Ana Sayfa » Spor » CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, saat 10.30'daki ikinci denemede nisabı sağlayarak, Meclis Başkan Vekili Hüseyin Avkıran Alanlı başkanlığında toplanabildi.

 
 
CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

 

 (T.A.K): 

Genel Kurulda söz alan DP UG Genel Başkan Serdar Denktaş, nisabın sağlanamamasını eleştirerek,"Hükümet kuralı 4 aydı oldu. 4 aydan beri Meclis muhalefetin katkısıyla açılıyor? dedi.

Denktaş, "geniş tabanlı ve çok sorunlu 39 milletvekilli hükümetin muhalefetin iyi niyetini suiistimal ettiğini? söyleyerek, "Bundan sonra da DP UG olarak saat 10.00'da ziller çaldığında bu salonda olacağız. Ümit ederim iktidar vekilleri de burada olur. Bu iyi niyeti istismar ederseniz muhalefet olarak tavrımız değişecek? şeklinde konuştu.

Bu konuda aylardır ikaz yaptıklarını anımsatan Denktaş, "27 vekili burada, gerisi nerede?? diye sordu.

Meclisin çalışmasına ciddiyetsizlikle yaklaşıldığını söyleyen Serdar Denktaş, bu tavırla ne su, ne de diğer önemli konulardaki sorunların çözülebileceğini belirtti.

Denktaş'ın konuşmasının ardından Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu'nun Meclis birleşimi ve 2016 Bütçe Yasa Tasarısı'nın görüşme tarihleri ile saatleri konusundaki tezkereleri okutulup onaya sunuldu.

Oy birliğiyle kabul edilen tezkerelere göre, Meclis Genel Kurulu'nun 30 Kasım Pazartesi günkü birleşimi 3 Aralık Perşembe günü yapılacak.

2016 Bütçe Yasa Tasarısı'nın Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmesine 7 Aralık Pazartesi başlanacak. Görüşme 18 Aralık'ta sona erecek. Meclis Genel Kurulu 2016 Bütçe Yasa Tasarısını 7-18 Aralık tarihleri arasında hafta içi her gün görüşecek. Görüşme saat 10.00'da başlayacak. Genel Kurul günlük program tamamlanana kadar devam edecek.

Genel Kurul, onaya sunuşlara devam etti.

Bu kapsamda Başbakanlığın, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi gündeminde bulunan Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi (Değişiklik No: 3) Yasa Tasarısının komitede ivedilikle görüşmesine ilişkin tezkeresi oy çokluğuyla kabul edildi.

Başbakanlığın, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi gündeminde bulunan Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısının komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi de oy çokluğuyla kabul edildi.

İdari, Kamu ve Sağlık İşler Komitesi Başkanlığı'nın ivedilikle görüşülen Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunmasına Dair Yasa Tasarısı'nın Genel Kurulda üçüncü kez görüşülmesine ilişkin tezkeresi oy birliğiyle kabul edildi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Grup Başkan Vekilliği'nin Çevre Komitesi'ndeki Girne Milletvekili İzlem Gürçağ'ın üyelikten geri çekilmesi, yerine İskele Milletvekili Hamit Bakırcı'nın gelmesine ilişkin tezkeresi oy birliğiyle kabul edildi.

Genel Kurul'da daha sonra Uçucu Maddelerin Zararlılarından İnsan Sağlığının Korunmasına Dair Yasa Tasarısı ve İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi'nin tasarıya ilişkin raporu Komite Başkanı Ahmet Gülle tarafından okundu ve tasarının görüşülmesine geçildi.

Genel Kurulu'nun gündeminde 4 güncel konuşma istemi de var.

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’ndaki Uçucu Maddelerin Zararlılarından İnsan Sağlığının Korunmasına Dair Yasa Tasarısı üzerindeki görüşmede ilk sözüUBP milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu aldı.

Serdaroğlu, çocukların zararlı maddelerden korunmasında aileler kadar öğretmenlerin de büyük rolü olduğunu söyledi, “Tedbir ve denetim şart” vurgusu yaptı.

Serdaroğlu, Meclis’e de bu konuda görevler düştüğünü kaydederek, ailelerin uyuşturucu konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Serdaroğlu, “En önemlisi ailedir, okuldur ve çevredir. Dikkatli davranırsak gençliğimizi bu illetten kurtarabiliriz en azından asgariye indirebiliriz” dedi.

Uçucu madde kullanım yaygınlığının 15-25 yaş arasında olduğunu, bu sınırın 15’in altına inmesinin çok tehlikeli olduğunu söyleyen Serdaroğlu, ailelerin sigara ve alkol tüketimi konusunda dikkatli olmasını istedi.

Bali ve tinerin en zararlı uçucu maddelerden olduğunu kaydeden Serdaroğlu,  asetonun bile bağımlılık yapabileceğini söyledi.

GÜNDÜZ

DP UG milletvekili Menteş Gündüz, bu yasanın çıkmasıyla her şeyin düzelmeyeceğini ancak yasanın bir adım olduğunu dile getirdi.

Yasanın içeriği konusunda bilgi veren Gündüz, “Bu yasa ciddiye alınmalı” dedi.

Yasada, sanayilerde ve diğer yerlerde kullanılan uçucu maddeler konusundaki önlemlerin yasayla belirlendiğini söyleyen Gündüz, bunları dikkate almayanlara ne cezalar uygulanacağını sordu.

Küçük yaşta bu işe bulaşan çocukların ite kaka hapishaneye götürüldüğünü de dile getiren Gündüz, bu konuda düzenleme yapılmasının şart olduğunu belirtti.

Uyuşturucu ya da uçucu madde kullanımının “yasaklayıcı” bir zihniyetle önlenemeyeceğini dile getiren Menteş Gündüz, eğitime, bilgilendirmeye işaret etti.

Gündüz, dönemin Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu’na, Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu’ya ve ekibine özverili çalışmaları konusunda teşekkür etti.

Gündüz, ailelere, öğretmenlere bu konuda büyük sorumluluk düştüğünü de kaydederek, yasanın takipçisi olacaklarını vurguladı.

ÇAKICI

TDP milletvekili Mehmet Çakıcı de Genel Kurul’da söz alarak uçucu maddelerin nefes yoluyla akciğere, oradan da beyne çok kolay ve hızlı şekilde ulaştığınısöyledi.

Uçucu maddelerin akıl hastalığı, kalp durması gibi ciddi ve kalıcı zararları olduğunu kaydeden Çakıcı, bundan çocukların kişilik özelliklerinin etkilediğini de anlattı.

Yasaya rağmen uçucu madde kullanımı konusundaki sorununun devam edeceğini kaydeden Mehmet Çakıcı, “Uçucu madde kullanan11 yaşında bir kız çocuğu gördüm. Yani uyuşturucu yaygınlığı anketlerle sınırlı değil. Bunları kliniklerde de görüyoruz. Büyük bir problemle karşı karşıyayız. Bunu önlemek için devlet politikası şart. Çok boyutlu bir mücadele sürdürülmeli” dedi.

Uyuşturucu konusunda yaptıkları araştırmalara değinen Çakıcı,Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki bazı bürokratların ve okul müdürlerinin uyuşturucu konusundaki araştırmalara karşı çıktığını söyledi.

Çakıcı, özel okulların özellikle bu araştırmada yer almak istemediğini aktardı, “Herkes her şeyi bilirim noktasında. Bu üzücü” dedi.

Ailelilerin ve çocukların bu konuda eğitilmesine dikkat çeken Mehmet Çakıcı, “Bağımlılık tedavisi pahalıdır, hayat boyudur. İnsanların bağımlı olduktan sonra kurtulması zordur” şeklinde konuştu.

Uyuşturucu kullanımında yüzde 300 artış olduğunu da vurgulayan Mehmet Çakıcı, uyuşturucu madde bağımlıları ile uyuşturucu madde satıcılarının dünyada ayırt edildiğini söyledi.

Çakıcı, “Bir uyuşturucu bağımlısını hapishaneye göndermek insanlık suçudur” dedi.

 
26 Kasım 2015 Perşembe 13:04
Okunma: 931
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu