Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Yeni Yıl Mesajı

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Yeni Yıl Mesajı

"içte Reformcu Bir Yaklaşımla Konularımızı Ele Almamız, Dünyadaki Gelişmelere, Ülkemiz İhtiyaçlarına Uygun Olarak Yeni Bir Yapılanmaya Gitmemiz Kaçınılmazdır".

 
 
Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Yeni Yıl Mesajı
"LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ'NDE, ELEKTRİK KURUMU İLE HÜKÜMET ARASINDA YAŞANAN SORUNLARDA DİYALOG VE UZLAŞI YOLU TERCİH EDİLMELİDİR"


Lefkoşa, 31 Aralık 12 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 2013'ün Kıbrıs için barış, antlaşma yılı olmasını dileyerek, Kıbrıs Türk halkının en iyilere layık ve başarılanların ötesine geçmeyi sağlayacak potansiyele sahip olduğunu belirtti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Dileriz 2013 yılı daha refah, adaletli, barış ve huzur içinde bir dünya için ilerleme sağlanan bir yıl olur" dedi.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yayınladığı yeni yıl mesajında, bir takvim yılının daha geride bırakılmakta olduğuna işaret ederek, yeni umutlar, yeni beklentilerle 2013 yılının karşılanmakta olduğunu kaydetti.


DÜNYADA ÇATIŞMALAR VE EKENOMİK KRİZ SÜRÜYOR


"Teknolojideki büyük atılımlar, birçok ülkede eğitim seviyesinin giderek yükselmesi, yeni icatlar, artan ekonomik olanaklarla dünyamız hızla değişiyor, gelişiyor ama çeşitli sıkıntılar hala aşılamıyor" diyen Eroğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'nin çok yakınındaki Filistin, Irak ve Suriye ile dünyanın çeşitli noktalarında sıcak çatışmaların devam ettiğini hatırlattı.


Ekonomik krizin, dünyayı ve en önemli ekonomik örgütlenmelerden biri olan Avrupa Birliği (AB)  ülkelerini bile derinden etkilemekte olduğunu belirten Eroğlu şöyle devam etti:


"Ne yazık ki hala yaklaşık 7 milyarı bulan dünya nüfusunun yarısı günde 2 doların altında, bir milyar insan ise günde bir doların altında bir ücretle çalışmak zorunda kalıyor. Uzmanlara göre Dünya için en büyük üç zorluk, eşitsizlik, belirsizlik ve sürdürülemezliktir. Dileriz 2013 yılı daha refah, adaletli, barış ve huzur içinde bir dünya için ilerleme sağlanan bir yıl olur."


KKTC'DEKİ ÖNEMLİ SÜREÇ


KKTC'nin önemli bir süreçten geçmekte olduğuna  dikkat çeken Eroğlu, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne sahip çıkmak, var olan ve artık aşılması gereken bazı iç sorunlarımızı geride bırakmak, halkımızın birlik-beraberliğini pekiştirmek her zamankinden daha fazla önem kazanmıştır" dedi.


Kıbrıs konusundaki görüşme sürecinin 2012 yılında Rum tarafının tutumu dolayısı tıkandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Umarız Güney Kıbrıs'ta Şubat ayı ortalarında yapılacak başkanlık seçiminin ardından sonuç almaya yönelik zaman sınırlamalı, takvime bağlı olarak ilerleyecek yeni bir süreç başlar" ifadesini kullandı.


Eroğlu yeni yıl mesajında şöyle devam etti:


"Biz böyle bir sürece katkı sağlayacak şekilde 4'lü veya 5'li bir toplantıya sıcak baktığımızı açıklamamıza rağmen Rum tarafından gelen sesler olumlu değildir.


Daha önce de ifade ettiğimiz üzere bizler Anavatan Türkiye ile tam bir uyum içinde Kıbrıs sorununun Ada'daki gerçeklere dayalı bir antlaşma ile sonuçlanması için samimi çaba göstermeye devam edeceğiz.


Kıbrıs'la ilgili tüm taraflardan beklentimiz bizim bu samimi çabalarımıza karşılık Rum tarafını doğru yönde etkilemeleri ve Kıbrıs Türk tarafını daha fazla mağdur etmeyecek bir çıkış yolu bulunmasına samimi katkı sağlamalardır.


İnanıyoruz ki Rum tarafına yapılacak olumlu telkinler çözüm yolunda büyük önem taşımaktadır.


Dileriz 2013 Kıbrıs için barış, antlaşma yılı olur.


İçte ise reformcu bir yaklaşımla konularımızı ele almamız, Dünyadaki gelişmelere, ülkemiz ihtiyaçlarına uygun olarak yeni bir yapılanmaya gitmemiz kaçınılmazdır.


Kıbrıs Türk halkı en iyilere layıktır ve başarılanların ötesine geçmeyi sağlayacak potansiyele sahiptir.


Siyaset kurumu gereken dinamizme kavuşur, yapılması gerekenleri daha fazla gecikmeden yaparak halkımıza öncülük ederse güzel başarıların yakalanmasının mümkün olduğu görülecektir kanaatindeyim.


Bu arada sivil toplum örgütlerimize, kurum, kuruluşlarımıza, sendikalarımıza da doğruların yapılması, ülke menfaatine adımların atılabilmesi için önemli görevler ve sorumluluklar düştüğünü de ifade etmek istiyorum. "


TRAFİK KAZALARININ ÖNLENMESİ


Kıbrıs Türk halkını en fazla üzen şeylerin başında trafik kazalarının gelmekte olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, trafik kazalarının önlenmesi ve azaltılmasında alınacak fiziki ve yasal tedbirlerin yanı sıra yapılacak uyarıların ve eğitimin önemi olduğunu vurguladı.


Eroğlu, Trafik kazalarının önlenmesi için bir toplumsal seferberlik ruhuyla çalışılmasının şart olduğunu belirtti.


HÜKÜMET-SENDİKA ZITLAŞMALARI


"Kronikleşme eğilimi gösteren hükümet-sendika zıtlaşmaları toplumsal huzurumuzu tehdit etmektedir" diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Lefkoşa Türk Belediyesi'nde, Elektrik Kurumu ile hükümet arasında yaşanan sorunlarda diyalog ve uzlaşı yolu tercih edilmelidir" dedi.


Eroğlu, "Artan uyuşturucu haberleri, ailevi sorunlar nedeniyle yaşanan sıkıntılar, mazbatalar dolayısı ile hapse düşmeler, çevre kirliliği, soygun ve dolandırıcılıklar kabul edilebilir sınırlara geriletilmelidir ki toplumsal huzurdan söz edebilelim. Bu duygu ve düşüncelerle 2013 yılının tüm insanlığa, Anavatanımız Türkiye'ye, ülkemize, halkımıza sağlık ve mutluluklar getirmesini diliyor, herkese en derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum "ifadelerini kullandı.


(ŞEB/HY)


 
31 Aralık 2012 Pazartesi 09:55
Okunma: 737
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu