğe benzediğini de ifade etti.

"ANASTASİADES DAHA ŞANSLI ANCAK İŞİ DAHA KOLAY OLMAYACAK"

24 Şubat Pazar günü yapılacak ikinci tur oylamada Kıbrıs Rum toplumunun yeni liderini belirleyeceğine  işaret eden Eroğlu, ikinci turda yarışacak olan iki aday arasında  Anastasiades'in daha şanslı olduğunun  görüldüğü  ancak, bunun Anastasiades'in bir koalisyon oluşturma konusunda işinin daha kolay olacağı anlamına gelmediğini söyledi.

"Çünkü seçim sonuçları ve ortaya çıkan rakamlar bunun daha zor olacağını ve birden fazla koalisyon ortağına ihtiyaç duyabileceğini göstermektedir" diyen Eroğlu, Güney Kıbrıs'taki seçimleri adım adım yakından izlediklerini, söylenenleri, açıklananları takip ettiklerini vurguladı.

"ANASTASİADİS'İN AÇIKLAMALARI HAYLİ İLGİNÇ"

Özellikle Anastasiades'in seçim kampanyası süresince söyledikleri; kiliseden, DİKO'dan aldığı destek, 2004 referandumlarında Annan Planı'na evet diyen kişi olarak yapmakta olduğu açıklamaları  "hayli ilginç" diye nitelendiren Eroğlu, " Bir lider seçilmek için bunları söylüyorsa, ortada ciddi bir sorun var demektir. Çünkü olası bir uzlaşıyı kabul veya reddedecek olan sonuçta halkın kendisidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu,  Anastasiades'in, Türk tarafının olmazsa olmazları konusunda negatif bir tavır ortaya koyduğunu, Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinin devamına; iki kesimliliğe; iki Kurucu Devlete dayalı yeni bir ortaklığın kurulmasına; sonuç alıcı, zaman takvimli görüşmeler yapılmasına karşı çıktığına dikkat çekerken; Malas'ın  ise Hristofyas'ın bugüne kadar masada ortaya koyduğu görüşlere paralel bir tavır sergilediğini hatırlattı.

"SEÇİM KAMPANYASINDA SÖYLENEN SÖZLER..."

Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Umarız seçim kampanyası esnasında söylenen sözler, kazanan  adayın masada izleyeceği tutuma yansımaz.

Çünkü bunlar adil ve kalıcı bir uzlaşıya yönelik tutum ve açıklamalar değildir. Biz, tabiatıyla hafta içerisinde bu konuda yer alacak tartışmaları yakınen izlemeye devam edeceğiz.

Seçilecek kişinin kimliğinden ziyade, izleyeceği politikalara bakarak yaklaşımlarımızı ona göre kararlaştıracağız. Ümidimiz, seçilecek kişinin gerekli siyasi iradeyi gösterebilecek birisi olmasıdır.

Bizim tavrımız daha önce de ifade etiğimiz gibi yapıcı, barışçı, halkımızın çıkarlarını koruyucu nitelikte olacaktır."

"DETAYLI DEĞERLENMDİRME 2. TUR' DAN SONRA..."

Cumhurbaşkanı Eroğlu, daha detaylı değerlendirmeyi 2'nci tur sonrasında müzakere heyetiyle birlikte yapacaklarını, bu değerlendirmelerin Meclis Platformu, Halk Konseyi, Danışma Kurulu, siyasi partiler, Hükümet ve  Türkiye ile de paylaşılarak gidilecek yolun belirlenip izleneceğini belirtti.

"GÜL'LE TAM BİR GÖRÜŞ BİRLİĞİ VE UYUM İÇİNDE OLDUĞUMUZU KARŞILIKLI TEYİT ETTİK"

5-8 Şubat tarihleri arasında Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı zirve toplantısında, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le bir kez daha Kıbrıs konusunu da değerlendirme fırsatı bulduklarını anımsatan Eroğlu, süreçle ilgili olarak tam bir görüş birliği ve uyum içinde olduklarını karşılıklı olarak teyit ettiklerini vurguladı.

Eroğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın zirve sonuç bildirgesinde yer alanların uygulamaya konulması halinde, Kıbrıs sorununun çözülmesi yönünde ciddi katkı sağlayacağına inandığını da söyledi.

İÇ KONULAR...UBP KURULTAYI, LTB SEÇİMİ, EKONOMİK DURUM

Cumhurbaşkanı Eroğlu, iç konularda ise, en güncel konunun hafta sonunda gerçekleştirilecek UBP Kurultayı, 7 Nisan'da yapılacak Lefkoşa Belediye Başkanlığı seçimi ve ekonomik durum olduğuna işaret ederek değerlendirmelerini sürdürdü.

"DEMOKRASİ OLMAZSA SAĞLIKLI GELİŞME OLMAZ"

Çağdaş dünyada yönetim şekli olarak en önemli değerin demokrasi ve hukukun üstünlüğü olduğunu, demokrasi olmazsa sağlıklı gelişme olmayacağını vurgulayan Eroğlu, "Demokrasi olmazsa sağlıklı ve sürdürülebilir ekonomi olmaz. Demokrasi olmazsa bağımsız yargı ve adalet olmaz, insan haklarından, özgürlükten söz edilemez. Demokrasi çok hassas bir rejimdir. Dıştan zorlamalar, yapay etkiler, müdahaleler demokrasiye zarar verir" şeklinde konuştu.

"EROĞLU İLE UBP'LİLERİN ARASI AÇILMAYA ÇALIŞILIYORSA DÜŞÜNMEK GEREK..."

Gelinen aşamada, kendisiyle  UBP'lilerin arasının açılmaya çalışıldığını, bunu durup düşünmek gerektiğini ifade eden Eroğlu şöyle konuştu:

"Yılların deneyimi, yılların siyasetçisi olarak hiç bir art niyet taşımadan ve beklenti içine girmeden, sadece ve sadece halkıma olan bağlılığım gereği bunları söylemek durumundayım.

Ben daha önce de ifade ettiğim gibi, Meclis'te temsilcisi bulunan siyasi partilerimizin demokratik olarak en iyi şekilde yönetilmelerini, kendi kararlarını, kendi projelerini kendilerinin üretmelerini istiyorum.

35 yıl UBP'nin fiilen içinde bulundum. 23 yıl Genel Başkanlık yaptım. 35 yıl sonra bugün birileri Eroğlu ile UBP'lilerin arasını açmaya çalışıyorsa, bu noktada durup düşünmek gerekir diyorum."

"PROTOKOLLERİN YÜZDE DOKSANININ ALTINDA İMZAM VAR"

Eroğlu,  Türkiye ile imzalanan protokollerin yüzde 90'nının altında kendi imzası bulunduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

"Sayın İrsen Küçük her halde ülkede neler yaşandığının, nerelerden nerelere nasıl gelindiğinin farkında değil.

Geçen gün beni Türkiye Başbakan Yardımcısı'nın yanında, 2009 yılında Türkiye'nin o dönemdeki Kıbrıs İşleri'nden Sorumlu Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'le imzalanan protokolü 7 ay kendilerinden gizlemekle suçladı. Böyle bir şey olamaz.

Ben söz konusu protokolü daha imzalanmadan Parti Meclisi'ne götürdüm ve hiç unutmuyorum Hasan Taçoy Bakan olarak o protokolü baştan sona okuyarak Parti Meclisi'nin bilgisine getirdi.

Belki Sayın Küçük orda değildi ya da unutmuştur."

"VEFASILIK SUÇLAMASINA GÜLERİM, ÜLKEM ADINA ÜZÜLÜRÜM...YAZIKLAR OLSUN"

Eroğlu,  Başbakan İrsen Küçük'ün kendisini Türkiye'ye karşı vefasızlıkla suçladığını da belirterek şunları söyledi:

"Sayın Küçük dün gece yaptığı ani bir açıklamayla da, beni Anavatan Türkiye'ye karşı vefasızlıkla suçlamıştır.

Gülerim ve ülkem adına Ulusal Birlik Partisi adına üzülürüm.

Ben Türkiye'ye vefasızlık yapıyorum, ya da demeçlerinde yok ama başka yerlerde o bazı diğer kişilerin söyledikleri gibi Türkiye düşmanlığı yapıyorum....

Yazıklar olsun...

"KİMSENİN HADDİNE DÜŞMEDİ"

Türkiye'yi Anavatan bilen, Kıbrıs Türk Halkı için taşıdığı önemin altını sürekli olarak çizen bana vefasızlık ve Türkiye düşmanlığı suçlamasında bulunmak, kimsenin haddine düşmemiştir.

Bizim Anavatan Türkiye'ye sevgimiz, saygımız daimdir ve hiç kimse bunu değiştiremez, zedeleyemez.

Ulusal Birlik Partisi 19'ncu Kurultayı'nda Parti Tüzüğü'ne göre Parti Lideri olan, Ulusal Birlik Partisi adayı olarak Cumhurbaşkanlığı'na seçilen benim bir posterimi bile salona astırmayan Sayın Küçük her halde vefadan söz edebilecek son kişilerdendir.

"BENİ BU NOKTAYA UBP VE HALKIMIZ GETİRDİ"

Beni bu noktaya UBP ve halkımız getirdi. Öncelikle halkıma karşı sorumluyum ve pek tabii Anavatan Türkiye ile ilişkilerimizin karşılıklı saygı-sevgi çerçevesinde ileri götürülmesini sürekli olarak gözetiyorum. "

"YAŞANMAMASI GEREKENLER YAŞANDI, YAŞANIYOR"

Pazar günü Ulusal Birlik Partisi'nin "geç kalmış", Yüksek Mahkeme Kararı sonucu yapılması yoluna gidilmiş Genel Başkanlık seçiminin ikinci tur oylamasının yapılacağına işaret eden Eroğlu, "Bir sürü yaşanmaması gereken olay  yaşandı ve yaşanıyor" diyerek şu temennilerde bulundu:

"Dilerim, Ulusal Birlik Partisi delegeleri özgür iradelerini kullanarak doğru bir seçim yapacaklardır.

Dilerim Pazar günü ortaya Kıbrıs Türk Halkı ve Ulusal Birlik Partisi için hayırlı bir sonuç çıkar.

Dilerim çıkacak sonuç demokrasimizi güçlendirecek nitelikte olur."

"LTB SEÇİMİ... SEÇİLENLERİN  BİR YIL GÖREV YAPACAK OLMALARI SIKINTILI BİR DURUM"

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi'yle ilgili olarak ise, yaklaşık 1 yıldır süren sorunların herkes gibi kendisini de  üzdüğünü yineleyerek şöyle konuştu:

"Neticede nasıl oldu, neden oldu tam anlamadan 'dönüşü muhteşem olacak' denilen Belediye Başkanı istifa etmek durumunda kaldı. Belediye Meclis üyeleri istifa etti ve nihayet bir seçime gidiliyor.

Seçilecek olanların bir yıl kadar bir süre görev yapacak olmaları oldukça sıkıntılı bir durum.

Partiler yavaş yavaş adaylarını açıklıyor. Çıkan adaylar değerli isimler, umarım kaliteli güzel, verimli bir yarış olur ve sonuçta Lefkoşa ile ülkemiz kazanır."

EKONOMİK DURUM...

Ekonomik durumla ilgili olarak da Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Fazla söze gerek var mı bilmiyorum" diye söze başlayarak "Ekonomi sağlam, sağlıklı ilerlemezse demokrasi için tehditler çoğalır " dedi.

Geçen gün Esnaf ve Zanaatkarlar Odası'nın kendisine  kapanan işyeri sayısında bir önceki yıla göre %50 artış olduğunu vurgulayan kapsamlı bir rapor sunduğuna işaret eden Eroğlu, şöyle devam etti:

"ÜRETİCİLERİN, SANAYİCİLERİN, ÇALIŞANLARIN SÖYLEDİKLERİYLE HÜKÜMETİN DEĞERLENDİRMELERİ ARASINDA FARKLAR VAR"

"Üreticilerin, sanayicilerin, çalışanların söylediklerini dinliyor, yazdıklarını okuyorum ve anlıyorum ki Hükümet'in değerlendirmeleri ile aralarında büyük farklar var.

"EKONOMİ SAĞLAM, SAĞLIKLI İLERLEMEZSE DEMOKRASİ İÇİN TEHDİTLER ÇOĞALIR"

Daha önce demokrasi olmazsa sağlıklı ekonomi de olmaz demiştim; şimdi ona bir ilave daha yapayım: Ekonomi sağlam, sağlıklı ilerlemezse demokrasi için tehditler çoğalır.

Bana göre gerek ülkemiz, demokrasimiz, gerekse ekonomimiz için tepeden tırnağa bir yeniden yapılanma zamanı gelmiştir."

(ÖK/KAR)

 
20 Şubat 2013 Çarşamba 13:07
Okunma: 630
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu