Ana Sayfa » Kıbrıs » CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ YARIN

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ YARIN

Kıbrıs Türk halkı, yarın, 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanını seçmek üzere sandığa gidecek

 
 
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ YARIN

 

 (T.A.K.):.

7 adayın seçmenlerin tercihi olmak için aylardır sürdürdüğü çalışmalarda sona gelindi. Yarın söz seçmende olacak?

24 Mart'ta başlayan seçim propagandası, bugün saat 18.00'de sona erecek ve yarın da seçim günü yasakları yürürlüğe girecek.

KKTC tarihindeki 7. Cumhurbaşkanlığı seçimi olacak yarınki seçimde oy kullanma hakkına sahip 176 bin 916 seçmen, ülke genelinde kurulacak 693 şeffaf sandıkta 08.00-18.00 saatleri arasında oy verebilecek.

YSK'dan alınan bilgiye göre, seçmenlerden 55 bin 764'ü Lefkoşa, 45 bin 993'ü Gazimağusa, 35 bin 397'si Girne, 20 bin 811'i Güzelyurt ve 18 bin 951'i de İskele ilçelerinde kayıtlı.

Seçmenler oy pusulasındaki sırayla Mustafa Onurer (Kıbrıs Sosyalist Partisi), Sibel Siber (Cumhuriyetçi Türk Partisi), Kudret Özersay (Bağımsız), Derviş Eroğlu (Bağımsız), Mustafa Ulaş(Bağımsız), Mustafa Akıncı (Bağımsız) ve Arif Salih Kırdağ (Bağımsız) arasından birine "evet? mührü vurarak tercih yapacak.

LEFKE'DE MUHTAR SEÇİLECEK

Yarın, 7 adayın katıldığı Cumhurbaşkanlığı seçimi yanında, Lefke'de de muhtarlık için yerel ara seçim yapılacak.

Lefke Muhtarı için yapılacak Yerel Kuruluş Organları Ara Seçimi'nde oy pusulasında Cumali Karakuş birinci, Tamer Dayıoğlu ikinci, Turgay Özersoy üçüncü, Şerife Nilgün Tahsildaroğulları dördüncü, Zihni Özberk ise beşinci sırada olacak.

NASIL OY KULLANILACAK?

Cumhurbaşkanlığı seçiminde seçmenler, 7 adayın adlarının ve amblemlerinin yer aldığı birleşik oy pusulasında tercih ettikleri adayın isminin yer aldığı bölümde herhangi bir yere, yani adayın adı ve amblemi bulunan yer de dahil olmak üzere adaya ayrılan iki çizgi arasında kalan herhangi bir yere "evet? mührünü bir kez vurmak suretiyle oy kullanacak.

Seçmenlerin kayıtlı oldukları sandıklarda oy vermesi ve oy kullanırken sandık kuruluna KKTC veya KTFD kimlik kartı, pasaportu veya KKTC sürüş ehliyeti; polislerin ise polis kimlik kartı sunması zorunlu. Oy kullanırken seçmen kartı ise zorunlu değil.

Seçmenin kapalı oy kullanma yerine tek başına giderek oyunu kullanması gerekiyor. Görme ve bedensel engelliler ise diledikleri bir seçmenin yardımıyla oy kullanabilecek.

Evet mührünün oy pusulasında tercih edilecek adayın bölümüne sadece bir kez vurulması gerekiyor. Olası kaymalar ve çift mühür izlenimi verecek yanlış kullanımlar oy pusulasının geçersiz sayılmasına yol açabilecek. Birden çok evet mührü taşıyan oy