Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

çakıcı, Meclis Toplantısının Sivil Polislerce İzlenmesini "Polis Devleti Göstergesi" Diye Niteleyerek Eleştirdi: "Tv'den İzlesinler... Meclis Başkanı Ve İçişleri Bakanı Girişim Yapmalı"

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı
Meclis Genel Kurulu, gündemindeki yasa tasarıları bağlamında güncel konuların da konuşulduğu hareketli bir toplantı sürdürüyor.  

"Hali Araziler (İcarlama ve Yönetim) (Değişiklik) Yasa Tasarısı görüşülürken söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, halk plajlarında gördüğü eksiklikleri dile getirerek, halk plajlarına bir duş koymaktan aciz belediyelerin bu işten vazgeçmeleri gerektiğini söyledi.

En güzel plajların otellere devredildiğini ve onların da paralı olduğunu kaydeden Çakıcı, Anayasa'ya göre vatandaşların plajlara ücretsiz girmesi gerektiğini, ancak ülkede bunun uygulanmadığını anlattı.

Konuşmasında KTHY eski çalışanlarının işsizlik paralarının ödenmemesini de eleştiren Çakıcı, eski çalışanların mağduriyetleriyle ilgili ne yapılacağını sordu. Çakıcı, işe alınacağı söylenen KTHY eski çalışanlarına uygulanan psikolojik testin sonucuyla ilgili de bilgi istedi.

Çakıcı, DAÜ'de yapılanların özelleştirmeye "hakaret olduğunu", özelleştirmenin de bir kuralı olduğunu ifade etti.

"DAÜ Rektörü'nün yasa dışı işlem yaptığı için tutuklanması gerektiğini, Sayıştay'ın da bunu söylediğini" öne süren Çakıcı; özel eğitimle ilgili yasaya da uyulmadığını kaydetti.

Velilerin dava açma hakkı olduğunu belirten Mehmet Çakıcı, Savcılık'ın da üniversite yönetimiyle ilgili dava açmasını istedi.

"MİLLETVEKİLLERİNİ POLİS İZLİYOR"

Yarın davaları açmak üzere DAK okul aile birliğinin Savcılık'a gideceğini, TDP'nin de saat 09.30'da Savcılık'ta olacağını açıklayan Çakıcı, Meclis toplantısının izleyici locasındaki polislerce izlendiğini; bunun polis devletini gösterdiğini belirtti ve "Bizi televizyondan da izleyebilirsiniz, buraya gelmenize gerek var mı? Polisin, milletvekillerini takip hakkı yoktur. Poliste haddini bilmez yöneticiler varsa Meclis Başkanı'nın ve İçişleri Bakanı'nın bu konuda girişim yapması lazım. Bizi televizyondan izlesinler" dedi.

"BENİM BİRİKİMİME EL KOYMAYA NE HAKKIN VAR?"

İhtiyat Sandığı konusuna değinen TDP Genel Başkanı Çakıcı, hükümetin elini sürekli çalışanların ve emeklilerin cebine attığını savundu.

Çakıcı, "İhtiyat Sandığı'ndaki para sizin paranız mı? Özel sektörde çalışanların parası değil mi? Bizim birikimimiz değil mi? Senin benim birikimime el koymaya ne hakkın var?" diye sordu.

TDP Genel Başkanı Çakıcı, poliste işkence konusunda 6 milletvekilinin katılımıyla oluşturulan Meclis komitesinin çalıştığını ifade ederek, Meclis'te gösterdiği işkence fotoğrafları için bir televizyon programında "fotomontajdır" dediği gerekçesiyle, aynı zamanda komitenin başkanı da olan, UBP Milletvekili Mehmet Tancer'i eleştirdi.

Savcılık'ın Anayasa'ya ve yasalara aykırı konularda sessiz kaldığını savunan Çakıcı, polis örgütüne alınacaklarda Türk soyundan olma şartı aranmasının ırkçılık olduğunu öne sürerek, bu durumu eleştirdi.

SOYER: "YUNAN HÜKÜMETİ HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ ÇİĞNEMİYOR"

CTP - BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Yunanistan'da alınan ekonomik önlemlere karşı halkın tepkisi sürerken, hükümetin meclisten onay alarak acı tedbirler aldığını; Yunan hükümetinin önlem alırken hukukun üstünlüğü ilkesini çiğnemediğini söyledi.

UBP Hükümeti'nin ise, hukuku çiğneyerek iş yaptığını savunan Soyer, Polis Yasası'nda yapılmak istenen değişikliklerin Anayasa'nın ruhuna da aykırı olduğu görüşünü kaydetti. Yurttaşlar arasında ayrımcılık yapılmasını eleştiren Ferdi Sabit Soyer, tüm yurttaşlara eşit davranmak gerektiğini vurguladı.

Soyer, anayasal düzen ve hukukun üstünlüğü ilkesine ters yasal düzenlemelerin, Kıbrıs Türk halkının ve Türkiye'nin varlığını tartışmaya açtığını kaydetti. BM'de Türkiye'ye "işgalci" diyen bir karar olmadığını, 1974'teki müdahalenin 1960 Garanti ve İttifak Anlaşmaları'na göre yapıldığını ama daha sonra AİHM'in KKTC'yi TC'nin alt yönetimi diye nitelediğini anlatan Soyer, Taşınmaz Mal Komisyonu'nun kazandırdığı yeni durumu içselleştirmediği için hükümeti eleştirdi.

Polis Yasası'nda Türk soyundan olma koşulunun değiştirilmesini isteyen Soyer, vatandaşların hak arama özgürlüğü için yargıya başvurmasının sonucunu ortadan kaldırmak için bir yasa yapıldığı görüşünü ifade etti.

CTP Gazimağusa Milletvekili Soyer, "hükümetin hukuk tanımazlığını" kravatını çıkararak protesto etti.

SINAY

CTP - BG Girne Milletvekili Abbas Sınay da, polis yasasındaki bazı değişiklikleri eleştirdi.

Yasada bazı doğrular da bulunduğunu, ama hükümetin söz verdiklerini yapması gerektiğini kaydeden Sınay, toplumsal olaylarda polisin çok daha dikkatli olmasını istedi.

Sınay, ülkede her konuda geriye gidildiğini belirterek, evlilikten dolayı verilen vatandaşlıklarda dikkatli davranılması gerektiğini söyledi.

"Af, beyaz kimlik ve yurttaşlık yasası"nın meclis gündeminde kaldığı sürece, Kıbrıs Türk toplumuyla alay edildiğini savunan Sınay, "Kıbrıs Türk toplumu size gereken cevabı mutlaka verecektir" dedi.

DAÜ'nün ardından birçok kurumun elden çıkarılacağı iddiasında bulunan Sınay, ülkenin kaosa sürüklendiğini öne sürdü.

KÜÇÜK: "BİZ HALKTAN ONAY ALDIK"

Daha sonra söz alan Başbakan İrsen Küçük, CTP'nin iki kez iktidara geldiğini belirterek, halktan aldıkları vizeyi tek bir kez bile tamamlayamadıklarını belirtti.

Başbakan Küçük, UBP'nin 2009'da yapılan erken seçimde halktan onay aldığını belirterek, "Biz Yunan hükümeti gibi meclisten değil, halktan yetki aldık" dedi.

Küçük, muhalefetin; hükümetin tedbirlerine yardımcı olacağına, karşı çıktığını belirterek, "Niye tahammülünüz yok?" diye sordu.

Başbakan Küçük, KTHY'nin özelleştirilmediğini ve kiralanmadığını; tamamen devre dışı kaldığını çünkü özellikle 2009'dan sonra kötü yönetim, sendikal faaliyetler ve aşırı huzursuzluk yüzünden şirketin bu hale geldiğini söyledi.

"KTHY PERSONELİNE İŞSİZLİK PARASI BİRKAÇ GÜN İÇİNDE"

40 milyon lira destek aldığı halde şirketin bu hale gelmesinin nedenlerinin ortaya doğru konulması gerektiğini ifade eden Küçük, işsiz kalanların işsizlik parası alabilmesi için fon oluşturma kararı aldıklarını; 6.5 milyon TL yatırmaları gerektiğini anlattı. Bu rakama ulaşmak için aylar gerektiğini ama hükümetin çalışmalarıyla birkaç gün içinde bu parayı ilgili kuruluşlara yatırma noktasına geleceklerini açıklayan Başbakan Küçük, "KTHY çalışanlarının işsizlik parası alması için gerekli çalışmaları yapıyoruz" dedi.

 


TAK
 
27 Haziran 2011 Pazartesi 18:03
Okunma: 564
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu