Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

Güvenlik Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı Görüşülüyor.

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu ilk olarak Güvenlik Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nı görüşmeye başladı.


Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı UBP Milletvekili Mutlu Atasayan'ın komite raporunu okumasının ardından görüşmeye geçildi.


Tasarı hakkında ilk sözü alan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, ülkedeki başka gündem olması gereken konular bulunduğunu ve bunlara da değineceğini belirterek, Bakanlar Kurulu'nun pasaportlarda artık 'KKTC' değil 'KTC' rumuzu olması kararı aldığını kaydetti ve bunun yasalara ve anayasaya uygunluğunu sordu.


E-pasaport  projesi kapsamında, pasaportların uluslararası uyumluluğu için böyle bir rumuz kararı aldığının belirtildiğini kaydeden Yorgancıoğlu, "Kıbrıs sorununun gündem olduğu, ayrı devlet tartışmalarının yapıldığı bir dönemde, bunun gazete manşetlerine bakanlar kurulu kararı ile yansıtılması siyasi komplikasyon oluşturur" dedi.


KTHY konusunda yaşanan travmanın hala aşılmadığını savunan Yorgancıoğlu, Elektrik Kurumu'nda da özerkleşme sözlerinin de hala yerine getirilmediğini, LTB'de de geçici bir formül bulunduğunu söyledi.


Haspolatta kırsal kesim arsası dağıtılan kişilerden bazılarının apartmanları ve evleri olduğunun ortaya çıktığını, hiçbir şey alamayan ve arsa alamayanların da muhtarlığı taşladığını savunan Yorgancıoğlu, yapılan icraatlarda adalet olması gerektiğini kaydetti.


Metehan'dan Alayköy'e bağlanacak yolun projesi hazırken, uygulamaya geçmeden, UBP'de bir takım hatırlı insanlar nedeni ile projeler üzerinde oynamalar yapıldığını iddia eden Yorgancıoğlu,  Master Plan'da kaldırılması öngörülen Gönyeli'deki ağılların kaldırılmak istenmemesini de eleştirdi.


Yeni yol ile Türk mallarının zarar göreceğini savunan Yorgancıoğlu, ülkenin içinde bulunduğu durumun nedeninin UBP'nin ülkeyi yönetme anlayışı olduğunu söyledi.


2008'de Koop Süt Fabrikası'nın 4 milyon 300 bin TL alacaklı iken,  bugün 11 milyon zararda olduğunu ileri süren Yorgancıoğlu, hükümeti batırılmayan kurum bırakmamakla suçladı.


"Hükümet halkın selameti için gitmeli" diyen Yorgancıoğlu, tasarıya oylarının olumlu olacağını da ifade etti.


ÇAVUŞOĞLU


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, e-pasaportlarla ilgili üç harfli CTR kullanılmasından dolayı, "bir gazete ve CTP'nin ülkede mal bulmuş mağrubi gibi destan yaratmaya çalıştığını" söyledi.


Dünya ülkelerinin İSO listelerinde tüm ülkelerin üç harf ile geçmekte olduğunu belirten Çavuşoğlu, kamuoyunu yanıltıcı bilgi verilerek UBP'nin küçültülemeyeceğini, CTP'nin de büyütülemeyeceğini kaydetti.


E-pasaport konusunda mutlu olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "İyi ki bir şey yapıyoruz da eleştiriyorsunuz. Biz yapmaya devam edeceğiz" dedi.


Çavuşoğlu'nun konuşması sırasında CTP'li milletvekilleri ile arasında ülkelerin kısaltmaları konusunda tartışma çıktı,


Çavuşoğlu, CTR'nin alfa 3 kodu olduğunu, kapağında ise KKTC yazacağını vurgulayarak, meclisin de bir okul olduğunu ve herkesin bir şeyler öğreneceğini söyledi.


Yılbaşında E-kimlik ve e-pasaport un hizmete gireceğini ve  e-tapunun da gelecek yıl tamamlanacağını ifade eden Çavuşoğlu, 2012 yılının e- devlet anlamında devrim yılı olacağını söyledi.


Çavuşoğlu, CTP BG Milletvekili Abbas Sınay'ın, UBP milletvekili ve bakanlarının kırmızı pasaportlarını geri iade edip etmeyeceğinin sorusuna, "Yıllardır bu ülkede politika yapılır. Benim ne Kıbrıs Cuhuriyeti pasaportu ne de kimliğim var. Ama olanlara da saygım var, çünkü herkes bunu seyahat amaçlı kullanıyor" dedi.


Kırsal kesim arsaları ile ilgili olarak da Çavuşoğlu, "Bu konuda partizanlık yapıldığını hiçbir koşulda kabul etmem. İlgili yerel yönetici ve bürokratlarla defa defa üzerinden geçiliyor. Şikayeti olan lütfen bakanlığa gelsin. Salı ve Cuma günleri herkesle görüşüyorum" dedi.


Metehan yolu konusunda da Çavuşoğlu, yolun mevcut arazilere bir değer getireceğini kaydederek, "Bölgede binlerce parsel var. Yolun bir yerden geçmesi gerekiyor. Ben arkadaşlarıma, 'Mümkün olduğunca devletin arazilerinden geçmeye çalışınız' diyorum. İki kezdir gazeteye çıkan bir aile var. Onlarla da görüşeceğim. Yolları kişilere göre yapmaya çalışırsak yol falan yapamayız" dedi.


ÇAKICI


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, UBP'nin vatandaşın işini kolaylaştırmak yönünde bir icraatı ve iddiası olmadığını savundu.


Yol geçecek bölge insanlarıyla konuşmayıp şimdi konuşacak olmasının ciddi bir sorun olduğunu ileri süren Çakıcı, diğer yandan yol geçecek diye bir üniversitenin de ikiye bölünmek istendiğini iddia etti.


Güneye giden öğrencilerle ilgili YÖK'e yazı yazanın Çavuşoğlu olduğunu ve bunun üzerine YÖK'ün güneye giden öğrencilerin cisilerini kabul etmeyeceğini açıkladığını savunan Çakıcı, hükümetin  burslu olan öğrencilerin ülke dışına çıkışlarda KKTC pasaportu kullanması zorunluluğu getirmesini de eleştirdi.


LTB'nin Çangar'dan aldığı borçların dökümünü sıralayarak Çangar ile yaptığı bir konuşmayı aktaran Çakıcı, "LTB'de Cemal Bulutoğluları'nın özelden usulsüz borçlanması konusunu Sayıştaylık, Başbakanlık Denetleme Kurulu ve Savcılığa 2 yıl önce şikayet dilekçesinde bulunduğunu, bu haber üzerine ise, Çangar'ın reklamlarının yer aldığı bir gazetede kendisini domuza benzeten bir resmim konulduğunu " savundu.


Bu borçlara Bakanlar Kurulu'nun göz yumduğunu ileri süren Çakıcı, Sayıştay'ın neden dilekçeyi 2 yıl önce sorgulamadığını, savcılığın neden harekete geçmediğini sordu.


Hükümet büyümeden bahsederken ülkede büyük pahalılık olduğunu söyleyen Çakıcı, ülkede iki üç zenginin, tüccarın büyürken halkın fakirleştiğini ifade etti.


Koop Süt'te yaşananları da eleştiren Çakıcı, ülkede kooperatifleri temizlemeye çalışan bir hükümetle karşı karşıya olunduğunu ileri sürdü.


ÇAVUŞOĞLU


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da tekrar söz alarak, gazetede çıkan resim konusunu belirterek, basında etik sorunu olduğunun bilindiğini bunu kendilerinin de kınadığını söyledi.


Çavuşoğlu, "Basın yasası hazırlanıyor. Yakın sürede bunu hayata geçireceğiz" dedi.


Çakıcı'nın dava etmemsinin iyi bir şey olduğunu, bunun kendi konuşmalarının da dava edilmesinin yolunu açabileceğini söyleyen Çavuşoğlu, "Size buraları çok bıraktık ve ağzınıza geleni doğru yalan söylüyorsunuz" dedi.


Eğitim bakanı olduğu dönemde ülkeye hizmet yapmanın birçok yolunu açtığını ifade eden Çavuşoğlu, KKTC'deki öğrencilerin üniversite sınavı ile Türkiye'ye yeterince gidemediğini ve  kendilerinin a-level sistemi ile Türkiye'deki üniversitelerin Kıbrıs'tan öğrenci almalarını sağladıklarını söyledi.


Güney Kıbrıs'ta okuyan öğrencilerin TC'de okuyamaması için bir yazısı olmadığını ortaya çıkarılması halinde istifa edeceğini belirten Çavuşoğlu, zorunlu eğitim dönemindeki çocukların Güney Kıbrıs'ta okumasına karşı çıkılmadığını ancak bunun anayasaya aykırı olduğunu  ifade etti.


Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu ile ilgili olarak bir genelge yayınlanılarak devleti temsilen, devletin parası ile yurt dışına gideceklerin KKTC pasaportu kullanmaları kararını getirildiğini kaydeden Çavuşoğlu, bunun burs alan öğrencileri kapsamaması gerektiğini söyledi.


Çavuşoğlu, Belediye ile ilgili borçlanmalar konusunda Bakanlar Kurulu'nun temlik yaptığını kaydetti.


(ŞEB/KAR) EK VERİLECEK


 
28 Mayıs 2012 Pazartesi 14:02
Okunma: 605
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu