Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, Ban'a Sunduğu Öneri

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, Ban'a Sunduğu Öneri

Türk Tarafının "talebi".

 
 
Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, Ban'a Sunduğu Öneri

Lefkoşa, 3 Ekim 12 (T.A.K): Türk tarafının, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirdiği görüşmede sunduğu doğalgazdan birlikte faydalanılmasına ilişkin önerinin, uluslararası toplumun gözünde, Doğu Akdeniz'de ve Güney Kıbrıs'ın sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi" içerisinde ortaya çıkması muhtemel gerginliğe ilişkin "bahane olarak işlev göstermesini istediği" iddia edildi.

Politis gazetesi, "Eroğlu'nun Önerisi MEB'deki Yeni Türk Hareketlerinin Haberini Veriyor" başlıklı haberinde diplomatik kaynaklara dayanarak Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun önerisinin, geçtiğimiz yıl Eylül ayında ilk önerisiyle oynamak istediği, aynı  "imaj yaratma" oyununa dayandığını iddia etti.

Habere göre diplomatik kaynaklar, Eroğlu'nun şimdiki önerisinin, "Ankara'nın Güney Kıbrıs'ın sözde MEB'i içerisinde planladığı yeni hareketleri haklı çıkarmasını" amaçladığını savundular.

Gazete, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'ndan (TPAO) bir yetkilinin açıklamasına dayanarak TPAO'nun, üç boyutlu sismolojik araştırmalar için ileriki aylarda araştırma gemisi göndereceğini yazdı.

Gazete ayrıca, "Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, Kıbrıs'ın deniz bölgesinde 5-6 ay içerisinde Türk sondajlarının başlayacağından bahsetmesine karşın, TPAO yetkilisinin, böyle bir şeyin 2013 yılı sonundan önce beklenmemesi gerektiğine vurgu yaptığını" belirtti.

Habere göre, aynı kaynaklar Eroğlu'nun önerisinin, "Tamamlanması (muhtemelen Kasım ayında) beklenen ikinci tur izinler süreci konusunda gölgeler bırakmak ve de Türkiye'nin kendisinin,  türlü türlü şirketlere ve bu şirketlerin ülkelerine yaptığı baskıyı artırmak istediğini " savundular.

Eroğlu'nun önerisinin üç eksene dayandığını yazan gazete bunlardan birincisinin, "BM Genel Sekreteri Ban'ın, iki tarafın uluslararası şirketlerle varacağı anlaşmaları 'evlendirecek' kolaylaştırıcı iki toplumlu bir teknik komite belirlemesi" olduğunu yazdı.

Habere göre ikinci eksen, "Gelirlerin,  Teknik Komite'nin yöneteceği özel bir hesapta tutulması ve bütünlüklü çözümün öngörülerinin hayata geçirilmesinde kullanılması", üçüncü eksen ise "hidrokarbonun, Türkiye aracılığıyla boru hattıyla Avrupa'ya taşınmasıyla" ilgili.

BAN, DOWNER VE HRİSTOFYAS'A YÖNELİK ELEŞTİRİLER

Politis gazetesi yukarıdaki başlık ve "Downer'in Hiç Bir Zaman Times'a Vermediği Mülakat" başlıklı haberinde, Rum siyasilerin gerek BM gerekse temsilcilerine yönelik eleştirilerde bulunduğunu yazdı.

Gazete bu eleştirilerden bir tanesinin BM Sözcüsü Martin Nesirky'nin, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon arasındaki görüşmeye değinirken, "Ban'ın (bu görüşmede)hidrokarbonlardan elde edilecek gelirin Kıbrıs sorununun çözümünü finanse etme konusunda iki toplumun faydasına olacağını anımsattığı" şeklindeki sözleriyle ilgili olduğunu yazdı.

İkinci eleştirinin ise BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in İngiliz "Times" gazetesine vermediği ancak içeriği Rum Haber Ajansı(KİPE) tarafından yayımlanan mülakatıyla ilgili olduğunu yazan gazete Downer'in burada, "ihtilaflı(disputed) deniz bölgeleri" ifadesini kullandığını belirtti.

Habere göre, Downer'in Kıbrıs'taki grubu dün bir açıklama yaparak, Downer'in "Times'"a değil Reuters'e konuştuğunu ve İngiliz gazetesinin kendi yayını için açıklamalardan esinlendiği öne sürüldü.

Haberdeki iddiaya göre, Downer'in grubu ayrıca, Downer'in Reuters'a verdiği mülakatta böyle bir kelimeyi bir kere bile kullanmadığına "dikkati çekti".

BM SÖZCÜSÜ'NÜN AÇIKLAMALARINA TEPKİLER

Habere göre Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, Kıbrıslı Türklerin ve de Türkiye'nin doğalgazdan, bölgedeki geniş çaplı bir işbirliği çerçevesinde faydalanabileceğini ancak bunun önkoşulunun da Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu söyledi.

BM tarafından doğalgaz konusundaki söylemlere ilişkin olarak Stefanu, Hükümet'in hiçbir zaman ve de hiç kimseye, doğalgaz araştırmalarının ileriye götürülmesi ve faydalanılmasının çözümden sonra yapılacağı şeklinde taahhütte bulunmadığını ifade etti.

Stefanu, aynı zamanda Kıbrıs sorunun çözümünün de doğalgaz yataklara ilişkin araştırmaların sürdürülmesi ve bunlardan faydalanılması için de ön koşul olmadığını savundu.

Partilerin eleştirisine maruz kalan Hristofyas'ın politikasını da savunan Stefanu, Hükümetin, Türk tehditleri tarafından sindirilemediğini ve 12.parsel ve ikinci tur izinlerle ilerlediğini söyledi.

Haravgi gazetesine göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, konu hakkında yaptığı açıklamada, doğal zenginlikten faydalanmasının "Kıbrıs Cumhuriyeti'"nin egemenlik hakkını teşkil ettiğini söyledi.

Bu gelişmenin, Kıbrıs sorununda anlaşma sağlanması amacıyla işbirliğinde bulunması için  Türkiye için teşvik olabileceğini söyleyen Kiprianu ancak bunun yerine, "tehditleri ve gerilim yaratma çabasını" anımsatarak  Türkiye'nin faklı bir yol izlediğini savundu.

Kiprianu, ayrıca Kıbrıslı Türklerin haklarını kabul ettiklerini ancak Kıbrıs sorununun çözümü olmadan Kıbrıslı Türklerin doğalgazın değerlendirilmesinden ortaya çıkacak herhangi bir kazanca dahil edilmesine rıza göstermelerinin mümkün olmadığını söyledi.

DİKO partisi açıklamasında, BM Genel Sekreteri Ban ile Kıbrıs Türk liderinin "doğalgazın birlikte faydalanılması ve ortak hak sahibi olunması" şeklindeki teorilerinin "garip şekilde" örtüşmesinden bahsetti.

KS EDEK partisi Nesirky'nin açıklamalarını "mantıksız, kabul edilemez ve Kıbrıs sorununa ilişkin görev yetkilerinin dışında" olarak nitelendirdi.

EVRO.KO partisi ise yaptığı açıklamada, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile Hükümet'i, Nesirky'nin açıklamalarına yönelik tepkisini " mesafeli" ve  "var olmayan" şeklinde nitelendirdi.

Rum Çevreciler açıklamasında BM çevreleri tarafından, Kıbrıs sorununun çözümünü hidrokarbon konusuyla ilişkilendiren Türk tezlerini benimsemesinin tehlikeli olduğunu savundu.

Rum Başkanlık seçimlerinde bağımsız aday olan Yorgos Lillikas ise açıklamasında BM yetkililerinin "kabul edilemez açıklamalarına" ilişkin sorumluluğu Hükümet'e yükledi.

"OK YAYDAN ÇIKTI"

Fileleftheros gazetesi yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın geçen yıl BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Kıbrıslı Türklerin doğalgaz sondajından sahip olacağı kazançlara değindiğini ve böylelikle "okun yaydan çıktığını" yazdı.

Gazete bu nedenden dolayı (Hristofyas'ın açıklaması), Kıbrıslı Türkler tarafından, Kıbrıs sorunun çözümünden önce, hidrokarbonun değerlendirilmesi konusunun masaya getirildiğini belirtti.

Gazete bu düşüncenin ayrıca raporlara da dahil edildiğini yazdı.

(FK/HÖ)

***************

 
3 Ekim 2012 Çarşamba 13:10
Okunma: 512
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu