Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı (3)

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı (3)

Lefkoşa, 4 Haziran 12 (T.a.k.) Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Elektronik Haberleşme Yasası Çerçevesinde Kurulması Öngörülen Bilgi Teknolojileri Ve Haberleşme Kurulu'nda Cumhuriyet Meclisi'ni Temsilen Görev Yapacak Üyeleri Görüştü..

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı (3)
Cumhuriyet Meclisi'nde grubu bulunan ve en fazla üyeye sahip iki siyasal partiden UBP'nin Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Ademgil'i, CTP'nin ise Alpay Afşaroğlu'nu önerdiğine ilişkin kararın oylamasına geçmeden yapılan konuşmalarda ülke gündemindeki konular da konuşuldu.


İlk sözü alan CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi'ye ağır eleştirilerde bulundu. Kalyoncu, bakan yakınlarının bakanlıkta görev aldığını ve kendi yakınlarının iş takibini gerçekleştirdiğini savundu.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ise, "tüm eleştirilere rağmen terbiyesini ve hanımefendiliğini koruyacağını" söyledi. Olayların saptırıldığını ve kendisine çamur atıldığını kaydeden Ünverdi, çocuklarını işe almadığını belirtti. Bu iddiaların ispatlanmasını isteyen Ünverdi, esas partizanlıkların CTP iktidarında yapıldığını ve kamu sınavında sorulan soruların önceden verildiğini savundu.


CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu da, hükümeti ve ilgili bakanı, yapılan eleştirilere yanıt vermeye çağırdı. Anayasal bir suç işlendiğini ve yasal olmayan işler yapıldığını savunan Fellahoğlu, "Eleştirilere doğru dürüst yanıt vermek yerine duygu sömürüsü yapılıyor" dedi.


Eleştirileri yanıtlayan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner ise, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurulu'nun bu yasa gereği kurulacağını ifade ederek, kurumun bütçesinin de önümüzdeki hafta meclise getirileceğini, amaçlarının meclis tatile girmeden bu çalışmaların tamamlanması olduğunu söyledi.


CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, her konunun mecliste tartışılması gerektiğini söyledi. Soyer, "Be"nin hakaret olduğu tartışmalarıyla eleştirilerden kaçınılmaya çalışıldığını iddia etti.


CTP döneminde "Kamu sınavında sorulan sorular verildi" yönündeki iddianın doğru olmadığını söyleyen Soyer, "Ben bu yalanın içine tükürürüm" ifadesini kullandı. Soyer, "Çamur atmayacaksınız. Biz size çamur atmıyoruz, eleştiriyoruz" dedi.


CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay da konuşmasında, ülkedeki iletişimi denetleyecek kurulun bütçesinin, yasada öngörülen tüzüğün hazırlanmamasından dolayı hazırlanamadığını söyledi.


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Saner, tüm iletişim sektörünü denetleyip, kontrol edecek Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurulu'nun oluşturulmasının şart olduğunu söyledi. Tüzük çıkmadığına ya da bütçenin onaylanmadığına ilişkin  eleştirilere değinen Saner, kurulun oluşmasıyla birlikte diğer eksikliklerin de hızla giderileceğine inancının tam olduğunu belirtti.


TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da, bakan çocuğunun bakanlıkta iş takibinin etik açısından da doğru olmadığını söyledi. Kadınlara konuşurken daha dikkatli olmak gerektiğini kaydeden Çakıcı, birbirleriyle oldukça sert konuşabilen milletvekillerinin bayan milletvekillerine daha kibar olması gerektiğini ifade etti.


Çakıcı, GCE A Level tartışmalarına da değinerek, dönemin Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nun TC Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya yolladığı KKTC öğrencilerinin Türkiye'deki üniversitelere kabulüyle ilgili mektubu okudu.


YÖK'ün "Sadece KKTC liselerinden mezun olan öğrenciler başvurabilecek" kararının, Çavuşoğlu'nun bu mektubundan sonra alındığını savunan Çakıcı, Çavuşoğlu'nun sözkonusu mektupta, Türkiye dışında okuyan gençlerin düşünce ve bakış açılarının değiştiği yönünde ifadeler bulunduğunu savundu. Çakıcı, "KKTC'deki birçok siyasinin çocuğu da İngiltere'de okuyor. Yurt dışında okuyan çocuklar daha milliyetçidir" dedi.


Çakıcı, bakanın sözkonusu mektuptaki ifadelerinin "ırkçılık ve ayrımcılık" çağrıştırdığını ileri sürerek, "Sanki Nazi subayı yazdı" yorumunda bulundu.


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, KKTC'deki kolej uygulaması ve GCE sınavlarının çok eskiye dayandığını ancak bugüne kadar kimsenin Türkiye'deki üniversitelerin GCE alan öğrencilere açılması için girişimde bulunmadığını söyledi.


Bu mantıkla hazırlayıp yolladığı mektupta, bu imkanın sağlanması halinde Güney Kıbrıs'ta okuyan öğrencilerin de kazandırılmasının amaçlandığını kaydeden Çavuşoğlu, yurt dışında okuyanlara dahi sahip çıkmaya çalışan UBP hükümetinin "ötekileştirme" ve "kendi coğrafyasındaki çocukları dışlama" gibi bir vizyonu olmadığını belirtti.


Çavuşoğlu'nun konuşması sırasında Çakıcı, oturduğu yerde sesini yükselterek, "Mektuptan sonra Güney Kıbrıs'ta okuyan çocuklara Türkiye'deki üniversitelerin kapısı kapandı. Bunu nasıl düzelteceksiniz?" sorusunu sordu. Bunun üzerine "Akademide şov dersi de var mı?" sorusunu soran Çavuşoğlu'na Çakıcı "Şov dersi var ama kötek dersi de var" yanıtını verdi.


CTP Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu da, LTB'deki sorunlara değinerek, "mafya bağlantısı temizlenmedikçe muhalif üyelerin belediye meclisi toplantılarına katılmayacağını" söyledi. Toplantılara katılmayan üyelerin atılacağı yönündeki iddialara da değinen Yorgancıoğlu, "Niçin? Suçunuza ortak olmak istemedikleri için mi?" diye sordu.


Hükümetin partizan uygulamalarının devam ettiğini savunan Yorgancıoğlu, ev sahibi insanlara sırf UBP'li olduğu için arsa dağıtıldığını iddia etti.


Yorgancıoğlu, hükümetin halkı temsil etmekten uzak olduğunu kaydederek, "Sorun çözme yetisini yitiren hükümetin bu koltukta oturmaya hakkı yoktur" dedi. Hükümetin yaptığı her icraatında bir kusur ya da özür olduğunu savunan Yorgancıoğlu, kurtuluşun erken seçim olduğunu belirtti.


CTP Milletvekili Salih İzbul da, UBP'li bakan ve milletvekillerinin kendilerine yönelik hitaptan rahatsız olmaması gerektiğini, sözkonusu kişilerin geçmişte çok daha kötü bir lisan kullandığını söyledi. İzbul, bu tartışmalarla UBP milletvekillerine karşı tepkinin başka bir yöne çekilmeye çalışıldığını ve amacın gündem değiştirmek olduğunu ileri sürdü.


Yapılan eleştiri ve yaşanan olaylara karşı hükümetin verdiği cevapların tatminkar olmadığını savunan  İzbul, buna örnek olarak da "LTB'deki durum ve Sayıştay raporları"nı gösterdi.


ÖRP Milletvekili Turgay Avcı ise, 5 ay önce geçen bir yasanın tüzüklerinin hala hazırlanmamasın düşündürücü olduğunu söyledi. Avcı, çalışması geciken kurulun bundan sonra daha çalışır hale gelmesi temennisinde bulundu.


Avcı, GCE sınavı tartışmalarına da değinerek, bakanlığı döneminde bu konuları birçok kez konuştuklarını söyledi. Tek sınavla üniversiteye girmenin yanlış bir sistem olduğuna işaret eden Avcı, GCE sahibi öğrencilerin Türkiye'deki üniversitelere girebilmesine imkan tanınmasının çok önemli olduğunu söyledi.


GSE sınavı ile Türkiye üniversitelerine girişin önünün açılmasının önemini vurgulayan Avcı, yurt dışında okuyan gençlerin Kıbrıs Türk milli görüşüne karşı olacağı düşüncesinin yanlış olduğunu ve yurt dışında okuyan gençlerin ülkenin birer temsilcisi olduğunu kaydetti.


TDP Milletvekili Mustafa Emiroğulları da konuşmasında, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurulu'nda siyaset yapmış ya da siyasetle uğraşan kişilerin görev yapmaması gerektiğini söyledi.


Hükümeti, gençleri kırdırarak ve ülkelerinden uzaklaştırarak ülke yönetmeye çalışmakla suçlayan Emiroğulları, büyük tartışmalara neden olan GCE sahibi öğrencilerin Türkiye'deki üniversitelere girmesiyle ilgili uygulama konusunda kamuoyuna gerekli bilginin verilmediğini kaydetti.


CTP Milletvekili Mehmet Çağlar da, YÖK'ün A level sınavlarla Türkiye'deki üniversitelere kabul edilmeyle ilgili kararın sadece KKTC değil bütün AB vatandaşları düşünülerek alındığına işaret ederek,  dönemin Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nu yazdığı mektuptan dolayı eleştirdi.


Öğrencilerin Türkiye'de okumalarına karşı olmadığını ifade eden Çağlar, Çavuşoğlu'nun Kıbrıslı öğrencileri Avrupa ve Amerika'da okumalarını engellemeye çalıştığını savunarak,  "Bu kabul edilebilecek bir anlayış değildir"  dedi.


Çağlar, esas olanın ülkenin ihtiyacına göre çalışma yapılması gerekirken bunu yapmayan  Eğitim Bakanı'nın Türkiye'ye KKTC'li öğrencileri jurnallemesinin kabul edilmez olduğunu söyledi.


Çağlar, bu durumun insan haklarına da aykırı olduğunu ekledi.


Yeniden söz alan CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu, mecliste ve ülkede bazı işlerin yanlış gittiğini söyledi.


Dönemin Eğitim Bakanı'nın yazdığı mektubun ülkenin gündemine bomba gibi düştüğünü kaydeden Fellahoğlu, bu durumun ülkenin eğitim bakanının kendi öğrencilerine ambargo koymak olduğunu söyledi.


Kendisine KTHY  komitesiyle ilgili bir toplantı çağrısı yapıldığını kaydeden Fellahoğlu, hazırlanan komite taslağının Komite Başkanı tarafından hazırlandığını, bunun komite raporu olmadığını belirtti.


Bu taslağı kabul etmelerinin mümkün olmadığını kaydeden Fellahoğlu,  bir buçuk yıldır toplanmayan komitenin daha önce geçirdiği süreçler hakkında bilgi verdi.


Bu arada Komite Başkanı Afet Özcafer ve Kadri Fellahoğlu arasından kısa süreli tartışma yaşandı. Kadri Fellahoğlu ve Özcafer  bir birlerini "Entrikacı" olmakla suçladı.


Fellahoğlu, Özcafer'i tüzüğü çiğneyip partizanca rapor hazırlamakla suçlayarak, "Biz bu rapor taslağını  yok sayıyoruz. Meclis için hiçbir anlam ifade etmeyecektir. O nedenle bu rapor taslağını tartışmaya kalkmayın ve geri çekin" dedi.


Afet Özcafer, eleştirilere verdiği yanıtta hazırlananın bir rapor olmadığını, taslak olduğunu söyledi.


Basında çıkan haber üzerine kendisine tenezzül edip bir soru bile sormayan CTP'nin hazırlanan taslağı rapormuş gibi gösteren bir  basın toplantısı düzenleyerek yargısız infaz yaptığını ifade eden Özcafer, "Nerede kaldı bu meclisin saygınlığı? Sizin kullandınız üslubu kullanmamak için kendimi zor tutuyorum. Bunun rapor olduğunu söylemekten vazgeçin. Bu taslak üzerinde gelin tartışalım. Yalan yanlış bir şey varsa üstünü çizip çöpe atalım" dedi.


Bu arada CTP Milletvekili Sonay Adem Özcafer'i "Sahte rapor hazırlamakla" suçladı. Özcafer de O sizin yorumunuzdur" diye yanıt verdi.


Özcafer, konuşmasında CTP komite üyelerini yarınki komite toplantısına davet  etti.


Yeniden söz alan CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu, gizlilik kararı olmasına karşın rapor veya taslağın basına sızdırıldığını, bunu yapanın da CTP Meclis Grubu olmadığını söyledi.


Konu hakkında yeniden söz alan CTP Milletvekili  Ferdi Sabit Soyer ise, Meclis İç Tüzüğü'nün neden CTP döneminde değiştirilmediğine yönelik eleştirilere yanıt verdi.


Kendi hükümet döneminde partilerle bir araya gelip bir takım tutanaklar hazırlandığını ifade eden Soyer,  "Çoğunluktaydınız da değiştirmediniz" eleştirisinin "ucuz konuşma" olduğunu  belirtti.


"Siz rüzgar ekiyorsunuz, fırtına biçeceksiniz" diyen Soyer, konuyu incelerken neden ve sonuçlarını iyice ortaya koymanın şart olduğunu söyledi.


KTHY'deki gelişmelerde yapılan bazı hatalar olduğunu ancak kimsenin kanıt olmadan suçlu gösterilemeyeceğini ifade eden Soyer, hiçbir konuda derinliğine araştırma yapılmadan sağlıklı sonuca ulaşılamayacağına işaret etti.


Soyer, CTP üzerinden UBP'nin bir birini  dövmeye çalıştığını anlatarak, bu durumu eleştirdi ve UBP'yi kısır politika yapmakla suçladı.


ÖRP Milletvekili Mustafa Gökmen ise yaptığı konuşmada, iktidar partisinin hem parti içi, hem de parti dışı tartışmaların herkesi ilgilendirdiğini, çünkü ülkeyi yöneten kurum olduğunu söyledi.


İktidar partisi içerisindeki sıkıntıların her bireyi olumlu veya olumsuz etkileyeceğini ifade eden Gökmen, bu nedenle iktidar milletvekillerinin daha sorumlu davranması gerektiğini ifade etti.


Dönemin Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nun yazmış olduğu mektup konusuna da değinmek istediğini anlatan Gökmen,  KKTC'li öğrencilerin  Güney Kıbrıs'a gidip okumasının Anayasa'ya göre aykırı olduğu görüşünü ortaya koydu ve zamanında Mehmet Tancer'le Başsavcılığa şikayet yazısı verdiklerini anımsattı.


"Çavuşoğlu mektup yazacağına KKTC'li öğrencilerin Güney Kıbrıs'ta okumasını yasaklasaydı daha iyi olacağı" görüşünü dile getiren Gökmen, buna karşın mektubun içeriğinde ortaya konan görüşlerin doğru olmadığını kaydetti.


(FEZ-KAR/GÜR)


 
4 Haziran 2012 Pazartesi 17:49
Okunma: 556
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu