Ana Sayfa » Kıbrıs » CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM TAKVİMİ PAZAR GÜNÜ BAŞLIYOR

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM TAKVİMİ PAZAR GÜNÜ BAŞLIYOR

KKTC'de 19 Nisan Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik takvim 22 Şubat Pazar günü başlıyor. Aynı gün, seçim yasakları da yürürlüğe girecek.

 
 
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM TAKVİMİ PAZAR GÜNÜ BAŞLIYOR

 

 (T.A.K.): 

Yasa gereği seçim sonuçları ilan edilinceye kadar yürürlükte kalacak seçim yasakları YSK tarafından önümüzdeki günlerde bir duyuruyla kamuoyuna hatırlatılacak.

Yasaklar arasında istihdamlar, terfiler, törenler, atamalar, T ve ateşli silah izinleri ile vatandaşlık verilmesinin durdurulması yanında öğrencilerle kamu görevlilerine ve kamu yayıncılığına yönelik kurallar yer alıyor.

Seçim sonuçları ilan edilinceye kadarki sürede; Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlarla milletvekilleri yurt içinde yapacakları gezileri makam arabaları ve resmi hizmet araçlarıyla yapamayacak. Bu süreçte, karşılama ve uğurlamalarda törenler yapılamayacak, resmi ziyafet verilemeyecek, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlar seçimle ilgili faaliyetlerinde ve konuşmalarında 5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasası kuralları ile bağlı olacak.

Yine Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar ve milletvekilleri ile adayların yurt içinde yapacakları gezilere hiçbir kamu görevlisi katılamayacak.

RESMİ SÜREÇ 22 ŞUBAT PAZAR GÜNÜ BAŞLIYOR

Yüksek Seçim Kurulu'nun yayımladığı seçim takvimine göre, seçim süreci 22 Şubat'ta, propaganda süreci 24 Mart'ta başlayacak. Adaylık başvurularının 13 Mart'ta yapılacağı seçimin kesinleşen adayları 23 Mart'ta ilan edilecek.

YSK'nın ilan ettiği takvime göre, siyasal partilerin adaylarını 10 Mart'a kadar saptaması gerekiyor.

ADAYLIK BAŞVURU GÜNÜ 13 MART

13 Mart adaylık için başvuru günü. YSK, aynı gün adayları geçici olarak ilan edecek.

Sandık seçmen listelerinin askıya alınmasının son gününün 15 Mart olarak belirlendiği takvime göre, adaylar 22 Mart'ta kesinleşecek ve 23 Mart'ta ilan edilecek.

Yine 23 Mart'ta duvar ilanları için ilçe seçim kurullarında ad çekme işlemi yapılacak.

PROPAGANDA SÜRECİ 24 MART'TA BAŞLAYACAK

Cumhurbaşkanlığı seçim propagandası dönemi ise 24 Mart'ta başlayacak.

YSK, 28 Mart'ta oy pusulalarının düzenlenmesi için adaylar arasında ya