Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu (Son)

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu (Son)

"taksit Emirlerine Uymayanların Affedilmesine İlişkin Yasa Önerisi"  İle "hukuk Mahkemeleri Usulü (Geçici Kurallar) Yasa Önerisi" Kabul Edildi.

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu (Son)

Lefkoşa, 27 Aralık 12 (T.A.K): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Borç Alacak İlişkilerini Düzenleyen Tüm Mevzuata İlişkin Değişiklikleri Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (AD-HOC) Komitesi tarafından hazırlanan "Hukuk Mahkemeleri Usulü (Geçici Kurallar) Yasa Önerisi" ile  "Taksit Emirlerine Uymayanların Affedilmesine İlişkin Yasa Önerisi"ni görüşerek oy birliği ile onayladı.

BAŞBAKAN KÜÇÜK

AD-HOC Komitesi Başkanı Hasan Taçoy'un yasa önerileri ile ilgili komite raporunu okumasının ardından İlk sözü Başbakan İrsen Küçük söz aldı.

Başbakan İrsen Küçük yaptığı konuşmada, yüksek faiz uygulamaları nedeniyle sıkıntı içine girenlerin sorunlarını hukuk düzeni ve alacak verecek ilişkilerini bozmayacak şekilde çözme konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Şu anda hapiste bulunan 15 kişinin yasaların onaylanmasından sonra serbest kalacağını vurgulayan Başbakan Küçük, tasarıları hazırlayan AD-HOC  komitesi üyeleri ve katkı koyan herkese teşekkür etti.

Belediye Emekçileri Sendikası eyleminde nahoş olaylar yaşandığına da işaret eden Başbakan Küçük,  yapılan önerilere rağmen çalışanların iş başı yapmayı reddettiğini anımsatarak eylemlerini sürdürdüğünü kaydetti.

Çalışmayanlara ödeme yapılamayacağını, eylemi sürdüren sendikanın grev kesintilerinden eylemdeki çalışanlara destek sağlaması gerektiğini kaydeden Küçük, Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında da konuyu ele aldığını söyledi.

Uzun zamandır kapalı olan vezneler ve verilmeyen hizmetlerden dolayı belediye gelirlerinin düştüğünü, kendilerinin zor dönemin atlatılması için Ziraat Bankası'ndan 50 milyona kadar kredi imkanı yarattıklarını, ancak Belediye Meclisi'nin karar almaması nedeniyle henüz kredinin kullanılmadığını kaydeden Küçük, kredinin kullanılması için Belediye Meclisi'nin bankaya güvence vermesi açısından bazı kararlar almasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Polisle eylemcileri hiçbir zaman karşı karşıya getirme gibi bir düşüncesi olmadığını ancak LTB   eylemcilerinin bugün UBP Merkez  Binası ve İlçe binasına kapıları kırarak içeriye girdiklerini ifade eden Küçük, bunları kabul etmelerinin mümkün olmadığına dikkat çekti.

Başbakan Küçük, Bakanlar Kurulu'nda dün belediye çalışanlarına "Yarı maaşın ödenmesi ve 2013'ün 13'üncü maaşının avans olarak" ödenmesine ilişkin karar alındığını ancak İçişleri Bakanı tarafından bildirilen bu önerilerin sendika yönetimi tarafından kabul edilmediğini açıkladı.

Başbakan Küçük,  bu önerilere karşın sendikanın eylemlerini sürdürmesini eleştirdi.

ÖZKAN YORGANCIOĞLU

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da, mazbata sorunu nedeniyle hazırlanan yasa tasarılarının sorunu çözmediğini ancak üç ay ertelediğini söyledi.

Bu tasarılara yönelik olarak oylarının olumlu olduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, kısa sürede bu tasarıları hazırlayan komite üyelerine, meclis çalışanlarına, yargıya, baroya ve mazbata mağdurları komitesine teşekkür etti.

Bugüne kadar bu sorunun uzatılmamasının hem bireylere, hem de ekonomiye zarar verdiğini kaydeden Yorgancıoğlu, bu durumun ülkeyi yönetenlere ders olması gerektiğini belirtti.

Daha önce geçirilen yasanın soruna çözüm getirmeyeceğini, başka yasalarda da değişiklik yapılması gerektiğini söylediklerini anımsatan Yorgancıoğlu, "Hazırlanan yeni yasalar sorunu 3 ay öteler. Biz parti olarak bu sürenin halkımız adına en iyi şekilde değerlendirmesi için katkı koymayı sürdüreceğiz"  dedi.

Yorgancıoğlu, bu sürede ilgili yasalarda değişiklik yapılmazsa Mart ayı sonunda yeniden tartışır duruma geleceklerini kaydetti.

Başbakan'ın LTB konusunda söylediklerinin, "ülkenin sorunlarını öteleyerek çözer gibi yapmanın" ifadesi olduğunu savunan Yorgancıoğlu, LTB'de yaşanan sorunun bir yılı aşmasına karşın çözüm getirilmemesini eleştirdi.

"Hükümet sorunları çözmek için gelir. Sorunları ötelemek için gelmez" diyen Yorgancıoğlu, ülkedeki siyasal irade sorununun ortada durduğunu, bugünkü iktidarın idare etme yetisini kaybettiğini ileri sürdü.

Taşkınlığın hoş bir şey olmadığını, parti binası basılmasının da hoş bir şey olmadığını kaydeden Yorgancıoğlu "Öncelikle çalışanların bu noktaya gelme sebebi sorgulanmalıdır. Eğer insanlar 3 ay maaş alamıyorsa ve hükümet bunu görmezden gelirse, bu gibi olaylar istenmese de yaşanır"  şeklinde konuştu.

Yorgancıoğlu, Siyasal iradenin yeniden oluşması için anlamlı bir tarihte erken seçime gidilmesini talep etti.

ÇAKICI

TDP, Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da yaptığı konuşmada, hem olumlu, hem de olumsuz bir girişimle ilgili konuşmak istediğini söyledi.

LTB çalışanlarının UBP Merkez ve Lefkoşa İlçe binasına yönelik eylemlerine değinen Çakıcı, Başbakan'ı Meclis'te konuyla ilgili yaptığı konuşmada "Her şeyi güllük gülistanlık" göstermekle suçladı.

LTB çalışanlarının Meclis dışında eylem yapmakta olduğuna işaret eden Çakıcı "Bunun adı aç kalan insanların isyandır. İnsanlar isyan içindedir. Tam bir rezillik ve çöküş içerisindeyiz. Bu hükümet olmaz olsun başımızda, bu hükümet sadece bu olay yüzünden bile istifa etmelidir" dedi.

Hükümetin hiçbir şey olmamış gibi hala yerinde oturduğunu savunarak bu durumu eleştiren Çakıcı, UBP'yi hala kurultay derdinde olmakla suçladı.

"2012 yılını çok kötü geçirdik, çok kötü derecede de sonuçlandırıyoruz" diyen Çakıcı, insanların Meclis dışında dövüldüğü, coplandığı, insanların yaralandığı anların yaşanmakta olduğuna işaret etti.

Çakıcı, "Biraz acıma duygunuz ve etik değerleriniz varsa, onurlu bir şekilde istifa eder ve haltan yetki isteme yoluna gidersiniz" diyerek, yapılacak bir seçimde UBP'nin en büyük dersi Lefkoşa'da alacağını savundu.

Mazbata ve faiz mağdurlarıyla ilgili olarak hazırlanan yasa tasarılarının iki aylık geçici süreyi kapsadığını, yetersiz olduğunu, bu sürede ilgili tüm yasaların elden geçirilmesinin şart olduğuna işaret eden Çakıcı, mazbata ve faiz mağdurlarıyla ilgili olarak hazırlanan iki tasarıya da olumlu oy vereceklerini söyledi.

DENKTAŞ

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ise yaptığı konuşmada, oylarının olumlu olacağını söyledi.

Dışarıda yaşanan olayların son derece üzücü olduğunu kaydeden Denktaş, 3 aydır maaş almayan ölüleri yıkayan, dua okuyan görevlilerin de eyleme hazırlandığı uyarısında bulundu.

Eylem yapan LTB çalışanlarının okullardan çıkan çocukların gözü önünde coplandığını kaydeden Denktaş, hükümetten bir an önce soruna çözüm bulması çağrısında bulundu.

Bu yılki Meclis toplantılarının bir çoğunun polis kordonu altında yapıldığını savunan Denktaş, bunların durduk yere ortaya çıkmadığını söyledi.

Salonda 5 UBP'li milletvekili olduğuna dikkati çeken Denktaş, "Salonda olan 5 milletvekiline teşekkür eder noktaya geldik. Yorgun bitap miyadını doldurmuş bir Meclis var karşımızda. Sözün bittiği yerdeyiz. Halka gitmek hepimizin boynumuzun borcudur" şeklinde konuştu.

AVCI

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı da yaptığı konuşmada, Meclisin uzun süredir performans göstermemesine karşın, oluşturulan AD-HOC komiteyle birlikte kısa sürede hazırlanan 2 yasa tasarının genel kurulun gündemine getirdiğini söyledi.

"Demek ki niyet ve irade varsa, bir şeyler yapılabilir" diyen Avcı, söz konusu tasarıların hazırlanmasına katkı koyanlara teşekkür etti.

Sadece içerde olan 15 kişinin dışarıya çıkarılmasının mazbata sorununu çözmeyeceğini kaydeden Avcı, iki ay içinde Faiz Yasası, İcra Yasası, Poliçeler Yasası'nın geçirtilmesi ve yargıdaki eksikliklerin giderilmesi için hükümetin alt yapıya destek vermesinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Elektrik borcunu ödeyemeyen vatandaşın durumunun da bu sürede masaya yatırılması gerektiğini kaydeden Avcı, borçluyu korurken, alacaklının da korunmasının göz önüne alınmasının şart olduğunu kaydetti.

LTB konusuna da değinen Avcı, bir an önce irade ortaya konularak sorunun çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Avcı, söz konusu iki öneriye oylarının olumlu olacağını belirterek sözlerini tamamladı.

TANCER

UBP Milletvekili Mehmet Tancer de yaptığı konuşmada,  içinde bulunan ekonomik sorunu hükümetin yaratmadığını, dünyada ekonomik kriz yaşandığını, Annan Planı'nda Kıbrıs Türk halkına verilen sözlerin tutulmadığını kaydetti.

"Mazbata denilen ve dünyanın hiç bir yerinde olmayan bir illetle karşı karşıyayız" diyen Tancer,  mahkemelerde 30 bin alacak verecek davası olduğunu, bunun ciddi bir olay olduğunu söyledi.

"Hazırlanan yasalar bir çözüm değildir. Bir Ateş kestir. Bu umudun başlangıcıdır" diyen Tancer, tasarıların hazırlanmasına katkılar koyan herkese teşekkür etti.

Tancer, belirlenen sürede ilgili yasaların yeniden düzenleneceğine olan inancını dile getirerek sözlerini tamamladı.

AFET ÖZCAFER

UBP Milletvekili Afet Özcafer de yaptığı konuşmada, yasaların hazırlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kısır döngü içerisinde konuşmalar yapma yerine, tüm komitelerde birlik içerisinde çalışılarak, halkın karşısına doğru dürüst yasalarla çıkmak gerektiğini ifade eden Özcafer, bunun sağlanmasının önemine işaret etti.

Her konuda yaşanan sıkıntıların tespitinin ve, analizinin yapıldığını, bu saatten sonra çözüm üretilmesi gerektiğini kaydeden Özcafer, bu konuda herkesin üzerine düşeni yapmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

FERDİ SABİT SOYER

CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer ise,  Meclis Başkanı'ndan yasaların Cumhurbaşkanı tarafından bugün onaylanması ve Resmi Gazete'de yayınlanması için gerekli istişarelerin yapılmasını istedi.

Meclis Başkanı Hasan Bozer de kürsüden, bu konuda gerekli girişimleri yaptığını, bir aksilik olmazsa sürecin bugün tamamlanacağını söyledi.

Soyer, Başbakan İrsen Küçük'ten geçen yasaların içeriği konusunda polise ve mahkemeye gerekli bilgileri vermesini de istedi.

Yasaların öngördüğü 2 aylık süreçte çok çalışılması gerektiğini anlatan Soyer, çözüm bulmak için herkesin elini taşın altına koymasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Anayasa Mahkemesi'nin Merkez Bankası'nın faizlerle ilgili yetkilerini ortadan kaldırdığını ifade eden Soyer, bunun ekonomik akla uygun olmadığına işaret ederek, Merkez Bankası'nın faizlerle ilgili yetkilerini düzenleyecek Anayasal değişikliğin de yapılmasını önerdi.

TAÇOY

UBP Milletvekili ve AD-HOC Komitesi Başkanı Hasan Taçoy da  yaptığı konuşmada, hazırlanan iki tasarıya katkı koyan herkese teşekkür etti.

Tasarılar hazırlanırken, anayasa ve hukuk düzeninin bozulmamasına ciddi önem verdiklerini kaydeden Taçoy, yasa çerçevesinde cezaevinde çıkanların 31 Mart'a kadar mahkemeye baş vurması, aynı şekilde dışarıda bulunup haklarında mahkeme kararı olanların da 31 Mart'a kadar mahkemeye başvurması gerektiğinin altını çizdi.

ERSİN TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar da yaptığı konuşmada, geçtiğimiz Yıl Meclis'ten geçirilen Borçların Yeniden yapılandırılması Yasası'ndan yaklaşık 6 bin kişinin yararlandığını söyledi.

Yeni tasarıların cezaevinde olanların dışarıya çıkması ve haklarında mazbata emri olan yaklaşık  bin kişinin yeniden 31 Mart'a  kadar mahkemeye başvurmalarına olanak sağlamakta olduğunu anlatan Tatar, söz konusu yasaların topluma çok yarar sağlayacağına olan inancını dile getirdi.

"Her şey Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti içindir" diyen Tatar, yasaların hayırlı uğurlu olmasını diledi ve katkılarından dolayı muhalefet partilerine de teşekkür etti.

EMİROĞLULARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları ise meclisin ilk defa kendi iradesi ile yasa değişikliği yaptığını söyledi.

"4 yıl boyunca ilk defa asli görevimizi yaptık" diyen 2 ay içerisinde 5-6 yasa tasarısı hazırlanması gerektiğine işaret eden Emiroğluları, hükümete bu dönem için iyi hazırlanması çağrısında bulundu.

Başkanlık Kürsüsü'nden söz alan Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, Avrupa Konvansiyonu'nda hiç kimsenin borcundan dolayı hapse atılamayacağının öngörüldüğünü, Meclisin de bu çerçevede gereğini yapacağını söyledi.

TARTIŞMA YAŞANDI

Yeniden söz alan Maliye Bakanı  Tatar'ın "UBP önderliğinde yasalar" geçti şeklinde konuşma yapması tepkilere neden oldu.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Tatar'a tepkisini ortaya koyarak bu noktadan sonra oylarının olumsuz olacağını açıkladı.

CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, Maliye Bakanı Tatar'ı "sinekten yağ çıkarmakla" suçladı. Soyer, büyük emek verildiğini anımsatarak DP Genel Başkanı Denktaş'a oyunu olumlu kullanması konusunda çağrı yaptı.

Meclis Başkanı Hasan Bozer de yaptığı konuşmada, söz konusu çalışmaların bir parlamento çalışması olduğunun altını çizdi. Bozer de Denktaş'a oy doğrultusunu yeniden gözden geçirmesini rica etti.

DP'nin tavrını yeniden değiştirmesinin ardından söz konusu iki tasarı oybirliği ile kabul edildi.

Tasarıların bugün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından onaylanıp Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından mazbata nedeniyle Cezaevi'nde bulunan yaklaşık 15 kişinin serbest bırakılması bekleniyor.

TASARI GEREKÇELERİ

"Taksit Emirlerine Uymayanların Affedilmesine İlişkin Yasa Önerisi, "Herhangi bir gerçek veya tüzel kişiye borcu olan ve taksit emrini yerine getiremediği için bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihte hapiste olanlarla, karşılıksız çekle ilgili olarak, bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihte hapiste olanların hapislik cezalarının affedilmesini ve hakkında hapislik cezaları affedilenlerin taksit emirleri, 31 Mart tarihine kadar yapılacak olan başvuru üzerine Hukuk Muhakemeleri Usulü (Geçici Kurallar) Yasası kuralları uyarınca yeniden değerlendirileceği ile ilgili kuralları" düzenliyor.

"Hukuk Mahkemeleri Usulü (Geçici Kurallar) Yasa Önerisi" ise "Taksit emirlerini yerine getirmemiş olup da haklarında hapislik emri verilen, ancak henüz hapislik emri icra edilmeye başlamamış kişilere, mahkemeye başvurmaları halinde hapislik ve ekonomik durumlarına uygun taksit emirlerinin mahkemece yeniden değerlendirilmesine fırsat tanınmasını" öngörüyor.

Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu'nun aldığı karar gereğince, Genel Kurul'un gündeminde bulunan günden dışı konuşmalar ertelendi.

Danışma Kurulu ayrıca 31 Aralık 2012 tarihinde yapılacak olan Genel Kurul toplantısını erteledi. Meclis bundan sonraki  toplantısını 3 Ocak 2013'te yapacak.

(KAR/ŞEB)

Kıbrıs Haber

 
27 Aralık 2012 Perşembe 14:18
Okunma: 560
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu