Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

Tarım Bakanı Sennaroğlu: "üreticinin Yanında Olmak; Ödemelerin Gününde Yapılması Demektir".

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı
Lefkoşa, 19 Eylül 13 (T.A.K): Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, ülke tarımının gelişmesi, ileriye gitmesi ve üreticinin yanında olmanın gereğinin; üreticilerin devlete verdiği ürün ödemelerinin gününde yapılması olduğunu belirterek, iktidarları döneminde tüm ödemelerin zamanında yapılacağını ve tarımı geliştirecek politikaları uygulamaya koyacaklarını kaydetti.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda gündem dışı konuşmalar yapılıyor.


ilk sözü UBP Gazimağusa Milletvekili Dursun Oğuz söz alarak, "Tarım ve Hayvancılık" üzerine bir konuşma yaptı.


Oğuz, ilk olarak gazilerin Gaziler Günü'nü kutladı ve KKTC'nin kurulmasında büyük emeği olan şehitleri andı.


Dursun Oğuz, çiftçiye ve hayvancıya ödenen doğrudan gelir desteğinin UBP döneminde yüzde 10 arttırıldığını söyleyerek, bunun devam etmesi gerektiğini ve konunun takipçisi olacaklarını belirtti.


Doğal afetlerden etkilenen üreticilerin zararlarının hala ödenmediğini belirten Oğuz, devletin devamlılığı söz konusu ise bu zarların giderilmesi gerektiğini söyledi. Oğuz, narenciye üreticilerinin ürün bedelleri ile ilgili, hükümet programında "açık bir ifade" bulunmadığını kaydederek, ödemelerin bir an önce yapılması gerektiğini dile getirdi.


Sera üreticilerinin de üretimden koparılmaması gerektiğini ifade ederek, bu kesime de devlet ilgisinin beklendiğini dile getiren Oğuz, ilgili bakanlığın görevini yerine getirmesini istedi. Oğuz, harnup üreticilerinin ödemelerinin de zamanında yapılması gerektiğini kaydetti.


Oğuz, Toprak Ürünleri Kurumu'nda da ciddi bir iyileştirme yapılmasının gerekliliğini dile getirerek, süt üreticilerinin de sıkıntılarının bulunduğunu belirtti. Hükümetin politikalarında hayvancılığa desteğin "mutlaka" bulunması gerektiğini ancak programda pek göremediğini söyleyen Oğuz, bu alanın geçmiş CTP-BG hükümeti döneminde geriletildiğini iddia etti.


Oğuz, üreticinin üretimden kopartılarak hazıra alıştırıldığını; çok sayıda büyük baş hayvanın kesime gönderildiğini ve böylece ülkedeki üretime sekte vurulduğunu öne sürdü.


UBP iktidarında, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık sektöründe hayvan sayılarının arttırıldığını belirten Oğuz, büyükbaş hayvan kesimlerinin de düşürüldüğünü anlattı.


Oğuz, UBP iktidarında hayvancıya teşvikler verildiğini, olumlu kararların sürmesi halinde destek vereceklerini ifade etti.


SENNAROĞLU


Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu da söz alarak, eleştiri ve görüşleri dinlediğini, ancak UBP'nin iktidarında tarım politikası olmadığı; üç bakanın değiştirildiği, ödemelerin yapılmadığı, gerekli yasaların yapılmadığı, Genel Tarım Sigortası'nın bütçesinin geçirilmediğine işaret ederek, bu bütçenin haftaya geçirilmesi için çalışacaklarını ve yasallaşmasının ardından ödemelerin yapılacağını söyledi.


UBP'yi tarımla ilgili "çok yanlış yapmakla" suçlayan Sennaroğlu,  "şimdi de üreticilerle, tarımla ilgili açıklamalar yaparak 'onu ödeyin bunu ödeyin' diyorlar, bunu gören halk da kendilerine gülüyor" şeklinde konuştu.


"UBP'nin şimdi suçu başkasına atamayacağını, buna hakkı olmadığını" söyleyen Sennaroğlu, Genel Tarım Sigortası Bütçesini Meclis'e getireceğini ve yasallaştıracağını söyledi.


Doğal afet zararlarının ödenmesi konusundaki talepleri de anlayamadığını, tüm bunların UBP iktidarı döneminde yapılması gerektiği ancak "hiçbirinin" yapılmadığına işaret eden Sennaroğlu, artık idareyi aldıklarını, projelerini düzenli bir şekilde her kesimi düşünerek hayata geçireceklerini vurguladı.


Cyprufex'in bankalara ve esnafa 20 milyon TL borcu, 3 milyon TL de alacağı olduğunu, ancak alacakların İran, Irak ve Ukrayna'da olduğunu ifade eden Sennaroğlu, bu paranın geleceğine inanmadığını söyledi.


Harnup ürününün ülkeye katma değer katabileceğine inandıklarını ifade eden Sennaroğlu, işlenmemiş harnubun ihracına izin vermeyeceklerini kaydetti.


Üreticilerin süt paralarının ödenmesi gerektiğini belirten Sennaroğlu, "ancak UBP döneminde bir dönemin kaybedildi" diyerek  UBP'ye yönelik eleştirilerde bulundu.


Üreticilerin süt paralarının bankaya yatırıldığını, üreticinin yanında olmanın; ödemelerin gününde yapılması demek olduğunu vurgulayan Sennaroğlu, bakanlık olarak ülke tarımını geliştirmek için çalışacaklarını ve yeni projeleri hayata geçireceklerini söyledi.


ÇAVUŞOĞLU


UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, kendisi konuşmaya başlayınca dışarı çıkan Bakan Sennaroğlu'nu "eleştirilere ve cevap almaya tahammülü yok" diyerek eleştirdi.


CTP-BG döneminden kalan borçların UBP zamanında ödendiğini, bu partinin tarım sektörünü çökerttiğini, ancak şimdi iktidara yeniden gelince UBP'yi suçladığını iddia eden Çavuşoğlu, ana muhalefetin "taş gibi" yerinde durduğunu, UBP'nin iktidarda yaptıklarının, yapmadıklarının ve yapamadıklarının arkasında durduğunu vurguladı.


Çavuşoğlu, hayvan kaçakçılığının üzerine gittiklerini, aksaklıkları düzeltmek için çalıştıklarını; ödenmeyen doğal afet paralarının yine CTP-BG zamanından kaldığını; ödeyebildiklerini ödediklerini, narenciye, harnup konularının da dönemlik olduğunu ve gelen hükümete kaldığını  anlatarak, önemli olanın üreticinin lehine politikalar üretmek olduğunu, bir önceki hükümet döneminde yapılamayanların yeni hükümet döneminde yapılması gerektiğini kaydetti.


Çavuşoğlu, hükümet işinin bayrak devri olduğunu, üreticiler için doğru işler yapıldığı zaman hükümeti destekleyeceklerini ancak yanlış icraatlarını da eleştireceklerini ifade etti. Çavuşoğlu, Genel Tarım Sigortası bütçesinde bir gecikmenin yaşandığının doğru olduğunu da ifade ederek, bunun hükümetten alınmalarından dolayı yaşandığını anımsattı.


Tarım Bakanı Sennaroğlu da yeniden söz alarak, Çavuşoğlu'nun konuşmalarına cevap verdi. Sennaroğlu, UBP iktidarının muhalefette de yanlışlar yaptığını; fikirlerinin yanlış olduğunu; böyle devam etmesi halinde de uzun süre muhalefette kalacağını öne sürdü.


(EMR/ÖK) 


 
19 Eylül 2013 Perşembe 12:20
Okunma: 1263
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu