Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu'nda, "Girne'nin 13 Km. Doğusundaki Lara Beach Diye Anılan Kumsal Plaj ve Çevre Arazilerinden Oluşan Vakıflar İdaresi'ne Ait Emlakın Kiralanmasının Onaylanmasına İlişkin (Değişiklik) Karar Tasarısı" onaylandı.

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı
Cumhuriyet Meclisi
Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığında saat 10.45'te başlayan toplantının gündeminde, "Hali Araziler (İcarlama ve Yönetim) (Değişiklik) Yasa Tasarısı; Girne'nin 13 Km. Doğusundaki Lara Beach Diye Anılan Kumsal Plaj ve Çevre Arazilerinden Oluşan Vakıflar İdaresine Ait Emlakın Kiralanmasının Onaylanmasına İlişkin (Değişiklik) Karar Tasarısı; Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Tasarısı" yer alıyor.

İlk sözü CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu aldı...

11:10 Konuşmasında hükümete yüklenen Yorgancıoğlu, "Hergün bu ülkede adi suçların artmasından ahatsızız.

11:15 Yorgancıoğlu "Yokdur bundan böyle öyle yağma her önüne gelen yasayı geçireceksin"

11:18 Özkan Yorgancıoğlu konuşmasının sonunda CTP milletvekillerini protesto amaçlı kürsünün önüne çağırdı. UBP milletvekilleri bunu protesto ederek salonu terketti.

11:21 Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı konuşmasını yapıyor.

11:25 Çakıcı: "KTHY çalışanlarını yeni kurulacak olan yeni hava yolu şirketine almak için bir test yaptınız. Bu testte bu insanlara sorular sordunuz. Cinsel sorular da dahil... Bu test sonuçları ne oldu?"

11:28 Mehmet Çakıcı "İçimden buraları yakmak geliyor. Çünkü bişey üretmiyor"

11:31 Mehmet Çakıcı konuşmasına devam ediyo..."Milli Eğitim Bakanlığı'ndan izin almadan okul açanlar 250 bin TL cezaya çarptırılır. DAÜ kurumlarında da izinsiz okul açıldığı için, iiznsiz münhal açıldığı için ve velilerle toplantı yapıldığı için bu cezaya çarptırılır. Rektör de tutuklanır. Bizde yarın diğer siyasi partilerle savcılığa suç duyurusu yapıp, dava açacağız."

11:34 Çakıcı: "DAÜ Rektörü ve Vakıf Yöneticileri tutuklanmalıdır. Milli Eğitim Bakanı da haberim olmadığı için anayasaya da aykırıdır."

11:35 Çakıcı: "Polis milletvekillerini mi takip ediyor? Oturma kürsüsünün ardında niye polisler var? Buraya gelmenize gerek yok. Televizyondan da daha rahat izleyebilirsiniz. Burada durmanız şekilsel olarak da güzel değil."

11:38 Çakıcı: "Polisin milletvekillerini takip etme hakkı yoktur. Halkın meclisinde ziyaretçi koltuklarında oturmasına hakkı yoktur. İlle de bizi takip edeceklerse televizyondan takip edebilirler. Adli Şube ve Siyasi Şube'nin burada işi yoktur."

11:56 Çakıcı: "Yargı'da buradan eleştirilmelidir. Bu kadar yasalara aykırı durumlarda oturuyor. Savcı da sessizliğini koruyor. Bu dönem Nazi Almanyası dönemidir."

12:07 Mehmet Çakıcı konuşmasını tamamladı. Kürsüye CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer geldi.


12:11 Soyer: "Böyle bir ekonomik tedbir alınamaz. Çünkü Anayasa'ya aykırıdır."

12:13 Soyer: "Anayasa'da yurttaş tanımı birdir. Türk yurttaşı yoktur. Anayasa'ya aykırıdır. Bizim bugün yurttaşlarımızın arasında Kürt vardır, Laz vardır, İngiliz vardır..."

12:16 Soyer: "Biz ikinci sınıf demokrasimiyiz?"

12:17 Soyer: "Anayasa'ya aykırı yasalar geliyor bu meclise. Doğudan gelen de benim yurttaşımdır, Karadenizden gelen de benim yurttaşımdır. Baf'tan Leymosun'dan gelen de benim yurttaşımdır. Londra'dan gelen de benim yurttaşımdır ve tüm yurttaşlık haklarından faydalanmalıdırlar."


12:25 Soyer: "Hükümet bir an önce bu DAÜ ile durumu geri çekmek zorundadır."


12:34 CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer meclisi protesto etmek amacıyla kravatını çıkardı.

12:35 CTP Milletvekili Soyer konuşmasını tamamladı, Abbas Sınay konuşmasına başaldı.

12:43 Sınay: "Polise güven zedelenmiştir. Bu ülkede onbinlerin katıldığı mitingler yapıldı. Kimsenin burnu kanamadı."

12:45 Sınay: "Eskiden biz daha iyi yerdeydik. Şimdi Türkiye polisi bizden daha iyi yerdedir şimdi."

12:55 Başbakan İrsen Küçük konuşmasına başladı.

13:03 CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu "Başbakanı kürsüde demagoji yaparken görmek beni üzdü"

14:51 Konuşma sırası Serdar Denktaş'a geldiğinde kravatını çııkarıp meclisi protesto etti. Bunun üzerine Meclis Başkanı Hasan Bozer'in uyardığı Denktaş, kravatını takmama konusunda ısrar edince, meclis oturumuna yarım saat ara verildi.

Meclis Genel Kurulu'nda, "Girne'nin 13 Km. Doğusundaki Lara Beach Diye Anılan Kumsal Plaj ve Çevre Arazilerinden Oluşan Vakıflar İdaresi'ne Ait Emlakın Kiralanmasının Onaylanmasına İlişkin (Değişiklik) Karar Tasarısı" onaylandı. ULUÇAY
İlgili komite raporunun okunmasının ardından karar tasarısı üzerine ilk sözü CTP - BG Milletvekili Teberrüken Uluçay aldı.
Uluçay, Lara Beach Diye Anılan Kumsal Plaj ve Çevre Arazilerinden Oluşan Vakıflar İdaresi'ne Ait Emlakın Kiralanması işleminin, 5 yılda tamamlanması öngörülen yatırımın tamamlanmaması nedeniyle 6 aylık gecikmeyle yapılacak olmasını eleştirdi.
DAÜ'de yaşananlara da değinen Uluçay, kurumların ayakta duracağını göz önünde tutmak yerine, elden çıkarmak için bahane arandığını ancak, Lara Beach'i kiralamak isteyen şirketin yükümlülüklerini yerine getirmemesine rağmen süre tanınmak istendiğini belirterek eleştirdi.
DAÜ kurumlarının "neden bu şekilde ısrarla ve inatla elden çıkarılmaya çalışıldığını" soran Uluçay, "Kantin devrinde bile devredilen sermayenin karşılığı alınıyor" ifadesini kullandı.
"Öğrenciler de bir mal gibi devredilecek" diyen Uluçay, öğrencilerin psikolojisinin de düşünülmediğini; bunun öğrenciler üzerinde yaratacağı travmanın dikkate alınmadığını belirterek, eleştirdi ve bu meselenin süratle çözümlenmesi gerektiğini yineledi.
FELLAHOĞLU
CTP - BG Milletvekili Kadri Fellahoğlu, ülke kurumlarının; öz varlıkların "yönetilemediği" gerekçesiyle  elden çıkarılması diye bir şey olamayacağını belirterek, eleştirilerde bulundu.
Lara Beach'teki emlakın kiralanması konusunda, buradaki yatırımın 5 yılda tamamlanmasının öngörüldüğünü anımsatarak, buradaki gecikmeyi eleştiren Fellahoğlu, "Bu proje gerçekleştirilmiş olsaydı ülke turizmi önemli bir yatırım kazanacaktı" dedi.
Karar tasarısında muğlak ifadeler bulunduğu, bu nedenle komitede ret oyu verdiklerini anlatan Fellahoğlu, genel kurulda da ret oyu vereceklerini söyledi.
EMİROĞLULARI
TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları, 5 yılda tamamlanmayan bir projenin iptal edilmesi; devlete verdiği paraların da şirkete iade edilmesi gerektiği görüşünü belirtti.
Bafra ve İskele bölgesinde de benzer şekilde öngörülen sürede tamamlanmayan yatırımlarda da verilen yerlerin geri alınması gerektiğini ifade eden Emiroğluları, bunun, ülkenin geleceği açısından gerekli olduğunu kaydetti.
DAÜ'de yaşananlara da değinen Emiroğluları, yaptıkları tüm uyarılara rağmen geri adım atılmamasını eleştirerek, "Bu toplumun malına saldırıdır" dedi.
"Hiç kimse bu ülkede beceriksiz değildir. Toplumdan çıkan cevherler vardır" diyen Emiroğluları, "Kıbrıs Türk toplumunun ayaklar altına alınmaya, öç alınmaya çalışıldığını" ileri sürdü.
Hükümeti, "Ekonomik olarak ne imkan varsa verip kurtulma gayreti içinde olmakla" suçlayan Emiroğluları, böyle bir siyaset olamayacağını söyledi ve "Sevgiyi, saygıyı yok ettiniz,.maneviyat ayaklar altında. Doğa gelecek ve daha iyi eğitim mi verecek ve bu değerleri böyle mi yeniden kazanacağız...Nereye varacağız?" ifadelerini kullandı.
Emiroğluları, Gazimağusa TMK'ya kayıt yapmak isteyen "çocuklara" tüzüğe aykırı yanıtı verilmesini eleştirerek, "Lara Beach için yaptığımız gibi onlar için de tüzük yapmak görevimiz" dedi.
TANCER
UBP Milletvekili ve Komite Başkanı Mehmet Tancer, Lara Beach'teki gecikmenin şirketten kaynaklanmadığını, fiber optik kablonun bu araziden geçtiği ve yerinin değiştirilmesinin de gecikmeye neden olduğunu anlatarak, devletten kaynaklanan bu gecikme dolayısıyla bu süre uzatılmasının gerekli görüldüğünü ifade etti.
Tancer, "İyi niyetli yaklaşımlara, devlet de iyi niyetli yaklaşım göstermek durumundadır" dedi.
Tancer, bu arazideki yatırımla, 2 bin 500 yatak kapasiteli bir işletme yapılacağını ve bunun Girne'ye katma değer sağlayacağını kaydetti.
Konuşmaların tamamlanmasının ardından oylamaya geçildi ve tasarı oyçokluğuyla kabul edildi.
Genel Kurul'da daha sonra " Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Tasarısı"na geçildi.

 
27 Haziran 2011 Pazartesi 14:19
Okunma: 1320
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu