Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı.

Meclis Başkan Vekili Hüseyin Avkıran Alanlı başkanlığındaki toplantı saat 10.25'te başladı.

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı.

 (T.A.K): 

 

Genel Kurul'un gündeminde, 7 milletvekilinin güncel konuşma istemiyle yazılı ve sözlü sorular bulunuyor.

Toplantıda ayrıca CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğluları'nın sunduğu, İskele İlçesi Karpaz Bölgesinin Eğitim Sorunları ve Çözüm Önerileriyle ilgili genel görüşme açılması önergesinin öngörüşmesi de yapılacak.

Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında, ilk olarak okutulup onaya sunulacaklar bölümündeki bazı tasarılar ve önerilerle ilgili ivedilik tezkereleri görüşüldü.

Toplantıda ilk olarak Bağımsız Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy’un Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi gündeminde bulunan Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi okundu.

Ancak öneri sahibi Taçoy salonda olmadığı için tezkerenin oylanması ertelendi.

Ardından Bağımsız Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz’ün Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi gündeminde bulunan Yol ve Trafik Suçlarının Davasız Halli ve Ceza Puanı (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi okundu.

GÜNDÜZ

Önerisiyle ilgili söz alan Gündüz, yol güvenliğindeki sorunlara ve kazalara işaret ederek, halkın yol güvenliğinin artırılmasını istediğini vurguladı. Gündüz, önerisinin amacının sabit kameralardan elde edilen gelirlerin direkt yol güvenliği alt yapısına kullanılması olduğunu söyledi.

Gündüz, DP UG’den istifasının ardından yeni parti kuracakları yönünde söylemler dolaştığına da işaret ederek bunun söz konusu olmadığını, yasa gereği başka bir partiye geçmelerinin de mümkün olmadığını belirtti. Menteş Gündüz, şu anda Kıbrıs konusunda ve gerekse hükümetin yapması gereken girişimler, yapılması gereken yasalar bulunduğunu ifade ederek, yapılacaklara destek vereceğini söyledi.

SANER

UBP Gazimağusa Milletvekili Ersan Saner, yol güvenliği için harcanması gereken meblağlara değinildiğini belirterek, Trafik Komisyonu’nun daha önce İçişleri Bakanlığı’na bağlı olduğunu ancak 2 yıldan beri Ulaştırma Bakanlığı’na bağlandığını hatırlattı.

Saner, Ulaştırma Bakanlığı’nın kamera gelirlerinden elde edilen paranın kullanımı konusunda tam yetkili olduğunu söyledi. Saner, gelirin kameralar için değil alt geçit, üst geçit, ışıklandırma, korkuluk sistemleri için kullanılması gerektiği görüşünü ifade etti.

ANGOLEMLİ

Daha sonra söz alan TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, yollara sabit kameraların yerleştirilmesiyle polisin yollarda görülmez olduğunu savunarak, trafik kazalarının kameralardan sonra azalıp azalmadığını sordu; bu konudaki rakamların açıklanmasını istedi.

Angolemli, Trafik Komisyonu’nda kameraların enine boyuna tartışılmasını, polisin de trafiğe daha çok zaman ayırabilmesi için angarya işlerden arındırılması gerektiğini söyledi.

ÖZGÜR

Maliye Bakanı Birikim Özgür de söz alarak, önerilen değişiklikle ilgili herhangi bir sakınca görmediklerini ifade etti.

Özgür, belediyelerin trafikten 3 milyon TL’ye yakın geliri olduğu ve bunun cari harcamaları için kullandığını belirtti.

Daha sonra ivedilik tezkeresi oylandı ve oy birliğiyle kabul edildi.

TAŞINMAZ MAL TAZMİNİ…

Sunuşlar bölümünde son olarak öneri sahipleri adına UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif’in sunduğu Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi gündeminde bulunan Anayasa’nın 159’uncu maddesinin (1)inci Fırkasının (b) Bendi Kapsamına Giren Taşınmaz Malların Tazmini, Takası ve İadesi (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi ele alındı.

Bu sırada söz alan UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun çalışmalarına değindi ve önerisinin tüzükle esas yasanın uyumunu sağlamayı amaçladığını söyledi.

ANGOLEMLİ

Kaşif’in ardından söz alan TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun Anayasa’ya aykırı olduğunu savundu.

“Komisyonu zamanında çok eleştirdim” diyen Angolemli, komisyonun bugüne kadar ne kadar meblağ ödediğini ve satın alınan malların şu anda kimlerin üzerinde olduğunu sorduğunu ancak sorusunun sadece birinci bölümüne yanıt verildiğini belirtti. Sorusunun ikinci bölümüne kaos çıkacağı gerekçesiyle yanıt verilmediğini ifade eden Angolemli, AİHM’in de tanıdığı bir komisyonla ilgili daha dikkatli olmak gerektiğini söyledi.

Angolemli, mülkiyet konusunda mağdur olan kişiler bulunduğunu belirterek “Bu insanların sorunlarını çözecek, aynen güneydeki insanların başvurduğu bu komisyon gibi bir başka komisyon kuralım” önerisi yaptı.

Hüseyin Angolemli, yasa değişikliğine olumlu bakmadıklarını çünkü görüşmeleri dahi etkileyebilecek bir kaosa yol açacağını belirterek ret oyu vereceklerini kaydetti.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı usulle ilgili söz alarak mal alıp satarken kiracıların da davaya müdahil olmadığı gibi Taşınmaz Mal Komisyonu’yla ilgili konulara da kiracıların dahil edilmemesi, bir sorun varsa ayrı dava açmaları gerektiğini söyledi.

Çakıcı’nın konuşmasından sonra tezkere oylandı ve oy çokluğuyla kabul etti.

HAMZAOĞULLARI ÖNERİSİNİ GERİ ÇEKTİ

Meclis’te daha sonra bilgiye sunuş işlemlerine geçildi ve CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları’nın bugünkü gündemde yer alan “Karpaz’ın eğitim sorunları ve çözüm önerileriyle ilgili genel görüşme açılması önergesini” geri çektiği belirtildi.

ANGOLEMLİ

Bunun üzerine söz alan TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, Karpaz’ın sorunlarının konuşulacağı bir genel görüşme istemine çok sevindiğini ancak geri çekilmesine anlam veremediğini belirtti.

Hamzaoğulları’nın kararını eleştiren ve nedenlerini sorgulayan Angolemli, genel görüşme önergesini geri çekmemesini istedi.

Meclis Genel Kurulu’nda daha sonra güncel konuşmalara geçildi.

 Meclis Genel Kurulu’nda ilk güncel konuşmayı “Yaşlılarımız” konusunda yapan UBP Girne Milletvekili İzlem Gürçağ, tam donanımlı bir yaşlılar evi yapılması için ilgili bakanlığa çağrıda bulundu.

Gürçağ, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası nedeniyle yaşlıların yeri ve önemleri dikkate alınarak sadece bu dar zamanda değil geçmişlerinde yaptıkları katkıları da göz önünde bulundurarak kıymetlerinin bilinmesi gerektiğini vurguladı.

KKTC genelinde sadece tek yaşlılar evi bulunduğunu ve bu binanın da mimari özelliklerinin sadece 37 kişiye hizmet verebilecek nitelikte olduğunu ifade eden Gürçağ binanın altyapı eksiklikleriyle ilgili örnekler verdi.

Gürçağ, her türlü sosyal desteği vermenin işbaşında olanların ve Meclis’in görevi olduğuna işaret ederek, ilgili bakana seslendi ve işlevsel bir yaşlı evine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

İzlem Gürçağ, Girne’de temeli atılmış bir yaşlılar evi bulunduğunu bu binanın niye tamamlanmadığını sordu.

ÖZCENK

UBP Gazimağusa Milletvekili Erdal Özcenk, “sağlıkta gelinen son nokta” konulu güncel konuşmasında, sağlıkla ilgili birçok çalıştay yapıldığını hatırlatarak bundan sonraki Tıp Bayramı’nda sorunları değil başarı öykülerini konuşmak istediklerini kaydetti.

Özcenk sağlıkta çok faydalı bir çalıştay yapıldığını söyleyerek burada ortaya çıkan sonuçlardan örnekler verdi.

Özel sağlık hizmetlerinin sosyal sağlık hizmeti basamakları içinde yer almamasının, hastaların doktor seçme özgürlüğü önünde bir set olduğunu ifade eden Erdal Özcenk, zorunlu genel sağlık sigortası fonu oluşturulması gerektiğini belirtti.

Erdal Özcenk, sağlık sisteminin oturtulamadığını, istikrarlı sürdürülebilir bir sistemin kurulamadığını belirterek, bunun en büyük sebebinin finansal kaynakların eksikliği olduğunu ifade etti ve her tıp bayramında aynı sorunları dinlemekten sıkıldığını kaydetti.

Özcenk, Türkiye’de sürdürülebilir bir sistem yaratıldığını nüfusu çok daha az olan KKTC’de de bu sistemin benzerlerinin hayata geçirilebileceğini ve bu sistem yenileme sürecinde Türkiye’nin de yanlarında olacağına inandığını kaydetti.

Sağlıktaki mali sorunların Genel Sağlık Sigortası fonu kurularak giderilebileceğini ifade eden Özcenk, tüm parlamenterlere seslenerek sağlıkla ilgili sorunlar ve çözüm önerilerinde fikir birliğine varmalarını istedi.

“Sağlıktaki en önemli sorun finanstır ve çözümü de Genel Sağlık Sigortası Yasası’ndan geçtiği bilinen bir gerçektir” diyen Özcenk, Sağlık Bakanı’na yasa çalışmalarının ne aşamada olduğu ve takvimlendirme olup olmadığını sordu.

Erdal Özcenk konuşmasını “Sağlıkta sürdürülebilir bir sistemi gelin hep beraber kuralım. Bundan sonraki tıp haftalarında sorunlardan değil başarı öykülerinden söz edelim” diyerek tamamladı.

İZBUL

Özcenk’i yanıtlayan Sağlık Bakanı Salih İzbul, söylenenlere katıldığını belirterek, kendilerinin de sistemin önündeki engelleri tek tek ortadan kaldırmayı amaçladıklarını ve bu alanlarda yasa çalışmaları yaptıklarını anlattı.

“Yasalar hazırdır, bitmiş durumdadır. Sağlıktaki sistemi doğru oturtabilmemiz için mali portreyi de oluşturmamız lazım, ümit ediyorum yasaları en kısa zamanda Meclis’e getireceğiz” diyen İzbul, bu amaçla ilgili bakanlıklardan temsilcilerle oluşturdukları kurulun çalışmalarını devam ettirdiğini belirtti.

İzbul, takvimlendirmenin zaten yapıldığını ama buna uyamadıklarını da belirterek “Ama uyamadık diye vazgeçmiyoruz, en kısa zamanda meclise getireceğiz” dedi.

 Meclis’in bugünkü toplantısında birçok güncel konu tartışıldı.

CTP Güzelyurt Milletvekili Hüseyin Erçal “Ülkemizdeki Kamu ve Özel Sağlık Hizmetleri”yle ilgili konuştu.

Erçal, Tıp Haftası dolayısıyla Tabipler Birliği’nin düzenlediği toplantıya Avusturya’dan konuklar geldiğini ve bu ülkenin sağlık uygulamalarıyla ilgili değerli bilgiler verdiğini anlatarak, “Yıllardır sağlık hizmetlerinde yaşanan sorunları nasıl çözeceğimizi konuşuyoruz ancak uygulamaya geçemiyoruz” dedi.

Her alanda olduğu gibi kalıplaşmış yanlışların bir kısmının değiştirilmeye cesaret edilemediğini söyleyen Erçal, Avusturya’nın sağlık sorunlarını nasıl çözdüğünü anlatarak, bunların bir kısmının KKTC’de de uygulanabileceğini söyledi.

Erçal, “Niye değiştiremiyoruz çünkü mevcut yapı işimize geliyor” diyerek, yasaların bazı maddelerinin günün koşullarına uygun olmadığını ve bu sorunun sadece sağlıkta değil, kamudaki her kesimle ilgili olduğunu kaydetti.

Kamuda çalışan kişilerin özelde de çalışmasını yanlış bulmadığını, önemli olanın kişilerin görevlerini layıkıyla yerine getirmesi ve denetim olduğunu vurgulayan Erçal, emeklilik yaşının hala 60 olmasının yanlışlığına da işaret ederek, sağlıklı ve verimli kişilerin emeklilik sonrası başka yerde çalışmasının normal olduğunu söyledi.

Erçal, emeklilik yaşının yükseltilmesinin de konuşulmasını talep ederek, personelin verimli çalışmamasının sorumlusunun işveren olduğunu vurguladı ve en önemli sorunların başında denetimsizliğin geldiğini kaydetti.

TATAR: “EKONOMİK PROTOKOLÜN İMZALANMASI NEDEN GECİKİYOR?”

UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar da, “ekonomik ve siyasi son gelişmeler” konulu güncel konuşmasında, Avrupa Merkez Bankası’nın kararıyla TL’de bir miktar iyileşme görüldüğünü söyledi.

Tatar, ekonomide bir yol haritası olmadığını, Kıbrıs müzakereleri nedeniyle ekonomideki hareketliliği de göremediklerini ve belirsizliklerin sürdüğünü kaydetti.

Kıbrıs Türk tarafının iyi niyetine rağmen Rum hükümetinin birçok yabancı şirketle doğal gaz anlaşması yaptığını belirten Ersin Tatar, bu çalışmalarda Kıbrıslı Türklerin haklarının hiç dikkate alınmadığını söyledi. Tatar, “Kıbrıs Cumhuriyeti’yim, egemenlik haklarımı kullanırım, Kıbrıslı Türklere hiçbir şey sormam” tavrını eleştirdi.

UBP Lefkoşa Milletvekili Tatar, Kıbrıslı Türklerin de hakları bulunduğunu vurguladı.

Türkiye’yle ekonomik protokole değinirken, Türkiye’nin yapacağı ekonomik katkılara mutlak surette ihtiyaç olduğunu kaydeden Tatar, bazı hassasiyetlerin konuşulabileceğini ancak işin uzamasının “acaba sorun nedir” diye düşündürdüğünü belirtti.

Tatar, maaş ödemeleriyle ilgili spekülasyonların hiç hoş olmadığını vurgulayarak, 13’üncü maaşlardan sonra şimdi de bu söylemlere karşı ilgili bakanlığın gerekli açıklamaları yapması gerektiğini söyledi.

Ekonomik protokolün imzalanmasının neden geciktiği sorusunu yineleyen Ersin Tatar, konu uzadıkça spekülasyonların arttığını belirtti.

Tatar, daha etkin bir devlet yönetimi, büyüyebilecek bir ekonomik yapı için alt yapı yatırımları ve sektörlere hibe ve kredi yardımlarının şart olduğunu vurguladı.

Süt piyasasındaki sıkıntılara da değinen Ersin Tatar, ekonomik programın artık daha fazla gecikmeden imzalanmasıyla ekonominin daralmadan kurtarılmasını istedi.

İhale Yasası’nın geçtiğini hatırlatan Ersin Tatar, şeffaf, dürüst, AB’den alınmış ilkelerle bir yasa hazırlandığını ancak KIBTEK’te ihalelerin sürdüğünü ve ampulden sonra şimdi de akıllı sayaç alımının gündemde olduğunu söyledi. Tatar, spekülasyonlardan fevkalade rahatsız olduğunu söyledi.

ŞAHALİ: “EKONOMİK PROTOKOLÜN BU AY İÇİNDE İMZALANMASINI HEDEFLİYORUZ”

Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut Şahali, ekonomik protokolle ilgili çalışmaların sürdüğünü, geçen hafta teknik heyetlerin Ankara’da 4 gün süren bir çalışma yapıldığını; ortak noktaya ulaşılması için çok verimli bir çalışma yapıldığını söyledi.

Şahali, ekonomik protokolle ilgili çok detay verilmemesinin anlaşılır olması gerektiğini kaydetti.

Erkut Şahali, aralıkta imzalanması gereken protokolün geciktiğine değinerek bu ay içinde imzalanmasını hedeflediklerini kaydetti.

Şahali, KKTC’yi yeniden yapılandıracak çağdaş konuma taşıyacak bir protokol amaçladıklarını vurguladı.

SÜT FAZLALIĞI

Süt konusunda sıkıntılı bir durum bulunduğunu kaydeden Şahali, ülkede ciddi bir süt biriktiğini ve  günde 350 ton süt ihtiyacı varken bugün itibarıyla ellerinde 480 ton süt bulunduğunu açıkladı.

Şahali, buna rağmen basında iddia edildiği gibi sütlerin dökülmediğini ifade etti. Belli başlı depolama sıkıntıları olduğunu ancak küçük kayıplar yaşandığını belirten Erkut Şahali, Rusya’yla yaşanan sorun nedeniyle Türkiye’nin ihracatının durduğunu, bundan KKTC’nin de etkilendiğini anlattı.

Süt üreticilerine ödenen rakamlar ve maliyet hakkında rakamlar veren ve imalat sanayini etkilemeyecek bazı önlemler üzerinde çalıştıklarını bildiren Şahali, şu andaki rakamlarla Türkiye’ye ihracatın zor olduğuna değindi.

Şahali, şu anda bir süt birikmesinin söz konusu olduğunu, bunu kaybetmenin üzüntü verdiğini v bazı önlemlerin alınacağını söyledi.

Ersin Tatar’ın konuşması çerçevesinde İhale Yasası’na da değinen Erkut Şahali, yasanın 15 Kasım’da yürürlüğe gireceğini hatırlattı ve öncesindeki işlemleri mevcut tüzük çerçevesinde yürütmekle yükümlü olduklarını belirtti.

Elektrik Kurumu’nun hassasiyetleri hiçe sayacağını sanmadığını ifade eden Şahali, ilgili bakanın bu konuda daha geniş bilgi verebileceğini söyledi.

ALANLI

Meclis’te son güncel konuşmayı yapan Meclis Başkan Vekili ve DPUG İskele Milletvekili Hüseyin Avkıran Alanlı “Özel Eğitim” ile ilgili konuşmasında, özel eğitimin hassas bir konu olduğunu  söyledi. Alanlı, Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’ün genel kurulda olmamasını eleştirerek, “Aslında bu konuşmayı yapmamalıydım çünkü muhatabım yok ama o özel çocuklarıma olan saygımdan yapıyorum” dedi.

0-3 yaş çocuklardan Sağlık Bakanlığı’nın, 3-18 yaş grubu çocuklardan Eğitim Bakanlığı ve +18 yaş grubundan Çalışma Bakanlığı’nın sorumlu olmamasını kaos olarak niteleyen Alanlı, özel çocuk sahibi velilerin ömrünü sorunlarla harcadığını ancak devletin bu süreçte adım atmadığını söyledi.

Alanlı, otizimli çocuk sayısının yıllar içerisinde arttığını söyleyerek, bu özel çocukların erken tanıdan başlayarak, nasıl bir eğitim sürecinden geçmesi gerektiğini anlattı.

Alanlı, Milli Eğitim Bakanı’na özel eğitim gören her bir çocuğun maliyetini hesapladılar mı diye sorarak yanıtı beklediğini ekledi.

Reform hükümeti diye kurulan oluşumun sadece popülizm yaptığını savunan Alanlı, özel çocukların yaşadığı sıkıntılara örnekler vererek, bunlardan Eğitim Bakanlığı’nın haberi olup olmadığını sordu.

Bu konuda devlet politikası geliştirilmesi gerektiğini kaydederek, özel eğitimle bütünleşen bir yapı oluşturulmasının şart olduğunu ifade eden Alanlı, ailelere destek olunup, çocukların topluma kazandırılması için adım atılması gerektiğini söyledi.

Böylesi bir sosyal devlet anlayışının imkansız olmadığını dile getiren Alanlı, bunun başarılabileceğinin en güzel örneğinin özel eğitim okulunda sergilendiğini belirtti.

Alanlı, görmezden gelmenin sadece zaman kaybı olduğunu söyleyerek, tüm ilgili bakanlıkların insan sevgisi ön planda tutması, bir araya gelmesi ve gerekli sistemi kurması gerektiğini söyledi.

SORULAR

Meclis Genel Kurulu’nda son olarak sorular bölümüne geçildi ancak ilgili milletvekilleri veya bakanlar olmadığı için sorular görüşülmedi.

Toplantı saat 12.25’te tamamlandı. Meclis’in bir sonraki toplantısı 28 Mart Pazartesi günü yapılacak.

 
24 Mart 2016 Perşembe 11:39
Okunma: 713
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu