Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu - 5

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu - 5

"özel Hastane, Özel Dal Hastanesi, Özel Klinik, Özel Dispanser Ve Özel Muayenehaneler (Denetim) Yasa Tasarısı'nı Oy Çokluğuyla Kabul Etti".

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu - 5
Lefkoşa, 25 Haziran 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Özel Hastane, Özel Dal Hastanesi, Özel Klinik, Özel Dispanser ve Özel Muayenehaneler (Denetim) Yasa Tasarısı'nı oy çokluğuyla kabul etti.


Yasa tasarısıyla ilgili görüşme, İdari ve Sosyal İşler Komitesi Başkanı Türkay Tokel'in sunuşuyla başladı. İlk sözü alan CTP Milletvekili Abbas Sınay, Özel Hastane Yasası'nın çok sağlıksız bir ortamda tartışıldığını savundu.


Sivrisinekle mücadele yöntemlerinin zararına işaret eden Sınay, araçlarla havaya atılan ilaçlar başta olmak üzere bu amaçla kullanılan ilaçların çok tehlikeli olduğunu kaydetti. Sınay, bu zehirin insan vücuduna patlamaya hazır halde yerleştiğini ve birçok ölümcül hastalığa neden olduğunu belirtti.


Abbas Sınay, KKTC'nin kanser hastalıklarında dünyada 5'inci sırada olduğuna işaret ederek, "Sağlık bakanlığının ülkede var olan bu sağlıksız ortamı gidermek görevidir. Halkımız kanserden ve diğer hastalıklardan bir bir kırılıyor" dedi.


Sınay, gıda güvenliği yasa tasarısının eksikliğine işaret ederek, Sağlık Bakanlığı'nın bu konuda ön ayak olması gerektiğini söyledi. Sınay, sağlık çalışanları yasasının da biran önce meclise sunulması gerektiğini belirtti.


DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu da konuşmasında, çalışma izinleriyle ilgili olarak laboratuarlara uygulanan kotanın, YDÜ Hastanesi laboratuarına da uygulanıp, uygulanmadığına açıklık getirilmesini istedi.


Arabacıoğlu, Özel Dal Hastanesi, Özel Klinik, Özel Dispanser ve Özel Muayenehaneler (Denetim) Yasa Tasarısı'nın güzel bir yasa olduğunu ve cezalar bölümü dışında eleştirilecek bir unsuru olmadığını söyledi.


Özel hastaneleri denetlemek amacıyla yeni bir kurul oluşturulmasının öngörüldüğünü ve bunun da iyi bir gelişme olduğunu kaydeden Arabacıoğlu, bu yasanın tek başına geçmesinin çok ciddi sorunlara neden olacağını savundu. Arabacıoğlu, "Bu yasa, tek kanatlı bir kuşa benzer. Kanat çok güzel ama yetersiz. Başınıza dert açacaksınız" dedi.


Arabacıoğlu, döner sermaye, genel sağlık sigortası ve sağlık çalışanlarıyla ilgili düzenlemeler yapılmadan bu yasanın geçmemesi ve çok güzel olan bu yasanın geri çekilmesi gerektiğini savundu. Arabacıoğlu, bütünsel olarak değerlendirilmediği için ret oyu vereceklerini söyledi.


CTP-BG Milletvekili Fatma Ekenoğlu ise konuşmasında, çok fazla olumsuzluk içermeyen yasanın zamanlamasının doğru olmadığını belirtti.


Hastanelerde verilen hizmetlerden para talep edilmesi uygulamalarını eleştiren Ekenoğlu, bu konuda bir sistem oluşturulmasının şart olduğunu söyledi.


Ekenoğlu, sağlık konusunda bütünlüklü bir çalışmanın şart olduğunu belirterek, yasanın uygulanabilirliği konusunda soru işareti bulunduğunu belirtti.


TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı ise bu yasanın sadece denetim öngördüğünü savunarak, bu denetimin çalışanları, doktorları da kapsaması gerektiğini söyledi. Doktora, özel-devlet ayrımını yapan bir düzenleme getirmeden gerçekleştirilecek denetimin bir anlam olmayacağını kaydeden Çakıcı, sağlık fonunun aslında bir sağlık vergisi olduğunu ileri sürerek fakirlere yönelik bu düzenlemeyi kabul etmelerinin mümkün olmadığını kaydetti.


Mehmet Çakıcı, "UBP başkan adayı olan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif'e, aday olarak ülke konusundaki hedeflerini çıkıp açıklamasını" istedi. Çakıcı, "Bu halkın İrsen Bey'den ne farkın olduğunu bilmesi lazım" dedi.


Belediyeler konusuna da değinen Çakıcı, UBP belediyelerinin ekonomik açıdan batakta olduğunu ileri sürerek, buna örnek olarak yeniden borçlanmaya giden Lefke Belediyesi'ni gösterdi. Çakıcı, bu belediyelerin hükümetin koruması altında olduğunu ileri sürdü.


Çakıcı, Telekomünikasyon Dairesi'nde yaşananların, süslenerek anlatıldığı gibi liberalleşme değil, özelleştirme olduğunu savundu.


UBP Milletvekili Ergün Serdaroğlu, santral konusunun yıllardır gündemde olduğunu ancak halledilemediğini söyledi. Serdaroğlu, CTP döneminde çevrenin daha da kirlendiğini kaydetti.


Serdaroğlu, gıda denetimlerinin şart olduğunu belirterek, hükümetten üstüne düşeni yapmasını istedi.


Girne milletvekilleri olarak huzurevinin kapatılmasına karşı olduklarını kaydeden Serdaroğlu, Akçiçek Hastanesi'nin yetersiz kaldığı Girne'ye yeni bir hastanenin şart olduğunu savundu.


TDP Milletvekili Mustafa Emiroğulları ise, sağlığın vizyon isteyen bir bakanlık olduğunu söyledi. Emiroğulları, "Sağlık sorunlarını düzeltecek olan sadece Sağlık Bakanı değildir. Sayın başbakanın sağlık ile ilgili vizyonunu merak ediyorum" dedi.


Hükümetin ortak bir vizyonu olmadığını savunan Emiroğulları, ülkenin yangın yeri olduğunu ileri sürerek, bu koşullarda bu yasayı konuşmanın doğru olmadığını savundu. Emiroğulları, "Yasanın hiçbir aciliyeti yok.. Rafta kalacak. Bu yasanın gerektirdiği denetimler de yapılamayacak" dedi.


Emiroğulları, UBP'nin "koşullar değişti" argümanını eleştirerek, "Hiç birşey değişmedi. 40 sene önce ne iseler, şimdi de aynıdırlar" dedi.


KAŞİF


Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, kuruluşların daha verimli hizmet vermesini, insanların da daha çağdaş hizmet almasını amaçladıklarını söyledi.


Sağlıktaki sorunların kaçınılmaz olduğunu kaydeden Kaşif, bu yasadan sonra kamu sağlık çalışanları yasasına sıra geleceğini ve sağlıkla ilgili yasaların adım adım meclise geleceğini belirtti. Gıda Denetim Yasası'nın hazırlandığını ve paydaşlara gönderildiğini kaydeden Kaşif, gıda denetimlerinin de aksamadan sürdüğünü söyledi.


Ahmet Kaşif, sağlık fonuyla ilgili yasal düzenlemenin yeni bir şey olmadığını, sadece var olan yasayı elden geçirdiklerini belirtti. Kaşif, sigortalılardan ücret alınmasının da yeni bir düzenleme olmadığını ve bunun da ücretin yüzde 20'si olduğunu kaydetti.


Hasta hakları yasasının mecliste olduğunu kaydeden Kaşif, sigorta yasasının da üzerinde çalışılması gereken bir yasa olduğunu belirtti.


Konuşmaların ardından yasa tasarısı madde madde görüşüldü ve oy çokluğuyla kabul edildi. Genel kurul daha sonra bugünkü çalışmasını tamamladı. Genel kurul 28 Haziran'da yeniden toplanacak.


(FEZ/HÖ)


 
25 Haziran 2012 Pazartesi 19:24
Okunma: 680
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu