Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı (4)

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı (4)

Çukurova Üniversitesi'nin Kktc'de Kampus Kurmasına İlişkin Onay Yasa Tasarısı Onaylandı.

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı (4)

Lefkoşa, 12 Mart 12 (T.A.K.) Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, sunumlar ve gündem dışı konuşmaların ardından Çukurova Üniversitesinin KKTC'de Kampus Kurmasına İlişkin Çerçeve Protokolünün Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı'nı görüştü.

Görüşmede, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı Mehmet Tancer'in tasarıya ilişkin raporu sunmasının ardından TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları söz aldı.

EMİROĞLULARI

Mustada Emiroğluları, KTHY mağdurlarının sorunlarına değinerek, hala el uzatılmamış, işsiz, durumu çok kötü kişiler bulunduğunu söyledi. İşe alımlarda partizanlıklar yapıldığını iddia eden Emiroğluları, KTHY'nin nasıl ve kimler tarafından batırıldığının herkes tarafından çok iyi bilindiğini ileri sürdü. Emiroğluları, istenilmesi halinde şirketin batmasının önlenebileceğini ancak bunun yapılmadığını savundu.

Emiroğluları, Kıbrıs Türkü'nün yok edilmesini önlemek için en erken zamanda çözüme gidilmesi gerektiğini belirterek, çözüm vizyonundan ayrılmamak ve evrensel olmak gerektiğini söyledi. Türkiye'ye entegre olmaya çalışmaktan vazgeçmek gerektiğini kaydeden Emiroğluları, Türkiye ile devletten devlete düzeyinde bir ilişki geliştirmenin şart olduğunu belirtti.

Çukurova Üniversitesi'nin kampus kurmasına itirazları olmayacağını ve destekleyeceklerini kaydeden Emiroğluları, üniversitenin özellikle ziraat ve su ürünleri konusunda faaliyet göstermesini beklediğini söyledi.

Konuşmanın ardından tasarının oylanmasına geçildi ancak nisabın var olup olmadığı belli olmadığından yoklama yapıldı. Yoklamanın ardından da, tasarı oylandı.

Çukurova Üniversitesinin KKTC'de Kampus Kurmasına İlişkin Çerçeve Protokolünün Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı, 29 kabul oyuyla, oy birliğiyle kabul edildi.  Onay yasasıyla, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yüksek öğrenim kapasitesini ve öğrenci sayısını artırma hedefi doğrultusunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde, Çukurova Üniversitesinin bir eğitim kampusu tesisi kurulması amacıyla Çukurova Üniversitesi'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Kampus Kurmasına İlişkin Çerçeve Protokole Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti açısından işlerlik kazandırılması amaçlanıyor.

BELEDİYELER YASA TASARISI VE ÖNERİSİ BİRLEŞTİRİLECEK

Meclis Genel Kurulu, daha sonra, Başbakanlığın Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısının Ekonomi Maliye ve Bütçe Plan Komitesi'nde ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi görüşüldü.

Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi'nde, CTP BG'nin sabah saatlerinde sunduğu Belediyeler Değişiklik Yasa Önerisi ile hükümet tarafından hazırlanan Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısı birleştirilerek, ivedilikle ele alınacak.

Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısı ile, "Belediye çalışanlarına Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Yassı ile Sosyal Güvenlik ve İhtiyat Sandığı yasası altında yatırılması öngörülen primleri ile devlet kamu kurum ve kuruluşlarının alacakları ve mahkeme kararı olmasına rağmen ödenmeyen alacaklar ile ilgili belediyeler tarafından yasal süreler içinde yatırılması halinde yatırılamayan söz konusu miktarı devlet gelirlerinden ayrılan pay kaleminden kesinti yapılarak ödenmesi" amaçlanıyor.

ADEM

Tezkerenin oylanması öncesinde söz alan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, bazı belediye başkanlarının tefecilerden para aldığını ileri sürerek, hükümetin buna göz yumduğunu savundu.

Böyle bir olaya yasal çerçeve koyarak, yeniden borçlanmalara olanak sağlayacak bir tutuma olanak vermenin kendileri açısından mümkün olmayacağını ifade eden Adem, yapılması gereken en önemli işin Belediye Çalışanları Yasası'nın yeniden gözden geçirilmesi olduğunu söyledi.

Adem belediye başkanlarının görevlerinden alınmasının hükümetin iki dudağı arasında değil, yargı yolu ile denetim altına alınmasını önerdi.

ÇAKICI

Adem'den sonra söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, bir belediye başkanının kendi süresi içinde borçlanma yetkisi ve borçlanacağı miktarın, kendi dönemi içinde ödenebilir olması için tedbir alınmasını istedi.

Belediye başkanlarının kendi dönemlerinde planlı bir borçlanma sağlayacak bütçe disiplini yapmaları gerektiğini ifade eden Çakıcı, belediyelerle ilgili sorunların bir an önce çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Belediyelerin yüksek borçlanmaları nedeniyle bütçe disiplinin şart olduğunu vurgulayan Çakıcı, İçişleri Bakanlığı'nın her belediye için ayrı ayrı çalışma yapması  ve meclise sunması gerektiğini söyledi.

ÇAVUŞOĞLU

Eleştirileri yanıtlayan İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, sabah CTP-BG'nin sunduğu önerilerin onaylandığını anımsatarak, Çakıcı'nın "yasa belediyelerin sorununu çözmez" ifadesinin, gelirlerin, giderlerini karşılayamaması noktasında doğru olabileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, kendilerinin hazırladığı tasarının CTP-BG'nin yasa önerisiyle örtüştüğünü belirterek, belediyelerin özerkliği fikrine kendisinin de katıldığını belirterek, ancak belediyelerin kendi iç denetimlerini bir şekilde yapamadıklarını söyledi. 

Çavuşoğlu, "Eğer CTP BG'de bu konuda bir rahatsızlık varsa komite aşamasında bunları tartışırız ve memleketin insanımızın belediyelerin hayrına bir sürece geliriz" dedi.

Konuşmaların ardından Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısının Ekonomi Maliye ve Bütçe Plan Komitesi'nde ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere oylandı ve oy çokluğuyla kabul edildi. 

(FEZ-TUĞ/HA)  EK VERİLECEK

 
12 Mart 2012 Pazartesi 17:50
Okunma: 511
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu