Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu...

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu...

Kadın Çalışmaları Dairesi Tartışıldı .

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu...
Lefkoşa, 12 Mart 12 (T.A.K.) CTP Milletvekili Fatma Ekenoğlu, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" konulu gündem dışı konuşmasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Kadın Çalışmaları Dairesi'ne ilişkin eleştirilerde bulundu.


Daire yasasının 2002'de geçtiğini ancak oluşumunun uygun bulunmadığını kaydeden Ekenoğlu, yasada değişiklik yapılacağı yönünde duyumlar aldıklarını belirterek, bu değişikliğin de sadece müdürde aranan özelliklerle ilgili olduğunu söyledi.


Ekenoğlu, BM sözleşmesini kabul eden ülkelerin 4 yılda bir ülkelerindeki kadınların durumuyla ilgili rapor sunması gerekmesine karşın, KKTC'nin tanınmaması nedeniyle bu raporların hazırlanmadığını kaydetti.


Ekenoğlu, gelişimde bir sorun olmadığını ancak toplumsal gelişimi güçlendirme endeksinin dengesiz olduğunu ileri sürerek, parlamentoda kadın temsili oranının yüzde 8 olmasının bunun en iyi örneği olduğunu belirtti.


Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda gerekenlerin yapılması, yasal düzenlemelerin de uygulanması gereğini belirten Ekenoğlu, aile içi şiddetin önlenmesi konusunda eğitime büyük görev düştüğünü söyledi.


Fatma Ekenoğlu, kadın hakları konusunda, çizilen rol modelle bir yere varılmasının mümkün olmadığını kaydetti. Ekenoğlu, Kadın Çalışmaları Dairesi'nin ise toplumsal cinsiyet eşitliği mekanizması hayata geçmeden icraatta bulunamayacağını savundu.


ÜNVERDİ


Eleştirileri yanıtlamak üzere söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Kadın Çalışmaları Dairesi hakkında bilgi verdi.


Ünverdi, çok kısa süre önce kurulmasına rağmen daireye başvuranlar bulunduğunu belirterek, kadının statüsünü yükseltilmesi ve maruz kaldıkları saldırıların önlenmesi için özveriyle çalıştıklarını söyledi.


Şerife Ünverdi, sadece kadınları değil, çocukları, gençleri ve yaşlıları da düşündüklerini belirterek, herkese kucak açıp, el birliğiyle sorunları çözeceklerini belirtti.


Ünverdi, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda, CTP döneminde başlatılan çalışmalara devam edeceklerini söyledi.


ANGOLEMLİ


TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, "Tarımdaki sorunlar" konulu gündem dışı konuşmasında, yasak olmasına rağmen birçok tarım ilacının serbestçe piyasada dolaştığını söyledi. Angolemli, tarım ilaçları konusunda sürekli ve düzenli bir denetimin şart olduğunu belirtti.


Angolemli, üretimde yaşanan sorunlar konusunda hükümetin, olası problem ve hastalıkları önceden hesaplayıp, gereken tedbirleri alması gerektiğini söyledi.


Hüseyin Angolemli, oldukça iyi olan enginar üretiminde don gibi risklerin asgariye indirilebilmesi için devletin desteğinin şart olduğunu kaydetti.


Hayvancılıkta yaşanan sorunlara da değinen Angolemli, üreticilerin mevcut koşullarda Güney Kıbrıs ile rekabet etmesinin mümkün olmadığını söyledi.


AMCAOĞLU


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, "Erülkü çiftinin ölümüne neden olan" tarımsal ilacın, Türkiye'de, Güney Kıbrıs ve birçok Avrupa ülkesinde serbest olduğundan temininin de kolay olduğunu belirtti.


Tarımsal ilaçlarla ilgili mevzuata dair bilgi veren Amcaoğlu, yasaklanan tarımsal ilaçların stoklarda olanlarının tespiti ve ardından piyasadan toplatılmasına ilişkin yasal düzenleme üzerinde çalışma yapıldığını kaydetti.


Amcaoğlu, bitki üretiminde tarımsal ilaç denetimlerinin düzenli bir şekilde yapıldığını ve üretici bilinçlendirme adına ilaçlarla ilgili bilgilendirme toplantıları düzenlediklerini söyledi.


Ali Çetin Amcaoğlu, patates üretiminde dondan dolayı yaşanan sıkıntılarla ilgili araştırmaların devam ettiğini ve zarar tespitine yönelik çalışmaların başlatıldığını belirtti. Dondan zarar gören narenciye konusunda da çalışmalarda bulunduklarını kaydeden Amcaoğlu, Genel Tarım Sigortası Fonu'nun bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da tazminatları ödeyeceğini ifade etti.


Amcaoğlu, aflotoksin içerikli sütlerin tazmini konusunda, Bakanlar Kurulu'nun 179 bin TL'lik ödemeyi onayladığını ve ödeme için Maliye Bakanlığı'nın görevlendirildiğini söyledi.


FELLAHOĞLU


CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu, KTHY ile ilgili gündem dışı konuşmasında, görev süresi uzatılan araştırma komitesinin hazırladığı rapor taslağının basına sızdırılmasını eleştirdi ve komite başkanı Afet Özcafer'i raporu sızdırmakla suçladı.


Bunun üzerine Afet Özcafer, Fellahoğlu'na müdahale etti ve varsayımlar üzerine konuşmamasını istedi ve salonu terk etti.


Konuşmasına devam eden Fellahoğlu, komitenin çalışmalarını henüz tamamlamamasına rağmen komite başkanının bir rapor taslağı hazırlayıp, basına sızdırdığını iddia etti. Fellahoğlu, Başbakanlık Denetleme Kurulu ile birlikte hazırlandığı yönünde duyumlar aldıkları söz konusu taslağın, sadece CTP dönemini kapsadığını öne sürdü.


Fellahoğlu, KTHY ile ilgili komitenin sadece 9 kez toplandığını ve bir süreden beridir de muhalefetin tüm çağrısına rağmen toplanmadığını ve komite başkanının kendi başına "düzmece" bir rapor hazırladığını ileri sürdü.


KÜÇÜK


Başbakan İrsen Küçük de eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, olayın üzerine haksız bir şekilde aşırı gidildiğini söyledi. Komite başkanının süre içinde bazı bilirkişilerden görüş almasının normal olduğunu, bundan gocunmamak gerektiğini kaydeden Küçük, komitenin yetersiz kaldığı yönündeki eleştirilere de değinerek, her şeyin kuralına göre yapılması gerektiğini belirtti.


Raporun henüz tamamlanmadığına işaret eden Küçük, komiteye, raporu tamamlaması için süre verilmesini ve eleştirilerin de daha sonra yapılmasını istedi.


UBP Grubu'nun önerisi üzerine, özel gündemde yer alan "Gecikmiş Sosyal Güvenlik Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname", "Gecikmiş Sosyal Sigorta Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname" ve "Bayrak Radyo Televizyon Kurumu 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı"nın bir sonraki yasama oturumunda ele alınması oy birliğiyle kabul edildi.


(FEZ/HÖ)


 
12 Mart 2012 Pazartesi 15:16
Okunma: 593
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu