Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

Kalyoncu, Hükümet Uygulamalarını Eleştirdi; Adem Tük'de İhalesiz Yasadışı Alımlar Yapıldığını İleri Sürdü.

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

TATAR ELEŞTİRİLERİ YANITLADI...AMCAOĞLU TÜK'DEKİ DURUMU İNCELEYEREK İHMAL OLMASI HALİNDE GEREKENİ YAPACAĞINI AÇIKLADI

Lefkoşa, 7 Mart 13 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun gündem dışı konuşmalar bölümünde ilk sözü Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) milletvekili Ömer Kalyoncu aldı.

Kalyoncu, "Hükümet uygulamaları" konulu konuşmasında, Girne bölgesindeki bazı yolların durumunun  kötü olduğunu ancak düzeltmek için bir şey yapılmadığını ileri sürerek, "Yolların yapılması için birilerinin ölmesi mi bekleniyor" sorusunu sordu.

Ulusal Birlik Partisi (UBP)'nin Kurultay'a yönelik 363 kişilik istihdam yaptığını ifade eden Kalyoncu, 2013 sonuna kadar başka istihdam yapılamayacağından eylül ayı geldiğinde öğretmen münhallerinin açılamayacağını ileri sürdü.

Kalyoncu, vatandaşın yükümlülüklerini ödeyemez duruma geldiğini belirterek, ekonominin bu durumda olmasının nedeninin "Hükümet'in beceriksizliği" olduğunu savundu.

Ömer Kalyoncu, Hükümet'in artık elini ayağını toplaması ve vatandaşa doğruları söylemesi gerektiğini kaydetti.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, mazbatalar konusunda kendi girişimleriyle Meclis'te  ad-hoc komite kurulduğunu, af çıkardıklarını söyledi. Tatar, tekrar mahkemeye başvurabilecekleri, 31 Mart'a kadar gerekli anlayış gösterilmesi ve mağdur olan kişilerin durumunun yeniden gözden geçirilip, önlerinin açılmasını istedi.

Tatar, çok eleştirilen faiz yasasının ardından binlerce vatandaşın borçlarını kapatma fırsatı bulduğuna işaret ederek, Komite'nin çalışmalarını tamamlamasıyla bu konuda daha fazla yol alacaklarını söyledi. Amacın mağduriyetlerin önlenmesi olduğunu kaydeden Tatar, önemli olanın finans sektörü çalışırken yeni mağdurlar yaratmamak olduğunu belirtti.

Akaryakıt fiyatlarındaki artışla ilgili eleştirilere değinen Tatar, ülkedeki akaryakıt fiyatlarının gerek Türkiye, gerek Güney Kıbrıs, gerekse birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesinden daha düşük olduğunu söyledi.

UBP Lefkoşa Belediye Başkanı adayı Hasan Sertoğlu'nun spor camiasındaki başarılarını da anlatan Tatar, belediyelerin içinde bulunduğu durumun, CTP-BG'nin iktidarda olduğu dönemde yapılan yasal değişikliklerden kaynaklandığını iddia etti.

Tatar, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları'nın  imza attığı kararların çoğunda CTP-BG'li belediye meclis üyelerinin de imzası bulunduğunu söyledi.

KALYONCU YENİDEN KÜRSÜDE

CTP-BG milletvekili Ömer Kalyoncu, yeniden söz alarak, Hükümet'in LTB ile ilgili icraatlarını eleştirerek, yapılan işlerin altında CTP-BG'li belediye Meclis üyelerinin de imzası bulunduğu iddialarının doğru olmadığını, ama Tatar'ın kendisinin bu kararlarda imzası olduğunu iddia etti.

Kalyoncu, akaryakıt fiyatlarını diğer ülkelerdeki fiyatlarla karşılaştırmanın doğru olmadığını çünkü ülkelerin vergi oranlarının farklı olduğunu söyledi. Ülkede insanların dolaylı vergiler altında ezildiğini savunan Kalyoncu, zamlara rağmen hayat pahalılığının eksi çıkmasının ayrıca değerlendirilmesi gereken bir konu olduğunu söyledi.

TATAR

Maliye Bakanı Tatar yeniden söz alarak, verginin, kazanandan alınması gerektiği esasıyla hareket ettiklerini; icraatlarının bu yönde olduğunu söyledi. Dolaylı vergilerin yüksek olması gerektiğini kimsenin savunmadığını kaydeden Tatar, vergilerin düşürülmesinin herkesin hayali olduğunu belirtti. Alınan tedbirlerin Maliye'nin yüzdürülmesine yönelik olduğunu kaydeden Tatar, bütçe açığını, borçlanmadan kapatmak için çalıştıklarını ifade etti.

Ersin Tatar, alınan tedbirlerin önemli karar olduğunu, maaşların ödenebildiğini, tatminkar artış yapıldığını söyledi.

ADEM

CTP-BG Milletvekili Sonay Adem  "hükümet icraatlarıyla" ilgili konuşmasında, bütçe açığının kapatıldığına yönelik söylemin doğru olmadığını iddia etti.

Kendi partisinin hükümeti dönemindeki petrol fiyatlarını, bugünle karşılaştıran Adem, arada korkunç bir fark bulunduğunu ve ortada bir "soygun"un sözkonusu olduğunu söyledi. Sonay  Adem, tüm bunlara karşın bütçe açığının ezici bir şekilde sürdüğüne işaret ederek, ortada büyük bir "beceriksizlik" bulunduğunu iddia etti.

Adem, UBP'li belediyelerin batma noktasında olduğunu, yasal değişikliklerle bütün belediyelerin, gelirlerinin aşağı çekildiği bir konuma sokulduğunu ifade ederek, yerel yönetim reformunu neden yürütülmediğinin halka anlatılması gerektiğini söyledi.

Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK)'ün 10 milyon dolarlık mal alımının sözkonusu olduğunu ancak bu alımların herhangi bir ihaleye çıkılarak gerçekleşmediğini söyleyen Adem, eleştiriler üzerine bazı alımlar için ihaleye çıkıldığını ancak ihalenin, düşük fiyatı verene değil, bağlantı içinde bulunulan ve fiyatı yüksek olan şirkete verildiğini anlattı.

Adem, piyasalarda bir denge unsuru olması gereken TÜK'ün, ihalesiz uygulamalarından dolayı tüccarların fiyatların yükselmesine neden olduğunu iddia etti. Ayçiçeği küspesinin kimden alındığının bilinmediğini iddia eden Adem, ortada çok ciddi şüpheler bulunduğunu ileri sürdü.

Tarım Bakanı'nın ihalesiz alımlar konusunda bilgisi olup, olmadığının merak konusu olduğunu kaydeden Adem, CTP-BG döneminde çıkılan ihalelerin şeffaf olduğunu ancak UBP'nin iktidarda bulunduğu dönemdeki alım işlemlerinin incelenmesi gerektiğini söyledi.

AMCAOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, TÜK'ün misyonu gereği, piyasada üreticinin ihtiyaç duyduğu ham maddenin uygun koşullarda üreticiye iletilmesini sağladığını belirtti.

Yem fiyatlarındaki artıştan rahatsız olan üreticilerin taleplerini karşılamak için, Bakanlar Kurulu kararıyla fiyatlarını dengeleme konusunda girişim başlattıklarını anlatan Amcaoğlu, ihalesiz alımı kendisinin de sorguladığını ve TÜK yasasına göre "yasal" olduğu yönünde yanıt aldığını söyledi.

Amcaoğlu, fiyatlardaki düşüşün de doğru olduğuna işaret ederek, bu durumun da, piyasada aşırı kar marjıyla çalışmayı hedefleyenlere alternatif tedbir olarak ortaya çıktığını belirtti.

Amcaoğlu, Adem'in konuşmasında dile getirdiği konuyu araştıracağını, ihmal olduğunun tespiti halinde gerekenin yapılacağını söyledi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, ortada bir süistimal olmadığına inandığını, iyi niyetle yapılan bir çalışma olduğunu belirterek, yem fiyatlarının düştüğünü hayvancılık piyasasına katkı yapıldığını ifade etti.

(GÖZ-FEZ/HY)

 
7 Mart 2013 Perşembe 13:39
Okunma: 628
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu