Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu (4)

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu (4)

Lefkoşa, 26 Mart 12 (T.a.k.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda Gecikmiş Sosyal Sigorta Prim Borçları Ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararnamesi'nin Görüşülmesi Sırasında İlk Sözü Ctp Milletvekili Sonay Adem Aldı..

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu (4)

Adem, petrol dolum tesisi kurulması çalışmalarının büyük tartışmalara rağmen ara vermeden devam ettiğini ve yeni dolum tesislerinin gündeme getirildiğini söyledi. Adem, Lefke'ye marina kurulması düşüncesinin arkasında yeni bir dolum tesisi kurulması olduğunu savunarak, konu hakkındaki belgelerin ellerinde olduğunu belirtti.

Bakü-Ceyhan Boru Hattı'ndan gelen petrolün KKTC'de kurulacak dolum tesislerinde depolanacağı yönünde duyumları bulunduğunu kaydeden Adem, "Çete oluştu. Rüşvet toplayıp, yatırımları organize ediyor" iddiasında bulundu. Dolum tesisleriyle ilgili 5 milyon dolarlık rüşvetten söz edildiğini savunan Adem, gazetecilere aleyhte yazı yazılmasın diye para teklifinde bulunulduğunu ileri sürdü.

Böyle bir yatırım yapmanın bedelinin çok ağır olacağını kaydeden Adem, oluşacak kirliliğin temizlenmesi için gerekli yasal düzenlemelerin bulunmadığını ve olsa bile ülkede bunu temizleyecek gücün bulunmadığını söyledi. Adem, "Bizim ülkemizde ceylanların koşturması gereken yere petrol dolum tesisiyle kirlilik götürülecek" dedi.

Sonay Adem, petrol dolum tesisleriyle ilgili olarak Ekonomi ve Enerji Bakanlığı'nı eleştirerek, göreve çağırdı.

Adem, görüşülmekte olan Gecikmiş Sosyal Sigorta Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararnamesi'ne de değinerek, veriler olmadan ancak ezbere konuşulabileceğini söyledi.

Af yasasına rağmen çok önemli sayıda insanın kaçak olarak ülkede kalıp çıkış yapmadığını, yeni bir af çıkmasını beklediğini savunan Adem, kaçak iş yaşamının mevcut düzenlemelerle kontrol altına alınamayacağını iddia etti. Güvenlik güçlerinin üstüne düşeni yapmadığını savunan Adem, bunun yürütülen politikanın bir parçası olduğunu ifade etti.

Adem, "Bir yanda özelleştirilecek kuruluşlar yabancılara peşkeş çekilirken, diğer yandan iş gücü açısından zaten berhava edilen küçük işletmeler yok ediliyor. Görünen o ki bu ekonomik yapı kartondandır. Her an çökebilir ve herkes altında kalabilir. İşi 1 Temmuz'a kadar oyalayıp, ondan sonra da 'kim daha fazla Rum'a söver' zihniyetiyle işi götürmeyi amaçlıyorlar" dedi.

ASLANBABA

UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba da konuşmasında, petrol dolum tesislerinin yaratacağı imkanları ve ekonomiye katkılarını anlattı.

Petrol dolum tesisinin  çevreye zarar değil, katkı sağlayacağını söyleyen Aslanbaba, yıllardır petrol dolum tesisi bulunan Kalecik'teki denizin ne durumda olduğunun herkes tarafından yerinde görülebileceğini belirtti.

Aslanbaba, gelişmiş birçok ülkede petrol dolum tesisi bulunduğuna işaret ederek, yatırımcıyı teşvik etmek gerekirken, korkutmaya çalışarak bir yere varmanın mümkün olmadığını söyledi.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da, öncelikle "hükümetin petrol tesisleriyle ilgili olarak rüşvet aldığı" yönündeki iddiaların Başbakan İrsen Küçük tarafından yanıtlanmasını istedi.

Arslanbaba'nın petrol dolum tesisiyle ilgili sözlerini de eleştiren Çakıcı, "Eğitimin ne be senin..? Kendini Allah yerine mi koyuyorsun? Petrol dolum tesisinde herhangi bir kaza olmayacağının garantisini nasıl verebilirsin..? Bir kaza olması durumunda, pisliği nasıl ve hangi parayla temizleyeceğiz..? Biz Almanya mıyız? Onlar bir kazayı tolere edebilir. Turizm bizim geleceğimizdir. Biz bu riski göze alamayız" ifadelerini kullandı.

Türkiye'den getirilecek suyla ilgili temel atma töreni davetinin TC Devlet Su İşleri'nden gelmesini de eleştiren Çakıcı, suya karşı olmadıklarını ancak kendi ülkesinde yapılacak törenin davetiyesini kendi bakanlığından gelmesi gerektiğini söyledi. Çakıcı, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'na da bu yanlışlığı düzeltme çağrısında bulundu.

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, işkence raporunun akıbetini sorarak, İçişleri Bakanlığı ile Savcılığı göreve çağırdı.

Mehmet Çakıcı'nın konuşması sırasında zaman zaman karşılıklı sert konuşmalar yaşandı.

(FEZ-TUĞ/GÜR)

 
26 Mart 2012 Pazartesi 16:51
Okunma: 529
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu