Ana Sayfa » Kıbrıs » CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 10.30'da toplandı.

 
 
CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

Meclis Genel Kurulu'nda ilk olarak  Genel Tarım Sigortası Fonu 2015 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı ele alındı.

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komite Başkanı CTP-BG Milletvekili Birikim Özgür'ün, Genel Tarım Sigortası Fonu 2015 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısına ilişkin komite raporunu  okumasının ardından milletvekilleri söz aldı.

TATAR

İlk sözü alan, UBP Milletvekili Ersin Tatar, hayvancılardan sonra şimdi de çiftçilerin eylemlerinin "hat safhada? olduğunu, Tarım Bakanlığı'nın ne gibi tedbir aldığını merak ettiğini söyledi.

Maliye Bakanlığı ile sorunlarının çözülemediği söylemleri olduğuna dikkat çeken Tatar, hükümetin ne gibi çıkış yolu aradığının halen daha bilinmediğini kaydetti. 52 Milyon TL'lik bir kaynağın direkt Türkiye Cumhuriyeti'nden yapıldığının bilindiğini dile getiren Tatar, Fonun yapısının şu  anda yeterli olmadığını düşündüğünü kaydetti.

Hükümet içinde ciddi problemler olduğunu dile getiren Tatar, başbakan ve başbakan yardımcısının hükümetten çekildiğinin görüldüğünü ve tüm bunlara seyirci kalındığını iddia etti. Ekonomik programın mutlaka üzerinde durulması ve çalışmasının önemli olduğunu vurgulayan Tatar, hükümetin başının olmadığı gerekçesiyle Başbakan ve Başbakan yardımcısını eleştirdi.

Bütçenin ileriki dönemlerin planlaması için yapıldığını söyleyen Tatar, halen 2015 yılının bütçesinin görüşülmesini eleştirdi. Ek mesailerinin kontrol edilemediğini gördüğünü dile getiren Tatar, bütçe görüşmelerinin geciktirilmemesi konusunda komite başkanlarının da gerekli uyarıları yapması gerektiğini söyledi.

OĞUZ

UBP Milletvekili Durdun Oğuz ise, Genel Tarım Sigortası'nın tarımın olmazsa olmazı olduğunu dile getirerek, çiftçilerle ilgili açılımların yapılmasını beklediğini ifade etti.

Tarımın hala bırakıldığı yerde olduğunu söyleyen Oğuz, "bir çalışma yok, gelişme yok, eleştiri yapılınca da tepki veriliyor, zihniyet aynı olunca hiçbirşey değişmiyor? şeklinde  konuştu.

LSD hastalığıyla ilgili de Tarım Bakanlığı'nın bilgi vermesini istediğini söyleyen Oğuz, bu ülkede hayvan hastalıkların oranının bilinmediğini ileri sürerek, hayvan hastalıklarıyla mücadele edilmediğini, mücadelenin kendi hak ve üreticisi için yapılması gerektiğini belirtti. Oğuz ayrıca,  LSD ve hayvan hastalıkları ile ilgili alınan tedbirlerin açıklanmasını istedi.

Her geçen gün sorunların katlanarak önlerine geldiğini dile getiren Oğuz, "en iyisini biz biliriz demek bencilliktir. Sorunları ülke çekiyor? ifadelerini kullandı.

TÖRE

UBP Milletvekili Zorlu Töre, tarım sektörlerinin önemine dikkat çekerek, tarım sektöründe sıkıntıların her zaman diğer sektörlerden daha fazla olduğunu söyledi.

Maliye Bakanlığı'nın tarım sektörü ile ilgili maliyetleri ayrı tutması gerektiğini, Maliye Bakanlığı'nın sürekli para bulmaya yönelik çalışması olduğunu ileri süren Töre, böylece tarıma zamanında gerekli prim ve teşviklerin verilmediğini söyledi. Türkiye tarafından verilen teşviklerin ayrı tutularak zamanında ödenmesi gerektiğini belirten Töre, tarım sektöründe çalışanların ise zamanında ödenmemesinden dolayı sürekli mağdur olduklarını iddia etti.

Tarım Sigortası kapsamına alınmayan birçok zararın olduğunun da bilindiğini ileri süren Töre, Maliye bakanlığında yeteri kadar bütçe olmadığında dolayı da beklenmeyen zararların ödenmesinde çok ciddi mağduriyetler yaşandığını söyledi.

Tarım sigortası fonunun güçlenmesi ve teknik düzeyde çalışmalar yapılması gerektiğini dile getiren Töre, yerli üretime kaynak sağlanması gerektiğini belirtti.

Tarımda özel sigortacılığın da yerine getirilmesi, bu sıkıntıların aşılması gerektiğini söyleyen Töre,  birlikte sorunlara çözüm bulunması yönünde de birçok söylemlerinin olduğunu kaydetti.

 Genel Tarım Sigortası Fonu 2015 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Meclis Genel Kurulu tarafından oyçokluğuyla kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısında ele alınan Yasa Tasarısının görüşülmesi sırasında konuşan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, Tarım Sigorta Fonunun günün şartlarına göre ele alınıp tekrar düzenlenmesi gerektiğini söyleyerek bu düzenlemenin yapılmamasını eleştirdi.

Enginar üretilen bölgelerdeki gençlerin kendi kendilerine üretime girme çabalarını anlatan Angolemli, hükümetin öncülüğünde bir birlik altında bir araya getirilerek ürünlerinin pazarlanmasının kolaylaştırılması gerektiğini, arıcılık ve bal işinde de hükümetin daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi.

Üreticiyi korumak için bir takım yöntemler uygulamak zorunda olunduğunu belirten Angolemli,  ürünlerde yeterli denetim yapılmadığını da söyledi.

Sadece çiftçi ve tarımcıların otomatik sigortalı olması yönünde bir sigorta fonu oluşturulması gerektiğini dile getiren Angolemli, hükümet edenlerin bu konularda bir şeyler üreterek, insanların geleceğini güvence altına almak gerektiğini kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU

UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu ise, "hükümetin sorun çözmekten aciz sorun üreten bir yapıda olduğunu? ileri sürerek ülkede tarım sigortasının olmazsa olmaz olduğunu belirterek sürdürülebilir bir tarım sigortasının önemine işaret etti.

Kuru ve sulu tarımın planlanmasında çok daha fazla ciddi ve özveri ile çalışılması gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, özellikle Tarım Bakanlığı'nın daha ciddi çalışmalar yapması gerektiğini söyledi.

Dünyada, tarım ürünlerinin yani üretimin gelecek nesillerin olmazsa olmazı olduğunu kaydeden Çavuşoğlu Tarım Bakanlığının kontrolünde olan ürünlerin planlanması için çok daha fazla sıkı çalışılmasının önemine işaret etti.

Tarım Sigortası Fonunun zarar ziyanı tazmin etme noktasında olmadığını ve güçlendirilmesi zorunluluğunun artık aşikar olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, tarım kredilerinin güçlü hale getirilmesi gerektiğini ve devletin sorunları çözümünün başlangıcında tarım sigortasının güçlendirilmesinin gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, "bu ülkede eşek sorunu bile çözülmedi. Sayısını bile sayamadık ve eşekleri bile koruyamadık. Bütçeye kaç para konuldu belli değil. Bu eşekler kimin arpasını, kimin ekinini yiyecek belli değil. Aylardır bariyerlerin çekilmesi halinde eşekler içeriye bile konulamadı. Üreticiler kendi tarlalarını koruya bilmek için ellerinden geleni yapıyor ama koruyamıyorlar? şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu ayrıca, bu ülkedeki 300-500 eşeğin sorununu çözemeyen bir zihniyetin ülkenin tarım politikasını çözmesini beklemenin de biraz saflık olacağını savundu.

HAMZAOĞULLARI

CTP-BG Milletvekili Biray Hamzaoğulları, küçük baş hayvancılık yapan kişilerin yılda sadece 3 ay sağdığını, sütünü satıp da yem alamayacağını dile getirerek, küçükbaş hayvancının sürekli mağdur olduğunu kaydetti.

Küçükbaş hayvancılar için gerekeli çalışmaların bir an önce yapılması gerektiğini söyleyen Hamzaoğulları, özellikle Karpaz bölgesinde birçok küçükbaş hayvancının batma durumunda olduğunu savundu.

İvedi bir çalışma yapılarak küçükbaş hayvancının rahatlatılması gerektiğini kaydeden Hamzaoğulları, balıkçılıkla ilgili de ciddi bir çalışma yapılması gerektiğini belirterek " teşvik parası onların sosyal hakları olarak yatırılmalı, hak etmeyenlerin bu parayı almasından vicdanım sızlar? dedi.

MUNGAN

Maliye Bakanı  Zeren Mungan ise, 2015 yılı bütçesinin uygulandığını dile getirerek, tarım sektörü ile ilgili kaynaklar kullanıldığını, bunların Türkiye Cumhuriyeti değil KKTC halkından toplanan kaynaklar olduğunu söyledi. 

Genel Tarım Sigortasının 34 Milyon TL kaynağının Türkiye'den reform destekleme adı altında 115 Milyon TL'lik bir kaynaktan aktarıldığını dile getiren Mungan, bu rakamın ilave alınmış değil tahsis edilen kaynakların kullanılmamasından artan kaynak olduğunu söyledi.

SENNAROĞLU

Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu da, ülke tarımında sıkıntı olduğunu aslında tüm dünya genelinde sıkıntılar yaşandığının görüldüğünü dile getirerek, tarımın devlet desteğiyle sürdürüldüğünü söyledi.

İnsanoğluna beslenmesi için kaliteli güvenilir ve ucuza gıda sunmanın stratejik bir durum olduğunu söyleyen Sennaroğlu, bazı ödemelerin yapılmamasının doğru olduğunu dile getirerek, hükümete gelindiğinde ödeneklerde paranın tükendiğini 35 Milyon TL'lik paranın tamamlanmasından dolayı bütçede açık oluştuğunu kaydetti.

Ülkede reformular yapılması gerektiğini ve bu reformların önümüzdeki süreçte mutlaka yapılması gerektiğini kaydeden Sennaroğlu, çiftçilerin "Tarım Bakanlığı'nı yıkacağız? söylemlerine cevap olarak da gerekli ücretin belirlenip duyurulacağını, sıkıntıların değerlendirilerek çözülmesi için de gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

Bütçe çalışmalarının kendilerince tamamlanarak 2015 yılı öncesinde Bakanlar Kuruluna getirildiğini söyleyen Sennaroğlu, Genel Tarım Sigortası Fonu bütçesinin şu anda görüşülmesinin kendilerinden kaynaklanmadığını kaydetti.

Bakanlıkta kadro ve araç yetersizliğinin olduğunu da dile getiren Sennaroğlu, akaryakıt biriminin tek bir aracı dahi olmadığını söyleyerek yaşanan sıkıntıların da bu örnekle anlaşılmasını istedi.

Sennaroğlu ayrıca, LSD hastalığında ise, aşı olmayan ve ölen tüm hayvanların tazmin edildiğini ve edilmeye de devam edileceğini söyledi.

Sennaroğlu ayrıca, kooperatifçiliği çok önemsediklerini de söyleyerek, özellikle enginar konusunda da gerekli çalışmaların yapılacağını kaydetti.

Tarımcıya renkli akaryakıt ve vergisiz akaryakıt verilmesi konusunda ise, her istasyonda bir tane euro dizel ve motorin uygulamasını başardıklarını söyleyen Sennaroğlu, renkli akaryakıt verilmesi konusunda da bazı uygulamalarda sıkıntıları çözerek ileriki süreç içerisinde  uygulamaya geçilmesi temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından Genel Tarım Sigortası Fonu 2015 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı oyçokluğuyla kabul edildi.

Oylamada 26 kabul, 3 ret oyu kullanıldı, 21 kişi de oylamaya katılmadı.

Genel Kurul daha sonra Birleştirilmiş Köy ve Mahalle İhtiyar Heyetleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nı ele almaya başladı.

 
18 Mayıs 2015 Pazartesi 11:27
Okunma: 453
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu