Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı (3-son)

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı (3-son)

Genel Kurul "güvenlik Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nı Görüştü".

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı (3-son)
MECLİS BAŞKANI BOZER NİSAP SORUNU DOLAYISIYLA OTURUMA YARIM SAAT ARA VERDİ... GRUPLAR ARASI MUTABAKAT İLE OTURUM KAPATILDI


Lefkoşa, 28 Mayıs 12 (T.A.K.): Meclis Genel Kurulu, bugünkü oturumunda "Güvenlik Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı"nı görüştü.


Konuşmaların ardından tasarının madde madde görüşülmeye geçilmesinin oylaması, muhalefetin dışarı çıkması nedeniyle nisap sorunu yaşanmasına neden oldu ve Meclis Başkanı Hasan Bozer, oturuma yarım saat ara verdi.


Bozer, 10 dakika sonra genel kurula dönerek, gruplar arası mutabakatla bugünkü oturumun tamamlandığını söyledi ve oturumu kapattı.


Genel Kurul, 31 Mayıs Perşembe günü denetim görevini yerine getirmek üzere toplanacak.


ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı konuşmasının başında tasarıya oylarının olumlu olacağını belirtti.


E-pasaportlardaki "kısaltma kararının" değişik bir dış politikanın başlangıcı olarak mı alındığını soran Avcı, eğer bu söz konusu değilse KKTC'nin İslam İşbirliği Teşkilatı'ndaki adının kısaltmasının konulmasının daha uygun olacağını ifade etti.


Dünkü trafik kazasında hayatı kaybedenlerin arka koltukta olduğunu ifade eden Avcı, meclis komitesinde bir yıldır arka koltukta da emniyet kemeri bağlanmasını zorunlu hale getiren yasa tasarısının bekletilmesini eleştirdi.


Ekonomik sorunların geri dönüşünün olabileceğini ancak ölümlerin ve intiharların geri dönüşü olmadığını ifade eden Avcı, meclisin çalışmalarını eleştirdi.


Eski KTHY çalışanının, 1984 yılındaki bir vukuatı nedeniyle,  1994'de KTHY'de çalışmaya başlayıp olaysız çalışmasına rağmen 2012'de işe alınmamasının doğru olmadığını savunan Avcı, ülkede psikolojik sorunlar yaşanmakta olduğunu öne sürdü.


Sayıştay'ın bağımsız olması gerektiğini vurgulayan Avcı, kamu reformunun yapılamamasını eleştirdi.


Meclis Başkanı'nın çağrısı üzerine parti başkanlarının yaptığı toplantıya da atıfta bulunan Avcı, meclis başkanının samimiyetine inanmasına rağmen sonuca ulaşmada ana rolün iktidarda olacağını kaydetti.


Avcı, bu konuda yapılacak tüm çalışmalara tam destek vereceklerini söyledi.


KALYONCU


CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu, grubunun oy değişikliği yapmasının gündemlerinde olduğunu kaydederek, daha önce bu konunun doktorlar için gündeme geldiğini, kamuda çalışan erkek doktorlara beşte bir yıpranma hakkı verilirse, özeldeki doktorlara da verilmesi gerektiğini kaydetti.


Kendisinin unutkanlığı nedeniyle olumlu oy vereceklerin söylemelerine rağmen bunu değiştireceklerini ifade eden Kalyoncu, tasarının özelde çalışan doktorlar açısından yanlış bir durum yaratacağını savundu.


Hükümetin aldığı kararda "KKTC pasaportunun üzerinde KKTC yazacak ve kısaltma gizli şifre kodudur" demesi halinde bugünkü tartışmanın yaşanmayacağına dikkat çeken Kalyoncu, hükümeti daha açık ve şeffaf kararlar almaya çağırdı.


ADEM


CTP -BG Milletvekili Sonay Adem,  gündemde Sayıştay raporlarının önüne yasa tasarısının çekilmesine rağmen, salonda iktidar milletvekili bulunmamasını eleştirdi.


Adem, Yunanistan'da kamuya inanılmaz haklar verildiğini ve daha sonra kriz nedeniyle alınan tedbirlerle bunların fazlasıyla geri alındığını anlattı.


KKTC'de de kamuda çalışanlar ile özelde çalışanlar arasında ücret ve sosyal haklar açısından büyük farklar yaratıldığını kaydeden Adem, ülkede popülizmi devam ettirmek için yapılacak yasa değişikliklerinin kimseyi mutlu etmeyeceğini söyledi.


Adem, yasanın geri çekilmesi çağrısında bulundu.


Adem konuşmasında, Anayasa değişikliği konusunun bir an önce gündeme getirilmesi gerektiği üzerinde dururken, bazı siyasi parti başkanlarının "anayasa değişikliğini görüşmenin günü değil" açıklamasına tepki gösterdi ve "KKTC Anayasası 12 Eylül'ün ürünüdür" dedi.


Adem, Siyasi Partiler ile Seçim ve Halkoylaması Yasalarını görüşmek üzere oluşturulan UBP Milletvekili İlkay Kamil'in başkanlığındaki geçici özel komitenin yarın ilk toplantısını gerçekleştireceğini duyururken, Anayasa değişikliği için de bu yönde adım atılmasını istedi.


LTB odaklı olmak üzere ülkede yerel yönetimlerle ilgili yapılması gerekenlerin konuşulmakta olduğunu kaydeden Adem, LTB konusunda Sayıştay raporunda yer alan genel usulsüzlüklerle ilgili rakamlar bulunduğunu, paraların nereye gittiği konusunda ikinci rapor çıkacağını söyledi.


Belediye Meclisi dışında atılan adımlar ve sonra Belediye Meclisi kararları bulunduğunu ve bunların suç unsuru taşıdığını savunan Adem, belediyenin bir kredi kuruluşundan borçlandığı miktara Bakanlar Kurulu'nun temlik kararı almasının da yasa dışı olduğunu iddia etti.


LTB konusundaki Sayıştay raporunda 31.12.2011 tarihinde 10 milyon sterlinden kalan borcun 7 milyon sterlin olurken,  22.5.12 tarihinde, Bakanlar Kurulu kararında bu borcun bakiyesinin 9 milyon 183 bin olarak verildiğini bunun 37 ay daha ödeneceğini savunan Adem, bütün siyasi güçlerin şimdi ne yapılacağını düşünmesi gerektiğini söyledi.


Adem yapılması gereken en önemli meselenin LTB'nin tekrar yapılandırılarak seçime götürülmesi ve bu konuda siyasi konsensus sağlanması gerektiğini söyledi.


Hükümetin ilk olarak yasa değişikliği ile Bulutoğluları'nı görevden alması gerektiğini savunan Adem, hükümetin LTB'nin battığını ilan etmesi gerektiğini savundu.


Adem, bu uygulamanın Lefke Belediyesi için de yapılmasını istedi.


Sabahleyin CTP-BG Genel Başkanı'nın arsa dağıtımı konusunda yaptığı eleştirilere, Çavuşoğlu'nun verdiği cevabı eleştiren Adem, "O kadar kötü pislikler yapıldı ki örtülmesi mümkün değil" dedi.


DENKTAŞ


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da, DP olarak herhangi bir belediye başkanının yasal değişiklikle görevden alınmasına karşı olduklarını, bunun diğer belediye başkanlarının da görevden alınmasını getireceğini söyledi.


LTB'nin batmadığını belirten Denktaş, bütün siyasi partilerin gelecek dönem için varılacak mutabakatı devam ettireceğini açıklaması gerektiğini kaydetti.


Denktaş, İçte tespit edilen usulsüzlüklerin mahkemeye intikal ettirilmesi ve görevden alınacaksa mahkeme kararı ile el çektirme yapılması gerektiğini savundu.


Hükümetin yaptığı hiçbir şeyin açık ve şefaf olmadığını savunan Denktaş, Koop-Süt'teki çalışanların üçüncü ayında ödenmediğini ve  hesapların bilinmediğini ileri sürdü.


Hisse artırımının özelleştirme için bir girişim olduğunu savunan Denktaş, KTHY ile başlayan kötü sonuçların LTB'de, Koop-Süt'te KIBTEK'de de görülebileceğini ileri sürdü.


Denktaş, ülkede farklı noktalarda yapılan camii inşaatları ile ilgili olarak, "Bir büyük üniversitenin ortasından yol geçirilme kararına karşı, 'ben buraya en büyük camiyi yapacaktım" diye yola çıkarak bunu bertaraf etmeye çalışıyor" diye konuştu.


Denktaş, Doğanköylülerin camii istediğini ancak hükümetin buna el atmadığını savundu.


Yasal değişiklikler ve cezaları artırmakla ölümlü trafik kazalarının önlenmediğini kaydeden Denktaş, çift şerit yolların aydınlatılmasının olumlu olduğunu söyledi.


Denktaş, esas sorunun üzerine gidilmediğini görmekten üzgün olduğunu belirterek, yolların süratle sol trafiğe uygun hale getirilmesi, trafik levhalarının düzenlenmesi olduğunu söyledi.


Trafik kullanımında yeknesaklığın hala sağlanamadığını belirten Denktaş, yabancıların bunları nasıl bileceğini ve KKTC'ye gelen herkesin Türkçe bilmek zorunda olup olmadığını sordu.


"Türkçe bilmeyen ne yapacağını bilmez" diyen Denktaş, agresif hız tutkusunun da önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.


Kadınların sorumluluklarının erkeklere göre daha fazla olduğunu ve bu yöndeki pozitif ayrımcılığın önemli olduğunu kaydeden Denktaş, ancak ülkede geçilmekte olan bütçe disiplini sağlama girişimlerinde, kadınlara verilen ayrımlar bir yana, diğer ek tahsisatların gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.


Kadınlara verilen hakkın erkeklere de verilmesinin hakkaniyet açısından doğru zamanlama açısından yanlış olduğunu kaydeden Denktaş, bu tasarıya oylarının ret olacağını söyledi.


Anayasa ve Seçim halk oylaması yasasının değişimine katkı koymaya hazır olduklarını kaydeden Denktaş, ilk seçimden önce bunların değişmesini istediklerini ancak bu olmazsa gelecek meclisin değişimi gerçekleştirmesinin zorunlu olduğunu belirtti.


ÇAVUŞOĞLU


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, insanların inanç özgürlüğü olduğunu ve buna saygılı olduklarını kaydederek, Doğanköy muhtarlığının kendisine camii talebini bildirdiğini, muhtarın istediği yeri onaylama noktasına geldiklerinde köylünün bunu kabul etmediğini söyledi.


Başka 3 dönümlük yer tespit ettiklerini ve köylünün kabul ettiği bu yeri de muhtarın kabul etmediğini anlatan Çavuşoğlu, onlar anlaştığı zaman kendilerinin Bakanlar Kurulu'ndan bunu geçirmeye hazır olduklarını ifade etti.


Çavuşoğlu, "Sorun Doğanköy'de, bizde değil" dedi.


Dünkü ölümlü kazaya değinerek üzüntülerini belirten Çavuşoğlu, istatistikler incelendiğinde kameralar takıldıktan sonra ölümlü kazalarda yüzde 40 düşüşler olduğunu söyledi.


Trafik levhaları konusunda Trafik Komisyonu olarak Karayollarından talepte bulunarak levhalarla gidilecek yere ulaşımı sağlayan sistemi sağlamasını istediğini ve masrafın da komisyonca karşılayacağını söylediklerini anlatan Çavuşoğlu, bu konuda geçmişe göre iyileşme olduğunu ancak AB standartlarına henüz ulaşılamadığını söyledi ve yaşanan sorunları anlattı.


DENKTAŞ


Yeniden söz alan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, trafikte yaşanan sorunlar olduğunu, yolların Türkiye Cumhuriyeti tarafından yapıldığını ancak trafiğin Türkiye'ye göre olmadığına işaret ederek, yollardaki şeritlerde yaşanan sorunları anlattı.


"Allah razı olsun tabii Türkiye bize yollarımızı yapıyor ama bizim Karayollarımız çalışmıyor" diyen Denktaş, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'nın yollarda daha etkin çalışmalar yapması gerektiğini, levhalardaki, yollardaki aksaklıklar giderildikçe trafik kazalarının azalacağına inanç belirtti.


Yollardaki hız limitlerinin de artık bir düzene sokulması gerektiğini, bir yerde 100, bir yerde 65, bir yerde 50 kilometre hız limitleri olduğunu ifade eden Denktaş, örneğin şehir dışı yollarda hız limitinin 100 olması gerektiğini, bunlarında gerekli önlemler alınarak yapılabileceğini anlattı.


EMİROĞULLARI


TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğulları da, hükümete çeşitli konularda yapıcı eleştirilerde bulunduklarını ifade etti.


Emiroğulları, pasaport ve kodlamaların değiştiğini, KKTC'nin adının Kıbrıs Türk Devleti olduğunu iddia ederek, e-devlet projesinin KKTC tarafından yapılması gerektiğini kaydetti.


Türkiye ile olan bu ilişkilerin temelinde UBP'nin "iş bilmezliği" olduğunu iddia eden Emiroğulları, UBP'ye eleştirilerde bulundu. E-devlet projesini Türkiye'nin yönettiğini, KKTC'nin adının Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak değiştirdiğini, bunun da UBP yüzünden olduğunu çünkü birbiri ile uğraşmaktan çalışmaya vakit bulamadığını savunan Emiroğulları, otomasyon projesinin yanlış yönetildiğini, ilgili bilgilerin dışarıya verilmesine karşı olduğunu söyledi.


Emiroğulları, otomasyon sisteminin yapılması gerektiğini, bunu desteklediğini, ancak ülke içerisinde ve gizlilikle yapılması gerektiğini ifade etti.


Emiroğulları, DAÜ DAK'ın tasviyesiyle ilgili alınan karara da elindeki bir belgeyle değinerek, belgede Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın imzası bulunduğunu savundu ve neden Eğitim Bakanı yerine Maliye Bakanı'nın imzası bulunduğunu sordu. Hükümete yönelik eleştirilerde bulunan Emiroğulları, DAÜ'nün "can çekiştiğini" iddia etti.


Ülkede birçok sorun yaşandığını, yakında elektrik konusunda da büyük sorun yaşanacağını savunan Emiroğulları, bir buçuk iki ay sonra elektrik kurumunun iflas edeceğini öne sürdü.


"Memleket battı hükümet hala halk ile dalga geçiyor" görüşünü öne süren Emiroğulları, birleşik faizin kaldırılması ve yeni önlemler alınması gerektiğini kaydetti. Faiz Yasası'ndan hiç kimsenin memnun olmadığını, bankaların bir kez daha zengin olduğunu savunan Emiroğulları, ülkede ekonomi ile ilgili birçok yasa yapılması gerektiğini iddia etti.


Kırsal kesim arsalarının menfaat için dağıtıldığını iddia eden Emiroğulları, TDP olarak çok yakında hükümete geleceklerini ve dürüst bir yönetim sergileyeceklerini söyledi.


Emiroğulları, Koop-Süt konusuna da değinerek, Koop-Süt'ün ürünlerinin artık raflarda bulunamadığını, bunun da oyun olduğunu iddia etti.


Koop-Süt'ün başarılı bir kurum olduğunu, bütün tarım ve hayvancılık sektörünü ayakta tuttuğunu ifade eden Emiroğulları, kurumun KTHY gibi olmasını istemediğini, bu yüzden gerçeklerin saklanmamasını istedi.


Emiroğulları, ülkede vergi toplanırsa ekonominin düzeleceğine inanç belirtti.


SOYER


CTP-BG milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, dün yaşanan ve "felaket, büyük bir acı" olarak nitelediği trafik kazasında yaşamını yitirenlere başsağlığı diledi.


Soyer, trafikte alkollü araç kullanmanın hala daha önünün kesilemediğini, bu memlekette en büyük sorunlardan birinin bu olduğuna işaret ederek, trafikte alkolün kesinlikle affedilmemesi, cezaların artırılması ve caydırıcı olması gerektiğini kaydetti.


Alkollü araç kullanmanın "en büyük suç" olarak psikolojik baskı haline getirilmesi gerektiğini ifade eden Soyer, bu konuda basın dahil herkese büyük görev düştüğünü vurguladı.


Soyer, Özelleştirme Yasası'na da değinerek, gündemde Ercan Havalimanı ihalesi olduğunu ifade etti ve bu konuda komisyonun kurulup kurulmadığını sordu.


Değer Tespit Komisyonu'nun oluşturulmadığını, bunun da demokratik devlet anlayışına sığmadığını savunan Soyer, ihaleye çıkıldığını ancak komisyonların kurulmadığını, rapor ortaya çıkmadığını öne sürdü ve hükümeti eleştirdi, ihalenin yasaya aykırı olduğunu iddia etti.


Soyer, LTB'de vergi gelirlerinin CTP hükümeti döneminde artırıldığını, borçların düşürüldüğünü, ancak şimdi borçların büyük rakamlarda yükseldiğini anlattı.


Lefkoşalının hizmet beklediğini vurgulayan Soyer, LTB konusunun çok ciddi bir konu olduğunu, vergi gelirlerini kendi hükümet dönemlerinde yüzde yüz artırdıklarını ifade ederek, seçim döneminde yapılanları anımsattı.


Soyer, Koop-Süt'teki sorunlara da bir çözüm bulunması gerektiğini ifade ederek, piyasada daha önce yerli üretim dondurmaların bulunduğunu ancak şimdi ithal dondurmaların piyasayı ele aldığını, bu yüzden yerli üretimin korunması gerektiğini vurguladı.


Çalışanların da ortada ezilmemesi gerektiğini, maaşlarının düşürülmesini kabul ettiklerini işaret eden Soyer, kooperatifin ürünlerinin yok sattığını, bu yüzden bu duruma nasıl gelindiğini anlayamadığını kaydetti.


Ülkeye gelen turistlerin önüne Türkiye'den gelen ürünlerin konulmasının yanlış olduğunu, kooperatifin bu konuda çalışması gerektiğini ifade eden Soyer, bunların yapılacağına kooperatifin başka sorunların içine çekildiğini, ancak özelin veya kooperatifin geri çekilmesi halinde sütlerin kim tarafından alınacağını sordu.


Ülkede yeni yatırım alanları yaratılıp kooperatifin desteklenmesi ve yeni yasaların çıkarılması gerektiğini savunan Soyer, ülkenin kendi değerini koruması ve turiste sunup ekonomiye katkı sağlaması gerektiğini vurguladı.


Soyer, ülkede mali disiplin yaratılması ve ekonominin büyütülmesi gerektiğini belirterek, koop-sütteki sorunların hızla ele alınıp çözülmesi gerektiğini kaydetti.


(ŞEB-EMR/HÖ)


 
28 Mayıs 2012 Pazartesi 18:22
Okunma: 606
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu