Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhurbaşkanı'nın Meclis Platformu'yla Görüşmesi Tamamlandı

Cumhurbaşkanı'nın Meclis Platformu'yla Görüşmesi Tamamlandı

Küçük: "güney'de Hükümet Krizi Döneminde Petrol Ve Doğalgaz Arama Çabalarının Gündeme Gelmesi Manidar... Hristofyas'a Görüşmelerde Samimi Olma Çağrısı Yapıyoruz".

 
 
Cumhurbaşkanı'nın Meclis Platformu'yla Görüşmesi Tamamlandı

YORGANCIOĞLU: "SORUNUN ÇÖZÜMÜNE KATKI YAPACAK YAPICI ÖNERİLERDE BULUNMASI HALİNDE CUMHURBAŞKANI'NA DESTEK OLACAĞIZ... SORUN BİR AN ÖNCE HALLEDİLMELİ"

ÇAKICI: "SÜREÇTEN MEMNUN DEĞİLİZ. ŞU ANDA CUMHURBAŞKANI'NIN ORTAYA KOYDUĞU ÖNERİLER, SÜRECİ GERİYE GÖTÜREN ÖNERİLERDİR"

DENKTAŞ: "ERDOĞAN'IN SÖYLEMLERİNİN ARKASINDA CİDDİ ŞEKİLDE DURULMASI GEREKİYOR. ÖYLE DE OLACAĞA BENZİYOR"

AVCI: "CUMHURBAŞKANI'NIN MASAYA ÖNERİLER KOYDUĞU, TC'NİN ÇÖZÜME TAM DESTEK VERDİĞİ BU SÜREÇTE GÜNEY YİNE KAÇAMAK YAPARSA KIBRIS TÜRKÜ ARTIK GÖRÜŞME SÜRECİNDE OLMAMALIDIR"

ERTUĞRULOĞLU: "HALKIN MÜZAKERE SÜRECİYLE İLGİLİ HERHANGİ BİR BEKLENTİYE GİRMESİNİ GEREKTİRECEK BİRŞEY YOK"

Lefkoşa, 5 Ağustos 11 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen 6 siyasi partiyle yoğunlaştırılmış müzakere süreci ve Cenevre zirvesi konusunda yaptığı toplantı tamamlandı. Toplantıda, süreç değerlendirilirken özellikle Güney Kıbrıs'ın petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine başlayacak olması da gündeme geldi.

Saat 16.15'te başlayan ve 18.45'te tamamlanan toplantının ardından siyasi parti başkanları basına açıklama yaptı.

KÜÇÜK

UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, Cenevre'deki üçlü zirve ve yoğunlaştırılmış görüşmeler hakkında bilgi aldıklarını kaydederek, Güney Kıbrıs'ta hükümet kriziyle sonuçlanan gelişmelerin bugün yapılması gereken toplantının ertelenmesine neden olduğunu hatırlattı.

Küçük, "Ancak ümidimiz, 15 günlük süreden sonra yeniden hızlandırılmış müzakerelerin başlamasıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı'ndan aldıkları bilgiler uyarınca Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Cenevre'deki ve sonrasındaki tutumunda fazla bir değişiklik olmadığını gördüklerini kaydeden Başbakan Küçük, üçlü zirvelerin önemli olduğunu, bugüne dek üç kez yapılan zirvelerin dördüncüsü için New York'ta tarih belirlendiğini belirtti.

Küçük, liderlerin bu zirveye ciddi çalışarak hazırlanması gerektiğini ama Hristofyas'ın Cenevre'ye geçmişteki önerileri dışında bir öneri getirmediğini görmenin kendilerini üzdüğünü çünkü bunun gelişmeleri engelleyen bir tutum olduğunu söyledi.

Güney'deki hükümet krizinin olduğu bir dönemde, petrol ve doğalgaz arama çabalarının gündeme gelmesini "manidar" diye niteleyen Başbakan Küçük, "Biz bir kez daha Sayın Hristofyas ve Güney Kıbrıs'a Kuzey gibi Kıbrıs meselesinde ve görüşmelerde samimi olma çağrısı yapmak isteriz" diye konuştu.

YORGANCIOĞLU

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı'nın kendilerine 7 Temmuz Cenevre zirvesi ve sonrasında yoğunlaştırılmış müzakerelerle ilgili bilgi verdiğini; kendilerinin de düşüncelerini aktardığını belirtti.

Müzakerelerdeki aranın ardından devam edecek yoğunlaştırılmış müzakerelerde yapıcı olması ve Kıbrıs sorununun çözümüne katkı yapması, yapıcı önerilerde bulunması halinde Cumhurbaşkanı'na destek olacaklarını söylediklerini bildiren Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk halkının uğrayacağı zararları belirterek, sorunun bir an önce halledilmesi gereğinin altını çizdiklerini açıkladı.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, şu andaki gidişattan memnun olmadıklarını çünkü Kıbrıs Türk tarafının önerilerinde dahi gerileme olduğunu söyledi.

Mülkiyet ve toprak konularında zaten uzlaşma olmadığını; Cenevre'de toprak konusunda kriterlere dayalı açılımı sıcak karşıladıklarını ancak şu anda mülkiyet ve yönetim ve güç paylaşımı konularında gerileme gördüklerini belirten Çakıcı, olaya hep iyimser değil, kötümser de bakacağını ifade etti.

Çakıcı, "Çünkü şu anda Cumhurbaşkanı'nın ortaya koyduğu öneriler, süreci geriye götüren önerilerdir. Rum tarafında Sayın Hristofyas da konumu gereği yeni bir öneri ortaya koyamamaktadır. Ama o tarafta kriz olması demek, bizim de daha da gerileyeceğimiz anlamına gelmiyor. Bunlar yanlış değerlendirmelerdir" diye konuştu.

Güney Kıbrıs'ın, Mısır arasındaki denizde Amerikan-İsrail ortaklığındaki şirket aracılığıyla petrol ve doğal gaz çıkarma girişimlerinin tehlikesine işaret eden Mehmet Çakıcı, Türkiye'nin buna her şekilde karşılık vereceğinin görüldüğünü belirtti ve "Kıbrıs'ta bizi kurtaran tek şey çözümdür. Aksi halde petrol ve doğalgaz da dahil bizi çatışma bekler. Bunu görerek siyaset yapmalıyız" dedi.

TDP Genel Başkanı Çakıcı, çözümü geriletecek önerilere sıcak bakmadıklarını vurguladı.

Cenevre'de masaya toprak önerisi konurken, Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın "Maraş'ı, Güzelyurt'u vermeyiz" söyleminin tezat teşkil ettiği görüşünü dile getiren Mehmet Çakıcı, bunun türbinlere yönelik bir söylem olduğunu ve Türkiye'yi uluslararası camiada çok zorda bıraktığını belirtti.

Çakıcı, toprak konusundaki önerilerinin ne olduğunu ifade ederken, halkın yüzde 65 oyla onayladığı Annan Planı'ndaki harita olduğunu; bu konudaki kararı Kıbrıs Türk halkının vereceğini, masada da bunların görüşülmesi gerektiğini söyledi.

TDP Genel Başkanı Çakıcı, geleceği göremeyerek "görüşmeleri durduralım" diyen partiler de bulunduğunu ama kendilerinin şu andaki müzakere sürecinde hem Kıbrıslı Türklerin 1960 haklarını gözetmeyen Rumların doğalgaz ve petrol arama konusunda yanlış yaptığını hem Kıbrıs Türk tarafının son önerilerini beğenmediklerini, takdir etmediklerini ifade etti. Bu görüşlerini Cumhurbaşkanı'na da ilettiklerini bildiren Çakıcı, gizlilik nedeniyle detay veremeyeceğini ama yönetim ve güç paylaşımı konusundaki Kıbrıs Türk tarafının önerisinin süreci geriye götüren bir öneri olduğunu, sıcak bakmadıklarını belirtti.

DENKTAŞ

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Cenevre'den bugüne kadarki süreçle ilgili bilgi aldıklarını; yoğunlaştırılmış görüşmelerdeki gizlilik kuralına bağlı kalarak açıklama yapmayacaklarını, süreci yakından takip edeceklerini söyledi.

Denktaş, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını nasıl yorumladığı sorusuna karşılık, şöyle konuştu:

"Sayın Erdoğan'ın açıklamaları eğer bir kırmızıçizgi olarak oluşturulmuşsa iki yönüyle önemli. Biri hem AB'yi hem Rum tarafını motive edici bir yaklaşımdır, arkasında sağlam durulması gerekir. Bu mesajı almazlarsa ve ret yoluna giderlerse, arkasında durulması halinde Türkiye'nin kaybedeceği hiçbir şey yoktur. Kazançlı çıkacaktır bu süreçten. Hiç değilse AB ile Türkiye ilişkilerindeki samimiyet derecesi sınanmış olacaktır. O anlamda önemli görüyorum ve ciddi şekilde arkasında durulması gerektiğini söylüyorum. Öyle de olacağa benziyor."

AVCI

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, Güney Kıbrıs'ın petrol araması konusunun ve Cenevre ve sonrasındaki süreci değerlendirdiklerini belirterek, ÖRP'nin dış politikada dün hangi noktada duruyorsa, bugün de aynı noktada durduğunu söyledi.

Avcı, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın bıraktığı yerden devam eden görüşme sürecine tam destekleri bulunduğunu ifade ederek, "Masaya konulan görüşlerde bize sunulan kadarıyla desteğimiz olacağını Sayın Cumhurbaşkanı'na belirttik" dedi.

Rum tarafının petrol ve doğalgaz konusunda çılgınlıktan vazgeçmesini isteyen ÖRP Genel Başkanı Avcı, KKTC ve Türkiye'nin de petrolde kesinlikle söz sahibi olduğunu, bu çılgınlıktan vazgeçilmezse, görüşme sürecinde sıkıntı yaşanacağını ifade etti.

Turgay Avcı, Güney'deki olayların görüşme sürecinin Temmuz 2012'den önce sonlanması girişimlerine takoz koyma amaçlı olmadığını düşünmek istediklerini kaydederek, bu tarihin son olması gerektiğini çünkü Kıbrıs Türk halkını 40 yıl daha Hristofyas'ın ve Güney'deki siyasi partilerin keyfine bırakmaya kimsenin hakkı olmadığını söyledi.

Avcı, Temmuz 2012'nin müzakere sürecinin son tarihi olması konusunda Cumhurbaşkanı'na destek verdiklerini belirtti ve "Ümit ederiz ki bir çözüm ortaya çıkar. Biz çözümü her zaman destekledik, desteklemeye devam edeceğiz ancak Sayın Cumhurbaşkanı'nın çözüm için masaya öneriler koyduğu, Türkiye'nin çözüme tam destek verdiği bu süreçte Güney'in yine kaçamak yapması halinde Kıbrıs Türkü artık görüşme sürecinde olmamalıdır. Kimsenin bize bunu yaşatmaya hakkı yoktur" dedi.

ERTUĞRULOĞLU

Cumhurbaşkanlığı'ndaki meclis platformu toplantılarına ilk kez katılan Demokrasi ve Güven Partisi (DGP) Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, toplantıda işittiklerinden sonra müzakere süreciyle ilgili görüşlerinde herhangi bir değişiklik olmadığını belirterek, "Rum tarafından, halkımızın çok da büyük bir beklenti içinde olmasını gerektirecek bir yaklaşım görülmemektedir" dedi.

Rum tarafının bilinen tavrını koruduğunu, masaya taktiksel nedenlerle geldiğini, zaman geçiştirmeye ve takvime bağlı kalmamaya çalıştığını belirten Ertuğruloğlu, halkın müzakere süreciyle ilgili herhangi bir beklentiye girmesini gerektirecek bir şey olmadığı görüşünü yineledi.

Tahsin Ertuğruloğlu, Ankara'yla beraber sürdürülen müzakere sürecini onayladıklarını ama karşı tarafta yeni, eşitliğe dayalı, yaşayabilir bir ortaklığa niyet, ihtiyaç olmadığını kaydederek, "Olacağı yönünde de benim ciddi kuşkularım vardır" diye konuştu.

(GÜL/GÜR)

 
5 Ağustos 2011 Cuma 23:08
Okunma: 655
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu