Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

"gecikmiş Sosyal Güvenlik Prim Borçları Ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı" Hakkındaki Yasa Gücünde Kararname Görüşülüyor.

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

BAYRAK-AİLE TV   CANLI TIKLA İZLE


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün ilk olarak, "Gecikmiş Sosyal Güvenlik Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname"yi görüşmeye başladı.


Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı Mutlu Atasayan'ın sunuş konuşmasının ardından ilk sözü CTP Milletvekili Sonay Adem aldı. Adem, gerel siyasette, gerekse tolumda öfkenin yükseldiğini ancak iktidarın bunu fark edecek noktada olmadığını iddia etti.


Hükümetin, sıkıştığı zaman meclisi atlayıp, yasa gücünde kararnameler çıkardığını ve gizli kapaklı işler yaptığını iddia eden Adem, atılan yanlış adımlardan dolayı yeni yeni yaralar açıldığını ve bunun sonunda insanların sosyal sigorta yatırımı yapmaktan vazgeçtiğini ileri sürdü. Adem, "Ya yeni bir yasal düzenleme yapılacak, ya da bu yara daha da derinleşecek ve sosyal sigortaları içinden çıkılmaz hale getirecek" dedi.


Emekliye ayrılan hiçbir hukukçunun sosyal sigorta yatırımı yapmadığını savunan Adem, bunu öğrenen vatandaşların da prim yatırmaktan vazgeçtiğini söyledi. Kaçak işçilerin denetlenmesi konusuna değinen Sonay Adem, denetlemelerin yetersiz kaldığını savundu.


Adem, CTP olarak geçmişte aflara destek verdiklerini ancak af yasalarından uzaklaşmak gerektiğini çünkü bu uygulamaların suistimal edildiğini ileri sürdü.


ÜNVERDİ


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ise eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, ekonomik  ve sosyal yaşamdaki sıkışıklığı aşmak adına ciddi atılım yapan hükümetin ilk adım olarak afla ilgili bir yasal düzenleme yaptığını, ardından da gecikmiş prim borçlarının ödenebilmesini sağlamak için adımlar attıklarını belirtti.


Konu hakkında büyük bir başarıya ulaştıklarına inanç belirten Ünverdi, sosyal sigortalıların maaşların artık günü gününde ödendiğini söyledi.


Şerife Ünverdi, iddiaların aksine kaçak iş gücüyle ilgili denetimlerin yapıldığını ve 22 marta kadar yapılan denetimlerde 424 iş yerinde yapılan denetilmede 104 kaçak işçi tespit ettiklerini belirtti.


Ünverdi,  vatandaşlardan gecikmiş sosyal sigorta primlerinin son ödeme süresi olan 30 Mart'ın uzatılması yönünde talep aldıklarını söyledi.


KALYONCU


CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu, TAK ile ilgili eleştirilerde bulunarak başladığı konuşmasında, ajansın müdür vekilinin "kafasına göre takıldığını" ve muhalefetin meclisteki konuşmalarını sansürlediğini iddia etti.


Kalyoncu, basının meclisin sonuna kadar kalmamasından dolayı meclis çalışmalarını TAK'ın yolladığı şekilde yayınlamak durumunda kaldığını belirtti. Perşembe günü yaptığı gündem dışı konuşmanın rüşvetle ilgili olduğu halde buna hiç girilmediğini savunan Kalyoncu, yönetimin ajansta kendileri gibi düşünmeyenleri de taciz ettiğini ileri sürdü.


Kalyoncu, konuşmasında kaçaklar konusuna da değinerek, kaçakların tespit edilip edilmediğini, tespit edilen kaçaklara ne gibi bir muamele yapıldığının bilinmediğini söyledi. Bu görevi yürütenlerin sosyal güvenliğin ne anlama geldiğinin bilinmediğini savunan Kalyoncu, sosyal sigorta primini ödemeyen KKTC yurttaşlarının evine haciz gönderilebildiğini iddia etti.


Ömer Kalyoncu, yasaların hiçbir gücünün kalmadığını ileri sürerek, yurttaşların yasalarla ilgili tavrının "milletvekili isterse olur" yönünde olduğunu ve aflarla yönetimin temellerinin çatlatıldığını savundu.


Belediyelerin durumuna da değinen Kalyoncu, yıllardır sosyal sigorta primlerini yatırmayan belediyeler bulunduğunu söyledi. Hükümetin bu konuya el atacağı yönündeki açıklamaları hatırlatan Kalyoncu, "Bunu nasıl yapacaklar? İhtiyat Sandığı'nın parasıyla mı?" dedi.


SOYER


CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de konuşmasına, TAK ilgili görüşlerini dile getirerek başladı. Soyer, mecliste yapılan konuşmaların özünün ve en can alıcı noktalarının verilmediğini savundu.


TAK'tan giden haberlerin bazı gazetelerde ajansın "rumuzu" konulmadan yer aldığına işaret eden Soyer, gazetelerin TAK'tan aldığı haberlerde "rumuz" kullanmaması halinde, "etik değerleri çiğneyen" TAK'ın yayınlarına "ortak" olacağını öne sürdü.


Çalışma Bakanı Ünverdi'nin sosyal sigorta primleri konusundaki konuşmasının kompozisyon gibi olduğuna ileri süren Soyer, gelir gider dengesinin yüzde 60'ın altına düştüğünü iddia etti. Soyer, sosyal sigortalarla ilgili konuşma yaparken, veri sunulması gerektiğini savundu.


Çalışma hayatında toplu sözleşmenin önemine dikkat çeken Soyer, Türkiye'de yasal olarak ileri bir noktaya götürülen toplu sözleşme düzeninin KKTC'de ortadan kaldırılmak istendiğini ileri sürdü. Hükümetin yıllardır sendikalara görüşme çağrısı yapmadığına vurgu yapan Soyer, toplu sözleşme hakkının keyfi bir şekilde ortadan kaldırılamayacağını söyledi.


Sosyal sigortalarla ilgili düzenlemelerin ne olacağını soran Soyer, Türkiye'den gelen paraya  rağmen yapılan çalışmanın uzun süreli olamayacağını savundu. Sosyal Sigortalar'da "40 yaş ve altı"nı oluşturanların oranının yüzde 67 olduğunu ifade eden Soyer, kaç kişinin emekli olacağını ve sigortaların bunu karşılayabilip karşılayamayacağının iyi hesaplanması gerektiğini belirtti.


Ferdi Sabit Soyer, bunun ciddi bir şekilde ele alınmaması halinde sosyal güvenliğin çok ciddi bir krize gireceğini savundu.


Soyer, gündemde bulunan Özelleştirme Yasası'na da değinerek, KTHY çalışanlarının da istihdam edileceğine dair bir hüküm içeren yasanın bu hükmünün bir çeşit şantaj olduğunu iddia etti. Soyer, KTHY çalışanlarının hangi düzeyde, neye göre istihdam edileceklerini de sordu.
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Gecikmiş Sosyal Güvenlik Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname'yi oy çokluğuyla kabul etti.


Kararnamenin görüşülmesi sırasında son konuşmayı, TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli yaptı. Angolemli, konuşmasında, peş peşe gelen afların, yeniden bir affı gerektirdiğine dikkat çekerek, affın işyeri sahipleri için caydırıcı önlemler içermediğini söyledi. 


Çalışan üniversiteli gençlerin kaçının sigortalı olduğunu soran Angolemli, "hırsızlık adi bir suçtur, peki sigorta primini yatırmayan işverenin yaptığı nedir?" diye sordu.


İşverenlerin yatırımlarını yapmayarak işçilerin hakkını yediğini, çaldığını ifade eden Angolemli, kaçak iş gücü çalıştıran işverene caydırıcı cezalar verilmedikçe kaçak iş gücünün kontrol edilemeyeceğini savundu.


Angolemli, "İşverenin çok rahat olduğu bir düzende kaçak yaşamı nasıl kontrol edeceksiniz? Kaçağın tek sorumlusu işverendir. İşveren " dedi.


Özelleştirme konusuna değinen Angolemli, özelleştirmeyi hayata geçirmek isteyen hükümete, özel sektörü sıkı denetim altına alma çağrısında bulundu. Özel sektörde sendikalaşmanın gündeme getirilmesi gerektiğini de belirten Angolemli, sendikanın olduğu yerde kaçak ekonominin olamayacağını savundu.


ÜNVERDİ


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi yeniden söz alarak, kaçak iş yaşamını kontrol altına alabilmek adına bakanlığın üzerine düşeni yaptığını söyledi.


Ünverdi, kaçak yaşamla mücadelede en büyük çalışmayı bakanlığının yürüttüğünü belirterek, "Veremeyecek hesabımız yok" dedi.


Kanun gücünde kararnamenin yasallaşmasıyla gecikme faizleriyle ilgili verilerin gelecek hafta içinde belli olacağını kaydeden Ünverdi, işverenlerin de çalışanlarını kayıt altına alma konusunda gereken duyarlılığı gösterdiğini belirtti.


Konuşmaların ardından "Gecikmiş Sosyal Güvenlik Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname" oylanarak,  oy çokluğuyla kabul edildi.


"Gecikmiş Sosyal Güvenlik Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname", Sosyal Güvenlik Yasası'na bağlı olup ödeme güçlüğüne düşmüş kişi ve kurumlara gecikmiş prim ve gecikme zamlarını ödeyebilmeleri ve 55-2011 Sayılı Yabancılar ve Muhaceret Değişiklik Yasası'ndan faydalanılmasını kolaylaştırmak için yeni bir ödeme planı sunulmasını amaçlıyor.

 
26 Mart 2012 Pazartesi 13:55
Okunma: 864
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu