Ana Sayfa » Kıbrıs » CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 10.32'de toplandı.

 
 
CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

 

 (T.A.K.): 

Genel Kurul'da ilk olarak sunuşlar bölümünde, "Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu'nun 4 Aralık tarihli birleşim Gündemine İlişkin Kararı?, "Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı'nın Üye Sayısı Değişen Siyasal Parti Grup Sayısına Göre Başkanlık Divanının Oluşumunun Yeniden Düzenlenmesine İlişkin Kararı?, "Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanının Üye Sayısı Değişen Siyasal Parti Gruplarına Göre Komitelerde Gruplara Düşen Üye Sayılarının Yeniden Düzenlenmesine İlişkin Kararı?, "Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı'nın 2015 Mali Yılı Bütçe Yasa Tarası'ın Genel Kurulda Görüşüleceği Gün ve Saatleri Belirleyen Çalışma Progamına İlişkin Kararı?, "Demokrat Parti Ulusal Güçler Grup Başkan Vekilliğinin Komitelerdeki Temsiliyet Sayısının Değişmesi Sebebi İle Komite Üyeliklerinin Yeniden Belirlenmesine ve Boşalan Bazı Komite Üyeliklerine Yeni Üye Görevlendirilmesine İlişkin Tezkeresi? görüşülerek, kabul edildi.

Sunuş bölümünün ardından Genel Kurul toplantısına bir saat ara verildi.

Genel kurulun gündeminde, yeniden değerlendirilmek üzere komiteye iade edilen Birleştirilmiş Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi bulunuyor.

Kurulda ayrıca, Sayıştay Komitesi'nin Muhaceret Dairesi 2013 Mali Yılı Gelir Hesapları ile İlgili Sayıştay Denetim Raporu ve Nüfus Kayıt Dairesi 2010-2012 Mali Yılları Gelir Hesapları ile İlgili Sayıştay Denetim Raporları ele alınacak.

 

Meclis Genel Kurulu'nda DP-UG'nin milletvekili sayınının azalmasından dolayı başkanlık divanında yeni oluşuna gidilirken, komite üyeliklerinde de değişiklik yapıldı.

Genel Kurul'da sunuşlar bölümünde onaylanan "Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu'nun 4 Aralık tarihli Birleşim Gündemine İlişkin Kararı?na göre "Digitech İletişim Ltd'e Yapılan Stopaj Vergisi Uygulaması İle İlgili Meclis Araştırma Komitesi?nde oluşturulan rapor , 4 Aralık'ta görüşülecek.

"Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı'nın Üye Sayısı Değişen Siyasal Parti Grup Sayısına Göre Başkanlık Divanının Oluşumunun Yeniden Düzenlenmesine İlişkin Kararı? doğrultusunda, üye sayısı değişen siyasal parti gruplarına göre Başkanlık Divanının yeniden oluşumu da onaylandı. Buna göre, CTP-BG ile UBP gruplarının sayısı aynı kalırken, milletvekili sayısı azalan DP-UG, İdare amirliğini koruyacak ancak bir divan katipliğini yitirecek.

Genel Kurul'da daha sonra üye sayısı değişen siyasal partilerin  gruplarına göre komitelerde üye sayılarının yeniden düzenlenmesi de oy birliği ile onaylandı. Buna göre CTP-BG ile UBP'nin komitelerdeki üye sayısı aynı kalırken, komitede iki üyesi bulunan DP-UG'nin üye sayısı bire düşecek.

"Demokrat Parti Ulusal Güçler Grup Başkan Vekilliğinin Komitelerdeki Temsiliyet Sayısının Değişmesi Sebebi İle Komite Üyeliklerinin Yeniden Belirlenmesine Ve Boşalan Bazı Komite Üyeliklerine Yeni Üye Görevlendirilmesine İlişkin Tezkeresi?doğrutusunda , İdari Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi'nden Hüseyin Avkıran Alanlı'nın, Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi'nden Fikri Ataoğlu'nun, Sayıştay Komitesi'nden Fikri Ataoğlu'nun geri çekilmesi, Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite'den ise Hüseyin Avkıran Alanlı'nın geri çekilmesi ve Dilekçe ve Ombusman Komitesi'nde boşalan üyeliğe Menteş Gündüz'ün  görevlendirilmesi kararı alındı.

BÜTÇE PROGRAMI ONAYLANDI

Komiteden geçerek Genel Kurul'a gönderilen "2015 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı?nın çalışma programı da oy birliği ile onaylandı. Buna göre, 2015 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarı'nın  Genel Kurul'da görüşülmesine, 8 Aralık'ta başlanacak. Bütçe görüşmeleri, 18 Aralık'a kadar, haftasonları hariç kesintisiz sürecek. Görüşmeler saat 10.00'da başlayıp, bitene kadar devam edecek.

 
1 Aralık 2014 Pazartesi 11:34
Okunma: 1045
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu