Ana Sayfa » Kıbrıs » CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu saat 10.00'da Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı.

 
 
CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

 

 (T.A.K): 

Komitedeki bütçe görüşmeleri nedeniyle sadece perşembe günleri toplanan Meclis Genel Kurulu'nun bugünkü gündeminde 5 güncel konuşma istemi bulunuyor.

 

 Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda yapılan ilk güncel konuşmalarda, özel sektördeki basın emekçilerinin sorunları ve daimi ikamet izniyle ilgili konular konuşuldu.

Toplantının başında bu yılın ilk 9 aylık bütçe uygulamaları da milletvekillerinin bilgisine getirildi ve bu konuda konuşmalar yapıldı.

DİNÇYÜREK, İKTİDAR MİLLETVEKİLLERİNİN TOPLANTIYA KATILMAMASINI ELEŞTİRDİ

Toplantıda nisabın sağlanmasının ardından ilk konuşmayı yapan DP UG Gazimağusa Milletvekili Hakan Dinçyürek, hükümet partilerine bağlı milletvekillerinin Meclis oturumunda bulunmamasını eleştirdi.

Nisabın sağlanması için muhalefetin katkısına gerek duyulduğunu belirten Dinçyürek, bu konuda gereğinin yapılmasını istedi.

SİBER, VEKİLLERDEN RİAYET İSTEDİ

Bunun üzerine Meclis Başkanı Sibel Siber oturumda kaç izinli kaç mazeretli olduğunun sayılmasını istedi. Siber, saat 10.00’da nisabın sağlanması için zilin çalınacağını söyledi ve milletvekillerinden buna riayet etmelerini istedi.

Daha sonra sunuşlar bölümüne geçildi ve 2015 mali yılı bütçesi 9 aylık uygulama sonuçları milletvekillerinin bilgisine sunuldu.

TATAR: “TC’DEN AKTARILMASI GEREKEN RAKAM OLMASI GEREKENİN ALTINDA”

Bu konuda ilk sözü alan UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, bu yılın ilk 9 ayında bütçeye Türkiye’den aktarılması gereken katkıların olması gerekenin altında kaldığının görüldüğünü söyledi.

Bunun ekonomik programın uygulanmamasından kaynaklandığını kaydeden Tatar, 2016 bütçesine bakıldığında büyük bir açık olduğunun görülebileceğini dile getirdi.

Tahakkuk eden faizlerin bütçeye yansıtılmadığını dile getiren Tatar, bunun yanlış olduğunu kaydetti.

DİNÇYÜREK: “PROTOKOLÜN NETLEŞMEMESİ 2016 BÜTÇESİNİ ETKİLEYECEK”

DP UG Gazimağusa Milletvekili Hakan Dinçyürek de konuşmasında 2016 bütçesine işaret etti, ‘Türkiye ile imzalanacak 2016-18 Ekonomik İşbirliği Protokolü’nün halen netleşmemesinin doğrudan 2016 bütçesini etkileyeceğini söyledi.

‘2016-18 yılında elektrik- su-tarım- turizm konularındaki hedeflerin belirlenmemesini’ eleştiren Dinçyürek, “Hükümet ülke gerçeklerini dikkate alarak hedef belirlemeli ve hangi alanlarda reform yapılacağını netleştirmeli” dedi.

SİBER SORULARIN YANITLANMASINI İSTEDİ

Ardından konuşan Meclis Başkanı Sibel Siber, yasamanın etkin denetim görevini yapabilmesinin önemli olduğunu, bu görevde milletvekillerinin hükümete yazılı sorular sorduğunu, bu soruların yanıtlarının 30 gün içinde gelmesi gerektiğini dile getirdi.

Siber, bu soruların yanıtlanmasını rica etti. Soruların yanıtlanmamasının etkin denetim olmadığı anlamına geleceğini ifade ederek, bu konuda gereken hassasiyetin gösterilmesini isteyerek bundan sonra yanıtlanmayan soruların neden yanıtlanmadığının sorulacağını dile getirdi. 
Ardından güncel konuşmalara geçildi.

ÇELER, ÖZEL SEKTÖRDEKİ BASIN ÇALIŞANLARININ SIKINTILARINI ANLATTI

İlk güncel konuşmayı TDP Milletvekili Zeki Çeler, “Özel sektördeki basın çalışanlarının sıkıntıları” konusunda yaptı.

Basın çalışanlarının emeklerinin karşılığını alamadığına işaret eden Çeler, yasal çalışma sürelerinin haftada en az altı gün ve günde minimum 9 saat olduğunu kaydetti.

Basın çalışanlarının pek çoğunun sosyal yatırımlarının yapılmadığını anlatan Çeler, basın özgürlüğünün önündeki engellerin büyük bir çıkmaz yarattığını dile getirdi.

Basın İş Yasası’nın uygulanmadığına işaret eden Çeler, bunun gündemde de yer almadığını anlattı.

Mesleki ret haklarının uygulanmadığını, editoryal bağımsızlık olmadığını dile getiren Zeki Çeler, gazetecinin yaptığı haberlerin bazen editörler tarafından çarpıtıldığına işaret etti.

TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler, çoğu gazetecinin gayrı yasal şekilde çalıştırıldığını ve bu gazetecilerin geleceğinin patronunun iki dudağı arasına bırakıldığını dile getirdi.

Birçok gazetecinin eksik yatırımları nedeniyle emekli olamadığını belirten Çeler, basın çalışanlarının işlerinden olmamak adına kötü iş koşullarında çalışmayı kabul etmek durumunda kaldığını kaydetti.

Çalışma Bakanlığı’nın bir basın kuruluşunu en son ne zaman denetlediğini soran Çeler, Türkiye basının ile oluşan haksız rekabete de dikkat çekti. 
Çeler, Türkiye Cumhuriyeti ile reklam anlaşmasına gidilmesini de istedi.

AKANSOY: “SORUN VAR, DENETİM BAŞLATILDI”

Çeler’i yanıtlayan İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy, basın çalışanlarının çalışma koşulları ve çalışma saatlerinde sorun bulunduğunu kaydetti.

Sorunun aşılması ve Basın İş Yasası’nın uygulanmasına yönelik Basın-Sen’le görüştüklerini belirten Akansoy, şu anda bir basın kuruluşunda toplu iş sözleşmesi yapıldığını; bir diğerinde sözleşme için çalışma başlatıldığını açıkladı.

Akansoy, basında denetimlerin başlatıldığını ancak bir basın kuruluşunda yaptıkları denetim üzerine konunun siyasi bağlama oturtulduğunu ve eleştiriler aldıklarını kaydeden Akansoy, “Tüm basın kuruluşlarında denetim yapılabilmesi programa bağlanmıştır, adım adım ileriye götürülecektir” dedi.

ÖZDENEFE: “ENDİŞELER YANLIŞ”

Ardından CTP Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe “Daimi İkamet İzni Yasası” konusunda güncel konuşma yaptı.

Daimi İkamet İzni yasasının 3 ayaklı bir reform paketinin ilk ayağı olduğunu kaydeden Özdenefe, yabancıların çalışma izinlerini düzenleyen yasa ile Yurttaşlık Yasası’nın diğer adımlar olduğunu kaydetti.

Daimi İkamet İzni Yasası’nın vatandaşlık verilip verilmeyeceği bağlamına çekilmesinin doğru olmadığını dile getiren Özdenefe, bunun tedirginlik yarattığını kaydetti.

Müzakereler çerçevesinde tarafların birbirlerine vatandaş sayılarının iletmesinin bundan sonra başka vatandaşlık verilmeyeceği gibi yanlış bir endişe yarattığını anlatan Özdenefe böyle bir durumun söz konusu olmadığını dile getirdi.

Özdenefe, görüşülen Yurttaşlık Yasası’yla ilgili bilgi vererek Komite’nin bu konuda titiz ve yoğun şekilde çalıştığını belirtti.

Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, ülkede toplu taşımacılık sektörünün bataklık haline geldiğini, T izinlerinin 100 bin sterlinden fazlaya satıldığını duyduğunu belirterek, giderek kaosa sürüklenen sektörde önlemler almak için aralık ayında bir trafik çalıştayı düzenleyeceklerini söyledi.

Çalışmayan bir sistem olduğunu ve iş yaparken bürokratik engellerle karşılaştıklarını ifade eden Ertruğruloğlu, iş bilen bürokrat sayısının da giderek azaldığını; bunun sorumlusunun siyaset olduğunu kamu reformunun da bu yüzden gündeme geldiğini belirtti.

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy ise, bugün kadar toplam 6 bin 329 kırsal kesim arsası dağıtıldığını ancak bu arsalarda sadece bin 900 konut yapıldığını; ellerindeki verilerin konut ihtiyacını değerlendirme zorunluluğu ortaya çıkardığını ve sürdürülebilir arsa dağıtımı için kırsal kesim arsası dağıtımının geçici olarak durdurulduğunu kaydetti.

Milletvekillerinin çeşitli konularda konuşmalar yaptığı, bakanların da yanıtlar verdiği Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısı tamamlandı.

ATAOĞLU: “KIRSAL KESİM ARSALARINI İHTİYACI OLMAYANLAR DA ALIYOR”

Meclis’te bugün üçüncü güncel konuşmayı DP-UG Milletvekili Fikri Ataoğlu kırsal kesim arsalarıyla ilgili yaptı.

Ataoğlu konuşmasına Güney Kıbrıs’ta Kıbrıslı Türklere yapılan saldırıları kınayarak başladı.

“BİRÇOĞU SATIYOR”

Kırsal kesim arsalarının gençlerin köylerinde kalması için yapılan bir uygulama olduğunu ancak ihtiyacı olmayan kişilerin de bu arsaları aldığını söyleyen Ataoğlu, bunların birçoğunun da bu arsalara inşaat yapmadan sattığını belirtti.

Kırsal kesim arsaları dağıtılması konusunda Karpaz gibi bazı bölgelere ayrımcılık yapıldığını söyleyen Ataoğlu, kırsal kesim arsası dağıtılan gençlerin ev yapabilmesi için gerekli maddi olanakların sağlanmasının önemine de değindi.

Ataoğlu, parselasyon ve taksimat konusundaki sorunların çözülmesini ve hayvancılara mandıralarına, çiftçilere de ektikleri araziye yakın yerlerden arazi kiralanması gerektiğini belirtti.

AKANSOY: “6 BİN 329 ARSA DAĞITILDI, BİN 900’ÜNE KONUT YAPILDI”

Ataoğlu’nu yanıtlayan İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy, bugün kadar toplam 6 bin 329 arsa dağıtıldığını bu arsalarda konut inşaatının ise bin 900’de kaldığını açıkladı.

“DEĞERLENDİRME ZARURETİ ÇIKTI, DAĞITIMI GEÇİCİ OLARAK DURDURDUK”

Akansoy; bu verilerin konut ihtiyacını değerlendirme zarureti ortaya çıkardığını ve sürdürülebilir arsa dağıtımı için kırsal kesim arsası dağıtımının geçici olarak durdurulduğunu bildirdi.

Konuyla ilgili değerlendirme yapıldığını belirten Akansoy, “Bu anomaliyi dikkate alarak hak edişi gözeten ihtiyaçlı insanlara, orta ve alt gelir düzeyindeki gelir gruplarına nasıl dağıtılabileceğinin planlanması için zamana ihtiyacımız var. Değerlendirme yapıldıktan sonra nasıl bir çalışma içinde olacağımızı paylaşacağız ve gerekli adımları atacağız” diye konuştu.

ŞAHALİ: “TÜMÜNÜN TARIM İÇİN KULLANILMASI DOĞRU DEĞİL”

Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut Şahali de, tarımsal arazilerin hangi amaçla kimlere kiralanacağı sürecinde Tarım Bakanlığı’nın dışarıda kaldığını söyledi.

İskân Dairesi envanterinde bulunan tarımsal rezerv arazilerinin tümünün tarım için kullanılmasının hayvancılık açısından doğru olmadığını dile getiren Şahali, meracılık için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü dile getirdi.

HAMZAOĞULLARI, T İZİNLERİNİN DURDURULMASINI İSTEDİ

Meclis Genel Kurulu’nda daha sonra CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları “toplu taşımacılık” hakkında görüşlerini aktardı.

Konuşmasında T izinlerine değinen Hamzaoğlu, yeni yasa geçene kadar T izini verilmesinin durdurulmasını istedi.

T izinlerinin dağıtılmasında partizanlığın belirleyici olduğunu kaydeden Hamzaoğlu, geçmiş İzin Kurulu hakkında işlem başlatılması gerektiğini söyledi.

GÜNDÜZ: “SÜRÜCÜ EĞİTİMLERİ VE EHLİYET VERME STANDARTLARI ELE ALINMALI”

Daha sonra DP UG Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz, “trafik ve karayolları”yla ilgili güncel konuşma yaptı.

Trafik kazalarının toplumun en büyük sıkıntılarından olduğunu belirten Gündüz, aşırı hızın kaza nedenlerinin başında geldiğini kaydetti.

Yollardaki bariyerlerin aşırı hıza etki etmediğini söyleyen Gündüz, ülkedeki sürücü hatalarının yüksek olduğu göz önünde bulundurulduğunda sürücü eğitimlerinin ve ehliyet verme standartlarının yeniden ele alınması gerektiğinin görülebileceğini dile getirdi.

Aşırı hızın önlenmesi için gerekli önlemlerin alınmasını isteyen Gündüz, yaya güvenliğine de gereken önemin verilmesi gerektiğini vurguladı.

“TELEFON VE ALKOLE ÖNLEM ŞART”

Gündüz, direksiyon başında telefon kullanılması ve alkollü araç kullanılması gibi konuların önüne geçmek için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

Trafik kazalarının önüne geçmek için yol yapımında da gerekli özenin gösterilmesi gerektiğini dile getiren Gündüz, karayollarındaki sorunlu mevkileri aktardı.

Gündüz, yol güvenliğinin artırılması için anayollar ve tali yollardan çıkışların, asfaltlardaki çöküntüler, aydınlatma ve bariyer eksikliğinin yarattığı sorunların çözülmesi ve düzenleme yapılmasını istedi.

İnsanların çocuklarını emanet ettiği otobüs şoförlerine taşımacılık izni verilirken gerekli denetimlerin yapılmasının önemine değinen Gündüz, niteliğin artırılması için cezanın şart olduğunu belirtti.

ERTUĞRULOĞLU: “TOPLU TAŞIMACILIK BATAKLIK HALİNE GELDİ”

Gündüz’ü yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, eleştirilere katıldığını dile getirdi.

Keyfi ve çıkara göre uygulamaların sistemi kaosa sürüklediğini söyleyen Ertuğruloğlu, toplu taşımanın önemli sorunların başında geldiğini belirtti.

İzin Kurulu Başkanı’nın Bakanlıktaki görevi bittiği halde göreve devam etmesini eleştiren Ertuğruloğlu, bunun etik dışı olduğunu söyledi.

Toplu taşımacılık sektörünün bataklık haline geldiğini söyleyen Ertuğruloğlu bu konuda yapılacak çalıştaya değindi.

Çalıştayda tüm maksadın sorunları çözmek olduğunu dile getiren Ertuğruloğlu, ilgili tüm kesimlere konuşma hakkı verileceğini anlattı.

Herhangi birine keyfi T izni verme gibi bir duruşu olmadığını ifade eden Ertuğruloğlu, çalıştay sonucu keyfiyeti ortadan kaldıran bir yapı oluşturmak istediklerini anlattı.

Bu noktada belediyelere önemli görev düştüğünü anlatan Ertuğruloğlu, öte yandan otellerin karar verici hale geldiğini söyledi.

T izinlerinin 100 bin sterlinden fazlaya satıldığını duyduğunu söyleyen Ertuğruloğlu toplu taşımacılığın gittikçe kaosa sürüklendiğini, bunun bir an önce sona ermesi için çalıştay düzenlendiğini anlattı.

Ertuğruloğlu trafik eğitimine gidilse de, önlemler alınsa da, sürücünün tavrının önemli olduğunu söyledi.

Sistemsel değişikliklere ihtiyaç duyulduğunun anlatan Bakan, yapının “iş yaptırmamaya” dönük olduğunu dile getirerek ihalelerde yaşanan sorunları örnek verdi.

“BÜROKRATİK ENGELLER…”

“Sistemimiz çalışmayan bir sistemdir. Bürokratik engeller sistemi kapamaktadır. İş bilen bürokrat sayısı gittikçe azalmaktadır. Bunun sorumlusu da siyasettir. Kamu reformu bu yüzden gündeme gelmiştir” diyen Ertuğruloğlu, kişilere yoğunlaşmak yerine sisteme yoğunlaşmak gerektiğini anlattı.

Bakan Ertuğruloğlu’nun konuşmasının ardından yazılı ve sözlü sorular okundu.

Böylece Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısı sona erdi.

Meclis Genel Kurulu’nun bir sonraki toplantısı 26 Kasım Perşembe günü yapılacak.

 
19 Kasım 2015 Perşembe 10:13
Okunma: 619
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu