Ana Sayfa » Kıbrıs » CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün saat 10.40'da toplandı.

 
 
CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

(T.A.K): 

Milletvekillerinin 7 güncel konuşma talebinde bulunduğu Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısının gündeminde ayrıca, Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası'nın Merkez Şubesi'nden Güzelyurt Şubesine para transferi sırasında meydana gelen soygun olayı hakkındaki Meclis Araştırma Komitesi'nin raporu da yer alıyor.

ÇAKICI

Güncel Konuşmalar öncesinde TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı söz alarak, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu'nun dünkü açıklamalarını eleştirdi.

Ertuğruloğlu'nun, "Herkes gibi biz de çözüm istiyoruz ama iki taraf da nasıl çözüm istediğini tanımlayamamıştır? yönündeki sözlerine değinen Çakıcı, çözümün, onca imzalanan metin ve ortak açıklamadan sonra nasıl olur da "tanımlanamamış? olarak nitelediğini sordu.

Bu açıklamaların Ertuğruloğlu'nun mu, yoksa hükümetin mi vizyonu olduğunu bilmek istediğini belirten Çakıcı, Ertuğruloğlu'nun TC Cumhurbaşkanı ile yapacağı görüşmenin de "sadece fotoğraf çekmek? amaçlı olduğunu savundu.

Çakıcı, Ertuğruloğlu'nu da "şov yapıp, çözümsüzlük pompalamak için temaslar yapmakla? itham etti.

Hükümetin Türkiye'ye mesajı varsa bunu bilmek istediğini kaydeden Çakıcı, çözümü desteklenmiyorsa bunun açıkça söylenmesini istedi.

Çakıcı, Güney Kıbrıs'ta meydana gelen yangın konusuna ve yardım edilmemesine değinerek, "Amaç yardımsa, şartlara uymak gerekirdi? değerlendirmesinde bulundu. Amacın yardım etmek olması gerektiğini ifade eden Çakıcı, "Niyet varsa adam gibi yardım edilir. Taleplere, süreçlere saygı duyulması gerekir? dedi.

DENKTAŞ

Başbakan Yardımcısı, Maliye Bakanı Serdar Denktaş söz alarak, Güney Kıbrıs'ın, 20 uçak ve helikopterin üstesinden gelemediği yangınla mücadelede teklif dilen yardımı 4 gün sonra şartlı kabul etmesine hak vermenin lanetlenecek bir görüş olduğunu belirtti.

Çakıcı'nın görüşünü de şiddetle kınadığını vurgulayan Denktaş, dün de Türkiyeli bir bakanın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştüğünü anımsatarak, ne gibi bir niyeti olabileceğini sordu.

Denktaş, "Bu hükümetin görüşü, çözümde ?KKTC var mı?'ya bakmaktır. Yoksa bizim oyumuz hayırdır? dedi.

Serdar Denktaş'ın konuşması sırasında, karşılıklı konuşmalar ve yüksek sesli tartışmalar yaşanması üzerine Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, genel kurulu sükûnete davet etti.

Denktaş da bunun üzerine, "Böylesine haklı olduğumuz bir noktada bile kendi kendimizi suçlarsak, bundan bir sorun var? diyerek, öfkelendiği ve sesini yükselttiği için özür diledi.

Hükümetin, Cumhurbaşkanı'nın yürüttüğü müzakerelere müdahil olma ve çökertme gibi bir niyeti olmadığına işaret eden Denktaş, müzakereler sonucu ortaya çıkacak metinde egemenlik ve eşitlik konusunda zafiyet görmeleri halinde oylarının hayır olacağını yineledi. Denktaş, "Güney Kıbrıs'takilerin esas niyeti, adanın tamamıyla birlikte bize de sahip olmak? dedi.

TATAR

Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, "Ekonomik Gelişmeler?le ilgili konuşmasında, İngiltere'nin bugün AB'de kalıp kalmayacağını oylayacağını anımsatarak, günün sonunda AB'nin dağılacak bir noktaya bile gelebileceğini söyledi.

İngiltere'nin en büyük sorunun ?serbest dolaşım hakkı' olduğunu belirterek, değerlendirmelerde bulunan Tatar, tüm propagandaya rağmen İngiltere'nin yarısının ?ülkesinde egemen olma' arzusuyla AB'den çıkmak istediğini kaydetti.

Tatar, ileride çözüm olması halinde, Kıbrıs Türkü'nün ülkesinde birey olma ve egemenlik noktalarında temkinli olması gerektiğini dile getirdi.

Güçlü bir ekonomik yapıya sahip olmanın önemine değinen Tatar, ekonomik programın imzalanmasının gecikmesi nedeniyle yasal düzenlemelerin gecikeceğini, meclisin tatilden sonra bütçe çalışmalarının başlayacağını ve 2016 yılının bu şekilde tamamlanacağını ileri sürdü.

Maliye Eski Bakanları Birikim Özgür ve Zeren Mungan'ın cari bütçe açığının kapanması gerektiğiyle ilgili söylemlerini anımsatan Tatar, ekonomik programlara konulan rakamların gerçekçi olmadığını söyledi.

Toplu taşımacılığın sorunlarına da değinen Tatar, her evin kapısında duran araçların milli bir servet olduğunu, bunun araba ve petrol üretmeyen bir ülke için endişe verici olduğunu belirtti.

Hayvancılıkla ilgili de uzun vadeli planlar yapılması gerektiğine değinen Tatar, vizyon ve planlama olmayınca insanların da yatırım yapmaktan kaçındığını söyledi.

Tatar, mali protokolün hassasiyetle uygulanmasını isteyerek, gelecekte protokolde yer alan düzenlemelerle ilgili çok çalışmak ve tartışmak gerekeceğini belirtti. Tatar, her yatırımın yarısına yakının öz sermaye olması gerektiğini y,oksa faizlerin altından kimsenin kalkamayacağını belirtti.

 

CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları, “Süt ve Tarım” konusundaki güncel konuşmasına,  Trabzonspor’un maç yapmak için direkt Larnaka havaalanına indiğini anımsatarak başladı ve “uçak maç için Larnaka’ya inebiliyorsa yangın için de inebilirdi diye düşünüyorum” dedi.

Denktaş’ın konuşması sırasında aralarında yaşanan tartışmaya değinen Hamzaoğulları , ne kadar milliyetçi olduğunun bilindiğini ve kimsenin kendisine milliyetçilik dersi vermesine ihtiyacı olmadığını belirtti.

Hamzaoğulları, kısa bir süre önce Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada süte değil, yeme süpvansiye istediğini ve ayrıntılarıyla anlattığını ancak basında süte süpvansiye istediği şeklinde haber nyer aldığını ifade ederek TAK’a sitemlerini iletmek istediğini söyledi.

Hamzaoğulları, süt konusunda yaşanan farklı sorunlara da değindi.

Veteriner Dairesi’nin işleyişiyle ilgili de eleştirilerde bulunarak, hayvancılık sektörünün çöktüğü ve bu nedenle revize edilmesi gerektiği görüşünü belirtti.

669 hayvanı olan birinin, 996 gösterdiğini ve kulak numarasıyla para ödenmemesi nedeniyle bu yapılana anlam veremediğini kaydeden Hamzaoğulları, bu alanlarda yeni yatırımcılara acil ihtiyaç olduğunu söyledi.

Hamzaoğulları, bazı firmaların 16’ya bazılarının 19 ve 22 TL’ye (kilosu) hellim sattığını ve bu fiyatlamanın niye yapılamadığını merak ettiğini söyleyerek, bu konuda bakandan açıklama beklediğini söyledi.

“Artık hayvancılıktan para kazanılamadığını ve bu sektörün sadece 50 zengine çalıştığını” savunan Hamzaoğulları,  hükümetin 1.5 yıla kadar “sistemi oturtarak, 1 veya 2 basamak ilerlemesi halinde” halkı adına mutlu olacağını belirtti.

ÇAVUŞOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, Hamzaoğulları’na cevap vermek üzere kürsüye çıkarak, tüm bakanlıklarda geçmiş dönemlerden başlayan çeşitli düzenlemeler için çalışmalar yapıldığını ; kendilerinin de AB normları ile  kırsal kalkınma konusunda çalışmalar yürüttüklerini ancak henüz sonuca ulaşamadığını belirtti.

Bakanlıklarda dağınık ve keyfi adımlar atıldığını; bu parçaları bir araya getirerek sonuca ulaşma gayretlerinin yeterli olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, gördükleri standartları uygulayabilir hale getirmek için çalışmaları gerektiğini belirtti.

Çavuşoğlu, Hamzaoğulları’nın söylediklerinin çoğuna katıldığını, süt politikasının nasıl bugünlere geldiğini herkesin bildiğini; denetimlerin 0 noktasında olduğunu; kendilerinin de bu sorunların “ucundan olsun tutabilmek” için uğraştıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, süte su ve toz süt karıştırılması konularında yaptıkları çalışmaları anlatarak, 4-5 yıldır süt tozu girişine izin verilmemesine rağmen süte toz süt karıştıran imalatçının bunu nereden aldığını bulmak için de inatla uğraştıklarını anlattı.

365 GÜN SÜT ÜRÜNLERİNİ DENETLEYECEK EKİP…

Denetim için 4 kişilik bir ekip kuracağını ve bu ekibin 365 gün süt ürünlerini denetleyeceğini açıklayan Çavuşoğlu, en büyük hedeflerinin de açıkta taşınan sütleri doğru hedefe ulaştırarak soğuk tanklarda toplayıp soğuk zincire dahil etmek olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, istihdam maksatlı yapılan üretimin de yanında olacaklarını kaydederek, devletin ticarete dahil olmasının kaçınılmaz olduğu noktalarda söz hakkının yetkililerde olması gerektiğini belirtti.

VETERİNER DAİRESİ’NİN DENETİMLERİ…

Hellimin tesciline uygun üretilip dünyaya satılmasını sağlamak için çalıştıklarını ifade eden Çavuşoğlu, Veteriner Dairesi’nin ciddi bir denetim yapma zorunluluğu olduğunu ve kısa süre sonra bu denetimler için özelden de destek almayı düşündüklerini söyledi.

Çavuşoğlu, küçükbaş hayvancıların yaşadığı sıkıntılardan da haberdar olduğunu ifade ederek, AB’yi örnek alan adımlar atarak, doğru hedefe ulaşmak için çalışacaklarını vurguladı.

 CTP Milletvekili Birikim Özgür, "Güncel Ekonomik Konular? başlıklı güncel konuşma yaptı.

Özgür Genel Kurul'daki konuşmasında, Brexit için İngiltere'de yapılacak referandumu ve İngiltere'nin bu noktaya geliş sürecini anlatarak Kıbrıs'ın bu referandumdan nasıl etkilenebileceğine değindi.

Kaynaklarını sadece kendi yurttaşları için kullanma isteğiyle verilecek bir kararın İngiltere'deki Kıbrıslıları da olumsuz etkileneceği bir süreç yaşanacağını belirten Özgür, İngiltere AB'den çıkarsa sterlinin değerinin düşeceğini ve İngiltere'deki Kıbrıslıların da gelirleri düşeceğinden Kıbrıs'a tatile gelmek konusunda farklı düşüneceğini söyledi.

Özgür, tüketicilerin alım gücünün de düşeceğinden bunun Kıbrıs için iyi bir şey olmayacağına inandığını, AB'den çıkışın geleceği temsil eden gençleri de yeni bir belirsizlikle karşı karşıya bırakacağını belirtti.

Alınması gereken tedbirleri değerlendirerek gündeme getirmenin görevi olduğunu kaydeden Özgür, İngiltere AB'den çıksa da çıkmasa da farklı değerlendirmeler gerektireceğini vurguladı.

Özgür, hükümetten de bu konuda neler yapılacağı ne gibi tedbirler aldığını öğrenmek istediğini söyleyerek, kendisinin bu konuda hükümetin herhangi bir açıklamasıyla karşılaşmadığını belirtti.

Özgür, hükümetin yaşanacak dalgalanmaları da öngörerek halkı bilgilendirmesi gerektiğini söyleyerek, hükümetin piyasadan kredi çekmesinin ekonomik olarak doğru olmadığını belirtti.

Türkiye ile protokolün imzalanmasının ardından bugün veya yarın kamu maliyesine 180 milyon TL'ye yakın para girişi olacağını söyleyerek, gelecek bu destekle neler yapılacağının kuruşuna kadar şeffaf şekilde açıklaması gerektiğini belirten Özgür, hükümetin bu parayı nasıl kullandığıyla ilgili denetleme yetkileri olduğunu söyledi.

Özgür, "eski saf Kıbrıs Türk solunun artık olmadığını ve bu kaynakların da halkın olduğunu anlatmaya devam edeceklerini? kaydetti.

Özgür, Koop Bank Yönetim Kurulu başkanlığına atamanın yada Özgürgün'ün kızının diploma törenine gidişin bu kaynakların nasıl kullanılacağını ve  "bal tutan parmağını yalar? mantığını açık ettiğini savundu.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, yakın bir zamanda Türkiye'den bir yangın söndürme uçağı veya helikopterinin KKTC'de konuşlandırılacağını açıkladı.

Ataoğlu, şu anda Türkiye'de 3 noktada KKTC'ye bir yangın anında hemen müdahale edebilecek 2 helikopter ve 1 uçağın bulunduğunu, ancak Türkiye ile yaptıkları görüşmelerde bu 3 yangın müdahale aracından 1 uçak veya 1 helikopterin KKTC'de konuşlandırılması için öneride bulunduklarını ve uygun görüldüğünü kaydetti.

Ataoğlu, KKTC'de konuşlandırılacak aracın nasıl Türkiye'den KKTC'ye müdahalede bulunma planı varsa, Türkiye'de çıkabilecek bir yangında da KKTC'den oraya müdahale edebileceğini anlattı.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Güney'de yaşanan yangın olayından da büyük üzüntü duyduklarını, çünkü ormanların herkesin olduğunu ifade ederek, yangın anında hemen Orman Dairesinin hazırlık yaptığını, Cumhurbaşkanlığı müsteşarı ile görüşüldüğünü, Rumca bilen kişilerin ekibe dahil edildiğini, KKTC olarak bu hazırlıkları "Ormanlar hepimizindir? diyerek yaptıklarını kaydetti.

Cumhuriyet Meclisi'nde milletvekillerinin güncel konuşma istemlerine yer verildi.

ATUN

Ekonomi ve Sanayi Bakanı Sunat Atun, CTP Milletvekili Birikim Özgür'ün "Güncel Ekonomik Konular? konuşmasına cevap amacıyla yaptığı konuşmasında, 2010-2012 Ekonomik Programın ülkede "20 yıllık paradigma? oluşturduğunu, bu çerçevede hazırlanan 2016-2018 Ekonomik Programın geçen hükümet döneminden hazırlandığını, hükümetlerde imzaların ciddi bir şekilde uygulandığını kaydetti.

Koordinasyon Ofisi konusunda da atılan imzaların ardından "uygulamadım? demenin "siyaset? olduğuna işaret eden Atun, daha önce Türkiye'den gelen kaynakların bir şekilde cari hesaplar için kullanıldığını, ancak 2010-2012 döneminden sonra kaynakların altyapıya, yatırımlara gittiğini anlattı.

Atun, cari hesaplar için ayrılan kaynak küçültülürken altyapı yatırımlarına ayrılan kaynakların artırıldığını ifade ederek, böylece kaynakların halka daha eşit dağıtıldığını vurguladı.

Ekonomik Program çalışmaları sürerken borçlandıkları ve boşuna faiz ödedikleri konusunda eleştiriler aldıklarını da ifade eden Atun, programın imzalandığını, gerekli kaynakların açılacağını, bazı borçların ödeneceğini, piyasaya para akışının sağlanacağını, UBP olarak iktidar olmanın sorumluluğunu yerine getireceklerini kaydetti.

Geçmiş dönemde uygulanan ekonomik programlardan örneklemeler de yapan Atun, 2016-2018 Ekonomik Programının zamanında hazırlanıp imzalanmış olsaydı bu yıl içinde bu kadar sıkıntı çekilmeyeceğini ve borçlanma ile faize maruz kalınmayacağını anlattı.

Atun, gelecek hafta daha geniş bir açıklamayı rakamlarla yapacağını söyledi.

ŞAHALİ

CTP Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali de, "Son Yangın ve Düşündürdükleri? ile ilgili söz aldı. Şahali, Güney'deki yangından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, bu olayda yaşanan her kayıptan tüm insanların acı duyması gerektiğine işaret etti.

Dünyadaki çölleşme tehditleri varken Güney'de yaşanan yangının bu alanda bir yıkıma gidişi hızlandırdığını ifade eden Şahali, yangının etkilerinin ortadan kaldırılması için hem Güney'in hem Kuzey'in sorumluluğu olduğunu kaydetti.

Dünyanın neresinde bu tip olaylar olursa olsun tüm insanlığın acı duyması ve bunları düzeltmek için hep birlikte hareket edilmesinin önemine işaret eden Şahali, Güney'de yaşanan yangınla birlikte ortaya çıkan siyasi gelişmeleri de değerlendirdi ve yangının siyasete malzeme edildiğini söyledi.

Şahali, barış kültürünün; diğer toplumun acısından sevinmek değil, acısından acı duymayı gerektirdiğine işaret ederek, Kıbrıs'ta uzun yıllardır süren anlaşmazlığın ve çözümü yakalamak için yapılan görüşmelerin, bu gibi olaylarda yapılacak işbirlikleriyle ivme kazanabileceğine dikkat çekti.Güney'deki yangında krizden fırsat yaratılabilecek aşamaya gelindiğini, Cumhurbaşkanı'nın da çok uğraş sergilediğini, ancak bu fırsatın hem Kuzey hem de Güney tarafından "ıskalandığını? ifade eden Şahali, yangının söndürülmesi için birlikte koordinasyonun çok büyük önem taşıdığını, ancak burada sorunu çözme odaklı değil, siyasi pozisyondan hareket edildiğini kaydetti.

Ülkede "ateşkesin? hüküm sürdüğünü, uluslararası anlaşmalar ve bugünkü durumun da bunu gösterdiğini, bu sorun da ortada dururken doğaya karşı daha insani bakış açısıyla bakılması gerektiğini anlatan Şahali, Güney'deki devletin uluslararası açıdan yasal ve meşru olduğunu, ancak Kuzey'deki örgütlenmenin uluslararası hukuk dışında olduğunu kaydetti.

Yangın öncesinde devam eden olumlu hava ve görüşmelerin bu durumdan sonra geriye düşmemesi temennisinde bulunan Şahali, bugünkü durumun iki halk açısından da sürdürülebilir olmadığına vurgu yaptı. Şahali, 11 Şubat anlaşmasına işaret ederek hükümete, Kıbrıs müzakere süreci ile ilgili düşen görevin; 11 Şubat anlaşmasına sahip çıkması ve günlük sıkıntılar üzerinden siyasi istismar yaparak değil, çözüme olan isteklilikten yola çıkarak samimi bir şekilde hareket etmesi olduğunu vurguladı.

Şahali, yangın olayından ders çıkarılarak iki toplumun da yaşamını etkileyebilecek olaylarda daha hassas davranılması gerektiğine işaret ederek, Güney'de yaşanan yangından Kuzey'in de ders çıkarması ve bu sıcak yaz aylarında gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

GÜNDÜZ

Bağımsız Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz de yerinden söz alarak, Şahali'ye Türkiye'nin şartlar karşısında yangına nasıl müdahale edebileceğini sordu. Şahali de, yangına İsrail ve Avrupa'dan müdahale edildiğini ancak hepsinin kriz masasına göre hareket ettiğini anlattı.

Gündüz de, yangına müdahale konusunda kuralların net olduğunu, burada sıkıntının Güney'den kaynaklandığını, politika yaptığını söyledi.

YANGINA KARŞI ÖNLEMLER?

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Fikri Ataoğlu da, yangından büyük üzüntü duyduklarını, çünkü ormanların herkesin olduğunu kaydetti. Ataoğlu, yangın anında hemen Orman Dairesinin hazırlık yaptığını, Cumhurbaşkanlığı müsteşarı ile görüşüldüğünü, Rumca bilen kişilerin ekibe dahil edildiğini, KKTC olarak "Ormanlar hepimizindir? dediklerini kaydetti.

Ataoğlu, KKTC'de çıkabilecek yangınlara karşı da gerekli önlemleri aldıklarını, yangın riskinin yüksek olduğunu ifade etti.

Gerekli takviyelerin yapıldığını, ekiplerin güçlendirildiğini, kuru otların temizlenmesi için çalışmalar yapıldığını, elektrik hatlarından çıkabilecek yangınlara karşı elektrik trafolarının altlarının temizlenmesi için çalışmalar yapıldığını anlatan Ataoğlu, yangın çıkacak diye her an hazır olduklarını vurguladı.

2 YANGIN HELİKOPTERİ VE 1 UÇAK HAZIR?1'İ KKTC'YE

Yangın helikopteri konusuna da değinen Ataoğlu, Türkiye'den 3 noktadan KKTC'de çıkabilecek yangınlara hemen müdahale edebilecek 2 helikopter ve 1 uçağın hazır tutulduğunu, ancak bu helikopter veya uçağın KKTC'de de durması için çalışma yapıldığını anlattı.

Ataoğlu, önümüzdeki günlerde bir helikopter veya uçağın KKTC'de konuşlandırılacağını söyledi.

ANGOLEMLİ

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli de, yangına, insani açıdan bakılması gerektiğini ancak son yapılanlara bakıldığında tarafların aynı noktada durduğunun görüldüğünü belirterek, "İnşallah ülkemizde bir gün karşılıklı tutumlar son bulur ve insancıl olaylar öne çıkar? dedi.

Angolemli, "Çalışma Yaşamı? ile ilgili güncel konuşmasında ise, inşaatlarda çalışan işçilerin bu sıcak yaz aylarında ağır şartlarda çalışmasının belli şartlar altında düzenleme altına alınması, denetimin artırılması gerektiğini söyledi.

Özelde teşvik yoluyla sendikalaşmanın önünün açılması gerektiğini, bunun yapılması durumunda sektöre denetimin geleceğini, kayıt dışılığın önüne geçileceğini ve yatırımların sürekliliğinin sağlanacağına vurgu yapan Angolemli, yeni belirlenen asgari ücretin ise her zaman olduğu gibi yine çalışan aleyhine olduğunu kaydetti.

Angolemli, her zaman işçinin hakkının yendiğini ifade ederek, yeni belirlenen asgari ücrette gün başına 3,5 TL artış getirildiğini, bunun çok cüzi bir miktar olduğunu kaydetti ve eleştirdi.

Yeni asgari ücretin yeniden gözden geçirilmesi gerektiği, ayrıca çalışma yaşamında denetimlerin artırılması gerekliliği üzerinde duran Angolemli, ülkede denetimin şart olduğunu, çünkü kayıt dışı iş gücü, göç ve kayıt dışı ekonominin başını alıp gittiğine işaret etti.

SANER, SICAKTA İNŞAATLARDA ÇALIŞANLARA YÖNELİK ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner de, Angolemli'ye, sıkıntıları dile getirdiği için teşekkür ederek, ülkede sıcakların hakim olduğunu, inşaatlarda çalışanların da bu sıkıntılardan en çok etkilenen işçi kesimi olduğunu anlattı.

Saner, bu çerçevede bakanlık olarak gerekli araştırmaları başlattıklarını, Sağlık Bakanlığının da koordineli bir şekilde kendilerine destek verdiğini ifade ederek, bu yönde yapılan çalışmaları anlattı, ileriki günlerde bakanlığın gerekli sonuçları ortaya koyacağını söyledi.

İnşaatlarda gerekli tedbirlerin alınmasının müteahhitlerin de görevi olduğunu, ancak yasal düzenlemelerin de şart olduğunu ifade eden Saner, yaşanan iş kazalarının önüne geçilmesi ve gerekli önlemlerin alınması için ihale tüzüğü dahil tüm yasaların üzerine hep birlikte gittiklerini anlattı.

Ülkede 9 bin civarında işsiz bulunduğunu, bunun 12 bin olabileceğini, ancak dışarıdan gelip çalışan 45 bin kişi olduğunu ifade eden Saner, burada öne çıkanın ülke gençlerinin daha çok işine sarılması olduğunu, hükümetin de gerekli açılımları yaparak iş yaşamına gerekli katkıları yapmak için adım atacağını söyledi.

ÖZELDE SENDİKALAŞMA?

Saner, yeni asgari ücretin 10 ay geçmesine rağmen belirlenmediğini, ancak göreve gelir gelmez kararlılıkla hemen belirlediklerini, özelde sendikalaşmanın tek taraflı olamayacağını, bu yüzden hemen gerekli adımları atacaklarını ve diyaloğa açık olduklarını kaydetti.

Konunun sadece asgari ücretin yükseltilmesi olmadığını, işverenin de güçlü olması gerektiğini, çünkü işveren güçlü değilse ödemelerini de yapamayacağını ifade eden Saner, Angolemli'ye katkılarından dolayı teşekkür etti.

Angolemli de yeniden söz alarak, yeni asgari ücretle bir ailenin geçinemediğine işaret ederek, dünyadan veya Avrupa'dan örneklerin kendisi açısından önem taşımadığını, önemli olanın ülke şartları olduğunu söyledi.

Maddi sıkıntıların bazı suçları da beraberinde getirdiğine işaret eden Angolemli, asgari ücrette ülke gerçeklerinin dikkate alınmasını ve bir kez de işçinin düşünülmesini istedi.

ERÇAL

CTP Güzelyurt Milletvekili Hüseyin Erçal da, "Çevre sorunları ve hükümetin bu yöndeki icraatları? konulu güncel konuşmasında, ilk olarak Güney'deki yangından duyduğu üzüntüyü dile getirdi, yangından çıkar sağlama girişimlerini eleştirdi, önemli olanın yangının en hızlı şekilde söndürülmesi için hareket edilmesi olduğuna değindi.

Erçal, yangının ülke doğasına büyük zarar verdiğine işaret ederek, ülke doğasını ve çevresini korumak için birlikte hareket etmenin önemine vurgu yaptı.

KKTC'de de çevreye büyük zarar verildiğini, taş ocakları, çevre sorunları, CMC gibi sıkıntıların sürdüğünü, hükümetlerin gerekli önlemleri almak için ne aşamada olduğunu bilmediğini ifade eden Erçal, CMC konusunda devlet ciddiyetinin ortaya konmasını ve bu sıkıntının bir an önce çözümlenmesini istedi. Erçal, hükümetin CMC ile ilgili görüşünü sordu. Hüseyin Erçal, karayolları ağında ve özellikle Ercan Lefkoşa Girne arasındaki refüjlerin kirliliğine işaret ederek, bu yollarda temizliğin yapılmasının ne kadar zor olabileceğini sorguladı, toplumun da daha duyarlı olması gerektiğini kaydetti ve cezai işlemlerin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Erçal, yol kenarlarındaki ışıklı tabelalarda da gerekli düzenlemelerin yapılmasının kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Yol kenarlarına yapılan inşaatlar, aydınlatma sıkıntıları ve eksik kalan bariyerler gibi sorunların da üzerine hızlı bir şekilde gidilmesi gerektiğini ifade eden Erçal, ülkeyi düzen altına almanın ne kadar zor olabileceğini sordu, hükümetin gerekli adımları atmasını istedi.

Erçal, Güzelyurt bölgesindeki sağlık hizmetleri ağının da güçlendirilmesini isteyerek, bölgeye söz verilen yeni hastane temelinin zaman geçirilmeden atılması gerektiğini söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da, taş ocakları ve CMC ile ilgili konulara değinerek, yapılan çalışmaları anlattı, bu alanlarda geçmişe bakmadan hükümeti döneminde üzerine düşen görevleri yerine getirmeye çalışacağını kaydetti.

Ataoğlu, refüj aralarındaki çevre kirliliğinin ortadan kaldırılması için gerekli ilgili birimlere yazıların yazıldığını ifade ederek, yol kenarlarının temizlenmesinin turizm açısından çok büyük önem taşıdığını vurguladı.

Ataoğlu, Turizm ve Çevre Bakanlığı olarak Ercan'dan itibaren yolların temizlenmesi için çalışma başlattıklarını, temizlik çalışmalarının sürdüğünü, ağaçların sulamalarının yapıldığını, yol boyunun tellendirilip ağaçlandırılacağını ve çiçeklendirileceğini anlattı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul toplantısı tamamlandı. Bir sonraki birleşim 27 Haziran Pazartesi yapılacak.

Genel Kurul'da, milletvekillerinin güncel konuşmalarının ardından Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası'nın Merkez Şubesi'nden Güzelyurt Şubesi'ne para transferi sırasında meydana gelen soygun olayı hakkındaki Meclis Araştırma Komitesi'nin raporu okundu.

CTP Lefkoşa Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu'nun okuduğu rapor üzerine milletvekilleri söz almayınca rapor üzerindeki görüşme tamamlandı.

Genel Kurul'da daha sonra milletvekillerinin yazılı ve sözlü sorularına yer verildi.

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, kürsüden söz alarak, hükümetin sağlık alanında hizmet alma veya sözleşmeli personel alımı yapıp yapmadığını, alındıysa bu hizmetin kimden, hangi yöntemle ve kimlerin alındığını sordu. Angolemli, ayrıca yeni dönemde böyle bir alımın yapılıp yapılmayacağını, yapılacaksa hangi yöntemle yapacağını sordu.

CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları'nın yazılı sorularının okunmasının ardından da Genel Kurul toplantısı sona erdi.

 

Haber: Emir Ertorun

 
23 Haziran 2016 Perşembe 13:27
Okunma: 482
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu