Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Denetim Görevi İçin Toplandı. .

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk olarak usul hakkında söz alan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, tüzükle ilgili çalışmalarda gündem dışı konuşmalar konusunun ele alınmasını, gündem dışı konuşma yapılana kadar gündemin ortadan kalkmakta olduğunu söyledi.
BRTK’nin yarın itibarıyla tüm özel televizyonlarının yayınını ödeme yapmamaları halinde 1 Temmuz’dan itibarıyla durdurma kararı bulunduğunu belirten Denktaş, ortaya çıkan bu durumu konuşmak için iç tüzük gereği bekleme gereği olduğunu kaydetti.

BRTK’nin böyle bir girişimde bulunma hakkı olmadığını savunan Denktaş, haksız rekabetin ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.
Serdar Denktaş, acil bir durum olduğunda gurupların mutabakatı ile o konunun gündeme alınması gerektiğini ifade etti.
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer de kürsüden Denktaş’a cevap vererek, Tüzük hazırlığında Serdar Denktaş’ın olumlu katkıları olduğunu ve pek çok görüşü ile birlikte bu konunun da tüzükte yer aldığını ifade etti.
Genel Kurul daha sonra gündem dışı konuşmalara geçti.

ARABACIOĞLU

İlk gündem dışı konuşmayı DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu hükümet icraatları konusunda yaptı.
Petrol dolum tesisi ve külliye konularına “hükümetin icraatlarının tutarsız” olduğunu savunan Arabacıoğlu, camii yapımına karşı olmadıklarını, ancak bunun arkasındaki mentaliteyi sorgulamakta olduklarını, bu konuda hükümetin sınıfta kaldığını söyledi.
LTB’deki olaylara da değinen Arabacıoğlu, Lefkoşa’da sorunların hala ciddi olduğunu ve Lefkoşa’nın koktuğunu, hükümetin bu konuda da sınıfta kaldığını ileri sürdü.
Elektrik konusuna da değinerek, Bakanlar Kurulu’nun Kıb-Tek’in özerkleşeceğine dair kararını hatırlatan Arabacıoğlu, bu kararın aksi karar alınmadığı için hala geçerli olduğunu söyledi.
El-Sen’in bu konuda yasa önerisi hazırlayarak 4 partinin bunu meclise getirdiğini ancak reddedildiğini anımsatan Arabacıoğlu, hükümetin özelleştirmeden bahsettiğini savundu.
EL-Sen ‘in grevden bahsettiğini ancak sendikadan aldıkları bilgiye göre kurumun 600 trilyon alacağı da olduğunu ve sendikanın borçlular için yasal işlem başlatılmasını  istediğini belirten Arabacıoğlu, bu kadar alacağı olan bir kurumun zorda olmaması gerektiğini söyledi.
El-Sen’in bu konuda broşür dağıtıp, ilanlar verilmesi gerektiğini ifade eden Arabacıoğlu,  bazı yönetim kurulu üyelerinin Başbakan’a gönderdikleri bir yazıda “bizler sizin ve partimiz için varız” ifadelerine yer verdiklerine değinerek bunu eleştirdi.

ADEM

CTP-BG Milletvekili Sonay Adem de hükümet icraatları konusunda konuştu.
Ülkenin derinlemesine bir kriz yaşandığını ve bunun tetikleyicisinin UBP olduğunu savunan Adem, UBP’nin artık var olan statükoyu bile yürütemez duruma geldiğini söyledi.
LTB’nin statükonun kendisi durumuna geldiğini ancak UBP’nin elleri kolları bağlı durumda olduğunu ifade eden Adem, LTB’de herkesin feryat etmekte olduğunu, işlerin de yürümediğini ifade etti.
UBP Belediye meclis üyeleri istifa ederken partiden ses çıkmadığını, bununla sorunun çözülemeyeceğini, sorunun Belediye başkanında olduğunu belirten Adem, çalışanların maaş alamadığını perişan durumda olduğunu belirtti ve “Toplumun hiç mi vicdanı kalmadı?” diye sordu.
Adem, halka seslenerek kısa süre sonra bu koşulların herkesin başına gelebileceğini savundu.
Bazı belediyelerde yolsuzluklar bulunduğunu ileri süren Adem, hükümetin bu yolsuzlukların üzerine gitmesi halinde kendinin de aklanacağını söyledi.
Lefke Belediyesi’nin yine borçlanmak için başvurduğunu savunan Adem, hükümete çağrı yaparak bu konuya el atmasını, yoksa bu belediyenin de kötüye gideceğini ileri sürdü.
Hükümetin savcılıkla birlikte LTB ve Lefke Belediyesi üzerine gidip sorunu çözmesi gerektiğini savunan Adem, bu konularda siyaseten tüm sorunluluğun UBP ve hükümette olduğunu, bu sorunu çözecek olanın da onlar olduğunu söyledi.
Adem, hükümetin bu iki belediyedeki sorunu çözüp yeniden yapılandırıp seçime götürmesi gerektiğini söyledi.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar, BRTK’nin özel televizyonlarla ilgili konuyu BRTK Müdürü ile görüştüğünü, birçok televizyonun borcu olduğunu, Sayıştay’dan kendisine yazı gittiğini, bu durumun devamı halinde görevini kötüyü kullanmış olacağının belirtildiğini söylediğini ifade etti.
İlgili kanallarla irtibata geçerek konunun halledilebileceğini umduğunu söyleyen Tatar, bu konuda taksitlendirmeye gidilebileceğini söyledi.


Belediyeler konusuna da değinen Tatar, sürekli borçlanarak işlerin yürütülemeyeceğini söyledi.
LTB konusunu parti meclisinde de görüştüklerini ifade eden Tatar, sorumluların üstlerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.
Ekonomik tedbirler konusuna da değinen Tatar, gelirlerin arttırılmasına rağmen hala bütçe açığı bulunduğunu ve yapılacak çok işler olduğunu kaydetti.


Alınan tedbirlere tepkinin normal olduğunu belirten Tatar, önemli olanın bunu yaparken şeffaf olunması olduğunu kaydetti.
Telefon Dairesi konusunda yapılan çalışmalarda kimsenin mağduriyetinin söz konusu olmadığına işaret eden Tatar, CTP döneminde yapılan anlaşmanın sonucunda bunların yaşandığını aktardı.
CTP-BG Milletvekili Özdil Nami’nin yerinden sorduğu sorulara karşı Tatar, yolsuzlukları tasvip etmediklerini, ilgili kurumların biran önce bu konularda çalışmalarını tamamlaması gerektiğini, Sayıştaylık ve Mali Polisin çalıştığını söyledi.
Özel televizyonun haksız rekabet altında olduğunun doğru olduğunu ifade eden Tatar, bu kuruluşlara bütçeden daha fazla katkı yapılabilmesini umduğunu, 6 bin TL her kanala destek zaten verildiğini kaydetti.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de hükümet icraatları konusunda konuştu.
AB ve TC arasında 1995’de gümrük birliği anlaşması yapıldığını hatırlatan Angolemli, o gün harekete geçilmesi gerekirken Brüksel’de geç kalınmış gösteriler yapılmakta olduğunu söyledi.
1999’da AB’ın Kıbrıs konusundaki kararı kendisinin vereceğini söylediğini, TC’nin ilk olarak buna karşı çıktığını ancak sonra ikna edildiğini ileri süren  Angolemli, bugün Rum’un AB üyesi olduğunu yine tepkide geç kalındığını söyledi.
1960 anlaşmalarının hatırlatılmamasını da eleştiren Angolemli, 1960 anlaşmalarına göre TC’nin üye olmadığı bir yere Kıbrıs’ın giremeyeceğini ifade etti.
Bugün Hristofyas’ın AB dönem başkanı olacağını, bunun zamanında önlem alınmamasının sonucu olduğunu savunan Angolemli, 1960 anlaşmalarındaki hakların her gün kaybedilmekte olduğuna işaret etti.
Hükümeti yasalara uymamak ve denetim yapmamakla suçlayan Angolemli, Lefke’nin de LTB ile benzer süreçler yaşamaya başladığını belirterek, LTB’de yaşananlarda ise artık sözün bittiğini, bundan sonra yapılması gerekenin halkın artık sorunu çözmesi olduğunu söyledi.
Güzelyurt Belediyesi Portakal Festivali yaparken, narenciyecinin kan ağladığını savunan Angolemli, ülkede çalışanların, üretenlerin ve emeklilerin memnun olmadığını söyledi.
Angolemli, hükümete güven kalmadığını gitmesi gerektiğini savundu.

ÜNVERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, bir ülkenin en değerli şeyinin Sosyal Güvenlik Sistemi olduğunu, hükümetin de bu ilke üzerinden giderek Sosyal Sigortalardaki gelir ve gideri dengeleyebilmek için bir çok tedbir aldığını söyledi.
Bunların insan odaklı uzun vadeli tedbirler olduğunu kaydeden Ünverdi, bunun olumlu yansımalarının görülmekte olduğunu, gelir ve gider arasında olumlu gelişmeler olduğunu kaydetti.
“Hiç borçlanmayacağımızı söylemedik” diyen Ünverdi, maaşların zamanında ödenmekte olduğuna da dikkat çekti.
İhtiyat Sandığı konusunu da en iyi şekilde korumanın da en önemli hedeflerinden biri olduğunu kaydeden Ünverdi, bu konuda da tedbirler alınmakta olduğunu ifade etti.
Ünverdi, 5 yıl içerisinde Sosyal Sigortalar’da  gelir ve gider arasında dengenin sağlanmış olacağını vurguladı.
Ünverdi, Sosyal Sigortalar’ın İhtiyat Sandığı’na borçları ve CAS çalışanlarının kıdem tazminatları konusunda çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

EMİROĞLULARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları ise “KKTC Bütçesi ve ekonomik konular” konusunda konuştu.
Brüksel’de hayalet eylemine değinen Emiroğluları, aslında sorunun esas parçasının içte olduğunu belirtti.
Uluslararası alanda yaşananlara zamanında müdahale edilmediğini ileri süren Emiroğluları, en pahalı canlı hayvan KKTC’deyken kuzu ihracatından bahsedilmekte olduğunu belirterek bunu eleştirdi.
Güney’den Kuzey’e canlı hayvan kaçakçılığının büyük boyutlarda olduğunu da savunan Emiroğluları, ülkede Tarım Bakanlığı’ndan bahsedilemeyeceğini, bakanın istifa etmesi gerektiğini savundu.
Kıbrıs Türk Petrolleri’nin elden çıkarılmasını eleştiren Emiroğluları, Digitürk firmasının devlete olan borcunun bile tahsil edilemediğini ileri sürdü.

Ülkedeki ekonomik kazancı olan kurumların elden çıkarılmaya çalışıldığını savunan Emiroğluları, DAܒnün satışının da gündeme geleceğini, hükümetin bu gibi kurumları elden çıkararak ekonomiyi düzeltemeyeceğini anlaması gerektiğini söyledi.
Ülkeye katkı sağlayacak yatırımların değerlendirilmediğini savunan Emiroğluları, bu tür fırsatların ülkeye her zaman gelmeyeceğini söyledi.

TC’nin ülkede misyonu olduğunu bunun inkar edilemeyeceğini, turizmde katkısının büyük olduğunu kaydeden Emiroğluları, bunun katkısının da KKTC’ye yansıması gerektiğini vurguladı.

TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a kendilerinden de görüş almasını defalarca söylemelerine rağmen geldiğinde muhalefetle görüşmediğini savunan Emiroğluları, Atalay’ın “refah, mutluluk ve gelişimden” bahsetmesini de “komik “olarak değerlendirdi.

Beşir Atalay’ın yanılgı içerisinde olduğunu ileri süren Emiroğluları, ülkede ekonominin battığını savundu.

Ülkede moral değerlere ihtiyaç olduğunu belirten Töre, KKTC'nin neden kurulduğunu ve nereden nereye geldiğini bilmek gerektiğini ifade etti.


Mutlu Barış Harekatı olmasa Kıbrıs'ın bir Helen adası olacağını belirten Töre, Barış Harekatı sonrasında ülkeye özgürlük geldiğini söyledi.


Milletvekilleri olarak KKTC'yi yaşatma adına yemin ettiklerini ve buna sadık kalınması gerektiğini belirten Töre, 'KKTC hiç bir zaman tanınmayacak' iddialarına karşılık "KKTC Türkiye tarafından, birçok ülke tarafından tanınıyor" dedi.


KKTC üretimini korumak adına bir takım tedbirler alınması gerektiğini ifade eden Töre, son dönemlerde düzenlenen festivallerde birçok ülkeden konuklar ağırlandığın hatırlattı.


AB'nin aklının olup olmadığını soran Töre, bugün yapılan açıklamaların geç kalınmış açıklamalar olduğunu söyledi.


AB'de olmadığı gibi BM'nin Güvenlik Konseyi'nde de adalet mekanizması bulunmadığını ifade eden Töre, "Biz Türk ve Müslüman bir halk olarak, sormamız gerekmez mi 'AB ve BM bize kasıtlı mı davranıyor?' diye" ifadesini kullandı.


Kıbrıs'taki ulusal kimliğin ve devletin korunması gerektiğini belirten Töre, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu "Rumların uzlaşma niyeti yok" dediğinde yanlış olarak değerlendirilirken, Talat söylediğinde doğru olarak nitelendiğini bunun ikilem olduğunu söyledi.


Töre, KKTC'den taviz verilmesine razı olmadığını, son nefesine kadar yeminin arkasında olacağını söyledi.


KALYONCU


TCTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncı, da hükümet icraatları konusunda söz aldı.


Rumlarla ilgili en önemli iddianın tarihi çarpıtma olduğunu kaydeden Kalyoncu, Töre'nin konuşmasında da tarihin çarpıtılması bulunduğunu söyledi.


Talat ile Eroğlu'nun aynı şeyi söylemesi arasında fark olduğunu, birinin zaten anlaşmaya niyeti olmadığını iddia eden Kalyoncu, insanın önce kendi kendini eleştirmesi gerektiğini söyledi.


Brüksel'deki eyleme değinen Kalyoncu, aslında hükümet ile ilgili eylem yapılması gerektiğini savundu.


Elektrik getirilmesi konusunda TC Başbakanı Erdoğan ile Başbakan Küçük'ün tamamen zıt iki konuşmasının dünyaya nasıl bir izlenim verdiğini soran Kalyoncu, hükümetin tamamen hayalet bir hükümet olduğunu iddia etti.


Elektrik Kurumu'nun bugünkü kadar hiçbir zaman kötü durumda olmadığını belirten Kalyoncu, kurumun devlete 197 milyon vereceği 249 milyon alacağı çıktığını söyledi.


Kurumun 149 milyon TL özel kurum ve kişilerden alacağı bulunduğunu anlatan Kalyoncu, ülkede 37 bin kişinin seyrüsefer çıkarmadığını, ya ödeyecek durumları olmadığını ya da hükümete güvenleri olmadığı görüşünü dile getirdi.


CTP döneminde Elektrik Kurumu'nun 140 milyon TL borcu olduğunu, şimdi bankalara 290 milyon TL borç bulunduğunu ileri süren Kalyoncu, hükümet yetkililerini olayları çarpıtmak ve şeffaf olmamakla suçladı.


Kalyoncu, Selvilitepe'den hala analog yayın yapıldığını kaydederek, analog yayıncılığın ödeneksiz mücahitlik olduğunu söyledi.


Bu yayın üzerinden frekansları tutmak için BRTK'ye para verilmesi gerektiğini belirten Kalyoncu, bu paranın bakım ve elektrik için istenildiğini ve her ikisinin de yapılmadığını savundu.


Devletin frekanslarla ilgili kurumlara teşekkür etmesi gerekirken sorun çıkarmakta olduğunu belirten Kalyoncu, hükümetin her tuttuğu konunun elinde kalmakta olduğunu savundu.


Özelleştirileceği açıklanan kurumlarla ilgili hiçbir rapor açıklanmadığına dikkat çeken Kalyoncu, vatandaşın parası harcanırken hükümetin ciddi raporlar sunması gerektiğini söyledi.


Gündem dışı konuşmaların ardından sorular bölümüne geçildi.


3 Temmuz'da tatile girecek Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu son toplantısını 2 Temmuz Pazartesi günü yapacak.

TAK 
 
28 Haziran 2012 Perşembe 09:41
Okunma: 739
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu