Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı (2)

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı (2)

Küçük: "Lefkoşa Belediyesi'nde 2 Maaşın Ödenmesi İçin Çalışmaları Sürdürüyoruz... Ltb'deki Huzursuzluğun Biran Önce Kalkması Ve Normal Çalışma Düzenine Geçilmesi İçin Gereken Gayreti Gösteriyoruz".

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı (2)
Lefkoşa, 21 Mayıs 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda ilk gündem dışı konuşmayı CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu yaptı.


Kalyoncu, ülkenin yangın yerine döndüğünü savunarak, Kıbrıs Türk toplumunun hiçbir dönem bu kadar kötü yönetilmediğini bunun birçok nedeni olduğunu ileri sürdü.


LTB'de gelinen noktada çözümsüz bir Lefkoşa sorunu bulunduğunu iddia eden Kalyoncu, bazı çevrelerin tüm hükümetleri aynı kefeye koyduğunu ancak belediyelerin kendi partisinin ellerinde batmadığını, en kötü yönetimi de kendilerinin yapmadığını savundu.


Hükümeti şeffaf olmamakla da suçlayan Kalyoncu, Benzinciler Birliği'nin açıklamalarına atıfta bulunarak akaryakıttaki verginin arttığını ileri sürdü.


Bütçe Yasası'nın çiğnendiğini de iddia eden Kalyoncu, kamunun yüzde 5.77 büyüdüğünü savundu.


Devlete istihdamların üç bini aştığını iddia eden Kalyoncu, memleketin hali ortadayken UBP'nin içinde partiye kim hakim olacak kavgası bulunduğunu ileri sürdü.


Demokrasilerde çarenin çözüm olduğunu belirten Kalyoncu, hükümetin yüzde 42 oyu olduğuna inanması halinde seçime gitmesi gerektiğini söyledi.


Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında LTB Başkanı Bulutoğluları arkasında duracağı kavgası bulunduğunu iddia eden Kalyoncu, Bulutoğluları'nın yapması gerekenin istifa etmek olduğunu savundu.


KÜÇÜK


Başbakan İrsen Küçük, Kalyoncu'nun yeni bir misyon edindiğini, sokak dedikodularını kürsüden gündeme getirmek ve söylediklerine kendi de inanmakta olduğunu söyledi.


Kalyoncu'nun, hiçbir kanıt olmadan birçok şey söylemekte olduğunu, Cumhurbaşkanı'nın kızına Turizm Bakanlığı istediği iddiasının doğru olmadığını kaydeden Küçük, petrol olayında 5 milyon  rüşvetten bahsettiğini ancak kanıt olmadığını söyledi.


CTP döneminde deniz suyundan arıtmada büyük bir vurgunun hedeflendiğini kendilerinin kanıtlarıyla ortaya koyduklarını ve bundan vazgeçildiğini belirten Küçük, petrol dolum tesisi konusunda uygun yer olmadığını yoksa bunun bütün Akdeniz ülkelerinde bulunduğunu ifade etti.


"Biz çok daha kötü yönetimler gördük. 2007'leri 1995-96'ları gördük" diyen Başbakan Küçük, Lefkoşa Belediyesi'nde 2 maaşın ödenmesi için çalışmalar sürdürdüklerini belirtti.


Başbakan Küçük, Lefkoşa Belediyesinde bir aylık maaşların ödemesi için 1 milyon 200 bin TL yi yatırdıklarını ikinci ayın maaşlarının ödenmesi için de 2 milyon 160 TL nin hazırladığını söyledi.


Küçük, kaynağın devlet bütçesi içerisinde kalarak Lefkoşa belediyesinin ödenekleri arasından sağlanmakta olduğunu kaydetti.


LTB'nin ne parti organlarından ne de kendinden bir tek istihdam talebi bulunmadığını vurgulayan Küçük, bunun Bulutoğluları'na da sorulabileceğini söyledi.


Küçük, LTB'deki huzursuzluğun biran önce kalkması ve normal çalışma düzenine geçmesi için gereken gayreti göstermekte olduklarını söyledi.


Benzin fiyatlarında uygulamanın yeni olmadığını ve sürekli artışların önlenmesi için bir koridor oluşturulduğunu anlatarak, bunun faydasının daha istikrarlı bir fiyat yaratmak olduğunu söyleyen Başbakan Küçük, işe alımlar konusunda belirtilen rakamların doğru olmadığını ve gerçek rakamları herkesin bilgisine getireceğini söyledi.


KALYONCU


CTP-BG Milletvekili Kalyoncu tekrar söz alarak, olaylar hakkında gerçeklerin ortada olduğunu savunarak, LTB çalışanlarının maaşları için yapılan çalışmanın yasaya aykırı olduğunu iddia etti.


TATAR


Maliye Bakanı Ersin Tatar da, maliyeyi başarılı bir şekilde yürüttüklerini, tahsilatta yüzde 15 artış olduğunu söyledi.


Murakıplarla toplantı yaparak dikkatli olmaları için uyardığını ifade eden Tatar, kurumlar vergisi ve gelir vergisine birlikte bakılması gerektiğini söyledi.


Tatar, buna göre 2009'da 454 milyon TL, 2010'da 482 milyon TL ve 2011 yılında da 500 milyon TL vergi tahsilatı yapıldığını ve gerileme olmadığını vurguladı.


Tatar, Kamu alacaklarının kolaylaştırılması Yasası ile de yapılan tahsilatlar bulunduğunu da belirtti.


Tatar, Ticaret Odası ve Sanayi Odası verilerine göre KKTC'nin Rum tarafından yüzde 10 daha ucuz olduğunun ortaya çıktığını da söyledi.


KÜÇÜK


Başbakan İrsen Küçük de tekrar söz alarak, LTB'nin borçlarının uzatılmasının gayrı yasal olduğu iddialarını araştırdıklarını, yeni borçlanma olmadığı sürece borçların yeniden yapılandırılmasının Bakanlar Kurulu onayı ile yapılmasına, Sayıştay tarafından "uygun olduğu" görüşü verildiğini vurguladı.


Belirtilen kamuoyu araştırmalarına değinerek, partilerin yaptığı anketlerde soruların şekline göre vatandaştan istenen cevabın alabileceğini belirten Küçük, kendilerinin her yaptıkları araştırmada CTP'nin oy oranını yüzde 21-22 bulduklarını kaydetti.


2009'da CTP'nin neden erken seçim ihtiyacı olduğunu hiçbir zaman tartışmadıklarını ve onay verdiklerini söyleyen Küçük, seçimlerin 5 yılda bir yapıldığını halk desteği yanlarında olması nedeniyle hedeflerinin 2014 olduğunu vurguladı.


 
 
21 Mayıs 2012 Pazartesi 12:49
Okunma: 664
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu