Ana Sayfa » Kıbrıs » Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Denetim Görevini Yerine Getirmek Amacıyla Bugün Saat 11.00'de Toplandı..

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer başkanlığında başlayan toplantıda ilk olarak onaya ve bilgiye sunuş işlemleri yapıldı.


Strazburg'ta yapılacak Avrupa Parlamentosu toplantısına UBP Milletvekili Hasan Taçoy ve CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay'ın katılmasına ilişkin kararın onaya sunuluşu sırasında CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu söz aldı.


YORGANCIOĞLU


Yorgancıoğlu, Strazburg'ta yapılacak toplantıya katılmanın öneminden dolayı karara onay vereceklerini ancak hükümetin vatandaşın hakkını ne kadar aradığının merak konusu olduğunu söyledi. İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Çavuşoğlu'nun LTB Başkanlığı için "seçilecek adayın bizimle uyumla çalışması lazım" yönünde sözleri olduğunu ifade eden ve bunu eleştiren Yorgancıoğlu, hükümetin tarafsız olması gerektiğini belirtti.


KTHY şirketinin tasfiyesi işlemleri çerçevesinde yapılacak satışlarla ilgili eleştiriler yapan Yorgancıoğlu, başı boş bir şekilde 2 yıldır ortada kalan parçalardan ne kadarının kaldığının merak konusu olduğunu savundu.


ÇAVUŞOĞLU


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, UBP milletvekili ve UBP hükümetinin bir bakanı olarak "çok iyi adaylar olduğunu ancak bu dönemde hükümetle uyumlu çalışacak bir adayın seçilmesini istediği" yönündeki açıklamasının arkasında olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, bu konunun bu kadar derin irdelenmemesi gerektiğini kaydetti.


Konuşmaların ardından 12-14 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek Strazburg ziyaretiyle ilgili karar oy birliğiyle kabul edildi.


Genel Kurul toplantısına gündem dışı konuşmalarla devam edildi.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun gündem dışı konuşmalar bölümünde ilk sözü Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) milletvekili Ömer Kalyoncu aldı.


Kalyoncu, "Hükümet uygulamaları" konulu konuşmasında, Girne bölgesindeki bazı yolların durumunun  kötü olduğunu ancak düzeltmek için bir şey yapılmadığını ileri sürerek, "Yolların yapılması için birilerinin ölmesi mi bekleniyor" sorusunu sordu.


Ulusal Birlik Partisi (UBP)'nin Kurultay'a yönelik 363 kişilik istihdam yaptığını ifade eden Kalyoncu, 2013 sonuna kadar başka istihdam yapılamayacağından eylül ayı geldiğinde öğretmen münhallerinin açılamayacağını ileri sürdü.


Kalyoncu, vatandaşın yükümlülüklerini ödeyemez duruma geldiğini belirterek, ekonominin bu durumda olmasının nedeninin "Hükümet'in beceriksizliği" olduğunu savundu.


Ömer Kalyoncu, Hükümet'in artık elini ayağını toplaması ve vatandaşa doğruları söylemesi gerektiğini kaydetti.


TATAR


Maliye Bakanı Ersin Tatar eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, mazbatalar konusunda kendi girişimleriyle Meclis'te  ad-hoc komite kurulduğunu, af çıkardıklarını söyledi. Tatar, tekrar mahkemeye başvurabilecekleri, 31 Mart'a kadar gerekli anlayış gösterilmesi ve mağdur olan kişilerin durumunun yeniden gözden geçirilip, önlerinin açılmasını istedi.


Tatar, çok eleştirilen faiz yasasının ardından binlerce vatandaşın borçlarını kapatma fırsatı bulduğuna işaret ederek, Komite'nin çalışmalarını tamamlamasıyla bu konuda daha fazla yol alacaklarını söyledi. Amacın mağduriyetlerin önlenmesi olduğunu kaydeden Tatar, önemli olanın finans sektörü çalışırken yeni mağdurlar yaratmamak olduğunu belirtti.


Akaryakıt fiyatlarındaki artışla ilgili eleştirilere değinen Tatar, ülkedeki akaryakıt fiyatlarının gerek Türkiye, gerek Güney Kıbrıs, gerekse birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesinden daha düşük olduğunu söyledi.


UBP Lefkoşa Belediye Başkanı adayı Hasan Sertoğlu'nun spor camiasındaki başarılarını da anlatan Tatar, belediyelerin içinde bulunduğu durumun, CTP-BG'nin iktidarda olduğu dönemde yapılan yasal değişikliklerden kaynaklandığını iddia etti.


Tatar, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları'nın  imza attığı kararların çoğunda CTP-BG'li belediye meclis üyelerinin de imzası bulunduğunu söyledi.


KALYONCU YENİDEN KÜRSÜDE


CTP-BG milletvekili Ömer Kalyoncu, yeniden söz alarak, Hükümet'in LTB ile ilgili icraatlarını eleştirerek, yapılan işlerin altında CTP-BG'li belediye Meclis üyelerinin de imzası bulunduğu iddialarının doğru olmadığını, ama Tatar'ın kendisinin bu kararlarda imzası olduğunu iddia etti.


Kalyoncu, akaryakıt fiyatlarını diğer ülkelerdeki fiyatlarla karşılaştırmanın doğru olmadığını çünkü ülkelerin vergi oranlarının farklı olduğunu söyledi. Ülkede insanların dolaylı vergiler altında ezildiğini savunan Kalyoncu, zamlara rağmen hayat pahalılığının eksi çıkmasının ayrıca değerlendirilmesi gereken bir konu olduğunu söyledi.


TATAR


Maliye Bakanı Tatar yeniden söz alarak, verginin, kazanandan alınması gerektiği esasıyla hareket ettiklerini; icraatlarının bu yönde olduğunu söyledi. Dolaylı vergilerin yüksek olması gerektiğini kimsenin savunmadığını kaydeden Tatar, vergilerin düşürülmesinin herkesin hayali olduğunu belirtti. Alınan tedbirlerin Maliye'nin yüzdürülmesine yönelik olduğunu kaydeden Tatar, bütçe açığını, borçlanmadan kapatmak için çalıştıklarını ifade etti.


Ersin Tatar, alınan tedbirlerin önemli karar olduğunu, maaşların ödenebildiğini, tatminkar artış yapıldığını söyledi.


ADEM


CTP-BG Milletvekili Sonay Adem  "hükümet icraatlarıyla" ilgili konuşmasında, bütçe açığının kapatıldığına yönelik söylemin doğru olmadığını iddia etti.


Kendi partisinin hükümeti dönemindeki petrol fiyatlarını, bugünle karşılaştıran Adem, arada korkunç bir fark bulunduğunu ve ortada bir "soygun"un sözkonusu olduğunu söyledi. Sonay  Adem, tüm bunlara karşın bütçe açığının ezici bir şekilde sürdüğüne işaret ederek, ortada büyük bir "beceriksizlik" bulunduğunu iddia etti.


Adem, UBP'li belediyelerin batma noktasında olduğunu, yasal değişikliklerle bütün belediyelerin, gelirlerinin aşağı çekildiği bir konuma sokulduğunu ifade ederek, yerel yönetim reformunu neden yürütülmediğinin halka anlatılması gerektiğini söyledi.


Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK)'ün 10 milyon dolarlık mal alımının sözkonusu olduğunu ancak bu alımların herhangi bir ihaleye çıkılarak gerçekleşmediğini söyleyen Adem, eleştiriler üzerine bazı alımlar için ihaleye çıkıldığını ancak ihalenin, düşük fiyatı verene değil, bağlantı içinde bulunulan ve fiyatı yüksek olan şirkete verildiğini anlattı.


Adem, piyasalarda bir denge unsuru olması gereken TÜK'ün, ihalesiz uygulamalarından dolayı tüccarların fiyatların yükselmesine neden olduğunu iddia etti. Ayçiçeği küspesinin kimden alındığının bilinmediğini iddia eden Adem, ortada çok ciddi şüpheler bulunduğunu ileri sürdü.


Tarım Bakanı'nın ihalesiz alımlar konusunda bilgisi olup, olmadığının merak konusu olduğunu kaydeden Adem, CTP-BG döneminde çıkılan ihalelerin şeffaf olduğunu ancak UBP'nin iktidarda bulunduğu dönemdeki alım işlemlerinin incelenmesi gerektiğini söyledi.


AMCAOĞLU


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, TÜK'ün misyonu gereği, piyasada üreticinin ihtiyaç duyduğu ham maddenin uygun koşullarda üreticiye iletilmesini sağladığını belirtti.


Yem fiyatlarındaki artıştan rahatsız olan üreticilerin taleplerini karşılamak için, Bakanlar Kurulu kararıyla fiyatlarını dengeleme konusunda girişim başlattıklarını anlatan Amcaoğlu, ihalesiz alımı kendisinin de sorguladığını ve TÜK yasasına göre "yasal" olduğu yönünde yanıt aldığını söyledi.


Amcaoğlu, fiyatlardaki düşüşün de doğru olduğuna işaret ederek, bu durumun da, piyasada aşırı kar marjıyla çalışmayı hedefleyenlere alternatif tedbir olarak ortaya çıktığını belirtti.


Amcaoğlu, Adem'in konuşmasında dile getirdiği konuyu araştıracağını, ihmal olduğunun tespiti halinde gerekenin yapılacağını söyledi.


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, ortada bir süistimal olmadığına inandığını, iyi niyetle yapılan bir çalışma olduğunu belirterek, yem fiyatlarının düştüğünü hayvancılık piyasasına katkı yapıldığını ifade etti.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun bugünkü birleşiminde "gündem dışı" konuşmalarla birçok konu gündeme taşındı. Denetim işleviyle yapılan birleşim öğle saatlerinde sona erdi.


EMİROĞLULARI


TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları gündem dışı konuşmasında, bugüne kadar 26 yazılı soru sormasına karşın  çok azına yanıt aldığını da söyledi ve son örneğin hane halkına yapılan yardım kalemiyle ilgili soru olduğunu bildirdi.


"KKTC'de kaç tane cami ve din görevlisi bulunduğuyla" ilgili sorusunu yanıtlayan Din İşleri Dairesi'ne ise teşekkür eden Emiroğluları, dairenin açıklamasına göre Kıbrıs'ın tamamında 299 cami ve 323 din görevlisi bulunduğunu; din görevlilerinin 233'ünün KKTC bütçesinden, 90'ının ise TC Elçiliği bütçesinden ödendiğini belirtti.


Emiroğluları, "Çoğu çift uyruklu. Sadece KKTC uyruklu din görevlisi sayısı çok az. Dinsiz olduğumuzu reddediyoruz. 'Kıbrıs Türkü dinsiz' diyen insanlara cevabımız budur" dedi. Emiroğluları, şöyle devam etti:


"Beşir Atalay önce kendi ülkesine baksın, demokrasi getirsin, barış sağlasın; ondan sonra buraya baksın. Ülkede bazı oyunlar ve organizasyonlar yapılmaktadır. Bize, din ve inanç yönünden kimse müdahale edemez. Allah ile kul arasındaki ilişkiyi kimse ölçemez."


Mustafa Emiroğluları, LTB seçimleri ve propaganda çalışmalarına da değinerek, "marka belediye" oldu denilen Mağıusa'da ciddi bir çevre sorunu olduğunu ileri sürerek, "Gidip baksınlar, orada fason belediyecilik vardır. CTP'nin LTB adayı, seçilmesi halinde Mağusa Belediyesi'nin kendisine yardımcı olacağını söylüyor, ona kim yardımcı olacak?" ifadelerini kullandı.


Mağusa'daki çevre kirliğiyle ilgili olarak Çevre Dairesi'ni göreve çağıran Emiroğluları, "Marka oldu, çünkü her daireye bin TL'ye mal olan kanalizasyon yaptı... En pahalı aydınlatma, su oradadır" iddiasında bulundu. Emiroğluları, "Yerel yönetimde bir marka varsa, o da Akıncı'dır" şeklinde devam etti.


Mustafa Emiroğluları, DP ve diğer siyasi partilerin LTB seçimlerinde propaganda amaçlı harcamalarına dikkat çekerek, ortada çok büyük paralar döndüğünü ileri sürdü ve buna açıklık getirilmesini istedi.


Emiroğluları, TDP'nin seçim bütçesinin 50 bin TL olduğunu da ifade etti.


AMCAOĞLU


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ise gün boyu yapılan eleştirileri yanıtladı.


TÜK ile ilgili bazı iddialar olduğunu ancak ortada belge bulunmadığını söyleyen Amcaoğlu,  konuyu araştırarak gerekli netleştirme yapılmadan insanlara bazı sıfatları yakıştırmanın doğru olmayacağını kaydetti.


Amcaoğlu, iddiaların doğru olması halinde gerekeni yapacağını da belirtti.


Genel Kurul, gündem dışı konuşmaların ardından yazılı ve sözlü sorularla devam etti. Daha sonra bugünkü çalışmalarını tamamlayan Genel Kurul, pazartesi günü yasama gündemiyle toplanacak.
 
7 Mart 2013 Perşembe 11:37
Okunma: 780
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu