Ana Sayfa » Kıbrıs » CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, geçen haftaki törensel nitelikli açılış toplantısının ardından, bugün, yeni dönem çalışmalarına başlamak üzere saat 10.30'da toplandı.

 
 
CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

Lefkoşa, 10 Ekim 16 (T.A.K): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, geçen haftaki törensel nitelikli açılış toplantısının ardından, bugün, yeni dönem çalışmalarına başlamak üzere saat 10.30'da toplandı.

Esat Ergün Serdaroğlu başkanlığında toplanan Genel Kurul'un özel gündeminde, Toprak Ürünleri Kurumu 2016 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı bulunuyor.

Genel Kurul gündeminde ayrıca, Casino İşletmecileri Birliği Yasa Tasarısı ve Birleştirilmiş Ekonomik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Önerisi var.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, önümüzdeki haftadan itibaren olağan toplantılarını pazartesi ve salı günleri yapma kararı aldı.

Halen pazartesi ve perşembe günleri toplanan Meclis Genel Kurulu bugünkü toplantısında ilk olarak Danışma Kurulu’nun Genel Kurul’un toplantı gün ve saatlerini belirleyen kararını kabul etti.

Buna göre, Meclis Genel Kurulu 17 Ekim’den itibaren resmi tatiller dışında, pazartesi ve salı günleri saat 10.00’da toplanarak, görüşülecek konular tamamlana kadar devam edecek.

Meclis, pazartesi günleri yasama; salı günleri ise denetim işlevi yapacak. 
Meclis Genel Kurulu’nda bu kararın ardından, AKPA heyeti yedek üyeliği onaylandı. AKPA’nın boş olan yedek üyeliğine UBP Gazimağusa Milletvekili Erdal Özcenk’in görevlendirilmesine karar verildi.

Genel Kurul’da daha sonra bazı tasarıların komitelerde ve Genel Kurul’da görüşülmeleri konusunda ivedilik kararları alındı.

AZERBAYRAN ZİYARETİ RAPORU

Cumhuriyet Meclisi’nin yaz döneminde yaptığı Azerbeycan ziyaretiyle ilgili rapor, milletvekillerinin bilgisine sunuldu.

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, “Bizi davet edenin kim olduğu önemli, özel bir şirket mi davet etti bizi?” diyerek, konuya açıklık getirilmesini istedi.

Ancak yurt dışında bulunan Cumhurbaşkanı’na vekalet ettiği için Meclis Başkanı Sibel Siber’in ve Başkan Yardımcısı Hüseyiin Avkıran Alanlı’nın Genel Kurul’un bu oturumunda bulunmaması nedeniyle ziyarete ilişkin kararın görüşülmesi bir sonraki oturuma bırakıldı.

ERCAN’LA İLGİLİ ARAŞTIRMA KOMİTESİ’NE TATAR VE ERHÜRMAN

Meclis Genel Kurulu’nda daha sonra Ercan Havaalanı’nın İşletme Haklarının Hukuka ve Kamu Yararına Uygunluğunun Araştırılması Hakkında Meclis Araştırma Komitesi Başkanlığına Ersin Tatar, Başkan Vekilliğine de Tufan Erhürman’ın getirilmesi onaylandı.

TATAR

Konu hakkında söz alan Ersin Tatar, komite başkanlığına seçilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, ancak komitenin ilk toplantısına Erhürman ve diğer komite üyelerinin katılamamasını eleştirdi.

ERHÜRMAN

CTP Milletvekili Tufan Erhürman da komite çalışmalarına tüm üyelerin katılacağını belirterek, komite toplantılarına katılamayacakların yerine bir başkasının atanacağını söyledi.

Erhürman, komite toplantılarının koordineli olarak yapılmasını önemine değinerek, konuya kendilerinin de çok önem verdiklerini, gerekli önem ve hassasiyeti göstereceklerinden hiç kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini vurguladı.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da, 11 milyon 250 bin dolar yükümlülükle ilgili son durumun ne olduğunu sordu.

Araştırma komitesinin çalışmalarının son durumunun ne olduğunu da soran Çakıcı, bu konuda kendilerine bilgi verilmesini istedi.

ERTUĞRULOĞLU

Konuşmacıları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, 11 milyon 250 bin dolar konusunu defalarca anlattıklarını, devletin böyle bir mükellefiyeti olmadığını belirterek, devletin 1 dolarlık bile mükellefiyeti bulunmadığını vurguladı.

Söz konusu araştırma komitesini kendisinin talep ettiğini anlatan Ertuğruloğlu, Ercan Havaalanı uluslararası standartlarda denetimi yapılmış bir havaalanı olarak iş yapacaksa, bu denetimin şart olduğunu söyledi.

Yeniden söz alan Çakıcı, Ertuğruloğlu’nun konu hakkındaki açıklamalarının, içine sinmediğini belirtti.

Genel Kurul, Başbakanlığın Meclis’e sunduğu görüşülmeye devam edilecek ve geri çekilecek yasa ve karar tasarılarına ilişkin tezkerelerin okunmasıyla devem etti.

Toplantıda daha sonra Ekonomi, Maliye Bütçe ve Plan Komitesi’nde istifa eden Biray Hamzaoğluları’nın yerine CTP Milletvekili Birikim Özgür’ün getirildiği bilgiye sunuldu.

Başbakanlığın, KKTC hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti hükümeti arasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve İstihdam alanlarında işbirliği anlaşmasına ilişkin tezkere de Genel Kurul’un gündemine getirildi.

SANER

Tezkerenin okunmasının ardından söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, Türkiye ile imzalanan 6 protokol bulunduğunu ifade ederek, bu protokolün de hayırlı olmasını diledi.

ERHÜRMAN: “ELEKTRİK TARTIŞILMALI”

Bilgiye sunuşların ardından söz alan CTP Milletvekili Tufan Erhürman, elektrikte mevcut izole sisteme yapılacak atılımları desteklediğini söylediğini, ancak anlaşma imzalanmadan önce ekonomik fizibilite meselesi ve Türkiye’den elektrik satın alma konumuna mı girileceğinin tartışılmasını istediklerini söyledi.

Kendilerinin istediğinin ve vurguladığının, anlaşma öncesinde bunların tartışılması olduğunu ifade eden Erhürman, bu anlaşma imzalandığında bahsedilen sıkıntıların yaşanıp yaşanmayacağını bilmek istediklerini kaydetti.

Erhürman, anlaşmanın imzalanacak olmasını bugün basından duymalarını eleştirerek, tek temennilerinin bu anlaşma imzalanırken hata yapılmaması olduğunu ve Meclis’in bir anlaşmayı daha reddetmemesini ve Anayasa Mahkemesi’ni sıkıntıya sokmamayı temenni etti.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da konu hakkında söz alarak, sorularına kimin cevap vereceğini sorarak, bugün Türkiye’de imzalanacak çerçeve anlaşmanın içeriğinden kimin haberi olduğunu sordu.

Olayın bir şirkete peşkeş olduğu iddiasında bulunan Çakıcı, muhalefet ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapılmadığını, milletvekillerinin hiçbir bilgisi olmadığını ileri sürdü. Çakıcı, bunun demokrasi olmadığını savundu.

DENKTAŞ: “BUGÜN İMZALANACAK ÇERÇEVE ANLAŞMASI”

Başbakan Yardımcı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, eleştirilere cevaben yaptığı konuşmada, bugün imzalanacak anlaşmanın, çalışmaları başlatacak bir çerçeve anlaşması olduğunu belirterek, bunun detaylarının ve nasıl bir uygulama içine gireceğinin daha sonraki iş olduğunu kaydetti.

“2016-18 ÇÖZÜM YILI OLACAKSA…”

Denktaş, 2016-2017’nin çözüm yılı olacağının konuşulduğunu, dolayısıyla bunu anlaşmanın detaylarının 2018’e sarkıtılmasını öngördüklerini belirterek, eğer bir çözüm olursa Güney’de atılan adımlara paralel bir iş yapılması amacıyla bunun 2018’e bırakılmasının düşünüldüğünü ve Kıb-Tek’in tamamen ortadan kaldırılmadan, Kıb-Tek’in yeniden yapılandırılmasının düşünüldüğünü anlattı.

“DETAYLARIN TARTIŞILMASI İÇİN ÖNÜMÜZDE ÇOK ZAMAN VAR”

Detayların tartışılması için önümüzde çok zaman olduğunu ifade eden Denktaş, anlaşmanın sadece çalışmaların başlatılması için olduğunu vurguladı. Denktaş, bunun tam ifadesiyle bir niyet belgesi gibi imzalanacağını belirtti.

Türkiye ile enterkonnekte sisteme geçilmesinin şart olduğunu vurgulayan Denktaş, bunun siyasi bir avantaj olacağını dile getirdi.

Denktaş, geçen gün kapalı oturumda ilgili bakanla anlaşmanın en azından siyasi part1ilerin başkanlarıyla görüşmesini talep ettiğini, ancak bunun için zaman olmadığını kaydetti.

Anlaşmanın içeriğiyle ilgili bakandan bilgi aldığını belirten Denktaş, metinin içeriğini kendisinin de görmediğini söyledi.

 Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda özel gündeminde bulunan Toprak Ürünleri Kurumu 2016 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı görüşülmeye başlandı.

Tasarıya ilişkin komite raporunun okunmasının ardından, tasarının bütününe ilişkin görüşmelere geçildi.

İlk sözü alan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, TÜK'ün son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri olduğuna işaret ederek, kurumun basında "zorda olan, can çekişen" bir kurum olarak yer aldığına dikkat çekti.

Fonlar konusunun, tüccarın aleyhine, üreticinin lehine olduğunu belirten Angolemli, üreticiyi destekleyen maddeleri takdirle karşıladıklarını kaydetti.

Fonlarla ilgili düzenlemenin bazı maddelerinin değil tümünün kaldırılmasını eleştiren Angolemli, ürünlerin ithal edilmesi konusunun en sıkıntılı durumlardan biri olduğunu söyledi.

TÜK'ün yaşatılması isteniyorsa, özerk bir yapıya kavuşturulması gerektiğini dile getiren Angolemli, TÜK'ün bir çok borcu olduğunu ve ilgili bakanın bu konuda kendilerine bilgi vermesini istedi.

Angolemli, TÜK'ün bu duruma gelmesinin sorumlusunun araştırılarak, cezalandırılmasını istedi.

Agolemli, yılın sonu geldiğine görüşülen bütçeyi eleştirerek, bütçenin bu zamanda tartışılmasının boşa zaman kaybı olduğunu söyleyerek, oylarının ret olacağını vurguladı.

ŞAHALİ

CTP Milletvekili Erkut Şahali de, TÜK'ün önemine işaret ederek, alınan fon kararıyla TÜK'ün toplum için ne denli önemli olduğunun görüldüğünü söyledi.

TÜK'ün durumu için ciddi, gerçekçi ve bütünlüklü Sayıştay denetimine tutulması  gerektiğine de dikkat çeken Şahali, TÜK'ün şu anki haliyle yetki ve sorumluluklarını yerine getirmesinin mümkün olmadığına işaret etti.

Şahali, TÜK'ün 2016 bütçesi konusunda herhangi bir olumlu bütçe yapılanması ortaya koyulmadığını savundu.

Sayıştay Başkanlığı'nın yayınladığı raporların takibinin yapılması gerektiğini dile getiren Şahali, aksi halde yurttaşın devlete güven duymayacağını anlattı.

Kendi görev döneminde Sayıştay Başkanlığı'yla işbirliği içinde yürüttükleri çalışmalardan bahseden Şahali, TÜK'te ödenen fazladan tazminatlar konusunda gerekli işlemin yapılıp yapılmadığını sordu.

TÜK'ün piyasa dengeleyici fonksiyonunu korumak için sağlıklı depolama ve satış olanaklarının sağlanması gerektiğini anlatan Şahali, yüzde 3'lük fon uygulamasına da değindi.

Kendilerinin daha önce hükümeti bu karardan dönmeye çağırdıklarını hatırlatan Şahali, bu uygulamaya eleştiriler getirdi.

Maliye Bakanı'nın bu sorunları kendilerinden bir buçuk ay sonra anladığını söyleyen Şahali, yüzde 3'lük fonun fiyat istikrar fonuna aktarıldığını dile getirdi.

Şahali, bu konudaki uyarılara dikkat edilmezse önümüzdeki  yıl çok daha büyük sorunlar yaşanacağını savundu.

 

Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) 2016 Mali Yılı Bütçesi, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda oy çokluğuyla kabul edildi.

Cumhuriyet Meclisi bugün TÜK Bütçe Yasa tasarısını görüşüp oyladı. Oylamadan önce yasa tasarısıyla ilgili konuşmalar yapıldı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu da eleştirileri yanıtladı.

SOYER

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer konuşmasında, tarım ve hayvancılık sektörünün büyük sorunlar yaşadığını kaydederek, hayvancıların sürülerini satma noktasına geldiğini savundu.

Bir sektörün geleceğinin anlık sorunları çözmek üzerine kurulamayacağını dile getiren Soyer, bu alanda ciddi politikalar geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Soyer ayrıca süt fiyatları düşerken hellim fiyatlarının neden arttığını sordu.

Soyer, yüzde 3’lük fonun TÜK’ün kurtarılması gerekçesiyle getirilip, sonra da iyi hazırlanmadı denerek kaldırılmasını eleştirdi ve bu uygulamanın yasalarla Anayasa’ya aykırı olduğunu dile getirdi.

Bu rakamın, fiyat istikrar fonun aktarılıp aktarılmadığı konusunda bilgi isteyen Soyer, halka bildirilmeden böyle bir uygulama yapılmasının felaket derecede yanlış olduğunu kaydetti.

Bu gibi düzenlemelerin yaratacağı sonuçları bilmenin halkın hakkı olduğunu söyleyen Soyer, Ticaret Dairesi istatistiklerine dayanarak, hayvan yemi ithalatının artan bir ivmede olduğunu dile getirdi.
TÜK’ün devreden çıkması halinde bu ithalatın “kaymağının” bir iki üreticiye gideceğini söyleyen Soyer, tüm çabanın bununla ilgili olduğunu savundu.

Soyer, Türkiye’den gelen suyla yem bitkisi ithalatında dışa daha az bağımlı hale gelinebileceğini belirterek, TÜK’ün bu açıdan da hayati olduğunu anlattı.

SENNAROĞLU

Bağımsız Milletvekili Önder Sennaroğlu ise TÜK’ün kötü yönetilerek batırıldığını savundu.

16 yıldır aktif şekilde siyasette olduğunu söyleyen Sennaroğlu, ilk kez Tarım Bakanı olarak yer aldığı dönemde de TÜK’ün mali olarak büyük zorluk içinde olduğunu anlattı.

Sennaroğlu, o dönemde 312 olan çalışan sayısının 160 kişiye düşürüldüğünü ve o dönem 100 kişiyi TÜK’ten alarak başka dairelere aktardıklarını belirtti. Sennaroğlu, 2010, 2011 ve 2012’de kurumun kar ettiği açıklamaları yapıldığını ancak TMO’ya olan 10 milyon dolarlık borcun ödenmediğini kaydetti.

Bu süreçte ödenmeyen bu borcun dövizdeki artış nedeniyle arttığını kaydeden Sennaroğlu,  “Biri oradan para yemedi, herhangi birisi kurumu soymadı” diye konuştu.

Gelirleri ortada olan TÜK’ün personel sayısının, 2006’da olduğu gibi, yeniden azaltılması gerektiğini çünkü personel sayısından dolayı gelirin gideri karşılayamadığını söyleyen Sennaroğlu, aksi halde TÜK’ün kapanacağını savundu.

TÜK’ü batırdığı gerekçesiyle yargılanması yönündeki talebi hatırlatan Sennaroğlu, kendisinin yargılanmaya hazır olduğunu ancak kendisinin yargılanmasını isteyenlerin de yargılanması gerektiğini dile getirdi.

ÇAVUŞOĞLU

Daha sonra söz alan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, herkesin eleştiride bulunup, hedef belirttiğini ancak çözüm önerisi getiremediğini söyledi.

Kötü yönetimin bir döneme şamil olmadığını kaydeden Çavuşoğlu, öncelikle Türkiye TMO’ya olan borçtan kurtulmak gerektiğini dile getirdi. Bu borçlarla kurumun yaşamasının mümkün olmadığının ortada olduğunu belirten Çavuşoğlu, bunu ödemek için çeşitli yolların gündemde olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, hükümetin ortak kararının, “TÜK’ün, piyasa düzenleyici bir şekilde, ölçeği ayarlanmış görevleri, belirtilmiş şekilde geleceğe taşınması” yönünde olduğunu anlattı.

TÜK’ün gelirlerinin azalmasının dayanılmayacak bir yük olduğunu belirten Çavuşoğlu, 36 emekliye son kez bu ay ödeme yapılacağını ve gelecek aydan itibaren bu gideri Maliye Bakanlığı’nın üstleneceğini belirtti.

Çavuşoğlu, “Yine bu ay devlette çalışan ve TÜK tarafından ödenen 10 kişinin maaşını son kez ödenecek. Ve özerk yapı, çok hızlı şekilde hazırlanacak. İlgili yasanın yapılma aşamasında siyasi partilerden katkı alınacak” diye konuştu.

TÜK’te Maliye Teftiş İnceleme Kurulunun inceleme yapacağını belirten Çavuşoğlu, incelenecek 2015 bilançosunun halen hazırlanmadığını anlattı.

CTP Miilletvekili Ferdi Sabit Soyer’in de bahsettiği gibi 100 milyon dolarlık piyasaya girmek isteyenler bulunduğunu kaydeden Çavuşoğlu, bu kişilerin kendilerine saldırma ihtimali olduğunun da bilincinde olduğunu ancak bu konuda çekinceleri olmadığını dile getirdi.

Fon konusuna da değinen Çavuşoğlu, bazı kurumların yüzde 3’lük payını ödemeden yüzde 18’lik zamma gittiğini kaydederek, bu konuyu incelediklerini söyledi.

Kendileri TÜK’ü devir aldığında depoda arpa bulunmadığını anlatan Çavuşoğlu, borçlar ödenmediği için kredili arpa alma şansı bulamadıklarını ve bu nedenle bazı uygulamalara gitmek durumunda kaldıklarını hatırlatarak ve bu yüzden de eleştirildiklerini dile getirdi.

Süt ve hellim fiyatlarının birbirinden orantısız şekilde değiştiği eleştirisine de değinen Çavuşoğlu piyasada önemli satışı olan bir firmanın artış yaptığını, bu konuda ilgili firmadan siyaseten ricada bulunduğunu kaydetti.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından tasarı 29 kabul, 2 ret oyuyla, TÜK Bütçe Yasa Tasarısı oy çokluğuyla kabul edildi.

Genel Kurul, gruplar arası varılan mutabakatla bugünkü çalışmalarını tamamladı. Meclis sonraki birleşimini 13 Ekim Perşembe günü yapacak.

 
10 Ekim 2016 Pazartesi 10:55
Okunma: 473
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu