Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhurbaşkanı'nın New York Temasları...

Cumhurbaşkanı'nın New York Temasları...

Kıbrıs Türk Tarafı, Ban'a Bugün Sunduğu Planın Kabulü Halinde, Hidrokarbonun Türkiye Üzerinden Taşınmasını Önerdi.

 
 
Cumhurbaşkanı'nın New York Temasları...
"GERÇEK BİR AL-VER VE GERÇEK BİR MÜZAKERE SÜRECİ ŞART"


"DOĞU AKDENİZ HAVZASINDA ÖNEMLİ HİDROKARBON YATAKLARI KEŞFEDİLMİŞTİR. YAKIN TARİH GÖSTERİYOR Kİ, TÜM BÖLGE ÜLKELERİNİN HAK VE ÇIKARLARI ÇERÇEVESİNDE KULLANILMASI GEREKEN BU DOĞAL KAYNAKLARA BU AÇIDAN YAKLAŞILMADIĞI ZAMAN BÜYÜK SORUNLAR VE ÇATIŞMALAR ÇIKMAKTADIR"


"KÜÇÜK, ANCAK SON DERECE STRATEJİK BİR KONUMDA OLAN KIBRIS ADASI ETRAFINDAKİ HİDROKARBON REZERVLERİNDE HER İKİ HALKIN HAK SAHİBİ OLDUĞU HERKESİN KABUL ETTİĞİ YADSINAMAZ BİR GERÇEKTİR. ANCAK BU KONUDAKİ PAYLAŞIM DAHA BAŞTAN İKİ TARAFIN İŞBİRLİĞİ YAPMASIYLA MÜMKÜN OLABİLİR. ÖNERİNİN ESPRİSİ VE İÇERİĞİ BUNA DAYANMAKTADIR"


"BU TÜR İŞBİRLİĞİNDEN DOĞACAK GELİR, KIBRIS'TA OLASI BİR UZLAŞININ FİNANSMANINDA KULLANILABİLECEKTİR. KIBRIS RUM TARAFININ KENDİLERİNE YENİDEN UZATTIĞIMIZ BU BARIŞ ELİNİ TUTMALARINI BEKLİYORUZ"


"KALICI ÇÖZÜM İSTENİYORSA İKİ DEVLET GERÇEĞİ GÖZARDI EDİLMEMELİ"


New York, 29 Eylül 12 (T.A.K.-Fezile Atüf Öksüz): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, çözümün, sonu gelmeyen, ucu açık konuşmalarla elde edilemeyeceğine dikkat çekerek, gerçek bir müzakere ve gerçek bir al-ver sürecinin şart olduğunu söyledi.


Eroğlu, "Böyle bir egzersiz, üzerinde mutabakata varılacak bir zaman dilimi içinde yapılmalıdır ki sonuç getirici olabilsin. Bu tür bir sürecin sonunda yer alacak çok taraflı bir toplantıda, Kıbrıs sorunundaki diğer aktörleri de yani Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'yi de masaya çağırmak başarı şansını artıracaktır" dedi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'dan izolasyonlar konusunda somut adım beklediklerini kaydetti.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, New York'taki temaslarının ardından bugün, Türkevi'nde bir basın toplantısı düzenledi. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile gerçekleştirdiği görüşme ve doğal gaz aramalarıyla ilgili yeni önerisini anlatan Eroğlu, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.


Eroğlu, BM Genel Sekreteri ile çok yararlı bir görüşme gerçekleştirdiğine işaret ederek, Kıbrıs sorununa doğrudan muhatap olan iki eşit taraftan biri olarak Genel Sekreter'e, 10 yıllardır uluslararası topluluğun gündemini meşgul eden bu konuyla ilgili net mesajlar verdiklerini söyledi.


Kıbrıs Türk tarafının bu soruna daha fazla vakit geçirmeden bir çözüm bulunmasını istediklerini kaydeden Eroğlu, "Statüko Kıbrıs Türk halkına zarar vermektedir. Statüko, Kıbrıs'ın bütününe zarar vermektedir. Statüko, güvenlik ve istikrara zarar vermektedir. Bunları genel sekretere açıklıkla anlattık ve halkımızın çözüm istencini bir kez daha vurguladık" dedi.


"GERÇEK MÜZAKERE ŞART"


Cumhurbaşkanı Eroğlu, çözümün, sonu gelmeyen, ucu açık konuşmalarla elde edilemeyeceğine dikkat çekerek, gerçek bir müzakere ve gerçek bir al-ver sürecinin şart olduğunu söyledi.


Türk tarafının sonuç alıcı, yeni bir ruhla ve yeni bir anlayışla başlayabilecek bir sürece hazır olduğunu kaydeden Eroğlu, masadan ve sonuç alıcı müzakereden kaçan, bir al-ver egzersizine yanaşmayan tarafın Kıbrıs Rum tarafı olduğunu söyledi.


Eroğlu, "Onlar tercihlerini, statükonun devamından, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye'yi uluslararası arenada suçlamaktan ve Kıbrıs Türk halkı üzerindeki izolasyon ve kısıtlamaları sürdürmekten yana yapmışlardır" dedi.


Bu duruma genelde uluslararası topluluğun, özeldeyse BM ve AB'nin dur demesi gerektiğini kaydeden Eroğlu, 44 yıldır müzakere edildiğini ancak bunun ne kadarının gerçek müzakere şeklinde  olduğunun sorgulanması ve yeni sürecin buna göre düzenlenmesi gerektiğini söyledi.


"İZOLASYONLAR KONUSUNDA SOMUT ADIM BEKLİYORUZ"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, genel sekreterle ele aldığı diğer bir hususun ise halkın üzerinde 10 yıllardır süre gelen haksız ve gayri insani izolasyonlar olduğunu söyledi.


Eroğlu, bir önceki genel sekreterin 2004'te Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporda, bunların kaldırılması konusunda çağrı yaptığını ancak bu temenninin veto edildiğini ve önerinin rafta kaldığını belirtti. Cumhurbaşkanı Eroğlu, Ban'ın da raporlarında izolasyonlara değindiğini ancak bu konuda somut adım beklediklerini kaydetti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:


"Biz, Kıbrıs Türk tarafı olarak, mevcut aşamada sürdürülmekte olan teknik komite çalışmaları ve güven yaratıcı önlemler sürecini destekliyoruz. Bu tür bir egzersizin Kıbrıs'taki iki taraf ve iki halk arasındaki güvensizliği gidermekte yararlı olacağı ve her iki taraftaki insanlar için yaşamı kolaylaştıracağı kanaatindeyiz. Bu doğrultudaki çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz" 


Güney Kıbrıs'ın bir seçim süreci yaşadığını ve mevcut liderin yeniden aday olmayacağını açıkladığına işaret eden Eroğlu, Rum liderin, "buna gerekçe olarak da çözüm doğrultusunda bir ilerleme için geçerli bir ümit görmediğini gösterdiğini" söyledi. 


Eroğlu, şöyle devam etti:


"Adaylar arasında önde gelen Anastasiadis veya seçilecek herhangi başka bir lidere açık fikirlilikle yaklaşacak, bu yeni liderin kim olacağından ziyade ne gibi politikalar izleyeceğine bakacağız. Umudumuz, seçim meydanlarında söylenenlerin görüşme masasına taşınmamasıdır... Çözüme ulaşmak için önce çözüme inanmak, arzulamak ve halkını çözüm yönünde hazırlamak lazım." 


HİDROKARBON KONUSUNDA YENİ ÖNERİ


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugünkü görüşmede, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon yatakları konusunda Genel Sekretere yapıcı bir öneri sunduklarını söyledi.


Geçen yıl yapılan önerinin güncelleştirilmiş şekli olan bu öneride yeni unsurlar bulunduğunu kaydeden Eroğlu, şöyle devam etti:


"Doğu Akdeniz havzasında önemli hidrokarbon yatakları keşfedilmiştir. Yakın tarih gösteriyor ki, tüm bölge ülkelerinin hak ve çıkarları çerçevesinde kullanılması gereken bu doğal kaynaklara bu açıdan yaklaşılmadığı zaman büyük sorunlar ve çatışmalar çıkmaktadır. Küçük, ancak son derece stratejik bir konumda olan Kıbrıs adası etrafındaki hidrokarbon rezervlerinde her iki halkın hak sahibi olduğu herkesin kabul ettiği yadsınamaz bir gerçektir. Ancak bu konudaki paylaşım daha baştan iki tarafın işbirliği yapmasıyla mümkün olabilir. Önerinin esprisi ve içeriği buna dayanmaktadır. Bu tür işbirliğinden doğacak gelir Kıbrıs'ta olası bir uzlaşının finansmanında kullanılabilecektir. Kıbrıs Rum tarafının kendilerine yeniden uzattığımız bu barış elini tutmalarını bekliyoruz"


SORULAR


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, gazetecilerin sorusu üzerine, hidrokarbon önerisindeki yeni unsurun, Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştırılması olduğunu söyledi. Öneriyi yazılı bir şekilde BM Genel Sekreter'e de sunduklarını kaydeden Eroğlu, Ban'ın öneriyi "çözüm olması inancı içinde aldığını" ifade ettiğini belirtti.


Gazın, bugünkü koşullarda Türkiye üzerinden transferinin mümkün olmadığını, ancak olası bir anlaşma sonra bunun gerçekleşebileceğine işaret eden Eroğlu, yeni bir ortaklık devleti kurulması halinde Türkiye'nin buna izin vereceğini söyledi. 


Eroğlu, yeni müzakere sürecinin nasıl olması gerektiğiyle ilgili soruyu yanıtında, bugüne kadar ucu açık şekilde devam eden müzakerelere artık bir zaman limiti konulması gerektiğini belirtti. Garantiler hariç bütün konuların konuşulduğunu kaydeden Eroğlu, niyet olması halinde, belli bir zaman içinde sorunun çözümlenebileceğini ifade etti.


BM Genel Sekreter'den beklentilerinin sorulması üzerine, Eroğlu, ambargoların kaldırılmasının, gerek BM, gerekse AB ile gerçekleştirdikleri temaslarda ön plana çıkardıkları konu olduğunu söyledi. Eroğlu, aynı beklentilerini yinelediklerini ve ambargolar devam ettiği sürece uzlaşmanın mümkün olmayacağını söylediklerini belirtti.


Kıbrıs'ta bir anlaşma isteniyorsa, 2 ayrı devlet olduğu gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini kaydeden Eroğlu, kalıcı bir anlaşmaya ancak bu koşullarda ulaşılabileceğini söyledi.
 
29 Eylül 2012 Cumartesi 17:59
Okunma: 791
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu