Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Coşkusu

Cumhuriyet Coşkusu

15 Kasım Cumhuriyet Bayramı Dolayısıyla Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda Tören Düzenlendi. .

 
 
Cumhuriyet Coşkusu

İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tören birliklerini denetledi ve halkın bayramı kutladı.

Ardından Türkiye Cumhurbaşkanlığını temsilen törenlere katılan Mustafa İsen, Cumhurbaşkanı Eroğlu'na Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tebrik mesajını iletti.

Tebrik mektubunu alan Cumhurbaşkanı Eroğlu ise yaptığı teşekkür konuşmasında, KKTC'nin Anavatansız düşünülemeyeceğini kaydetti.

Törende ilk konuşmayı yapan Türkiye'nin Kıbrıs işlerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC'nin 29. Yılını kutlayarak başladığı konuşmasında, Kıbrıs Türkünün zorlu bir mücadelenin ardından Cumhuriyetle taçlandırıldığını belirtti.

Kıbrıs konusunun çözümünde, Rumların uzlaşmaz tavrına dikkat çeken Atalay, Kıbrıs Türkünün ise adil ve kalıcı bir çözüm için Anavatanı ile istişare içinde büyük çaba gösterdiğinin altını çizdi.

Atalay, Kıbrıs Türkü halkının bu iradesi 2004 yılında yapılan referandumda inkar edilemez bir şekilde tüm dünya tarafından da görüldüğünü söyledi.

Atalay, haksız ambargolar ve izolasyonlar altında hemen her konuda karşılaşılan güçlüklere rağmen sürdürülen mücadelede KKTC'ye ömür biçenlerin, ya sonsuza kadar bekleyeceğini ya da Türkiye'nin desteğiyle adada adil ve kalıcı bir çözüme razı olacaklarının da altını çizdi.
Atalay, bu kimselerin bundan başka çıkış yolu bulunmadığına da vurgu yaptı.

Atalay "Türkiye asla KKTC'yi yalnız bırakmayacaktır, elimiz daima burada olacaktır,  KKTC, et ve tırnak gibidir."dedi.

KKTC'nin kuruluşunun üzerinden henüz 30 yıl bile geçmeden, başarılarını tüm dünya tarafından izlediğini belirten Atalay, ülkenin yüksek öğretim alanında bir marka haline geldiğini, bunun yanında özellikle ülkenin lokomotif sektörlerinden turizmin 2011-12 sezonunda büyük ilerlemeler gösterdiğinin altını çizdi.

Bütün bunların KKTC'nin gelişmekte olduğunun göstergesi olduğunu ifade eden Atalay, alt yapının tamamlanması hedefinde Türkiye'nin her zaman Kıbrıs Türkü'nün yanında olduğunu belirtti.

Atalay, Su projesine de değinirken, bunun Kıbrıs müzakerelerinde Kıbrıs Türk Tarafının elini güçlendirecek bir unsur olduğunun altını çizdi.

Anavatan Türkiye'nin son yıllarda büyük dünya devletlerinin arasına girecek hacimde büyüme gösterdiğini bunun da büyük oranda siyasi istikrar ve uygulanan ekonomik program sayesinde gerekleştiğini belirtti.

KKTC'de istikrar ve toplumsal dayanışma için atılması gereken adımlar olduğunu belirten Atalay, bu adımların Anavatanla birlikte atılacağına vurgu yaptı.

Atalay, ekonomik programa da değinirken, son 3 yılda uygulanan programın çok başarılı olduğunu 2012-2015 ekonomik programında da aynı başarının hedeflendiğini söyledi.

Atalay'ın ardından halka hitap eden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu konuşmasına, "Bugün Kıbrıs Türk Halkı'nın en mutlu günü, Anavatan Türkiye ile birlikte uğruna nice şehitler verilen, nice cefalar, sıkıntılar çekilen egemenliğimizin, özgürlüğümüzün, kendi kendimizi yönetme irademizin, Anavatan Türkiye ile birlikte yürüme kararlılığımızın simgesi devletimizi kuralı, tam 29 yıl oldu" sözleriyle başladı.

Cumhurbaşkanı, kim ne derse desin, kim aleyhinde ne kadar isterse uğraşsın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin doğduğunu, fiilen yaşadığını ve yaşamaya devam edeceğini vurguladı ve istenilen sonuca ulaşmanın bir süreç meselesi olduğunu kaydetti.

Varoluş, özgürlük ve egemenlik mücadelesi sürerken hedefin KKTC devleti ile ortaya konulan siyasi, sosyal, ekonomik hakların uluslararası alanda tescil ettirilmesi, perçinlenmesi olduğunu ifade eden Eroğlu, "Dileğimiz bunun Rum komşularımızla varılacak bir anlaşma ile bütünleştirilmesidir ancak, eğer bu olmuyorsa daha uzun sürede hakkımız yenmemelidir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu göreve başladığı ilk günden beri Kıbrıs Türk Halkı'nın çıkarlarını koruyan, Kıbrıs görüşmelerinde halkın muhakkak devrede olacağı, kabul edebileceği, onu 1974 öncesine götürmeyecek bir anlaşmaya imza koyacağını kaydetti.

Görüşmelerle ilgili, kişilerin, meclisin ve siyasi pati temsilcileri ile Danışma ve Halk Konseyine bilgi verip değerlendirmelerini aldığına işaret eden Eroğlu, Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmaz tutumu yüzünden Kıbrıs konusunun özüne yönelik görüşmelerin bir süredir tıkandığını anımsattı.

Cumhurbaşkanı "Bize göre Hristofyas'ın bir anlamda kendini sahne dışına atması dolayısıyla böyle bir mutabakat ihtimali ancak Rum kesimindeki seçimlerden sonra ortaya çıkabilir. Ne var ki en güçlü aday olarak görülen Nikos Anastasiades ve ona destek vereceğini açıklayan DİKO ile DİSİ'nin tutumlarına bakıldığında çok da ümitlenmek mümkün görünmüyor. Anastasiades çok net bir şekilde Hristofyas'ın verdiği tavizleri geri alacağını söylüyor. Bunu ifade ederken başlıca hedefi dönüşümlü başkanlığın ortadan kaldırılmasıdır. Oysa bize göre bu konu artık bir Birleşmiş Milletler parametresi haline gelmiştir. Anastasiades bir başka noktanın daha altını çizerek, "Rum seçmenlerin %75'ini temsil eden bir kitlenin ve partilerin desteğini almadan görüşme masasında öneri yapmayacağının" altını çiziyor. Ve görüşmelerin seviyesini liderler düzeyinden görüşmeciler düzeyine indireceğini söylüyor. Bu da demektir ki uzlaşma ümitlerimizi yüksek tutmamız yanlış olur.Ancak yine de iyi niyetle bekleyecek ve göreceğiz" dedi.

Kıbrıs Türk Halkının barışçı tutumuna rağmen mağdur olduğunu ve bir anlaşma sağlanamıyor diye ambargolara, izolasyona maruz kalınmasının insanlık ayıbı olduğunu da yineleyen Eroğlu, "Umarız tüm bunlar dikkate alınır ve artık yolumuz kesilmez, daha fazla mağdur edilmeyiz" ifadelerini kullandı.

Eylül ayı içinde Birleşmiş Milletler Genel Kurul çalışmaları için gittikleri New York'ta Kıbrıs Adası çerçevesindeki Hidrokarbon yatakları konusunda yapıcı, uygulanabilir, bir anlaşamaya katkı sağlayıcı bir öneri ortaya koymalarına karşın yanıtın olumsuz olduğunu ifade eden Eroğlu, Halbuki petrol ve doğal gaz olayının Kıbrıs sorununun çözümünde olumlu bir unsur olarak kullanılabileceğine dikkat çekti.

Eroğlu, Anavatan Türkiye ve KKTC'nin bugüne kadar yaptığı uyarıların geçerliliğini koruduğuna işaret ederek, yeni seçilecek Rum Yönetimi liderinin bu önerilerini inceleyip olumlu yanıt vermesi dileğini aktardı.

Türkiye'en su getirme projesinin önemine de değinen Eroğlu, bunun yanında Türkiye'den elektrik getirilmesiyle de 10-15 yıl içinde KKTC vatandaşlarının refahının bugünle kıyaslanmayacak ölçüde artacağını belirtti.

Tören sırasında Türkiye Cumhuriyeti'ni temsilen Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi Türk Yıldızları da 15 Kasım coşkusunu paylaştı.

Türk yıldızları tören boyunca gösteri uçuşu yaptı.

Törende Erenköy ve Yeşilırmak'tan gelen bayraklar,  Cumhurbaşkanı Eroğlu'na takdim edildi.

Tören Gençlik Dairesi Halk Dansları Topluluğu'nun  gösteri ve resmi geçitle son buldu.

 
15 Kasım 2012 Perşembe 13:34
Okunma: 586
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu