Ana Sayfa » Kıbrıs » CUMHURBAŞKANI RUMLARA BARIŞ ÇAĞRISINI YİNELEDİ

CUMHURBAŞKANI RUMLARA BARIŞ ÇAĞRISINI YİNELEDİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 1 Ağustos’un, Kıbrıs’taki Türk varlığı açısından büyük önem taşıyan bir tarih olduğuna işaret ederek, “Kıbrıs Türk tarafı olarak bu anlamlı yıldönümünde Rum komşularımıza dostluk ve barış çağrımızı yineleriz” dedi.

 
 
CUMHURBAŞKANI RUMLARA BARIŞ ÇAĞRISINI YİNELEDİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 1 Ağustos’un, Kıbrıs’taki Türk varlığı açısından büyük önem taşıyan bir tarih olduğuna işaret ederek, “Kıbrıs Türk tarafı olarak bu anlamlı yıldönümünde Rum komşularımıza dostluk ve barış çağrımızı yineleriz” dedi.

Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının, haksızlıklara uzun süre daha tahammül etme niyetinde olmadığını, tarihten ders çıkarmamaları halinde bugünleri arar duruma gelebileceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs’ın Türkler tarafından fethinin 443’ncü, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) kuruluşunun 56’ncı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın kuruluşunun 38’nci yıldönümleri dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Eroğlu, 1 Ağustos’un, Kıbrıs’taki Türk varlığı açısından büyük önem taşıyan bir tarih olduğuna vurgu yaparak, mesajında şunları kaydetti:

“1 Ağustos 1571’de Kıbrıs’ın Türkler tarafından fethi ile o zaman da kaynayan bir kazan halinde olan Ortadoğu’da haçlı seferleri durdu, Osmanlı İmparatorluğu ve İslam Dünyası yüzyıllar sürecek olan rahat bir nefes alma fırsatını buldu. Kıbrıs’ın fethi ile Ada’da Türk varlığı başladı ve yüzyıllar boyunca bu topraklarda karşılıklı anlayış, adalet hüküm sürdü, Ortodoks Rumlar hiç tatmadıkları gelişmeleri yaşadı.

Kıbrıs’ın 1878’de Osmanlı elinden çıkarak İngilizlerin yönetimine geçmesi, İngilizlerin; Ortadoğu’ya hakim, stratejik bir Ada’nın ele geçirilmesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun geriletilmesi, Rusların sıcak sulara inişinin engellenmesi hedeflerinin bir sonucudur.

Kıbrıs Türk halkı 1878’den itibaren zor günler yaşamaya başladı ancak hiç bir zaman benliğini, özgürlük istencini yitirmedi, Rumların Ada’nın Yunan hegemonyasına sokulması çabaları karşısında boy eğmedi.

Rumların 1931 isyanındaki ana gayeleri, 1950 halkoylamasını yaparken akıllarındaki hedef Ada’nın Yunanistan’a bağlanması idi. Yunanistan 1954’te Kıbrıs halkının self determinasyon hakkı için Birleşmiş Milletlere başvururken çeşitli nedenlerle Ada nüfusunun büyük çoğunluğunu ele geçiren Rumların oyları ile Ada’yı kendisine bağlamayı amaçlıyordu. 1955 yılında ise Ada’da Yunanistan’ın dürtüsü  ‘Kıbrıslıların Milli Mücadele Örgütü’ anlamına gelen EOKA terör örgütünü kurdular. Bu gelişme karşısında hareketsiz kalması halinde Girit’teki Türklerin yaşandığı gibi toprağından, canından benliğinden olacağını iyi bilen Kıbrıs Türkleri ise 1 Ağustos 1958’de direniş için ‘Türk Mukavemet Teşkilatı’nı vücuda getirdi. 

Anavatan Türkiye ile birlikte verilen mücadele sonucu, Kıbrıs Türk halkı olarak 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti Devleti’nin Kıbrıs Rum halkı ile siyasi eşitliğe sahip kurucu ortağı olduk. Ancak Rumların hedefi değişmediği, hala Ada’yı Yunanistan’a bağlama ülküsünden ayrılmadıkları için kurulan ortaklık devleti 21 Aralık 1963’teki silahlı Rum saldırıları ile yıkıldı.

Çok acılar çektik, toplu mezarlara gömüldük, 103 köyümüzü terk etmek zorunda kaldık, göçmen olduk ama Enosis’e geçit vermedik. 1968-1974 yılları arasındaki toplumlar arası görüşmelerde bozulan ortaklığın yeniden kurulması için yapıcı rol oynadık ancak Rumların aklında-fikrinde Enosis olmaya devam etti. 15 Temmuz 1974’teki Rum-Yunan darbesi pervasızca atılmış kesin hedefi Enosis olan bir adımdı. 20 Temmuz 1974’te başlayan Kıbrıs Türk Barış Harekatı bizi Yunan egemenliğinden, toplu mezarlardan kurtardı, üzerinde devlet kurduğumuz, özgürce, güven içinde yaşadığımız bir toprak parçasına kavuşmamızı sağladı. Tarihi gerçekler bunlardır. Bu topraklarda özgür yaşamak isteyen her Kıbrıs Türkü bu gerçekleri bilmeli, anlatmalı, gelecek nesillere aktarmalıdır. Bizim tarihimizde utanacağımız bir sayfa yoktur. Biz esir alınmak, yok edilmek istenmemiz karşısında direndik ve başardık.”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, 1 Ağustos 1976’da Türk Mukavemet Teşkilatı’nın görevini başarı ile tamamlayarak tarihteki yerini almasından sonra yasa ile barışı sürdürmek, özgürlüklerini ve güvenliklerini sağlamak için Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın kurulduğunu belirterek, “Kıbrıs Türk halkı 50 yılı aşkın bir süredir Rum komşularının Enosis hayalinden vazgeçmesi, kalıcı, yaşayabilir bir antlaşma beklentisi ile görüşme masasında bulunuyor. Dün olduğu gibi bugün de Rum komşularımıza, ‘geliniz bu Kıbrıs’ı tüm Dünya’ya örnek olacak şekilde bir barış, huzur, işbirliği adası haline getirelim’ diyoruz ama hala olumlu bir karşılık bulmuş değiliz” dedi.

Eroğlu, "Kıbrıs Türk halkı için anlamı büyük olan 3 mutlu olayın yıldönümlerinde bir kez daha Rumlara, dostluk ve barış çağrılarını yinelerken, Kıbrıs Türk halkının, kendine yapılan haksızlıklara uzun süre daha tahammül etme niyetinde olmadığını, tarihten ders çıkarmamaları halinde bugünleri arar duruma gelebileceklerini" ifade etti.

Eroğlu, dünden bugüne bu topraklardaki Türk varlığı, özgürlüğü ve güvenliği için mücadele ederken canlarını kaybeden tüm şehitleri rahmet, gazileri şükranla andı, halkın 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’nı kutladı.

 
31 Temmuz 2014 Perşembe 14:16
Okunma: 930
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu