Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhurbaşkanı KKTC'ye Döndü...

Cumhurbaşkanı KKTC'ye Döndü...

Eroğlu: "göstermiş Oldukları İlgi Samimi Bir İlgiydi".

 
 
Cumhurbaşkanı KKTC'ye Döndü...
"EKMELEDDİN İHSANOĞLU'NUN KKTC'YE GÖSTERMİŞ OLDUĞU ÖNEMİ VE GEÇMİŞ İİT GENEL SEKRETERLERİNİN ARASINDA DA NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU GÖRMEK BİZİ MEMNUN ETMİŞTİR"


"İSLAM KALKINMA BANKASI BAŞKANININ YAKLAŞIMI ÜMİT VERİCİ"


"RUMLAR GENEL SEKRETERİN YAPMASI MUHTEMEL BİR ÇAĞRIYI PEŞİNEN ÖNLEMEK İÇİN BEYANATLAR VERİYORLAR"


Ercan, 9 Nisan 12 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Suudi Arabistan Krallığı ziyaretinde yaptığı temaslarda gösterilen ilginin samimi ve gerçekten yardımcı olma yönünde olduğunu belirtti.


57 üyeye sahip İİT İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun daveti üzerine Suudi Arabistan Krallığının Cidde kentine giden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, üç günlük Cidde ziyaretinde, İhsanoğlu'nun yanı sıra, İslam Kalkınma Bankası Başkanı Ahmed Muhammed Al, İslam Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeyh Salih Kamil ve pek çok işadamı ile gerçekleştirdiği temaslarını Ercan havalimanında değerlendirdi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, İhsanoğlu ile düzenlen basın toplantısında gerekli mesajların verildiğini, bunların ertesi gün yerel gazetelerde gerektiği şekilde yer aldığını belirtti.


Eroğlu, İslam Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Şeyh Salih Kamil ile gerçekleştirilen görüşmede KKTC ürünlerinin pazarlanması konusunu detaylı bir şekilde de ele aldıklarını ifade etti.


İİT'nin Merkezinin bulunduğu Cidde'ye bir KKTC Cumhurbaşkanı tarafından yapılan ilk ziyaret olduğunu da vurgulayan Eroğlu, Suudi Arabistan Krallığı ziyaretinde Mekke'ye de gitme fırsatı bulduğunu ve dini vecibeleri yerine getirme amacıyla tavaf yaptıklarını da anlattı.


İHSANOĞLU'NUN GÖSTERDİĞİ İLGİ


Cumhurbaşkanı Eroğlu, "İlk defa bu kadar önemli iş adamının KKTC ile ilgilendiğini gördüm. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun KKTC'ye göstermiş olduğu önemi ve geçmiş İİT Genel Sekreterlerinin arasında da ne kadar önemli olduğunu görmek bizi memnun etmiştir. Son derece etkili bir Genel Sekreter olduğunu bu ziyaretimizde görmüş olduk" dedi.


İhsanoğlu'nun, İslam Kalkınma Bankası, İİT ve KKTC işbirliğinde, Girne'de 12 Nisan'da başlayacak foruma da katılacağına işaret eden Eroğlu, bunun, İhsanoğlu'nun KKTC'ye üçüncü ziyareti olacağını ve  KKTC'ye verdiği önemi anlatması bakımından önemli bulunduğunu ifade etti.


"İSLAM KALKINMA BANKASI BAŞKANI'NIN YAKLAŞIMI ÜMİT VERİCİ"


Eroğlu, özellikle İslam Kalkınma Bankası Başkanı Ali'nin samimi yaklaşımı ve Suudi Arabistanlı işadamlarının muhtemel yatırımlarına destek verebileceği sözlerinin ümit verici olduğunu söyledi ve Ali'yi makamında ziyaret etmek, kendisine gösterilen saygıyı ve KKTC'ye olan özel ilgisini görmenin de çok önem taşıdığını ifade etti.


Yatırım Formu'nun Suudi İşadamlarına yatırım yapma fırsatı açısından önemli olduğunu da belirten Eroğlu, burada Ticaret ve Sanayi odaları ile işadamlarına düşen görevler olduğunu söyledi.


Ziyarette, KKTC için hazırlanan eğitim amaçlı proje hakkında da bilgi aldıklarını ifade eden Eroğlu, iki ülke arasında işbirliğinin ileriye taşınması temenni etti.


GÜNEY KIBRIS'IN CİDDE TEMASLARI İLE İLGİLİ TEPKİLERİ


Güney Kıbrıs'ın Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Cidde temasları ile ilgili tepkileri hakkında Eroğlu, "Cidde'den yaptığım temaslardan memnun olarak dönmüş bulunuyorum" dedi.


Eroğlu, "Bir kere göstermiş oldukları ilgi samimi bir ilgiydi. KKTC'ye gerçekten yardımcı olma düşüncesiyle görüşlerini ortaya koymuşlardır" dedi.


BEŞLİ GÖRÜŞME


Yunanistan Başbakanı'nın, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından yapılacak beşli bir toplantı davetini kabul etmeyeceği açıklaması ile ilgili olarak ise Eroğlu, "Yadırgamadım, bu güne kadar bizi antlaşmaya götürecek her olayı reddeden, ortaya çıkan her antlaşma metinlerini, bazen müzakere masasından kaçarak, bazen de referandumla reddederek uzlaşmazlıkları sürdüren Rumlar. Dolayısı ile burada da anlayışlı davranacaklarını zannetmiyordum" dedi.


Adada anlaşma isteyen tarafın Türk tarafı olduğunu, ancak bir anlaşma olsun da nasıl olursa olsun gibi bir düşünce içerisinde de olmadığını vurgulayan Eroğlu, "40  sene daha Rumları müzakere masasında bekleyecek değiliz" dedi.


Kıbrıs Rum tarafı ve Yunanistan'ın ayak oyunu yaptığını ifade eden Eroğlu, "Genel Sekreterin yapması muhtemel bir çağrıyı peşinen önlemek için beyanatlar veriyorlar. Rum ve Yunanistan'ın bu ayak oyunlarından biz usandığımız gibi dünya da usanmıştır" dedi.


Eroğlu, "Kıbrıs Rum tarafının yapılacak bir daveti reddetmesi durumunda BM Genel Sekreteri'nin değerlendirmesini, Rumların 'hayır'ına göre değil, Kıbrıs'ta gerçek anlamda anlaşma isteyen Türk tarafının bugüne kadar gerek müzakere masasında veya referandumda ortaya koyduğu samimi davranışına göre yapması ve karar vermesi beklentisi içerisindeyiz" dedi.


(ID/HÖ) FOTOĞRAFLI


 
9 Nisan 2012 Pazartesi 17:52
Okunma: 710
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu