Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Bugün Saat 10.00 Sıralarında, Denetim Görevini Yerine Getirmek Amacıyla Toplandı..

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplanan Genel Kurul'un gündeminde gündem dışı konuşmalar bulunuyor.


Genel Kurul'da ilk olarak DAÜ'ye bağlı DAİ-DAK ve Kreşin işletmesinin devriyle ilgili meclis araştırma komitesi ile KTHY ile ilgili meclis araştırma komitesinin 7'şer üyeden oluşması oybirliğiyle kabul edildi.


Genel Kurul daha sonra DAÜ'ye bağlı DAİ-DAK ve Kreşin İşletmesinin Devriyle ilgili meclis araştırma komitesinin CTP/BG Milletvekilleri Asım Akansoy, Mehmet Çağlar, Doğuş Derya; DP/UG Milletvekilleri Hüseyin Alanlı, Fikri Ataoğlu; UBP Milletvekilleri Erdal Özcenk ve Dursun Oğuz'dan oluşmasını onayladı. Kurul ayrıca KTHY ile ilgili meclis araştırma komitesinin ise CTP/BG Milletvekilleri Abbas Sınay, Biray Hamzaoğulları ve Birikim Özgür; DP/UG Milletvekilleri Menteş Gündüz, Özdemir Berova; UBP Milletvekilleri Ersan Saner ve Faiz Sucuoğlu'ndan oluşmasına da onay verdi.


Genel Kurul daha sonra AB uyum yasaları çerçevesinde hazırlanan Meteroloji Yasa Tasarısı ile ilgili ivedilik kararını oy birliğiyle kabul etti. Oylamadan önce söz alan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, yasalarla AB'a uyum yönünde adım atmanın önemli olduğunu ancak bu yasaların uygulanmasını da sağlamak gerektiğini söyledi.


Yayın Yüksek Kurulu'na Cumhurbaşkanlığı'nı temsilen Tulin Ural'ın atanması  da milletvekillerinin bilgisine getirildi.


Onaya ve bilgiye sunuşların ardından ilk sözü DP-UG Milletvekili Hakan Dinçyürek aldı.

DP-UG Gazimağusa Milletvekili Hakan Dinçyürek, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’ndaki gündem dışı konuşmasında, “Magosa” ile ilgili görüş ve düşüncelerini dile getirdi.


Magosa’nın özellikle aşağı Maraş bölgesinde yaşanana sorunlara dikkat çeken Dinçyürek, bölgede ciddi bir uyuşturucu sorunu bulunduğunu ve polisin operasyonlar düzenlediğini kaydeden Dinçyürek, sadece polisiye tedbirlerle sorunun çözülemeyeceğini belirtti.
Dinçyürek, bir liman kenti olan Magosa’nın ekonomi açıdan büyük değer taşıdığına işaret ederek, limanın, hem yolcu, hem de ticari açıdan uluslar arası standartta hizmet verebilmesi için yeniden yapılandırılmasının şart olduğunu söyledi.


Magosa’nın, üniversite açısından büyük şans olduğunu belirterek, bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Gelen öğrencilerin yüzde 25’ninin ilk yılın ardından geri gittiğini savunan Dinçyürek, çoğu kez ekonomik nedenlerden olan bu geri dönüşlerin engellenmesi gerektiğini belirtti.


Hakan Dinçyürek, Kapalı Maraş’ın, KKTC’nin kontrolünde ve uluslar arası hukuka uygun şekilde ekonomik yaşama kazandırılması gerektiğini söyledi. Dinçyürek, atıl durumda kalan Maraş ile ilgili Mal Tazmin Komisyonu’na yapılan başvurular değerlendirilerek, diğer mallarda olduğu gibi, takas, iade ve tazminat uygulamasına gidilmesi gerektiğini savundu. Dinçyürek, vasilik müessesinin de bir başka yöntem olabileceğini kaydetti.

SUNAT ATUN


UBP Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun da, hükümetin icraatlarıyla ilgili konuşmasında, 60 günlük döneminin sonuna gelen hükümetin seçim döneminde verdiği sözler, hatırlatarak, elektriğe yapılacak yüzde 20 zamdan sonra ne yapılacağına ilişkin plan ve projelerin ne olduğunun bilinmediğini savundu.
Atun, ülkede çok ciddi elektrik kesintileri yaşandığını çünkü 6 aydır bu konuda hiçbirşey yapılmadığını iddia etti. Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili yasanın yürürlükte olmasına karşın, bir adım dahi atılmadığını ileri süren Atun, başlatılan doğalgaz araştırmalarıyla ilgili çalışmaların durduğunu söyledi.


Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin Güney Kıbrıs’ın müzakerecisiyle resmi olmayan, “şahsi” temaslarda bulunmasını eleştiren Atun, devlet adamı bilinciyle hareket etmeye özen göstermek gerektiğini savundu.


Atun, bütçedeki büyümeyi, ekonomik gelişme gibi göstermekle suçladığı hükümetin, katlanarak artan bütçe açığından dolayı tek icraatının zam olacağını iddia etti.
Hükümetin Türkiye ile resmi teması bulunmadığını ileri süren Atun, iki ülke başbakanının, 6 ay geçmesine rağmen hala bir araya gelmediğine işaret etti.


Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu da eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, CTP’nin Nisan 2009’da hükümeti devrederken 140 milyon borçla devrettiği Elektrik Kurumu’nu bugün 356 milyon TL borçla devraldığını söyledi.


Bu gidişatla borcun katlanarak artacağına söylenen Sennaroğlu, elektrik konusunda bütünlüklü bir proje çalışması bulunduğunu ve önümüzdeki hafta bunu açıklayacaklarını belirtti. Karpaz bölgesinde yaşanan elektrik kesintilerinin bölgedeki bazı çalışmalardan ve ilettim hattı kopmasından kaynaklandığını söyleyen Sennaroğlu, İskele bölgesinin altyapısına yönelik yatırımın şart olduğunu belirtti.


CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları da “Toplu Taşımacılık” konulu gündem dışı konuşmasında, ülkenin en büyük baş ağrısı konumundaki toplu taşımacılık sorununun sürekli ötelendiğini savundu. Şehir içi otobüsçülüğün çöktüğünü kaydeden Hamzaoğulları, bölgesel taşımacılıkta yaşanan sorunları örnekler vererek anlattı.


Hamzaoğulları, özellikle okul taşımacılı konusunda adımlar atılması gerektiğini söyledi.

CTP/BG milletvekili Doğuş Derya, kadın temsiliyetinin yüzde 8 olduğu KKTC'nin, kadın temsiliyeti konusunda 147 ülke arasında 125. sırada bulunduğunu belirtti.

Derya "Siyasi Partiler Değişiklik Yasası ve Cinsiyet kotası" konulu gündem dışı konuşmasına, konuşma süreleriyle ilgili Meclis İç Tüzüğü'ndeki düzenlemelere uyulmasını isteyerek başladı.


Siyasal partiler değişiklik yasa önerisinin, önemli değişiklikler öngördüğünü belirten Derya, özellikle kota uygulamasıyla ilgili düzenleme hakkında bilgi verdi.


Teoride varmış gibi duran eşitliğin aslında olmadığını ifade eden Derya, kotanın da tam bu noktada geçici bir süre için devreye girmesi gerektiğini söyledi. Derya, eşitlik düşünülürken, fırsatlar ve koşulları göz önünde bulundurmak gerektiğini kaydetti.


Derya, üst düzey kamu görevlileri arasında kadın sayısının oldukça düşük olduğuna işaret ederek, bunun nedenlerinin sorgulanması gerektiğini belirtti. Derya, eşit siyaset yapma hakkına sahip olsalar da kadın ve erkeklerin, siyasal temsil şartları, içinde yaşanan koşullardan dolayı eşit olmadığını söyledi.


Doğuş Derya, kadınların siyasal partiler tarafından oy toplama aracı olarak görüldüğünü belirterek, yarışa eşit koşullarda başlanamıyorsa, eşit bitirilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Kotanın burada, geçici olarak devreye gireceğini ve seçilme usulünü belirleyeceğini kaydeden Derya, cinsiyet kotasının çok yaygın olduğuna işaret ederek, cinsiyet kotasının, erkekleri dışlamadığını, tam tersine işbirliğini teşvik ettiğini belirtti.


Doğuş Derya'nın konuşması sırasında, Meclis önünde eylem yapan KTOEÖS üyesi öğretmenler de Genel Kurul çalışmalarını izledi.


DÜRÜST


UBP milletvekili Kemal Dürüst tarım politikaları ve ekonomiye ilişkin konuşmasına başlamadan önce, Meclis önünde eylem yapan öğretmenlerin sorunlarına değindi.


Narenciyede ihracat teşvik primlerinin biran önce belirlenmesi gerektiğini kaydeden Dürüst, ekonomik sıkıntılara rağmen, Hükümet'in narenciye sektörüne vereceğini vermesinin zamanının geldiğini belirtti.


Güzelyurt halkının artık Kıbrıs konusunda taviz noktası olmaktan bıktığını kaydeden Dürüst, "KKTC devleti bir gerçektir ve devlet bugünlere kolay gelmedi. Bu uğurda ödenen bedeller göz önünde bulundurulmalıdır" dedi.


SENNAROĞLU


Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu konuşmasında, narenciye sektörüyle ilgili tüm ödemeleri önümüzdeki hafta yapmaya odaklandıklarını söyledi.


Sennaroğlu, narenciyedeki sıkıntıların aşılması konusunda ortak akıl çerçevesinde çözülmesi gerektiğine inandıklarını ve bu konuda çalışmaları olduğunu belirtti.


SUCUOĞLU


UBP milletvekili Faiz Sucuoğlu özel eğitim ve Vakıflar İdaresi atamalarıyla ilgili konuşmasına başlamadan önce turizm ve sağlık sektöründe tespit ettiği sorunları dile getirdi.


KKTC'de özel eğitim ihtiyacı duyan kişi sayısının 2 bin kadar olduğunu ifade eden Sucuoğlu, özel eğitim gerektiren çocuklarla ilgili bir yasa ve birim bulunmadığından, eğitim konusunda koordinasyon eksikliği yaşandığını söyledi.


Sucuoğlu, ailelerin, çocuklarının geleceğiyle ilgili ciddi kaygıları olduğuna işaret ederek, devletin bu konuda güven verici bir organizasyonu olmamasının kaygıları daha da derinleştirdiğini belirtti.


ARABACIOĞLU


Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, özel eğitimin, özürlü çocuklara verilen bir eğitim olduğundan, tam gün ve daha yaygın olması gerektiğini söyledi.


Özel eğitim veren vakıfla istişare ettiklerini ve çalışmaları hakkında bilgi aldıklarını kaydeden Arabacıoğlu, konuya duyarsız kalmadıklarını ve gerekeni yaptıklarını belirtti. Arabacıoğlu, Karpaz'da bir özel eğitim okulu açma üzerinde görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.


TÖRE


DP/UG milletvekili Zorlu Töre de Kıbrıs sorunuyla ilgili konuşmasında, Futbol Federasyonu ile KOP'un imzaladığı anlaşmayı eleştirerek, futboldaki sorunun esas sorumlusunun, ambargo uygulayan FİFA ve UEFA olduğunu söyledi.


2004'de halkı "ambargolar kalkacak" diye kandırıp "evet" dedirtenlerin de sorumlu olduğunu kaydeden Töre, devletin, meclisin ve hükümetin üstünden geçerek imzalanan anlaşmanın kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Töre, Futbol Federasyonu başkanının duruşunu da eleştirerek, uzun bir ulusal mücadele verilerek gelinen noktada, KOP'un altında dünyaya açılmanın suç olduğunu savundu.


Töre, yapılan anlaşmayı eleştirenlerin "eskiler" ya da "kafatasçılar" diyerek hakaret edildiğini iddia ederek, Hükümet'in yapılan bu anlaşmayla ilgili duruşunun ne olacağının açıklanmasını ve gereken adımların atılmasını istedi.


ÜSTEL


UBP milletvekili, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Ünal Üstel de turizmle ilgili konuşmasında, turizme gereken önemin verilmediğini savundu. Kendisinin uyguladığı programa bağlı olarak turizmde gözle görülür bir büyüme olduğunu kaydeden Üstel, 2014'ün pazarlandığı bugünlerde turizmcilerin çok tedirgin olduğunu çünkü gelecekle ilgili belirsizlikler bulunduğunu iddia etti.


Üstel, teşviklerde bazı değişikler olacağı yönündeki açıklamaların tedirginliği daha da artırdığını ileri sürerek, Hükümet'in biran önce oturup, yeni plan ve programını hazırlayarak gerekli açıklamaya yapmasını istedi.


OĞUZ


UBP milletvekili Dursun Oğuz "askerlik" ile ilgili konuşmasında, askerliğin gençlik önünde engel olmasını istemediklerini ve bu yönde yapılacak çalışmalara destek vereceklerini söyledi.


Profesyonel ordudan söz ediliyorsa, en iyi nasıl olacağını konuşmak gerektiğini belirten Oğuz, mevcut uygulamaları değerlendirdi.


Oğuz, uzmanlığa başvurunun düşük olduğuna işaret ederek, gençlerin askerliği meslek olarak görmek istememesinin araştırılması gerektiğini kaydetti. Maaşların bunda etkili olduğunu savunan Oğuz, bütçesi sınırlı olan Güvenlik Kuvvetleri'ne devletin de destek sağlaması gerektiğini belirtti.


ÖZCENK


UBP milletvekili Erdal Özcenk, "hastane başhekimlerinin görev, yetki, sorumluluk ve sorunları" konulu konuşmasında, başhekimin, bazı kişilerin sandığı gibi siyasi bir atama olmadığını ve yapılan sınavla belirlendiğine işaret etti.


Başhekimliğin çok ağır bir görev olduğunu belirten Özcenk, başhekimliğin en büyük sorununun, sorumluluklarının çok ancak yetkisinin az olması olduğunu söyledi.


Özcenk, çağdaş bir sağlık hizmeti sunulacaksa, hizmeti sunanın da alanın da aynı ölçüde memnun olacağı bir sistemin yaratılması gerektiğini belirtti.


ULUÇAY


Konuşmaların ardından yazılı ve sözlü sorular ele alındı. İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, TDP milletvekili Hüseyin Angolemli'nin Mehmetçik Belediyesi ile ilgili sözlü sorusunu yanıtında, konunun gündemlerinde olduğunu ve herkesin üstüne düşen sorumluluğu yerine getireceği bir çözüm üzerinde çalıştıklarını söyledi.


Sorunun artık ortadan kalkması mantığıyla çalışmalarda bulunduklarını kaydeden Uluçay, halkın hizmet alabileceği, çalışanların da maaşlarını alabileceği bir formül üzerinde çalıştıklarını söyledi.


Uluçay, belediye başkanı ile belediye meclis üyelerini ortak bir noktada bir araya getirebilmek için bir dizi girişim ve görüşmelerde bulunduklarına işaret ederek, kendisinin, sorunu uzlaşarak çözmeden yana olduğunu ve kesinlikle bir müdahalenin söz konusu olmadığını belirtti.


Genel kurul daha sonra bugünkü çalışmalarını tamamladı. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu 11 Kasım'da saat 10.00'da yeniden toplanacak.
 
7 Kasım 2013 Perşembe 10:45
Okunma: 1162
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu