Ana Sayfa » Türkiye » Cumhurbaşkanı Gül Bingöl'de

Cumhurbaşkanı Gül Bingöl'de

Cumhurbaşkanı Gül: "bugünlerde, Daha Da Güzel, Hepimizin Beklediği Kardeşlik, Barış Ve  Huzuru Sürekli Temin Edecek Çalışmalar Yapılıyor. İnşallah Bu Çalışmaların Hepsi Netice Verecektir".

 
 
Cumhurbaşkanı Gül Bingöl'de

"KIBRIS HAREKATI OLDUĞUNDA BURALARDAKİ ASKERLİK ŞUBELERİNİN ÖNÜ, KUYRUKLAR UZADI, GİTTİ. TÜRK, KÜRT, ZAZA AYRIMI OLMADI, HERKES KOŞTU, HERKES ASKERLİK ŞUBELERİNE KOŞTU. DOLAYISIYLA BU MİLLET DEVLETİNE BAĞLIDIR"

Bingöl, 19 Nisan 13 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bugünlerde, daha da güzel, hepimizin beklediği kardeşlik, barış ve huzuru sürekli temin edecek çalışmalar yapılıyor. İnşallah bu çalışmaların hepsi netice verecektir" dedi.

Gül, Vali Mustafa Hakan Güvençer'in onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı.

Yemekte, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, milletvekilleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, işadamları ile şehit ve gazi yakınları da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Gül, salona girişinde şehit ve gazi yakınlarıyla tek tek tokalaştı, kısa süre sohbet etti.

Gül, burada yaptığı konuşmada, Bingöl'de bulunmaktan mutluluk duyduğunu, gün boyunca şehirde ziyaretlerde bulunduğunu, vatandaşlarla sohbet ettiğini ve herkesin bu ortamdan memnun olduğunu, geleceğe güvenle baktığını gördüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

"Bu ülke hepimizin, bu devlet hepimizin. Türkiye Cumhuriyeti Devleti sadece bir şehrin, bir bölgenin değil hepimizindir. Hepimiz istediğimiz yere gidebiliriz, hepimiz istediğimiz yere yerleşebiliriz. İsterseniz Batı'ya gidin, isterseniz Kuzey'e gidin. İsterseniz Trabzon'a, Kayseri'ye, Mersin'e, Adana'ya, İstanbul'a, Ankara'ya, Bursa'ya, nereye giderseniz, hepsi bizimdir. Oralardan da gelip vatandaşlarımız buralara yerleşebilir, yatırım yapabilir, çalışabilirler. Böyle bir ülkeye sahibiz. Ülkemizin kıymetini, değerini hepimiz bilmemiz gerekir."

Aslında vatandaşların bunların hepsini bildiğini ifade eden Gül, "Çanakkale'de herkes, Türkiye'nin dört bir yanından, o zamanlar Türkiye daha büyüktü, Türkiye'nin her tarafından koştu, geldi, vatanı savundu. Kıbrıs harekatı olduğunda buralardaki askerlik şubelerinin önü, kuyruklar uzadı, gitti. Türk, Kürt, Zaza ayrımı olmadı, herkes koştu, herkes askerlik şubelerine koştu. Dolayısıyla bu millet devletine bağlıdır" diye konuştu.

"HERKES NOKSANLIĞINI BİLECEK"

"Tabii ki noksanlıklarımız var. Eğer noksanlığımız yok dersek, fert olarak da kurumlar olarak da devletler olarak da dersek o zaman yanlış yoldayız demektir. Herkes noksanlığını bilecek" diyen Gül, mükemmel kimsenin, mükemmel devletlerin olmadığını söyledi.

En gelişmiş ülkelerin, Amerika, İngiltere, Avrupa'nın halklarının da şikayeti olduğuna işaret eden Gül, şunları kaydetti:

"Tabii ki bizlerin daha çok mesafe alması gerekir. Ekonomi alanında memleketimizi daha çok geliştirmek, kalkındırmak, halkımızın daha müreffeh bir hayat yaşamalarını temin etmek nasıl görevimizse, halkın özgürlükleri, demokratik hakları, hukukları, standartları, hukukun üstünlüğü, insan hakları, inanç özgürlüğü, bütün bu konularda farklı kültürlerin rahatlıkla ifade edilebilmesi, yaşatılabilmesi, bunların herkese öğretilebilmesi, bunlarda da muhakkak ki mesafe almamız gerekir, buralarda da muhakkak ki yapmamız gerekenler var. Dolayısıyla noksanlıklarımızı saklayarak, kapıların arkasına koyarak, halıların altına süpürerek bir yere varılmaz. O zaman sıkıntılar oluyor. Bütün bunları görüp, bunları sabırla, kararlılıkla, büyük bir özgüven içinde halletmek bizim görevimiz. Devlet adamlarının görevidir, siyasetçilerin görevidir, sizin temsilcilerinizin vazifesidir."

Bu konularda özellikle son 10 yılda çok büyük mesafelerin alındığını vicdanını dinleyen herkesin göreceğini belirten Gül, çok güzel işlerin yapıldığına dikkati çekti.

Daha önceleri Muş Havaalanı'nda inip Bingöl'e geldiğinde yolların bu şekilde olmadığına işaret eden Gül, "Bundan 3, 4, 5 sene önce birçok konularda tabular vardı. Televizyonlar, bugün baktığınızda farklı farklı. Madem bu yöremde benim farklı diller konuşuluyor, bu dillerde yayın yapan televizyonlar var. Herkes rahatlıkla meselelerini konuşabiliyor" dedi.

Daha da yapılacak şeyler olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, "Ama bütün bunları sabırla, kardeşlik ruhu içinde, ileriye bakarak yapmamız gerekir. Bugünlerde, daha da güzel, hepimizin beklediği kardeşlik, barış, huzuru sürekli temin edecek çalışmalar yapılıyor. İnşallah bu çalışmaların hepsi netice verecektir" değerlendirmesinde bulundu.

Herkesin kanunlara, nizamlara saygı göstermesi gerektiğini ifade eden Gül, "Bunlar değişecekse, bunları siyaset yoluyla, bunları konuşarak, tartışarak değiştireceğiz ve gördüğünüz gibi bunlar hep gerçekleşiyor" diye konuştu.

"BURALARIN HAYVANCILIĞI ANAM BABAM USULÜ OLMAYACAK ARTIK"

Bir ülkede, bir şehirde, bir bölgede güvenli ortam, huzur olmazsa orada ekonomik kalkınmanın da olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

"Biliyorum Bingöl her zaman huzurluydu, sakindi. Gece yarılarına kadar serbestse herkes dışarılardaydı. Ama uzaklardaki imaj farklı oluyor. Zannediliyordu ki buralarda büyük sıkıntılar var. Onun için insanlar gelip yatırım yapmaya da çekiniyorlardı. Hatta Bingöllüler bile birazcık sermayesi çoğalınca başka yere gidip, başka yerlere yatırımlar yapıyorlardı. Bu bir gerçek. Bütün bunlar değişecek inşallah. Yollar yapılıyor, altyapı hizmetlerini devlet yapıyor, gördüğünüz gibi hastaneler, bütün bunlar yapılıyor. Okullar yapılıyor, Bingöl'de üniversite var. Doğalgaz geliyor, yolda gelirken çalışmaları gördüm. Gelirken Cevdet Bey'e, Sayın Bakana dedim ki 'harıl harıl bir çalışma var.' O kadar çok iş makinesi var ki, her yerde. Siz içinde olduğunuz için belki fark etmiyorsunuz. Ama şimdi buradan çıkıp şöyle giderken bakın, kaç tane sayacaksınız. Bunların hepsi pahalı makineler. Bunlar süs için durmaz. Bunların iki saati bile değerlidir. Ama bütün bunlar iş yapıyorlar."

Bütün bu altyapı hizmetleri gerçekleştirilirken muhakkak ki özel sektörün de gelip yatırım yapması gerektiğini belirten Gül, Gaziantep, Kayseri, Konya, Denizli'de de devletin fabrika yapmadığını, bunu özel sektörün gerçekleştirdiğini, yeteri kadar sermaye yoksa küçük sermayenin birleşerek iş yaptığını bildirdi.

Bingöl'e de artık onların geleceğini anlatan Gül, "Hele hele buralar, el değmemiş topraklar var buralarda. Buraların hayvancılığı anam babam usulü olmayacak artık. Buralardaki tarım, ziraat öyle olmayacak. Bütün bu altyapı yatırımları, büyük projeler bittiğinde her şey çok daha farklı olacaktır. İşte bunun için hep ümitli olmamız lazım" ifadelerini kullandı.

"RENKLERİ TOPLAYIP BUKET YAPMASINI BİLMEMİZ LAZIM"

Daima Türkiye'nin geleceğine, millete güvendiğini vurgulayan Gül, şunları kaydetti:

"En zor dönemlerde Hakkari'ye, Şırnak'a, Diyarbakır'a, Van'a gittiğimde orada gördüğüm coşku, orada gördüğüm ilgi, benim şahsımda hep devletine olan bağlılığı göstermiştir. Aynı şey Edirne için aynı şey Sinop için aynı şey başka yerlerimiz için de geçerlidir. Şimdi birbirimizin değerini, kıymetini bileceğiz. Koskoca bir ülkeyiz, 75 milyonun üzerindeyiz biz. Biz bir şehir devleti değiliz. Dünyada öyle devletler var ki öyle cumhurbaşkanları, başbakanları var ki onların nüfusu 600 bin, 500 bin, 1 milyon, 2 milyon. Tabii ki o zaman herkes tek tip olacaktır. Türkiye 75 milyon. Doğuya gelirsen ayrı bir renk, Kuzey'e gidersen ayrı bir renk, Orta Anadolu ayrı bir renk. Bütün bu renkleri toplayıp buket yapmasını bilmemiz lazım ki böyledir. Onun için birliğimizden, beraberliğimizden hiç şüphem yoktur. Ama hepimizin görevi bunu daha da pekiştirmek ve sıkıntıları gidermektir. İnşallah bunların hepsi de gerçekleşecektir."

"TÜRKİYE EMİN ADIMLARLA İLERİ GİDİYOR"

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Gül'ün ziyaretinden mutluluk duyduğunu kaydederek, Gül'ün kardeşlik, birlik ve beraberlik mesajı getirdiğini söyledi.

Bingöl'ün tarihinde, doğrudan hak ve hakikatten yana olduğunu dile getiren Yılmaz, "Kendi iradesi dışında başka şartlar nedeniyle son dönemlerde acı günler yaşadık. Mal kayıpları, can kayıpları oldu. Arzu etmediği olaylara tanık oldu. Ülkemizin bugün geldiği demokratik standartlar her geçen gün daha ileriye, güzele gidiyor. Ekonomik gelişmemiz, kalkınmamız ileri gidiyor. Türkiye geçmişte yaşadığı sorunları birer birer çözerek geride bırakıyor ve emin adımlarla ileriye gidiyor" dedi.

Geçmişin sorunlarını ağır şekilde yaşayan yörelerin, bunların ortadan kalkmasıyla en büyük faydayı göreceğinin altını çizen Yılmaz, huzur ve barış ortamının pekişmesinin 76 milyonu ve Bingöl gibi illeri sevindirdiğine dikkati çekti.

Yılmaz, Kalkınma Ajansı aracılığıyla KOBİ'lere destek verdiklerini ve organize sanayi bölgesinde fabrikalar kurulduğunu anlattı.

Vali Güvençer ise Cumhurbaşkanı Gül'ün kente ziyaretinden güç aldıklarını ve geleceğe dair umutlarının yeşerdiğini dile getirerek, teşekkür etti. Güvençer, ziyaretin kendilerine onur verdiğini, omuzlarındaki ağır sorumluluğu hafifleteceğini ve yollarını aydınlatacağını belirtti.

(AA/KAR)

 
19 Nisan 2013 Cuma 19:05
Okunma: 879
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu