Ana Sayfa » Kıbrıs » CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NDAN, REFERANDUM KONUSUNDA AÇIKLAMA...

CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NDAN, REFERANDUM KONUSUNDA AÇIKLAMA...

Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı, Anayasa değişikliği süreci ve pazar günü gidilecek referandum hakkında halkı bilgilendirmek amacıyla yürütülen çalışmaların kampanya veya propaganda amacıyla değil, Yüksek Seçim Kurulu'nun bilgisi dahilinde, referandumda oy kullanacak vatandaşların bilgilendirilmesi amacıyla yapıldığını vurguladı.

 
 
CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NDAN, REFERANDUM KONUSUNDA AÇIKLAMA...

 

Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "29 Haziran 2014'te referanduma sunulacak olan ve Meclis'ten oy birliği ile geçen Anayasa değişikliği hakkında halkımızı bilgilendirmek, Meclisimizin görev ve sorumluluğundadır? denildi.

Açıklamada, Meclis'teki tüm partilerin Anayasa değişikliğinin gerekliliği üzerinde hemfikir olmasıyla hazırlık grubunun ilk toplantısını 13 Şubat'ta yaptığı; sonrasında değişiklikleri görüşen komite tarafından 60 sivil toplum örgütünden görüş istendiği; 42 görüş iletildiği; süreç boyunca tartışılan metinlerin medya ve internet aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıldığı kaydedildi.

Meclis'ten oy birliğiyle geçen ve referanduma sunulacak olan Anayasa değişikliği hakkında halkı bilgilendirmenin Meclis'in görev ve sorumluluğunda olduğu kaydedilen açıklamada, bu amaçla 2 Mayıs 2014'ten itibaren Meclis web sayfasında (http://www.cm.gov.nc.tr/ ) ve Meclis'e ait sosyal medya sayfalarında (facebook: https://www.facebook.com/kktcmeclis?fref=ts ve twitter: @kktcmeclis) bilgilendirme yapılmaya başlandığı belirtildi.

Meclis web sayfasında, 2 Mayıs'ta oluşturulan linkle, Anayasa değişikliği konusunda Komite'nin gündemine gelen ilk taslak değişikliklerin yer aldığı ve bu link aracılığıyla hem vatandaşlardan görüş ve öneri alındığı hem de halkın bilgilendirildiği anlatılan açıklamada, ayrıca komite üyelerinin medya aracılığıyla da halkı bilgilendirdiği ve görüşlerine başvurulduğu kaydedildi.

Anayasa Değişikliğine İlişkin Yasa Önerisi'nin, Meclis'ten oy birliği ile geçtiği 5 Haziran 2014'ten itibaren Meclis'in web sayfasında ve sosyal medya sayfasında yayınlandığı; Meclis'te temsil edilen siyasi partilere mensup milletvekillerinin de gerek görsel, gerekse yazılı basında halkı bilgilendirici açıklamalar yapmaya devam ettikleri anlatılan açıklamada, Meclis'in bilgilendirme amaçlı çalışmaları hakkında şu bilgiler verildi:

"TÜM ÇALIŞMALAR BİLGİLENDİRME AMAÇLI?

"Meclis Başkanlığı olarak, halkımızı bilgilendirmek amacıyla hazırlanan 2 kamu spotu halen  televizyonlarımızda yayınlanmaktadır. Bunun dışında yapılan değişikliklerin maddeler halinde özetlendiği broşür, yazılı basınımız aracılığıyla 22 Haziran 2014'ten itibaren kamuoyunun bilgisine getirilmeye devam etmektedir.

Tüm bu çalışmalar, kampanya veya propaganda amaçlı olmayıp Yüksek Seçim Kurulu'nun bilgisi dahilinde, referandumda oy kullanacak vatandaşlarımızın bilgilendirilmesini amaçlamaktadır.?

"SÜREÇ 13 ŞUBAT'TA BAŞLADI; 42 GÖRÜŞ VE ÖNERİ GELDİ?

Meclis Başkanlığı açıklamasında, Anayasa değişiklikleriyle ilgili süreç hakkında da bilgi verilerek şöyle denildi:

"Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen tüm siyasi partilerin, Anayasa değişikliği gerektiği konusunda hemfikir olması üzerine, 13 Şubat 2014'te, Anayasa değişikliğine ilişkin hazırlık grubu ilk hazırlık toplantılarını yapmaya başlamıştır. 15 Nisan 2014'de hazırlık grubunun yaptığı çalışma, Meclis'teki tüm siyasi partileri temsil eden milletvekillerinden oluşan geçici ve özel komiteye sunulmuş ve komite değişiklik önerilerini görüşmeye başlamıştır.

Komite, bu çalışma sırasında 60 sivil toplum örgütüne yazı göndererek değişikliklerle ilgili görüş istemiştir. Komiteye sivil toplum örgütlerinden, siyasi partilerden, kurumlardan ve özel kişilerden toplam 42 görüş ve öneri gelmiştir. Bunun dışında Komite, Yüksek Mahkeme, Sayıştay ve YÖDAK temsilcileri ve Anayasa hukukçusu Prof  Dr. Sultan Tahmazoğlu Üzeltürk'le de görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Anayasa değişikliğine ilişkin yasa önerisinin bütünü 24 Mayıs 2014'te Komite'den oylanarak geçmiş ve Meclis Genel Kurulu'nda 5 Haziran 2014'te, Meclis'te temsil edilen tüm siyasi partilerin mutabakatı sonucu oy birliğiyle (48 milletvekilinin onayı) kabul edilmiştir. Meclis'te onaylanan Anayasa değişiklikleri, 11 Haziran 2014'te Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanarak, 12 Haziran 2014'de Resmi Gazete'de yayınlanmıştır.?

(GÜL/ÖK)

 
25 Haziran 2014 Çarşamba 16:00
Okunma: 758
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu