Ana Sayfa » Spor » CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında, denetleme görevini yerine getirmek üzere toplandı.

 
 
CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında, denetleme görevini yerine getirmek üzere toplandı.

Genel Kurul'da gündem dışı konuşmalara geçilmeden, Divan Katipliği için seçim yapıldı.

UBP Gazimağusa Milletvekili Erdal Özcenk'in istifasıyla boşalan Divan Katipliği için, UBP Girne Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra aday gösterildi.

GÜRÇAĞ DİVAN KATİBİ OLDU

Kapalı zarfla yapılan oylama sonucunda İzlem Gürçağ Altuğra, aldığı 37 kabul oyuyla divan katibi olarak seçildi.

Gürçağ; 37 kabul, 2 ret, 1 çekimser oy aldı, genel kurul toplantısına 10 milletvekili katılmadı.

ŞEFFAF SANDIK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, yerel seçimlerde şeffaf sandıkta oy vermek için çalışma başlatıldığını, bu kapsamda yerel seçimlerde seçim sandıklarının demokratik ülkelerdeki gibi şeffaf olacağını söyledi.

Bunun ardından gündem dışı konuşmalara geçildi.

ÖZGÜR

CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Birikim Özgür, enerji konusunda gündem dışı konuşma yaptı. Özgür ilk olarak dün akşam düzenlenen senfoni orkestrasından dolayı Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na teşekkür ederek, Kıbrıslı Türk sanatçılara destek vermesinden dolayı kutladı.

Özgür, Kıbrıs'ta ve bölgesinde enerjinin önemli bir yer tuttuğunu; Türkiye'nin enerji sektörü ile geliştiğini, diplomatik girişimlerini geliştirdiğini, büyük gelişim sağladığını, ekonomisini enerjiyle büyütmeyi başardığını, açılımlar yaptığını ifade ederek, Türkiye'nin bölge barışına ve Kıbrıs sorunun çözümüne yönelik yapıcı tavrın da enerji ile bağlantılı olduğuna inanç belirtti.

Birikim Özgür, Türkiye'nin bu çerçevede bölge ülkeleriyle de ilişkilerini geliştirdiğini, ekonomisini geliştirdiğini ifade ederek, Güney Kıbrıs'ın da yakın zamanda derin ekonomik kriz yaşadığını, bu yüzden onların da daha yapıcı olduğunu; Türkiye ile ilişkilere daha fazla önem verdiklerini anlattı.

Avrupa Birliği'nin de enerji konusunda çalışmalar yaptığını, çevreye duyarlılığa ve enerji verimliliğine önem verdiğini belirten Özgür, kaynakların çeşitlendirilmesi üzerinde de ciddiyetle durduğunu, enerji konusunda Türkiye ile de işbirliklerine önem verdiğini kaydetti.

Bu konuda AB'nin Güney Kıbrıs'a, Türkiye'nin enerji konusunda işbirliklerinin kaçınılmaz olduğunu gösterdiğini; Kıbrıs sorununun çözümünün enerji konusunda AB'ye rahatlama getireceğini ifade eden Özgür, Kıbrıs Türk tarafı olarak da enerji konusunda bir takım işbirliklerine önem verilmesi gerektiği görüşünü dile getirerek, girişimlerde bulunup politikalarını bu çerçevede düzenlemenin önemine işaret etti.

Özgür, bunların müzakere masasında ele alınması, ileriye taşınması gerektiğini, Güney'le masada görüşürken enerji konusunda girişimlerde bulunulması gerektiğini ifade ederek,?Cumhurbaşkanı Derviş  Eroğlu ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiades'in masada enerji konusunda birlikte hareket edecek kararları alabilmesi gerektiğini? söyledi.

Türkiye ile KKTC'nin enerji konusunu ele alabilmesi gerektiğini ifade eden Özgür, enerji konusundaki gelişmelerin Kıbrıs sorununun çözümünde de önemli rol alacağına inanç belirtti.

Kablo ile adaya enerji getirme konusunun da iyi planlanması gerektiğini ifade eden Özgür, enerji konusunda şeffaf bir yapı kuramadıklarını, bu yüzden bir kaygı yaşadığını dile getirerek, toplumsal bütünlük gözetilerek enerji politikası üretilmesi gerektiğini, bunun Cumhurbaşkanının, müzakere masasında elini de güçlendireceğine dikkat çekti.

TATAR

UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar da, hükümetin icraatları ve son ekonomik gelişmeleri değerlendirdiği gündem dışı konuşmasında, ülkede kaç aydır "hükümet var mı yok mu? tartışması yapıldığını söyleyerek, "bu iş maskaralığa dönüştü? dedi. Bunun üzerine Başbakan Özkan Yorgancıoğlu Tatar'a "Meclis kürsüsünde olduğunu unutma? diye tepki gösterdi. Tatar da, hükümet içinde bir pazarlık olup olmadığını sorarak, hükümette pazarlık yapılıp yapılmadığını herkesin duyduğunu ancak bunları hükümetin duymaması durumunda "sağır? olunduğunu savundu.

Tatar, ülkede her kesimin "ayakta olduğunu? ifade ederek, kimsenin kendisini susturamayacağını, memleketin yakında "yangın yerine döneceğini? söylemesi üzerine, CTP-BG milletvekilleri ile sözlü tartışmaya girdi ve hükümetle ilgili "devam edecek mi bozulacak mı? söylemlerinin artık büyük rahatsızlık yarattığını kaydetti.

Ersin Tatar, faiz yasaları ile ilgili hükümete uyarılarda bulunarak, ekonomide önlemlerin alınması gerektiğini, kaçakçılıklar konusunda ciddi girişimler, denetimler yapılması gerektiğini söyledi.

Bütçe açıklarının büyüdüğünü, bu konuda önlem alınması gerektiğini, müdür müsteşar değişikliklerinin bütçe açığını artırdığını ifade eden Tatar, vatandaşın hizmet beklediğini vurguladı.

 Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısı tamamlandı.

Bir sonraki birleşim 21 Nisan Pazartesi saat 10.00'da yapılacak.

YORGANCIOĞLU

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, UBP Milletvekili Ersin Tatar'ın "reyting? için konuşma yaptığını ifade ederek, "Ben hiç reyting için konuşma yapmadım? dedi.

Yorgancıoğlu, hükümette kalmak için çalışmadıklarını, halka hizmet için çalıştıklarını ifade ederek, hükümette kararlar üretildiğini, sorunları olduğunu inkar etmediklerini ancak CTP-BG'nin hükümette kalmak için taviz vermediğini söyledi.

Yorgancıoğlu, uygulamalarda bazen sorunlar yaşanabileceğini, Kooperatif Merkez Bankası'nda atamaların bugün yarın yapılacağını, bu konuda uyarıların doğru olduğunu, vergi yasaları ile ilgili çalışmaların sürdüğünü, bu bakımdan olaylara daha sağduyulu bakılması gerektiğini kaydetti.

Enerji konusunda ülkenin Avrupa ile enterkonnekte sistemde olmasını istediklerini kaydeden Yorgancıoğlu, Türkiye'den gelecek enerji konusunda hem fikir olunması durumunda bile elektriğin 2 yıldan önce gelemeyeceğini kaydetti.

MUNGAN

Maliye Bakanı Zeren Mungan da, Tatar'ın "sanayi ile ilgili hiçbir şey yapılmadığı? eleştirisine yönelik, üretimin ve sanayinin kendileri için çok önemli olduğunu, eğitim ve turizme de ayrı önem verdiklerini kaydetti.

Mungan, vergi yasaları ve faiz yasaları ile ilgili yapılan çalışmaları anlatarak, kredi kartları ve banka kartları ile ilgili de düzenlemeler yapılması gerektiğini, bankalarla ilgili yasalarda da çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, tüm bunları bütünlüklü bir şekilde sürdürdüklerini anlattı.

Türkiye ile KKTC arasında imzalanan anlaşma gereği Türkiye'nin gerekli kaynakları zamanında gönderdiğini ifade eden Mungan, kaçakçılık konusunda ise bütünlüklü bir mücadele gerektiğini, bu konuda tüm kapılarda ciddi bir şekilde önlem alınması için yasa ve eleman eğitimi için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Mungan, Girne Vergi Dairesi'ndeki grevle ilgili de, oraya ziyaretler yaptığını, yeterli bir bina olmadığını, bu yüzden oradaki iyileştirmelerin yapılması için çalışmalar yapıldığını anlattı.

Bütçe açığı konusunda da bakanlık olarak gerekli çalışmaların sürdüğünü, gelir artırıcı önlemler adlıklarını, buna dikkat ettiklerini belirten Mungan, her kuruma değer verdiklerini, ancak bütçe olanakları içerisinde kurumlara yaklaştıklarını kaydetti.

TATAR

UBP Milletvekili Ersin Tatar da yeniden söz alarak, iyi niyet çerçevesinde görüşlerini ilettiğini, hükümetin de çalışmalar yaptığından emin olduğunu  söyledi.

BRT'de mali sıkıntılar olduğunu, bütçenin hayat pahalılığı oranında artırılmadığını, 6 milyon TL açık olduğunu, günün sonunda maaşların ödenemeyecek duruma geleceğini savunan Tatar, ihtiyacın 50 milyon TL olduğunu, ancak bütçesinin 44 milyon TL olarak öngörüldüğünü belirtti.

Tatar, 6 milyon TL'yi BRT'nin bulamayacağını, o yüzden bu konuda daha duyarlı olunması ve netlik gerektiğini kaydetti.

PİLLİ

UBP Güzelyurt Milletvekili Ali Pilli de, çevre ile ilgili yaptığı gündem dışı konuşmasında, çevrenin ülke ve vatandaşlar için önemine dikkat çekti. Çevrenin kontrol altında tutulması gerektiğini, bunun gelecek için büyük önem taşıdığını belirten Pilli, ülkedeki çevre sorunlarına işaret etti, hava, toprak, su kirliliği yanında ses ve görsel kirliliklere dikkat çekti.

Pilli, çevrenin sağlığa da direk etkisi olduğunu, taş ocaklarının hem çevreye hem de insana zararları olduğunu, bu yüzden taş ocakları ile ilgili çağdaş kararlar alınması gerektiğini söyledi.

CMS'nin yarattığı çevre kirliliğine de işaret eden Pilli, bu bölgede iyileştirme çalışmaları yapıldığını ancak bu konuda kalıcı çözüm ve tüm atıkların imha edilmesi gerektiğini kaydetti.

GSM şirketlerinin baz istasyonlarının da yerleşim yerleri dışına kurulması gerektiğini ifade eden Pilli, katı atıkların toplum sağlığını olumsuz etkilediğini kaydetti.

BAKIRCI

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı da, tüm televizyon kanallarında kamu spotu olarak yayınladıkları çevre programlarında belirtildiği gibi çevreyi kirletenlere bundan böyle ciddi cezai işlemler uygulayacaklarını belirterek, bakanlığının çevreyi kirletenlerin yanı sıra ses kirliliği yaratanlara da bazı yaptırımlar uygulayacağını söyledi.

SANER

UBP Gazimağusa Milletvekili Ersan Saner de, ulaştırma konusuna değindiği konuşmasında, karayollarında trafik ile ilgili bazı çalışmalar yapıldığını ancak kendi dönemlerinden kalan bazı çalışmaların sürdürülmediğini, bunlardan birinin karayolları ağının güvenliği konusu olduğunu ifade ederek, karayollarında kör noktaların belirlenmesi amacıyla yapılması gereken çalışmaların da yapılmadığını savundu.

Saner, bu konuda kendi dönemlerinde 4 kara noktanın belirlendiğini ifade ederek, yaptıkları çalışmaları anlattı. Saner, karayolları ile ilgili ekibin bakana yanıltıcı şeyler söyleyip açıklamalar yaptırdığını savunarak, basında çıkan bu haberleri okudu ve yorumladı.

Saner, karayollarında aldığı işleri bitiremeyen şirkete yeni ihaleler verildiğini de savunarak, bunu eleştirdi.

Hamitköy-Haspolat arasına yapılan metal korkulukların metresinin 90 TL'ye mal olduğunu, ancak şu anda ihale edilen beton bariyerlerin 68 TL'ye mal olacağını ifade eden Saner, karayollarında birçok sıkıntı olduğunu, ancak ülkede önlemlerin, olay olduktan sonra alındığını kaydetti. Saner, Güzelyurt yolunda yapılan beton bariyer ihalesinin Haspolat'a yapılan meta ihalesinden daha ucuza mal olduğunu kaydetti.

Saner, inşaat şirketlerinin yaptığı sitelerin giriş çıkışlarına da dikkat edilmesi ve önlem alınması gerektiğini ifade etti.

KAŞİF

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif de, Saner'e trafik konusundaki görüşlerinden dolayı teşekkür ederek, trafik konusunda söylediği ve yaptığı her şeyin arkasında olduğunu vurguladı.

Kaşif, karayolları ile ilgili devam eden işler hakkında milletvekillerine bilgiler vererek, bütçe olanakları çerçevesinde tüm korkulukların yapımının süreceğini söyledi.

Güzelyurt yolundaki korkuluk çalışmasında drenaj sorununun da bulunduğunu, bu konuda gerekli çalışmaların sürdüğünü, ışıklandırma çalışmalarının da sürdüğünü, proje dahilinde ışıklandırmaların yapılacağını anlatan Kaşif, anayollara giriş çıkışların ise kendisini en rahatsız eden durum olduğunu kaydetti.

Kaşif, bu konuda ülke genelinde düzenleme yapılması gerektiğini ifade ederek, giriş çıkışların alt ve üst şeklinde düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

SERDAROĞLU

DP Ulusal Güçler Girne Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu da Meclis heyetinin Londra ziyaretiyle ilgili konuşma yaptı. Serdaroğlu, ziyaretin çok olumlu geçtiğini ifade ederek, özellikle orada yaşayan vatandaşlarla görüşme olanağı bulduklarını, sorunlarını dinlediklerini belirtti ve 300 bin Kıbrıslı Türkün İngiltere'de yaşadığını kaydetti.

Serdaroğlu, bu yüzden orada bir lobi kurulması gerekliliği üzerinde durarak, orada yaşayan Kıbrıslı Türklerin birlikteliğinin sağlanması gerektiğini, askerlik yasası ile ilgili çalışmaları merakla beklediklerini, bu konuda Meclise görev düştüğünü söyledi.

Londra'da çok samimi görüşmeler yaptıklarını ifade eden Serdaroğlu, tüm görüşmeler hakkında milletvekillerine bilgiler verdi, çok verimli toplantılar yapıldığını ifade etti.

"Tanınmak için değil, barış ve çözüm için ziyaretler yaptıklarını? söylediklerini ifade eden Serdaroğlu, Meclis ekibinin bu tip ziyaretler yapmasının çok faydalı olacağına vurgu yaptı.

ÖZCENK

UBP Gazimağusa Milletvekili Erdal Özcenk de, sağlıktaki sorunları gündeme taşıdı. Gazimağusa Devlet Hastanesi acil servisinde hekim ihtiyacı olduğunu, buraya 2 hekim alınsa sıkıntısının giderileceğine inanç belirtti. Sağlıkta elemana ihtiyaç olduğunu ancak yeni müşavirler müdürler atandığını, asgari ücret alan çalışanların işten çıkarıldığını savunan Özcenk, sağlıkta tasarruf olamayacağını, hasta ve çalışan memnuniyeti odaklı çalışma yapılması gerektiğini kaydetti.

GÜLLE

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, kan tedariki konusunda ciddi sıkıntılar bulunduğunu, kampanyalar yapıldığında kan bulunduğunu ancak kan ihtiyacını karşılamanın her zaman kolay olmadığını bu yüzden bir veri bankası oluşturarak her ay ihtiyaç olan 1500-2000 ünite kan için çalışma yapacaklarını söyledi.

Gülle, kaliteli bir sağlık hizmeti verebilmek için sağlığın yenilenmesi gerektiğini ifade ederek, sağlığın sürekli teknoloji ile yenilendiğini, bu yüzden pahalı olduğunu, adımlarını da bu çerçevede sağlam atmaya çalıştıklarını ifade ederek, kanser konusunda da panik olunmaması gerektiğini, bu konuyu çok önemsediklerini vurguladı.

Gülle, kanser taramalarının çok detaylı geniş olduğunu, ülkede üretici ve tüketicilerin bilinçlenmesi gerektiğini ifade ederek, acil servislere de büyük önem verdiklerini, çocuk ve yetişkin acilinin ayrıldığını anlattı.

Gazimağusa'da da eksikliklerin bulunduğunu, 2 hekim ihtiyacı olduğunu, bunun öncelikli hedef olarak alındığını ifade eden Gülle, bakanlık olarak her tür kemoterapi ilaçlarını bulundurduklarını, ancak her zaman hazır bulunamadığını, ancak en hızlı şekilde bu ilaçların tedarik edildiğini kaydetti.

Randevu sisteminin de çok çağdaş bir sistem olduğunu, bazı sıkıntılar olabileceğini, ancak randevu sisteminin çalıştığını belirten Gülle, istihdam konusunun da en çok sağlığı vurduğunu belirtti.

Gülle, yasalarla ilgili sıkıntılar yaşadıklarını da belirterek, çalışanların özlük haklarını düzenleyen yasaların ele alınması gerektiğini anlattı.

Gülle'nin konuşmasının ardından Genel Kurul çalışmalarını tamamladı. Genel Kurul 21 Nisan Pazartesi günü toplanacak.

 
17 Nisan 2014 Perşembe 12:16
Okunma: 1038
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu