Ana Sayfa » Kıbrıs » CumhurBaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ

CumhurBaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ

CumhurBaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, Bir Gazetede, Görüşmelerin İçeriğiyle İlgili Bilgilere Yer Verildiği, Gizli Kaydıyla Gönderilen Belgelerdeki Bilgilerin Bir Kısmının Basına Açıklandığını Belirterek, Buna Tepki Gösterdi.

 
 
CumhurBaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ
Ertuğ, "CumhurBaşkanlığımız'dan Bilgi Talep Edenlerden, Paylaşılan Bilgileri Sorumluluk İçinde Kullanmalarını Ve Mahremiyetine Özen Göstermelerini Beklemek Hakkımızdır" Dedi.
cumhurBaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, Son Günlerde Basında Da Çıkan İddialarla İlgili Yazılı Açıklamasında, "Daha Bundan Birkaç Gün Önce", Başta Kktc Meclisi Olmak Üzere Devlet Kurumlarıyla Sivil Toplum Örgütleri Ve Halkın Görüşmelerin Seyriyle İlgili Olarak "Yeterince Bilgilendirilmediği" Şeklindeki İddialara Yanıt Verdikleri, Bu Konudaki Somut Bilgileri Kamuoyuyla Paylaştıklarını Anımsatarak, Buna Karşın Yenilerinin Eklendiğini Belirtti Ve Şunları Kaydetti:

"Gizli Belgelerdeki Bilgilerin Bir Kısmı Açıklandı"
"Verdiğimiz Bilgilere Karşın, Gerçeklerle Hiçbir Şekilde Bağdaşmayan Ve Hakkaniyet Ölçülerine Sığmayan Bu İddialar Devam Etmiş, Bunlara Yenileri Eklenmiştir. Hatta, Yenidüzen Gazetesinin 19 Kasım 2011 Tarihli Sayısında Yayınlanan Ve Sayın Meclis Başkan Yardımcısı İle Yapılan Bir Mülakatta, Görüşmelerin İçeriğiyle İlgili Bilgilere Yer Verilmiş, Gizli Kaydıyla Gönderilen Belgelerdeki Bilgilerin Bir Kısmı Basına Açıklanmıştır.
yine Hatırlanacağı Üzere Başlangıçta Bu İddialar 'meclis'e Bilgi Verilmiyor' Şeklindeydi.

Ancak Bunun Doğruyu Yansıtmadığının Somut Bilgilerle Kanıtlanması Üzerine İddialar 'zamanında Bilgi Verilmiyor' Şekline Dönüştürüldü. Bunun Da Doğru Olmadığı, Tarih Verilerek Kanıtlanınca 'tutanaklar Meclis'e Geliyor Ama Bunlar Adeta Eroğlu İle Hristofyas Arasında Sohbet Şeklinde. Özel Temsilciler Özersay Ve Yakovu Arasında İçerikle İlgili Görüşmeler Hakkındaki Tutanaklar Meclis'e Gelmiyor' Denmeye Başlandı. Bundan Dahi, Yapılan Bu İddiaların Tutarsız Olduğu Ve Gerçekleri Yansıtmadığı Ortaya Çıkmaktadır."

" 'içeriksiz' İddialarına Karşın İçerikle İlgili Bilgiler Verildi..."
cumhurBaşkanlığı Sözcüsü Ertuğ, Liderler Düzeyinde Yapılmakta Olan Görüşmelerin "İçeriksiz" Olduğu İddia Edilen Bahse Konu Mülakatta, İçerikle İlgili Somut Bazı Bilgiler, Hatta Rakamlar Verilmesinin "Ayrı Bir Çelişki Teşkil Ettiğini" Belirterek,  "Eğer Gönderilen Tutanaklarda İçerikle İlgili Bilgi Yoksaydı, Söz Konusu Mülakatta Verilen Bilgiler Nereden Temin Edilmiştir? 'bm, Artık Rakam İstiyor' Şeklindeki Manşet İse Görüşmecilerimizin Elini Zayıflatmanın Ötesinde Bir Amaca Hizmet Etmemektedir" Dedi.

"Gizlilik İlkesi Konusunda Olumlu Sicilimize Halel Gelmesi..."
Kıbrıs Türk Tarafının Bugüne Değin Birleşmiş Milletler Tarafından Uygulanan Gizlilik İlkesine Riayet Ettiğini Vurgulayarak, Bu İlkeyi İhlal Eden Ve Bu Konuda Suçlananın Hep Kıbrıs Rum Tarafı Olduğunu Kaydeden Ertuğ, Sözlerini Şöyle Sürdürdü:

"Bu Konudaki Olumlu Sicilimize Halel Getirilmesinin Bizi Birleşmiş Milletler Karşısında Zor Durumda Bırakacağının Gözönünde Bulundurulması Gerektiği Açıktır.
cumhurBaşkanlığımız'dan Bilgi Talep Edenlerden, Paylaşılan Bilgileri Sorumluluk İçinde Kullanmalarını Ve Mahremiyetine Özen Göstermelerini Beklemek Hakkımızdır.
bir Kez Daha Hatırlatmakta Yarar Görmekteyiz:

sayın Cumhurbaşkanımız, Göreve Geldiği Günden Beri, Görüşmelerin Seyriyle İlgili Olarak Başta Kktc Meclisi Olmak Üzere, Tüm Devlet Kuruluşlarımız, Siyasi Partilerimiz, Sivil Toplum Örgütleri Ve Halkımızla Her Düzeyde Bilgi Paylaşımında Bulunmakta, Onların Görüş Ve Önerilerini Almaktadır.
görüşmelerin Tutanakları, Eklerinde Yapılan Karşılıklı Öneriler De Olmak Üzere Meclis'e Zamanında Gönderilmektedir.

görüşmelerle İlgili Diğer Tutanak Ve Belgeler İse, CumhurBaşkanlığımızda Bu Maksatla Tahsis Edilen Ofiste, Meclis'te Temsil Edilen Siyasi Partilerin Başkan, Milletvekili Ve Temsilcilerine Açıktır.
hal Böyle İken, Bu Konuda Yapılan Eleştirilerin Nedenini Anlamak Güçtür Ve Ancak İç Siyasi Mülahazalarla İzah Edilebilir. Halbuki Zaman; Siyaset Yapma Zamanı Değil, Öneri Yapmak Suretiyle Görüşmelere Katkı Koyma Zamanıdır."

 
20 Kasım 2011 Pazar 13:06
Okunma: 732
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu