Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı (2)

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı (2)

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda İlk Gündem Dışı Konuşmayı CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs Konusundaki Görüşmeler Ve Meydana Gelen İlerleme Konusunda Yaptı..

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı (2)
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Güney Kıbrıs'ta dün akşam yaşadığı olayları kınayan Soyer, konferansların iki tarafın görüşlerini paylaşması kapsamında yararlı çalışmalar olduğunu ve bu diyaloğun kesilmemesi gerektiğini söyledi.


Rum tarafına da çağrıda bulunan Soyer, demokratik tavırların geliştirilmesini istedi ve olayları kınadı.


Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in ulusal konseyi toplamasına rağmen KKTC'de halen bu bilgilendirmenin yapılmadığını savunarak, bunu eleştiren Soyer, ortak değerlendirme yapılamadığını; Cumhurbaşkanının siyasi partilerle istişarede olması gerektiğini söyledi.


Soyer, Referandum açıklamalarına işaret ederek böyle bir umut varsa bunun bilgilendirmesinin yapılması gerektiğini, aksi halde topluma boş umutlar verilmiş olacağını belirtti.


İki tarafın müzakerecilerinin farklı açıklamalar yapmakta olduğunu da belirten Soyer, Özersay "Al-ver'e giriyoruz" derken, Mavroyannis'in "güven artırıcı önlemlere geçmekten" bahsettiğini, kendilerinin yapılan açıklamalardan sonuç çıkarmaya çalıştıklarını belirtti.


Halkoyuyla seçilmemiş bir görüşmeci süreci olduğunu kaydeden Soyer, halkoyuyla seçilenin Cumhurbaşkanı ve Meclis olduğunu hatırlattı.


"Meclis tamamen devre dışı" diyen Soyer, Kıbrıs Türk tarafının "toprak görüşülecek ama oranlar en son" derken, "haritalar dağıtılıp demagoji yapılmakta olduğunu"savundu. Soyer, Cumhurbaşkanı'nın çıkıp toprak konusunun görüşülmediğini açıklaması, çözüm sürecinin önüne geçilmesine engel olması gerektiğini söyledi.


Yapılanların görüşmecinin elini zayıflatmaktan başka bir işe yaramadığını belirten Soyer, küçük hesaplarla davanın yürütülemeyeceğini kaydetti.


Cumhurbaşkanının hiçbir cumhurbaşkanına nasip olmayan bir konumda olduğunu savunan Soyer, Cumhurbaşkanını UBP ve DP-UG desteklerken, CTP-BG ve TDP'nin ortak açıklamaya destek verdiğini ve desteğinin büyük olduğunu söyledi.


Soyer, Cumhurbaşkanını demokratik teamüllere saygı göstermeye de çağırdı.


TATAR


UBP Milletvekili Ersin Tatar da hükümet icraatları konusunda söz alarak, BRTK'da grev olduğu için sabah canlı yayın olmadığına ancak şimdi açıldığına dikkat çekti.


BRTK'de grev ve eylem olduğuna dikkat çeken Tatar, BRT'de çalışanların durumunun kritik olduğunu, bu konuda hükümet iradesi olması gerektiğini söyledi.


Tatar, BRTK'nin reklam gelirinden başka geliri olmadığını ve 6-7 milyon açığı olduğunu kaydetti.


Elektrik Kurumu'nda, Sosyal sigortalarda sıkıntıların devam ettiğini ifade eden Tatar, şeffaflık açısından neler yapıldığını sordu.


2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a yapılan saldırıyı da kınayan Tatar, basından izlediği kadarıyla Rum Yönetiminde ekonominin daraldığını anlattı.


Kırım olayından sonra Rusya'nın Güney Kıbrıs'a tepki koyduğunu ve ekonomik yatırımlarını çekmekle tehdit ettiğini ifade eden Tatar, gazdan da yakın gelecekte finansman sağlanamayacağının ortada olduğunu söyledi.


Kıbrıs Türkü'nün açılıma ve çözüme ihtiyacı olduğunu ancak al-verde sıkıntıya girilebileceğini belirten Tatar, Cumhurbaşkanına güvendiklerini, müzakereci görüşmesine rağmen son sözün cumhurbaşkanında olacağını söyledi.


Al-ver sürecinde hesabın iyi yapılması gerektiğini vurgulayan Tatar, gelecekte daha iyi bir hayata evet denmesi gerektiğini söyledi.


MUNGAN


Maliye Bakanı Zeren Mungan da söz alarak, kurumların özerk yapı içerisinde çalıştırılmasının hükümetin yaklaşımı olduğunu, bütçe ile ilgili de kurumların eylem planları yapmalarının ardından hükümetin katkı koymakta olduğunu söyledi.


Kayıtdışı ekonomi ile mücadele eylem planının bakanlar kurulundan geçtiğini ve yasa tasarılarının komitelerde görüşülmekte olduğunu ifade eden Mungan, devletin performansının gelişmesi ve kayıt dışılığa karşı bu yasaların önemli olduğunu kaydetti.


Bu sürecin devam ettiğini ancak bunların bir yılda sonuç verebileceğini anlatan Mungan, çalışanların maaşlarından kesilen vergilerde iki sorun olduğunu, bu konuda ciddi takipleri olduğunu söyledi.


Ülkede ciddi konut fazlası olduğunu ve kiralanan konut ve işyerlerinden alınan verginin sadece kira geliri baz alınarak yüzde 10 olduğunu anlatan Mungan, düzenlemeler hakkında ayrıntılı bilgi verdi.


Mungan,vergilendirmeyi bütünlük içinde yürütüp zaman zaman değerlendirme yapmakta olduklarını söyledi.


İç borçlanmaya da değinen Mungan, yeni borçlanma için kaynağa ihtiyaç olduğunu ve zamanında yerine konulabilecek olması gerektiğini ifade etti.


Güney Kıbrıs'ın borçlarının KKTC'nin çok üzerinde olduğunu vurgulayan Mungan, Güneyle görüşmelerde mali ve vergi konularında görüşülecek çok şey olduğunu, çalışma guruplarının oluşturulması, cumhurbaşkanının bu konularda görevler vermesi gerektiğini söyledi.


Mungan, "Bu yapılmazsa 'ayak başı görüşme' olur ve bundan Kıbrıs Türkü zarar görür"dedi.

 
27 Mart 2014 Perşembe 11:39
Okunma: 641
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu