Ana Sayfa » Kıbrıs » CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, güncel konuşmalar gündemi ile Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 10.45'de toplandı.

 
 
CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

 

(T.A.K.): 

Gündeminde güncel konuşmalar bulunan Meclis Genel Kurulu'nun başında Serdar Denktaş'ın söz alarak Toplumsal Cinsiyet Komitesi'nde 2 de milletvekili görevlendirilirken Cumhurbaşkanı'nın Meclis Başkanlığı'na bilgi vermemesini eleştirmesiyle bu konu tartışıldı.

Toplantıda ilk sözü alan DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, Cumhurbaşkanlığı ile Meclis arasındaki ilişkiler konusunda bir konuşma yaptı.

Denktaş, Meclis'te komitelerin çokluğunun bilindiğini dile getirerek, müzakereler çerçevesinde oluşturulan ve dünkü liderler görüşmesinden sonra Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından üyeleri açıklanan Cinsiyet Eşitliği Komitesi'nde iki milletvekilinin de görevlendirilmesini eleştirdi.

Meclis'te herhangi milletvekilinin boş vakti olması halinde komitelerde görev yapabileceğini söyleyen Denktaş, halk tarafından seçilen bir Cumhurbaşkanı'nın komite kurmasının olumlu olduğunu fakat bu komitelere Milletvekillerinin görevlendirme noktasında en azından uygun olup olmadığı konusunu Meclis Başkanlığı'na sorulması gerektiğini kaydetti.

Bir milletvekilinin özel temsilcisi atanması yöntemini de daha önce eleştirdiklerini dile getiren Denktaş, şimdi de komitelere milletvekillerinin atamasının doğru olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı gibi milletvekillerinin de halk tarafından seçildiğini ve komitelerdeki etkinliklerin daha verimli olması gerektiğini ifade eden Denktaş, dışta alınan görevlerde daha dikkatli olunması gerektiğini kaydetti.

"SENDİKALARA KAMU REFORMU YASASI HAKKINDA BİLGİ VERDİK?

Kamu Reformu Yasa Tasarısı hakkında bazı sendikaların yaptığı açıklamaları da eleştiren Denktaş, tüm sendikalara tasarının gönderildiğini ve inceleyip görüşlerini aktarmalarını da istediklerini belirtti.

Eylemin herkesin hakkı olduğunu belirten fakat polisin aldığı tedbirleri eleştiren Serdar Denktaş, polisin en azından yolu tek şeride indirerek trafik akışını sağlayabileceğini söyledi. Denktaş, polisi göreve çağırarak, gerekirse Bakanlar Kurulu'nun bir yönetmenlikle bazı kuralları yeniden düzenleyebileceğini kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU

Daha sonra söz alan UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı'nın bazı atamalar veya görevlendirme yapma yetkisi olduğuna dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı'nın ilgili kurumlarla istişare etmesi gerektiğini belirtti.

Kamu reformuyla yıllar sonra kamuda bir düzenlemeye gidilirken en azından tüm partilerin asgari görüşle yapılması gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, yazılı metinlerin sürekli değiştiğini, 30-40 yıl sonra yapılacak bu değişikliğin toplumun önünü açmayacağını, tıkayacağını belirtti.

Bugüne kadar yapılan çalışmalarda mutabakat olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, komitenin 39 kez toplantı yaptığını sadece 11'inde Başsavcılıktan bir temsilci olmasından dolayı hukuki sorun yaşayacağını, son zamanlarda ise son sürat kontrolsüz değişiklikler yapıldığını savunarak bunu eleştirdi. Çavuşoğlu, son değişiklikleri takip edemediklerini, bu konu ile ilgili kesimlerin nasıl sağlıklı bilgi alacağını sordu.

Komitede çoğunluğu olanların diğer görüşleri önemsemediğini savunan Çavuşoğlu, tasarıda bayağı mesafe aldığını, fakat zaman baskısı yapılarak yasanın hatalı şekilde yürürlüğe girmesini de doğru bulmadığını kaydetti.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı ise, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş'ın yaptığı konuşmayı eleştirerek, her milletvekilinin bir komitede çalışma yapması halinde gelip Meclis Başkanlık Divanı'ndan izin almasının doğru olmadığını belirtti.

CTP ve UBP'nin birçok komitelerde görev aldığını ileri süren Çakıcı, Cumhurbaşkanlığı'nın çok önemli bir konuda komite kurmasının ve bazı milletvekillerinin de kendilerinin katılmak istemesinin nasıl bir yanlış olduğunu açıklamasını istedi.

Mehmet Çakıcı, Cinsiyet Eşitliği Komitesi'nde görev alan UBP ve CTP Milletvekillerini kendisinin savunmak zorunda kaldığını belirterek kendisinin de birçok komitede yer aldığını anlattı ve milletvekillerinin hür iradesini kullanabileceğini, başkasından izin alması gerekmediğini vurguladı.

"KAMU REFORMU YASASI HERKESTEN SAKLANIYOR?

DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş'ın kamu reformuyla ilgili tasarının görüşmelerini gizleyerek yaptığını ileri süren Çakıcı, sendikaların ve UBP'nin bu konudaki açıklamalarına destek belirtti ve Kamu Reformu Yasası'nın saklandığını iddia etti.

Denktaş'ın TC Yardım Heyeti'yle ilgili açıklamalarını anımsatan Çakıcı, hükümet olanların böyle küçük değil büyük işlerle uğraşarak söylediklerini kapı arkasında değil icraat yaparak, toplumun yapısını değiştirecek işlerle uğraşarak göstermesi gerektiğini kaydetti.

ŞAHALİ

Daha sonra söz alan CTP-BG Milletvekili Erkut Şahali de, Cumhurbaşkanı'nın komite kurmasının çok önemli olduğu söyleyerek, ancak bunu basından öğrendiklerini, daha önceden Meclis'e de bildirilmesinin gerekli olduğunu belirtti.

Yasa çalışmalarının yoğun olduğuna dikkat çeken Şahali, nisap sorunu yaratılmayacağı konusunda gerekli taahhüdün verilmesi halinde konuşmasının bir anlamı olmayacağını fakat komite çalışmalarında birçok kez nisap sorunu yaşandığından dolayı verimliliğin sağlanamadığını kaydetti.

Nisabın komite çalışmalarında ciddi bir kaygı olduğunu dile getiren Şahali, iki yıldır görüşülen kamu reformuyla ilgili yasanın görüşüldüğü komitenin başkanı DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş'ın kaygısının anlamlı olduğunu çünkü bu komitede Cumhurbaşkanlığı'nca Cinsiyet Eşitliği Komitesi'nde görevlendirilen bir milletvekili olmasından dolayı da endişenin arttığını belirtti.

Kamu Reformu Yasası'nın gizli yapıldığı eleştirisini kabul etmediğini vurgulayan Şahali, istenildiği takdirde bir milletvekilinin her türlü bilgiye ulaşabileceğini söyledi.

Şahali ayrıca, Kamu Reformu Yasası hakkında endişe taşınması halinde Cumhuriyet Meclisi'nden yasama yılının uzatılması veya Meclis tatilinin kısaltılması talebinde bulundu.

SİBER

Bu sırada konuşan Meclis Başkanı Sibel Siber ise, Meclis tatilinin kısaltılmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu söyledi.

DERYA

CTP-BG Milletvekili Doğuş Derya, Cumhurbaşkanlığı'nın Cinsiyet Eşitliği Komitesi kurmasının yılların verdiği bir mücadele sonucunda olduğunu söyleyerek, komitede görev alanlar konusunda Meclis Başkanı'na bilgi verilebileceğini fakat izin alınamayacağını söyledi.

Komitelerde görevli milletvekillerinin belli olduğuna dikkat çeken Derya, Kamu Reformu Yasa Tasarısı'nda çok ciddi eksiklikler olduğunu, üzerinden geçilmesi veya zamana ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu tekrar söz alarak, hükümetin kamu reformu yasasının geçmeden bürokrat atamayacağını sözünü verdiğini fakat atamaların devam ettiğini belirterek tezada dikkat çekti.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da tekrar söz alarak, Cumhurbaşkanı'na saygısının tam olduğunu, milletvekilinin kendi istemesi halinde her komitede tabii ki çalışabileceğini ama Meclis Başkanlık Divanına sadece saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

"GERÇEK STATÜKOCULARI SENDİKACILARDIR?

Kamu reformuyla ilgili yasanın madde madde görüşüldüğünü ve defalarca tartışıldığını dile getiren Denktaş, sendikalara karşı olmadığını fakat bugünkü sendikacıların gerçek statükocular olduğunu savundu.

DERYA: "MİLLETVEKİLİ OLMADAN DA AKTİVİST OLARAK BU ÇALIŞMALARDAYDIM?

CTP-BG Milletvekili Doğuş Derya ise "13-25 sayılı kararı sonucunda oluşan komitenin çalışmaları, Ban Ki-moon raporuna girecek şekilde müzakerelerde çalışmalar yapılıyordu. Bu çalışmalarda milletvekilliğinin öncesinde de akademik ve aktivist olarak katkı koyan bir insanım. Baş koyduğum bu mücadelede teklif olduğunda, kişi olarak kabul ettim? dedi.

"KOMİTELERDE AKSAMA SÖZ KONUSU DEĞİL?

Komitelerde aksamanın söz konusu olmadığını dile getiren Derya, Milletvekili İzlem Gürçağ ve eski milletvekillerinden Afet Özcafer'in de görev almasında sağ partilerin de katılımının sağlanmasını sağlamak amacıyla olduğunu dile getirdi ve komitedeki görevlendirmeyle ilgili partisinin yetkili mercilerine bilgi verildiğini dile getirdi.

Derya, "Bilgi verilir ama izin alınmaz. 4 ayrı komitede görev alıyorum. Meclis'in her günü buradayım. Burada bir aksaklık söz konusu ise tüm partiler görev alan vekillerini gözden geçirsin. Meclis'e hiç uğramayanlar da var, her gün Meclis'te olup görev anlalar da var. Böyle mühim bir görevi söz konusu ise Sayın Erkut Şahali benim de İdari ve Sosyal İşler Komitesi'ndeki görevimi değerlendirebilir. İnsanların moralini bozmaya gerek yok? dedi.

Kamu görevlileri yasasında engeller olduğunu ve daha fazla çalışılması gerektiğini kaydeden Derya, "Bu yasaya ulaşmak da mümkündür. Her türlü versiyonu da mümkündür. Gizli saklı işler izlenimi olmasın? dedi.

DENKTAŞ: "DEĞİŞİMİN ÖNÜNÜ TIKAYAN ESAS STATÜKO SENDİKAL ZİHNİYET?

Yeniden söz alan DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, kamu reformuyla ilgili tasarının maddelerin çoğunda bir mutabakat sağlandığını dile getirdi ve komitenin bir iradeye ortaya koymaması halinde bir 40 yıl daha konunun tartışılacağı uyarısında bulundu. Denktaş, kamuda reform başarılamazsa hiçbir yerde başarılamayacağını dile getirdi ve "Bu ülkede değişiminin önünü tıkayan esas statüko sendikal zihniyettir? dedi.

SİBER

Meclis Başkanı Sibel Siber de, Milletvekillerinin katkısının önemine vurgu yaparak, Cumhurbaşkanlının bir görevlendirme yapması halinde Meclis Başkanlığı'nın bilgilendirilmesi gerektiğini kaydetti.

İDARİ AMİR SEÇİMİ

Konuşmaların ardından Meclis gündemindeki maddeleri ele almaya başladı ve İdari Amir Menteş Gündüz'ün Başbakan Yardımcılığı'na atanmasından dolayı boşalan İdari Amirlik görevine yapılan seçimle tek aday olan DP-UG Milletvekili Hüseyin Avkıran Alanlı, 33 kabul ve 5 ret oyuyla ve oy çokluğuyla seçildi.

İdari Amir seçimi için Meclis'teki mevcut Milletvekilleri sayısının yarısının bir fazlası yeterli oluyor.

 

Meclis Genel Kurulu toplantısında güncel konuşmalar yapılıyor.

Bu bölümde ilk konuşmayı yapma hakkı olan CTP-BG Milletvekili Biray Hamzaoğulları “Küçükbaş Hayvancılık ve SÜTEK” ile ilgili konuşmasını yapmayıp erteledi.

SUCUOĞLU

Daha sonra söz alan UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu “Kıbrıs konusundaki son gelişmeler” ile ilgili konuşmasında, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yeni seçildiğini ve süreye ihtiyacı olduğunu, ancak Güney Kıbrıs ve Yunanistan yetkililerinin KKTC’nin konumu ile ilgili yaptıkları konuşmaların kendilerini incittiğini söyledi. Sucuoğlu, Cumhurbaşkanı’nın bu konuda cevap vermediğini savunarak, bunu eleştirdi.

Sucuoğlu, müzakerelerle ilgili KKTC’de karartma uygulanırken, konuyla ilgili haberlerin Rum basınından öğrenildiğini de savundu ve “Müzakereler devam edecekse bir duruşumuz olmalı. Birilerinden çekinmeden konuşalım. Yunanistan hala TC garantörlüğünün sonlandırılmasını söyler ve benim yetkililerim buna cevap vermezse ben bundan üzüntü duyarım” dedi.

Güven yaratıcı önlemler konusuna işaret ederken ise Sucuoğlu, hellimin tescili konusunda Kıbrıslı Türkler için adım atılması, tarih kitaplarında düzenlemeler yapılması gerektiğini kaydetti.

Sucuoğlu, özellikle Yunanistan Dışişleri Bakanı ve Rum yetkililerinin KKTC’ye yaptığı suçlamalar ve sulandırmalara cevap verilmesini istedi.

Sucuoğlu, sadece savunmada kalınmasının, halkın aklında soru işareti yarattığını iddia etti.

ULUÇAY

Dışişleri Bakanı Vekili, İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, Kıbrıs konusu dolayısıyla bugün Meclis’te  söylenen sözler ve yorumların daha önce de söylendiğini, cevaplarının da verildiğini, bu söylemlerin yeni olmadığını ifade etti.

Uluçay, TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Cumhurbaşkanı’nı ziyareti sırasında garantiler konusunda gereken açıklamanın yapıldığını söyledi.

Uluçay, müzakereleri, Güney Kıbrıs’ın domine ettiğine ilişkin bir görüş olmadığını, ilgili tarafların hiç birinin böyle düşüncelere sahip olmadığını kaydetti.

Güven yaratıcı önlemler çerçevesinde bazı  geçiş kapılarının açılması konusundaki son duruma ilişkin bilgi veren Uluçay, Aplıç ve Derinya’da sınır kapılarının açılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

İki geçiş noktasının oluşturulmasına yönelik yoğun çalışmaların devam ettiğini söyleyen Uluçay, teknik altyapı ve personel istihdamı konusunda çalışma yürütüldüğünü vurguladı.

Uluçay, personel tasarrufunun da öngörüldüğünü söyleyerek, Metehan’daki yeni uygulamanın personel tasarrufuna katkı sağlayacağını ifade etti.

TÖRE

UBP milletvekili Zorlu Töre,  Kamu Görevlileri Yasası’na değinerek, bu konuda ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini kaydetti.

Siyasi partilerin bu konuda yeterli tartışma olmadığı yönünde eleştirisi bulunduğunu söyleyen Töre, “antidemokratik bir yaklaşım biçimi” sergilendiğini iddia etti.

Töre, yasa ile ilgili zamana ihtiyaç duyulduğunu, acele ile onaylanmasının doğru olmadığını kaydetti.

Töre, yasanın daha çok konuşulmasını ve oybirliğiyle geçirilmesini istediklerini ifade etti.

Töre, bu yaklaşıma karşı yasaya olumsuz oy vereceklerini belirtti.

SANER

UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner, turizm konusunda konuşma yaptı.

Saner, Gazimağusa’da Slovak Büyükelçisi tarafından düzenlenen etkinliğe sözde “Maraş Belediyesi”nin başkanının da katılmasının kabul edilemeyeceğine yönelik tepkilerini bildirdiklerini anlattı.

İyi niyet misyonu çerçevesinde mayın tarlalarının yerinin bildirilmesi konusunun turizme yönelik faaliyetleri olumsuz etkileyeceğini söyleyen Saner, özel ilgi turizmi ile ilgili herkesin mayın tarlalarının nerede olduğunu düşünmeye başladığını kaydetti.

Saner, “Bu bir samimiyetsizlik göstergesidir. Bunun neresi güven yaratıcı önlem? Bu insanlık ödevidir” diye konuştu.

“Turizmin tarlasına mayın bırakmışlardır” diyen Saner, bu konuda açıklama yapılmasını istedi.

Saner, 2015 yılında turizmde yüzde 35 düşüş beklendiğini ileri sürdü..

Karpaz bölgesindeki çarpık yapılaşma sorununa yönelik önlem alınması gerektiğini söyleyen Saner, diğer bölgelerde de aynı sorunların bulunduğunu, çözüm beklediğini kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU

UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, hükümet icraatları konusunda bir konuşma yaptı.

Çavuşoğlu, basında helikopter kiralanması konusunun geniş bir şekilde yer aldığını söyleyerek, “Bu sorunlarımızı çözecek mi? diye bir beklenti içindeyiz” dedi.

Yangın helikopteri ihalesinin sonuçlandığını bir milyon dolarlık bir hizmet alınacağını söyleyen Çavuşoğlu, “Bu para çam kese böceğinin verdiği zararı engelleyebilirdi” diye konuştu.

“Bir helikopterin yangın söndürme kapasitesi neredeyse yoktur” diyen Çavuşoğlu, özelliliğinin ulaşılması güç yerlere yaptığı müdahale olduğunu kaydetti.

Helikopterin kiralama yolu ile alınmasını da eleştiren Çavuşoğlu, karadaki gücün helikopterden daha önemli olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, Maraş’a giden helikopterlerin hiçbirinin etkili olmadığını söyledi.

Ülkesel Fizik Planın Bakanlar Kurulu’nda onaylandığını anımsatan Çavuşoğlu, kendi bakanlığı döneminde uzun yıllar altyapısı ve hazırlığı yapılarak alan çalışmaları tamamlanarak yeni hükümete teslim edildiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, imar planlarının ülkenin tüm insan ve coğrafyasını kucaklayan, her tarafa gelişmeyi götüren bir şekilde düzenlenmesini istediklerini belirtti.

Ülkedeki döviz artışının ekonomiye yansımasına tedbir alınması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, hükümetin böyle bir anlayış veya projesi bulunmadığını kaydetti.

Çavuşoğlu, PORT-İSBi ile anlaşmayı yeniden gözden geçirme konusunda bakana destek verdiklerini, anlaşmaya denetim yapılmasına olanak tanıyacak maddelerin de eklenmesi gerektiğini belirtti.

 
18 Haziran 2015 Perşembe 12:42
Okunma: 540
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu